اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهکارهای افزایش تمرکز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهکارهای افزایش تمرکز

سلام بر همه
    من میخواستم بدونم راه های افزایش تمرکز در هنگام مطالعه چی هستن.
    البته اونهایی که خودتون ازش استفاده کردین و جواب داده نه اونایی که تو تمام کتاب ها آمده و تقریبا به درد نمیخورن.
    ممنون میشم اگه کمکم کنین.
    **همیشه به این فکر کن که خداوند با توست**

پاسخ : راهکارهای افزایش تمرکز

سلام :

من یکی از دوستام وقتی درس می خوند همش خودکار یا مداد رو با دستش می چرخوند و این طوری تمرکز داشت و یکی دیگشون هم راه میرفت و درس می خوند که می گفت این طوری تمرکز دارم و یکی دیگه هم می خواست مسائل ریاضی حل کنه آهنگ گوش میداد و مسائل ریاضی رو همراه با گوش دادن آهنگ حل می کرد.
    موفق باشید.
    http://www.ecapic.ir/image/ECA-091005091909.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سحر امینی
      سلام :

من یکی از دوستام وقتی درس می خوند همش خودکار یا مداد رو با دستش می چرخوند و این طوری تمرکز داشت و یکی دیگشون هم راه میرفت و درس می خوند که می گفت این طوری تمرکز دارم و یکی دیگه هم می خواست مسائل ریاضی حل کنه آهنگ گوش میداد و مسائل ریاضی رو همراه با گوش دادن آهنگ حل می کرد.
      این راه حل هایی که گفتید کمی برای من عجیبه ولی ممنون که به این موضوع توجه کردین

دیدگاه

اول از همه یک فضای آروم و بدون وجود بچه کوچیک. بعد اونایی که دوستان گفتند.
        ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
        Ctrl+C , Ctrl+V
        .................................................. ....

دیدگاه

سلام ..................

این تجربه ی شخصی منه .. هر چند پاراگراف یک بار ؛ خلاصه ی مطالبی رو که خوندید بنویسید .. در ابتدا ممکنه مجبور بشید چندین بار بر گردید و از ابتدا مجدد مطالب رو بخونید اما برای دفعات بعد ، به دلیل اینکه میدونید باید به انتها فکر کنید؛ متمرکز تر بحث رو دنبال میکنید .. موفق باشید ..
          دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسام الدین
            سلام ..................

این تجربه ی شخصی منه .. هر چند پاراگراف یک بار ؛ خلاصه ی مطالبی رو که خوندید بنویسید .. در ابتدا ممکنه مجبور بشید چندین بار بر گردید و از ابتدا مجدد مطالب رو بخونید اما برای دفعات بعد ، به دلیل اینکه میدونید باید به انتها فکر کنید؛ متمرکز تر بحث رو دنبال میکنید .. موفق باشید ..
            روش جالبی بود.
            ممنونم

دیدگاه

سلام
              من همیشه موقع درس خوندن (مخصوصا موقع کنکور سراسری) همش رو چک نویسام خط خطی میکردم،چند روز پیشا شنیدم که میگفت این کار باعث افزایش تمرکز میشه!!
              البته راههای زیادی برای افزایش تمرکز وجود داره،ولی خوب نظر من اینه که اکثر این روشها اینطوری نیست که برایه همه جواب بده،یعنی نمیشه نسخه کلی پیچید ولی خوب چیزی که تو احادیث هم اومده اینه که اگه آدم سعی کنه موقع نماز خوندن کاملا حواسش رو جمع کنه این باعث میشه که بطور کلی تمرکز آدم افزایش پیدا کنه،دلیلش هم واضحه وقتی شما یک کار (یعنی تمرکز) رو هر روز اونم به دفعات (برایه نماز،پنج بار در روز) انجام بدین،به نوعی یک تمرین مداوم محسوب میشه.
              البته اینکه حالا چیکار کنیم که تو نماز تمرکز داشته باشیم خودش جایه سواله، که اینم جواب داره.
              موفق باشید
              اللهمَ اغفرلیَ الذنوبَ التی تحبسُ الدعاء

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین اقبالی

روش جالبی بود.
                ممنونم
                سلام
                این روش برای منم خیلی کارسازه
                سعی میکنم وقتی متنی رو میخونم خلاصه نویسی اش بکنم خیلی وقتا این کار باعث بدست آوردن یه دید دقیق و فهمیدن بعضی نکات مفهومی میشه ولی خوب وقت زیادی هم میگیره :smile:

دیدگاه

سلام

تمرکز واقعی و نه این عادتهای دل خوش کنک ، به میزان ترشح ناقل های عصبی مثل دوپامین و نوراپی نفرین در مغز ربط داره . . .

