اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه مسئله در ارتباط با اتصال صفحه کلید 4در 4 به میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه مسئله در ارتباط با اتصال صفحه کلید 4در 4 به میکرو

سلام و سال نو مبارک !

آیا در صورت استفاده از صفحه کلید حتما باید مقاومتهای پول پ به تمام پایه های پورت متصل بشه! چون من بعد از مدتی که با صفحه کلید کار کردم ییهوی میکرو قاتی کرد و خودش واسه خودش کلیدها رو میگره و میخونه!!!

نمی دونم پورت میکرو خراب شده یا اشکال از جای دیگست؟

خدا نور است و من اشعه ای از او ...

پاسخ : یه مسئله در ارتباط با اتصال صفحه کلید 4در 4 به میکرو

روی اکثر کی پد ها محلی برای نصب مقاومتهای بالاکش وجود داره. اگه همو ن ها رو نصب کنی کافیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ___ بادامی ___
      روی اکثر کی پد ها محلی برای نصب مقاومتهای بالاکش وجود داره. اگه همو ن ها رو نصب کنی کافیه.

از پاسختون ممنون
      ولی این کی پد من از این مدلهای بازاری نبود. خودم با میکرو سوئیچ ساختم و اول خوب کار میکرد. فقط می خواستم بدونم بدون مقاومت پول پ ممکنه پورت میکرو صدمه ببینه؟

دیدگاه

سلام

اگه avr نه احتمال خرابی پورت کمه ولی اگه میخواید مطمئن بشید پورت سالمه خوب پورت رو خروجی تنظیم کنید با led تست کنید ببینید روشن میشه یا نه

اون مقاومتها بخاطر اینکه نصف پورت در حالت وردی تنظیم میشه ویذارن تا موقعه ای که کلیدی رو فشار نمیدی وضعیتش مشخص بشه یکه یا صفره(معمولا از یه طرف به vcc وصلن پس همیشه پایه های ورودی یکه مگر کلیدی زده بشه که صفر میشه)
        به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alitaroosheh
          سلام

اگه avr نه احتمال خرابی پورت کمه ولی اگه میخواید مطمئن بشید پورت سالمه خوب پورت رو خروجی تنظیم کنید با led تست کنید ببینید روشن میشه یا نه

اون مقاومتها بخاطر اینکه نصف پورت در حالت وردی تنظیم میشه ویذارن تا موقعه ای که کلیدی رو فشار نمیدی وضعیتش مشخص بشه یکه یا صفره(معمولا از یه طرف به vcc وصلن پس همیشه پایه های ورودی یکه مگر کلیدی زده بشه که صفر میشه)
          من از mega8 استفاده کردم.
          پس در اینصورت این احتمال وجود داره که خوندن خود به خود کلیدها به خاطر نویز القا شده به پایه های پورت باشه؟

اون مقاومتها بخاطر اینکه نصف پورت در حالت وردی تنظیم میشه
          اینو متوجه نشدم میشه یکم توضیح بدین.!!
          من هرجا گشتم شماتیک اتصال صفحه کلید به پورت میکرو خیلی ساده و بدون استفاده از مقاومت و vcc بود . خوب منم همونجوری و بدون سوسول بازی وصل کردمشون
          تازه.... ok که گرفتم مدار رو هم رو فیبر منتقل کردم. ولی مثل اینکه میکرو زیاد با طراحی رو فیبر حال نکرده :sad:

دیدگاه

خیلی جاها میگن مقاومت نزذار ولی من هم بدون اونا جواب نگرفتم

چهار بیت از یه پورت که کیبورد وصله ورودیه چهار بیت هم خروجی از یه طرف یکی از سطرها رو صفر میکنن بقیه رو یک شما هر کلیدی رو فشار بدی ستون متناظر صفر میشه اما اگه کلیدی فشار داده نشه یا ستونس غیر از ستون فشار داده شده رو نگاه کنید در حالت عادی با مقاومت pullup یک میشن درسته؟
            اگه این مقاومت ها نباشن اون ستونهای رها شده وصل هستن به پایه های ورودیه میکرو که یه جورایی high impedance هستن پس یه چیزی باید تکلیف اونا رو مشخص کنه :mrgreen:

