اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد uCLINUX- کمک کنید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال در مورد uCLINUX- کمک کنید

سلام دوستان
    این واژه uclinux یه واژه خیلی غریب اما آشناست برای من.
    یعنی من خیلی جاها اینو دیدم و مطلب خوندم در موردش اما نمیدونم چیه اصلا. واسه همین چند سوال دارم
    از اهل فن . که خیلی هم ساده هست . پس اگه کسی حالشو داشت جواب منو بده.

این uclinux اصلا میکروکنترلر هستش یا میکرو پروسسور؟ میشه یه کم توضیح بدید در موردش؟
    این که چرا اسمش لینوکس؟ربطی به OS لینوکس داره؟
    دیگه اینکه این قضیه کرنل چیه؟
    میشه یه کم هم در مورد کرنل توضیح بدید؟ واقعا ممنون میشم

مرسی

پاسخ : چند سوال در مورد uCLINUX- کمک کنید

سلام.
    uclinux یک سیستم عامل (لینوکس) برای میکروکنترلرها و کلا برای Embedded Systems هست.
    البته بهتره دوستانی که کامل بلدند پاسخ بدن.

دیدگاه

سلام
      ممنون از پاسختون
      من خیلی در این امر مبتدی هستم
      ببخشید اگه سوالاتم خیلی ابتدایی هستش
      من منظور شما را از embedded system نفهمیدم
      میشه توضیحی در این مورد بدید/؟ که چی هست؟ و یعنی چی؟
      واقعا ممنون میشم

دیدگاه

بچه ها کسی نیست کمک کنه منو؟
        تاپیک خارج شد اخه؟خواهشا کمک کنید

دیدگاه

uclinux که به صورت یو سی لینوکس تلفظ میشه یک نسخه از سیستم عامل لینوکس هست. هسته کامل لینوکس برای سیستم های کوچک تر کارایی نداره. مثلا شما نمی تونین روی یک ARM فسقلی کل لینوکس رو اجرا کنید واسه همین یک سری آدم اومدند و بعضی از امکانات رو از روش برداشتند ( مهمترینش قسمت Memory Management Unit هست ) تا یک کرنل کوچک داشته باشند که بتونند روی سیستم های امبدد مثل موبایل یا ماهواره ها یا همچنین سیستم هایی ازش استفاده کنند.
          برای استفاده از اون شما باید کد منبع uclinux رو گرفته و با کمپایلر gcc که به cpuی که می خواین پورت شده کمپایلش کنید تا بهتون یک image بده که از روش بوت کنید. بعد بیاید و برنامه های خودتون رو اجرا کنید. به علاوه بسیاری از برنامه های رایج رو در قالب نرم افزار BusyBox به این سیستم عامل پورت کرده اند.
          من قبلا این رو برای OpenRISC 1200 کمپایل و اجراش کردم و نسبتا سرراست هست. خیلی هم خوش دسته.
          برای CPU های openrisc خود این با کمپایلر و بقیه زنجیره ابزارش اینجاست:
          ftp://195.67.9.12/toolchain
          user=ocuser pass=oc
          در مقابل برای کارهای حرفه ای تر، این چندان کفاف نمیده. الان نمونه هایی مثل, Erika, uC/OSII یا eCOS خیلی از uCLinux بهتر و کارآمد تر هستند و راه انداختنشون هم دردسر کمتری داره. مخصوصا eCOS که بوت لودر و اینها رو هم همراهش داره.
          شما کلا اگر development tool خوبی داشته باشین اون خودش کل کارهای مربوطه به پیکربندی سیستم عامل و بوت رو انجام می ده و چندان شما رو درگیر موارد مربوط به سیستم عامل نمی کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadyan
            uclinux که به صورت یو سی لینوکس تلفظ میشه یک نسخه از سیستم عامل لینوکس هست. هسته کامل لینوکس برای سیستم های کوچک تر کارایی نداره. مثلا شما نمی تونین روی یک ARM فسقلی کل لینوکس رو اجرا کنید واسه همین یک سری آدم اومدند و بعضی از امکانات رو از روش برداشتند ( مهمترینش قسمت Memory Management Unit هست ) تا یک کرنل کوچک داشته باشند که بتونند روی سیستم های امبدد مثل موبایل یا ماهواره ها یا همچنین سیستم هایی ازش استفاده کنند.
            برای استفاده از اون شما باید کد منبع uclinux رو گرفته و با کمپایلر gcc که به cpuی که می خواین پورت شده کمپایلش کنید تا بهتون یک image بده که از روش بوت کنید. بعد بیاید و برنامه های خودتون رو اجرا کنید. به علاوه بسیاری از برنامه های رایج رو در قالب نرم افزار BusyBox به این سیستم عامل پورت کرده اند.
            من قبلا این رو برای OpenRISC 1200 کمپایل و اجراش کردم و نسبتا سرراست هست. خیلی هم خوش دسته.
            برای CPU های openrisc خود این با کمپایلر و بقیه زنجیره ابزارش اینجاست:
            ftp://195.67.9.12/toolchain
            user=ocuser pass=oc
            در مقابل برای کارهای حرفه ای تر، این چندان کفاف نمیده. الان نمونه هایی مثل, Erika, uC/OSII یا eCOS خیلی از uCLinux بهتر و کارآمد تر هستند و راه انداختنشون هم دردسر کمتری داره. مخصوصا eCOS که بوت لودر و اینها رو هم همراهش داره.
            شما کلا اگر development tool خوبی داشته باشین اون خودش کل کارهای مربوطه به پیکربندی سیستم عامل و بوت رو انجام می ده و چندان شما رو درگیر موارد مربوط به سیستم عامل نمی کنه.
            دوست عزیز ما تونستیم یه برد واسه at91sam7s256 بسازیم و جواب هم گرفتیم و هیچ چی از این چیزا نفهمیدم میشه راهنمایی کنین بیشتر اگر میشه
            ما اینجا فعالیت می کنیم و شدیدا به یکی مثل شما واسه کمک نیاز داریم اخه می خوایم با arm کار کنیم ولی متاسفانه نرم افزارن حرفه ای نیستیم چون اکثرا فقط با بیسکام کار کردیم
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=22853.270
            خوشحال میشم اینجا ببینمتون
            علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

