اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پردازش تصاویر (image processing)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پردازش تصاویر (image processing)

سلام من میخوام در زمینه پردازش تصاویر فعالیت کنم چند تا سوال دارم:
    1-برای اینکار به چه سخت افزاری نیاز هست؟
    2-ایا می شه به کمک نرم افزار شبیه ساز خاصی به تنهایی کار کرد؟
    3-چه زبان برنامه نویسی یا نرم افزاری برای این کار مناسبه؟
    4-ایا می شه برای پردازش تصویر از وب کم به جای دوربین استفاده کنم؟
    آخرش یه ربات خفن میسازم!

پاسخ : پردازش تصاویر (image processing)

برای پردازش تصاویر بهترین گزینه موجود استفاده از نرم افزار مطلب است
    در مبحث پردازش تصاویر یک سری عکسهای استاندارد به عنوان محک وجود دارد که در صورتی که شما متد یا الگوریتمی را ارائه کنید باید کارایی این الگوریتم با بقیه الگوریتم های موجود را با استفاده از این عکسها اثبت کند.بنابراین نیاز به استفاده از وبکم و... برای گرفتن image مگر در موارد تخصصی وجود ندارد .

دیدگاه

سلام. خوبی دوست عزیز؟
      2 مبحث در پردازش تصویر الان خیلی روش بحث هست.

یکی در مورد چهره که خودش باز زیر مجموعه هایی مختلفی مثل تشخیص چهره - تشخیص حالات چهره و ...

دیگری هم OCR یا تشخیص کاراکتر ها از طریق تصویر که این کاراکتر ها یا عدد هستن یا هر کاراکتری که مد نظر شماست. باز این هم زیر مجموعه داره اعداد - حروف و ... .

در مورد تشخیص چهره اگه می خواهید مقاله بنویسید باید روی دیتابیس های استاندارد کار کنید تا بشه نتیجه کار شما رو با دیگران مقایسه کرد. ولی نه اگه بخواهید یه سیستمی رو خودتون راه اندازی کنید میتونید از وبکم استفاده کنید. مثل یکی از بچه های سایت که یه سیستم در بازکن تصویری از طریق تشخیص چهره درست کرد.
      همونطور که مهدی جان گفتن متلب نرم افزار فوق العاده قوی ای هست برای این کار. دستوری داره که شما میتونید وبکم رو به برنامه تون اضافه کنید خیلی راحت . برای همین متلب برای کارهای دانشجویی ( و نه پیاده سازی صنعتی) مناسب هست.
      اگه کاری که شما می خواهید انجام بدید خارج از 2 مجموعه بالا هست، دیگه میره توی ایده ها و الگوریتم های تشخیصی دیگه که معمولا با اصطلاح تشخیص الگو و ... معروف هستن. مثلا تشخیص اشکال هندسی و ... .
      در مورد 2 مجموعه ای که من گفتم یه فیلتر هست که خیلی پر کاربرده اسمش PCA هست متلب هم داره باید کار با اون رو یاد بگیرید.
      موفق باشید.
      شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
      هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
      چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام دوستان موضوع پردازش تصویر(imageprocessing) از بحثهای مورد علاقه منه
        من با matlab کار می کنم و تا یه جاهایی پیش رفتم حالا اگه بخوام اونو روی FPGA پیاده سازی کنم ، راحترین و بصرفه ترین راه چیه؟ :cry:
        اگه جواب بدین ممنون میشم :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spartan II
          سلام دوستان موضوع پردازش تصویر(imageprocessing) از بحثهای مورد علاقه منه
          من با matlab کار می کنم و تا یه جاهایی پیش رفتم حالا اگه بخوام اونو روی FPGA پیاده سازی کنم ، راحترین و بصرفه ترین راه چیه؟ :cry:
          اگه جواب بدین ممنون میشم :redface:
          سلام . خوبی دوست عزیز؟
          تا جایی که من سواد دارم برای پردازش تصویر ( به دلیل حجم بالای داده هایی که باید روشون پردازش انجام بگیره) FPGA و ... جواب گو نیست بنابر این از آی سی های DSP مخصوص پردازش تصویر استفاده میشه که البته هنوز توی کشور ما جا نیفتاده چون صنعت ازشون استفاده ای نمیکنه شاید هم برای وارد کردنش تحریم باشیم.
          ولی در کل اگه بخواهی امکانات این DSP ها رو بشناسی یه سری به سایت http://www.ti.com بزن.
          موفق باشید.