و هر عملی اعم از ورزش و یوگا و تغذیه روی میزان اینا تاثیر میزاره

در ضمن اونایی که یک بند میشینن درس میخونن و خسته نمیشن تازه تمرکز مشدی هم دارن به خاطر اراده شون نیست به خاطر ساختار عصبی مغزشونه

جالب اینجاست که به مرور زمان و درس خوندن های طولانی مدت مغز خودشو تطبیق میده

ولی یه مشکلی اینجاست !

هر چه تمرکز بیشتر مساوی با خلاقیت کمتر

خلاقیت انسان از پرش های ذهنی میان افکار طبقه بندی شده اونه که بعضی مواقع خطوط ارتباطی میان تجارب قبلی منجربه خلاقیت میشه

جالب اینجاست کسانی که خیلی درسشون خوبه در مقابل خیلی هم ذهنشون راکت و بدون خروجی هستش ( میتونید به دور و بری هاتون توجه کنید)

البته استثنا همیشه هم هست

در کل کنجد درمان خستگی های ذهنی هستش و بطبع تمرکز هم میاره

در ضمن هیچوقت سراغ میانبر زدن با چیزای ممنوعه نرید که مغز رو از اینی که هست کندتر میکنه
                  خوشبخت ترین انسانها کسانی هستند که از شادی دیگران لذت ببرند.

دیدگاه

غیر از این راهها؛ راههای دارویی هم هست که مبتنی بر مواد مخدره. البته بفرم دارویی که متاسفانه در درازمدت باعث اعتیاد هم میشه. البته در شرایط خاص توسط پزشک مجازه که تجویز بشه. یک نوع بسیار معروفش هم هست که اصطلاحا به نام داروی رزیدنتی معروفه و خوشبختانه بدون نسخه دکتر هم ارائه نمیشه. بقیه موارد مثل دخانیات هم ممکنه در کوتاه مدت باعث افزایش تمرکز یا سطح هوشیاری بشه ولی اغلب باعث بروز آسیب های دراز مدت جسمی میشه.
                    مثلا خیلی از دانشجویان اقدام به کشیدن سیگار میکنند که در ابتدا به خاطر بالا بردن ضربان قلب باعث قدرت بالاتری در تمرکز یا یادگیری میشه ولی در درازمدت باعث کاهش کارایی مغز و قلب و مشکلات بسیار حادتری میشه.

دیدگاه

جالب اینجاست که این مواد مخدر هم به گیرنده های عصبی صدمه جبران ناپذیر میزنن و هم به کیسه های ذخیره اونها

به طور مثال کوکایین یکی از مخدرهای دسته محرک ها هستش

مصرف کننده بعد از مصرفش دچار سرخوشی و تمرکز بسیار عجیبی میشه که ممکنه به توهم تبدیل بشه

خب تا اینجاش که خیلی خوبه اما . . .

وقتی شخصی اولین بار از این ماده استفاده میکنه 150 برابر بهترین لحظه زندگی هر انسانی که فکرشو بکنید ناقل های عصبی مثل دوپامین آزاد میشه و

گیرنده های عصبی اون غرق در این ناقل عصبی میشه. که بهش میگن لحظه فلش. و باسرعت مغز سعی میکنه میزان این ماده رو به حالت طبیعی برسونه اما به چه قیمتی؟ به قیمت عدم تولید دباره اون و تولید میزان زیادی اکسید کننده های ناقل های عصبی که مغز رو تبدیل به کویر میکنه . . .