ممنونم
              واقعا اطلاعات شما خیلی مفید بود. دستتون درد نکنه
              اما میدونید من هنوز مشکل دارم.امیدوارم حوصله تون سر نره.توضیحات شما خیلی عالی بود
              ولی ندانستن یک سری چیزها باعث شد درست متوجه نشوم. میگم امیدوارم ببخشید منو انقدر مبتدی هستم
              و خسته نشید ازم.
              ببینید من یک سری اصطلاحاتی که به کار بردید برام نامفهومه . یعنی خیلی خیلی مبهمه.
              برای اینکه بتونم راحت تر جوابمو بگیرم از شما . سوالاتم را مینویسم. در مورد uclinux کامل فهمیدم موضوع را .
              ا1-اما یک سوال اینکه این سیستم عامل یو سی لینوکس واسه میکروکنترلر و میکرو پروسسور هر دو کاربرد داره؟
              2- این اصطلاح امبدد را من نمیفهمم میشه توضیح بدید؟ embedded
              3- این کرنل را دوستان یه توضیحاتی دادن. اما اگه توضیح دیگری به نظرتون میرسه ممنون میشم توضیح بدید.
              4- این کرنل که میگید همینه که توی ویندوز هم اسمش هست؟ تفاوتی دارن؟
              5- پورت کردن یعنی چی؟ پورت کرد به سیستم عامل و ....؟
              یه سری سوالات دیگه هم هست . که فکر کنم حوصله تون سر میره .
              شرمنده دوستان
              ممنونم واقعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hne573
                ممنونم
                واقعا اطلاعات شما خیلی مفید بود. دستتون درد نکنه
                اما میدونید من هنوز مشکل دارم.امیدوارم حوصله تون سر نره.توضیحات شما خیلی عالی بود
                ولی ندانستن یک سری چیزها باعث شد درست متوجه نشوم. میگم امیدوارم ببخشید منو انقدر مبتدی هستم
                و خسته نشید ازم.
                ببینید من یک سری اصطلاحاتی که به کار بردید برام نامفهومه . یعنی خیلی خیلی مبهمه.
                برای اینکه بتونم راحت تر جوابمو بگیرم از شما . سوالاتم را مینویسم. در مورد uclinux کامل فهمیدم موضوع را .
                ا1-اما یک سوال اینکه این سیستم عامل یو سی لینوکس واسه میکروکنترلر و میکرو پروسسور هر دو کاربرد داره؟
                2- این اصطلاح امبدد را من نمیفهمم میشه توضیح بدید؟ embedded
                3- این کرنل را دوستان یه توضیحاتی دادن. اما اگه توضیح دیگری به نظرتون میرسه ممنون میشم توضیح بدید.
                4- این کرنل که میگید همینه که توی ویندوز هم اسمش هست؟ تفاوتی دارن؟
                5- پورت کردن یعنی چی؟ پورت کرد به سیستم عامل و ....؟
                یه سری سوالات دیگه هم هست . که فکر کنم حوصله تون سر میره .
                شرمنده دوستان
                ممنونم واقعا
                1.بله برای هر دو کاربرد داره
                2.embedded به سیستم های نسل جدید گفته میشود که در عین کوچکی و کم مصرفی کاربرد بالایی دارن مثا pc-pocket
                3.بله منظور همان هسته اصلی نرم افزار است که main اصلی را تشکیل میدهد
                45.پورت کردن یعنی هماهنگ کردن سخت افزار با نرم افزار و معرفی کردن قطعات برای نرم افزار مثل lcd کی بورد و ...