دیدگاه

سلام ممنون از راهنمایی تون
            ولی سوال من در مورد مراحل پیاده سازی یک m-file مطلب بروی تراشه بود
            حالا اون بخشش که فرمودین درسته ،روی هر fpga یی نمیشه اما سری هایی از fpga هستن
            که توشون یک بلوک dsp داره و گیتاشون از 100،000 تا بیشتره منظور من اون سریه (توی کشور هم هست)
            توی این مرحله اگه تصویرو دیجیتال کنیم و به پورتای تراشه بدیم و اونطرفم یه D/A برای خروجی تصویر به همراه حافظه خارجی و مدارای جانبی
            فقط میمونه مرحله ایی که من خواهش می کنم از دوستانی که کار کردن من و دوستان علاقه مند رو کمک کنن اونم اینکه m-file آماده شده چطوری باید با
            تراشه منتقل بشه؟ :question:

دیدگاه

سلام. خوبی دوست عزیز؟
              ممنون از اطلاعاتی که در مورد FPGA دادید. این DSP هایی که من گفتم مخصوص این کار طراحی شدن اصلا برنامه های و ماجول هایی برای این کار دارن.
              در مورد اینکه بشه یه m-file رو روی یه تراشه ریخت من یه جستجویی کردم فکر میکنم یه مقدار درد سر داره ولی شاید بشه این لینک ها رو یه نگاهی بندازید:

http://www.mathworks.com/company/newsletters/news_notes/spring01/tidsp.html

http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/bookhome/94518397/

اگه کلمات کلیدی زیر رو در گوگل سرچ کنید چیز های بیشتری پیدا میکنید:

M-file DSP application

من توی متلب هم یه سرچی کردم برای FPGA چیزی نداشت ولی برای DSP یه چیز هایی داره:
              در قسمت جستجوی help این رو سرچ کنید:
              DSP application texas

موفق باشید.

دیدگاه

سلام
                آقای نحوی با تشکر از توجه تون .
                من الان دارم روی یه بحث دیگه کار می کنم ولی به موقش که باز روی پردازش تصاویر کار می کنم
                حتما نتایج کارمو براتون می زارم چون با وجود استقبال کم دوستان از نرم افزاری مثل مطلب وبخشهای متنوع اون
                ترجیح می دم بیشتر خواننده باشم تا نویسنده .
                از توجه شما ممنونم

دیدگاه

سلام آقای نحوی از راهنمایی شما ممنونم در مورد تشخیص چهره باید از کجا شروع کنم؟رفرنس خاصی هست؟مثل اینکه این مبحث به ریاضیات زیادی نیز احتیاج داره چقدر دانش ریاضی لازمه ؟در حد همون ریاضی 1و2 دانشگاه کافیه؟
                  آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

سلام. خوبی دوست عزیز؟
                    ببینید معروف ترین فیلتر پردازش تصویر خصوصا در استخراج ویژگی و کاهش ابعاد PCA هست. مبانی ریاضی مفصلی داره ولی خوب نیازی هم نیست که همه رو بدونید. چون متلب توابعش رو داره و به راحتی میشه پیاده سازیش کرد(من خودمم خیلی پایه ریاضیش رو مسلط نیستم) ولی از این فیلتر ها که بگذریم آخرش میرسه به شبکه های عصبی باید در این زمینه هم کار کنید.
                    منبع برای پردازش چهره نمیشناسم باید از مقالات و ... جستجو کنید.
                    اگه اجازه بدید من پنج شنبه این هفته یه متنی در مورد PCAآ‌ و نحوه استفاده از اون مینویسم میذارم توی سایت. در مورد شبکه عصبی هم که بهترین کتاب رو بچه ها پلود کردم توی قسمت دانلود کتب تخصصی الکترونیک میتونید پیداش کنید.
                    موفق باشید.

دیدگاه

سلام. خوبی دوست عزیز؟
                      مقاله رو پلود کردم

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,4901.new.html#new

موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد نحوی
                        سلام. خوبی دوست عزیز؟
                        مقاله رو پلود کردم