و اینجاست که بدترین اتفاق ممکن برای مصرف کننده رخ میده که اولیش اینه که چون هیچ لذتی مثل همون مصرف ماده نمیتونه اونو غرق کنه براش وجود نداره بنابراین فقط به دنبال مصرف دوباره و چند باره مواد میره. پس اولین نشونه اون میشه افسردگی که میتونید دلیلشو حدس بزنید. یعنی دیگه از هیچ چیز لذت نمی بره و قشنگترین خاطرات و اتفاقات و خوشمزه ترین غذاها و رابطه با زیباترین شخص جنس مخالفش براش بی معنی میشه.

تموم اینا به اینجا ختم نمیشه چون تازه مشکل باشکل های مختلف شروع میشه که نابود شدن تولید کننده و جذب کننده ناقل ها مهمترین اونهاست به طوری که محقق ها با آزمایش از افرادی که فقط یک بار دقت کنید فقط یک بار محرکی از خانواده آمفتامین ها مصرف کردند ،ضایعات مغزیشون تا 7 سال ادامه داشته که بعد از اون تازه به میزان کمتری از حالت طبیعی، مغزش ترمیم شده.

وحشتناکه مگه نه؟

دیدگاه

منظور من بیشتر موادی مانند ریتالین بود. این دارو که برای خیلی از موارد عدم تمرکز مثل افراد مبتلی به بیش فعالی تجویز میشه به این شدت تخریب انجام نمیده. اما بهر حال در دراز مدت اثر تخریبی خودش رو داره.
                        شخصا فکر میکنم فعالیت های ورزشی و مدیتیشن به افزایش تمرکز کمک کنه. البته میدونین که از لحاظ دینی بعضی ها معتقدند نماز خوندن هم همین خاصیت رو داره.

دیدگاه

ریتالین یا همون ویتامین R در حد و حدود کوکایین نیست و تقریباً درمانگره ،در اکثر مواردی که دکتر متخصص تجویز میکنه واقعاً زندگی و سرنوشت خیلی ها رو تغییر میده و به موفقیت اونها کمک می کنه

ولی بدترین خاصیتش همون افزایش مقاومت بدنه که دوز مصرفی اونو بالا میبره به همین خاطر قطعاً باید زیر نظر متخصص تجویز بشه که به صورت سیکلی مصرف میشه

ریتالین یا همون کوکایین بچه برای کودکانی که میزان ناقل های عصبی افزایش تمرکزشون پایینه تجویز میشه و اونم موقت تا درمانهای روانی و مشاوره پاسخشون شروع بشه

اما دوپامین چی هست و چیکار میکنه خودش یه دنیا مطلب داره ولی تا این حد بدونید که افزایش و کاهشش مهلکه تا جایی که افزایش اون عامل خیلی از بیماری های روانی و ذهنیه که شیزوفرنی و پارانویا و توهم از این دسته هستن

معمولاً کمبودش بهتر از زیاد بودنشه

ولی کمبود اون یکی از مهمترین عوامل بیماری زوال عقل و پارکینسون هستش که اینم تو سنین بالا اتفاق می افته

درکل پیشنهاد من برای افزایش دوپامین مغز ایناست:

ورزش ملایم
                          مصرف سبزیجات تلخ مزه و معطر و محرک
                          مصرف روغن های فسفر دار
                          لیستین
                          گوشت-موز-شکلات تلخ
                          عاشق شدن و لذت بردن

کنجد هم دشمن خستگی ذهن و خمیازه های کشداره تا حدی که ممکنه خستگی جسمی و ذهنی رو به فراموشی بسپارید

کسانی هم که الکترونیکی هستن به شدت از سرب و ترکیبات سرب دار به دور باشن که سیم لحیم اساس کارشونه و ضروریه دستشون رو کاملاً با آب و صابون بعد لمس اون بشورن

دیدگاه

معمولاً کمبودش بهتر از زیاد بودنشه
                            درکل پیشنهاد من برای افزایش دوپامین مغز ایناست:

ورزش ملایم
                            مصرف سبزیجات تلخ مزه و معطر و محرک
                            مصرف روغن های فسفر دار
                            لیستین
                            گوشت-موز-شکلات تلخ
                            عاشق شدن و لذت بردن
                            صد البته تاریخ هم این موارد رو با استفاده از فردی بنام مجنون کاملا اثبات کرده!
                            :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

در مورد خودم وقتی می خوام تمرکز کنم رو چیزی همراهش آهنگ گوش میدم!
                              It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X