دیدگاه

سلام امگا جان
                  ممنونم . خیلی خیلی کمک کردید
                  من خیلی مبتدی هستم و الان چند پله بالا اومدم . حداقل فهمیدم چی به چی هستش . البته تا حدودی.
                  بازم سوال دارم ها . البته با عرض معذرت .
                  1- در مورد کرنل توضیح بیشتری ندارید ؟ من هنوز نا اشنا هستم با این مسئله . مبهمه یک کم برام .
                  2- یه سوال دیگه این ARM میکروکنترلر هستش یا میکرو پروسسور؟ میشه یه نمونه ش که توی ایران هم یافت میشه معرفی کنید؟
                  میخام شروع کنم کار کنم باهاش. اگر ممکنه کمک کنید . و اینکه چطور پروگرام میشه ؟ مثلا با stk500 پروگرام میشه؟
                  3- اگر یک مرجع خوب برای شروع کار سراغ دارید به من معرفی میکنید؟ میخام از صفر شروع کنم . اگر کمک کنید واقعا ممنون میشم
                  مرسی از همه تون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hne573
                    سلام امگا جان
                    ممنونم . خیلی خیلی کمک کردید
                    من خیلی مبتدی هستم و الان چند پله بالا اومدم . حداقل فهمیدم چی به چی هستش . البته تا حدودی.
                    بازم سوال دارم ها . البته با عرض معذرت .
                    1- در مورد کرنل توضیح بیشتری ندارید ؟ من هنوز نا اشنا هستم با این مسئله . مبهمه یک کم برام .
                    2- یه سوال دیگه این ARM میکروکنترلر هستش یا میکرو پروسسور؟ میشه یه نمونه ش که توی ایران هم یافت میشه معرفی کنید؟
                    میخام شروع کنم کار کنم باهاش. اگر ممکنه کمک کنید . و اینکه چطور پروگرام میشه ؟ مثلا با stk500 پروگرام میشه؟
                    3- اگر یک مرجع خوب برای شروع کار سراغ دارید به من معرفی میکنید؟ میخام از صفر شروع کنم . اگر کمک کنید واقعا ممنون میشم
                    مرسی از همه تون
                    1.کرنل در اصل هسته هست مثل dos برای ویندوز یا یه چیزی شبیه اون و اونه که داره کل برنامه رو میچرخونه و باقی در اصل ارتباط بین کاربر یا یه چیزهای گرافیکی یا یه سری برنامه های جانبی مثل پلیر هستن ولی در نهایت محاسبات و کارهای اصلی کار کرنل هست
                    2.بله ما خودمون داریم at91sam7s64 رو کار میکنیم.بیا اینجا ببین
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=225.0
                    بله این arm یه میکرو کنترلر هست و تو ایران گیر میاد.پروگرامش هم به صورت کاملا باور نکردنی بدونه هیچ پروگرامری تنها با یه کابل usb پروگرام میشه

دیدگاه

سلام.
                      امگا جان این پروگرامر USB که میگید لینکش کجاست؟
                      با IAR سازگاره؟
                      خودتون ساختین جواب گرفتین؟ چه میکروهایی رو ساپورت می کنه؟ فقط محصولات ATMEL ؟

دیدگاه

من خودم at91sam7s64 رو گرفتم که مال شرکت atmel هست و پروگرام کردم در حد تیم ملی هم جواب میده

تو google در مورد samba سرچ کنین یا بیاین تو تاپیک arm خودتون همه چیز رو میفهمین چیزی بود در خدمتم

من فقط منتظرم این دوستمون اقای ahmadyan یه کمکی در مورد نصب لینوکس رو این میکروها بکنن به ما.انگار ازشون خبری نیست :angry:

دیدگاه

سلام.
                          ممنون.
                          اهان! SAM-BA ی خودمون!
                          برنامشو دارم.
                          اما واسه نصب لینوکس خیلی عجله داری ها. همه چی تو نصب لینوکس یا هر سیستم عامل دیگه ای خلاصه نمیشه. یعنی من که اینطور فکر می کنم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kasper
                            سلام.
                            ممنون.
                            اهان! SAM-BA ی خودمون!
                            برنامشو دارم.
                            اما واسه نصب لینوکس خیلی عجله داری ها. همه چی تو نصب لینوکس یا هر سیستم عامل دیگه ای خلاصه نمیشه. یعنی من که اینطور فکر می کنم.
                            اره ولی تا چی بحض هیچ چی
                            از برنامه نویسیش که عاجزم اینجا رو از دست ندم فعلا :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X