http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,4901.new.html#new

موفق باشید.
                        سلام آقای نحوی سوالی دارم که مدتهاست ذهن منو مشغول کرده اگه ما بخواهیم رباتی بسازیم که بتونه ببینه بطوری که براش تعریف کنیم که مثلا داخل یک اطاق بشه و اجسام خاصی را مثلا توپهای قرمز رنگ را بردارد و به مکان خاصی ببرد صرفنظر از مسایل مربوط به مکانیک ربات آیا حل این مسئله کاملا در حیطه پردازش تصویر می باشد؟
                        ایا در پردازش تصویر ما نیاز به برنامه نویسی داریم؟ طبعا باید به یک شکلی به ربات حالی کنیم که باید کار خاصی را بر اساس اطلاعاتی که بوسیله بینایی خود بدست می اورد انجام دهد ایا نرم افزار matlab همون زبان مورد نیاز ماست؟
                        یادمه شما فرموده بودین که با یک وب کم و یک کامپیوتر میشه کار پردازش تصویر انجام داد با این حساب ما میتونیم رباتی بسازیم که مغزش کامپیوتر خودمون باشه و یک وبکم یاهر دوریینی که بدرد این کار بخوره کار بینایی را انجام بده؟
                        پس اگه بوسیله مدارات واسط کامپیوتر را به یک وسیله متحرک متصل کنیم اونوقت ما رباتی داریم که میتونه همه کار انجام بده و اگه بوسبله شبکه های عصبی بتونیم این ربات را قادر به یادگیری کنیم اونوقت دیگه ...!؟
                        خیلی هیجان انگیزه از تصورش کله ادم سوت میکشه!!!
                        یه سوال دیگه دارم شما فرموده بودین که متلب برای کارهای دانشجویی ( و نه پیاده سازی صنعتی) مناسب هست می خواستم بدونم برای کارهای صنعتی چه نرم افزاری مناسب هست؟
                        خواهش میکنم که منو راهنمایی کنین متشکرم
                        آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hooshmand
                          سلام آقای نحوی سوالی دارم که مدتهاست ذهن منو مشغول کرده اگه ما بخواهیم رباتی بسازیم که بتونه ببینه بطوری که براش تعریف کنیم که مثلا داخل یک اطاق بشه و اجسام خاصی را مثلا توپهای قرمز رنگ را بردارد و به مکان خاصی ببرد صرفنظر از مسایل مربوط به مکانیک ربات آیا حل این مسئله کاملا در حیطه پردازش تصویر می باشد؟
                          ایا در پردازش تصویر ما نیاز به برنامه نویسی داریم؟ طبعا باید به یک شکلی به ربات حالی کنیم که باید کار خاصی را بر اساس اطلاعاتی که بوسیله بینایی خود بدست می اورد انجام دهد ایا نرم افزار matlab همون زبان مورد نیاز ماست؟
                          یادمه شما فرموده بودین که با یک وب کم و یک کامپیوتر میشه کار پردازش تصویر انجام داد با این حساب ما میتونیم رباتی بسازیم که مغزش کامپیوتر خودمون باشه و یک وبکم یاهر دوریینی که بدرد این کار بخوره کار بینایی را انجام بده؟
                          پس اگه بوسیله مدارات واسط کامپیوتر را به یک وسیله متحرک متصل کنیم اونوقت ما رباتی داریم که میتونه همه کار انجام بده و اگه بوسبله شبکه های عصبی بتونیم این ربات را قادر به یادگیری کنیم اونوقت دیگه ...!؟
                          خیلی هیجان انگیزه از تصورش کله ادم سوت میکشه!!!
                          یه سوال دیگه دارم شما فرموده بودین که متلب برای کارهای دانشجویی ( و نه پیاده سازی صنعتی) مناسب هست می خواستم بدونم برای کارهای صنعتی چه نرم افزاری مناسب هست؟
                          خواهش میکنم که منو راهنمایی کنین متشکرم
                          سلام. خوبی دوست عزیز؟
                          1- خودتون گفتید بتونه ببینه پس حتما باید از پردازش تصویر استفاده بشه. من ایده دیگه این ندارم اگه کس دیگه روش دیگه ای بلد هست معرفی کنه.

2- بله پردازش تصویر تمام برنامه نویسی هست. اون هوشمندی ای که میگن ربات داره نه به معنی این هست که فکر میکنه به این معنی هست که شما اونقدر هوشمند بودید که تمام حالات رو در نظر گرفتید و برای هر حالت یه دستور کار انتخاب کردید. :mrgreen: .

3- متلب یکی از نرم افزار های بسیار مناسب برای این کار هست چون شما رو از دردسر های نصب وبکم و درایور و کار با پورت ها و ... راحت میکنه . در ضمن متلب نرم افزاری هست که کار با ماتریس ها در اون خیلی راحت هست و همونطور که میدونید تصاویر هم ماتریس هستن.

4-بله ولی به شرطی که ربات شما فلج باشه :eek: . یعنی دوربین حرکت نمیکنه . برای اینکه دوربین رو هم بتونید تکون بدید باید از میکرویی چیزی استفاده کنید به همراه استپ موتور که بتونید دروبین رو بچرخونید.

5- قابلیت یادگیری یه مقدار پیچیده تر هست. اگه در مورد شبکه های عصبی مطالعه کنید میبیند که به این راحتی ها هم نیست. یعنی فعلا که نتونستن یه چیزی که در زمینه یادگیری عمومیت داشته باشه طراحی کنن.

6- من کار صنعتی نکردم. ولی نرم افزاری که معمولا در کارهای صنعتی دیتابیسی دیدم استفاده میشه نرم افزار دلفی بوده و در کارهای پردازشی کامپایلر های C مثلا ++C و #C .

موفق باشید.

دیدگاه

سلام
                            دوستان کسی میدونه که با beaglebon میشه کار پردازش تصویر انجام داد؟
                            اگه میشه بهتره که چه سیستم عاملی روش لد کرد؟

دیدگاه

یعنی کسی اینجا با BEAGLEBON کار نکرده؟!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X