خودم نفهمیدم چی شد :mrgreen: آقا جان هر ستونی که کلیدی ازش فشار داده نشده باید یک باشه که اینکار رو مقاومت pullup میکنه :mrgreen: :mrgreen:اینطوری بهتر شد
            به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

سلام میبخشید پا برهنه وارد بحثتون شدم :redface:
              یه سوال :مگه پورت ورودی میکرو مقاوت pull up نداره که از مقاوت pull up خارجی استفاده می کنند؟
              ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid.4206
                یه سوال :مگه پورت ورودی میکرو مقاوت pull up نداره که از مقاوت pull up خارجی استفاده می کنند؟
                وقتی ddr یه پین صفر میشه برای ورودی شدن اون خوب دیگه pullup ها وصل نیستن.
                به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

چرا داره !!!
                  ولی میخوام بدونم اصلا لزومی واسه config کردنشون هست !! اگه هست واسه چی ! من که از حرفهای علی آقا چیزی سردر نویوردم جییییییییییگر! :biggrin:

دیدگاه

والا تا اونجایی که من اطلاع دارم اگه پورت ورودی رو pull up نکنیم در حالت پیش فرض پایه ها 1 نیستند(5 ولت) که در این صورت میشه از مقاومتهای pull up خارجی استفاده کرد و یه سرشو وصل کرد به VCC

ولی میخوام بدونم اصلا لزومی واسه config کردنشون هست !! اگه هست واسه چی !
                    در کل اگه از IC های کلکتور باز استفاده بشه باید حتما تو خروجی از مقاومتهای pull up استفاده کرد ولی چون خود میکرو تو خودش مقاومت pull up داخلی داره فکر نمی کنم احتیاجی به pull up خارجی باشه . تا نظر دوستان چی باشه :redface:

فکر کنم اینجوری اگه مدارتونو ببندید درست بشه:
                    ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط .:: Nevada ::.

چرا داره !!!
                      ولی میخوام بدونم اصلا لزومی واسه config کردنشون هست !! اگه هست واسه چی ! من که از حرفهای علی آقا چیزی سردر نویوردم جییییییییییگر! :biggrin:
                      سلام
                      چرا oo:متوجه oo:نشدید oo:چی گفتم oo:

پایه ورودی های امپدانس هستش و اگه با ولتمتر ولتاژ اونو بگیرید هر ولتاژی ممکنه باشه سرعت میکرو هم زیاده واسه همین با پول پ وضعیت پایه رو مشخص میکنن. اگه کلید زده باشه که صفره اگه نه هم با pullup میشه یک
                      به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

چرا داره !!!
                        سلام
                        چرا oo:متوجه oo:نشدید oo:چی گفتم oo:

پایه ورودی های امپدانس هستش و اگه با ولتمتر ولتاژ اونو بگیرید هر ولتاژی ممکنه باشه سرعت میکرو هم زیاده واسه همین با پول پ وضعیت پایه رو مشخص میکنن. اگه کلید زده باشه که صفره اگه نه هم با pullup میشه یک
                        [/quote]

ok حالا متوجه شدم ! خیلی ممنونم

والا تا اونجایی که من اطلاع دارم اگه پورت ورودی رو pull up نکنیم در حالت پیش فرض پایه ها 1 نیستند(5 ولت) که در این صورت میشه از مقاومتهای pull up خارجی استفاده کرد و یه سرشو وصل کرد به VCC

ولی میخوام بدونم اصلا لزومی واسه config کردنشون هست !! اگه هست واسه چی !
                        در کل اگه از IC های کلکتور باز استفاده بشه باید حتما تو خروجی از مقاومتهای pull up استفاده کرد ولی چون خود میکرو تو خودش مقاومت pull up داخلی داره فکر نمی کنم احتیاجی به pull up خارجی باشه . تا نظر دوستان چی باشه :redface:

فکر کنم اینجوری اگه مدارتونو ببندید درست بشه:
                        از شما هم ممنونم واسه این شماتیک

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X