نحوه سرقت اطلاعات شما توسط نرم افزارهای جاسوسی


- نرم افزار جاسوسی، برنامهآ*ای است که روی هارددیسک سیستم شما قرار میآ*گیرد و اطلاعاتی را در مورد شما و نحوه استفاه شما از کامپیوتر را برای بازاریابآ*ها و افراد سودجو ارسال میآ*کند. در حالی که، معمولاً شما از این موضوع بیآ*اطلاع هستید. تبلیغ افزارها، یکی از انواع نرم افزارهای جاسوسی هستند. این دسته از برنامهآ*ها با استفاده از صفحات وب که شما آنها را مرور میآ*کنید، سعی میآ*کنند کالاهایی را که ممکن است برای شما مفید باشند، شناسایی کرده و تبلیغات آن محصولات را برای شما ارسال میآ*کنند.

- استفاده از پیوندهایی که بین صفحات وب وجود دارند، ممکن است باعث ارسال و اجرای یک نرم افزار جاسوسی در سیستم شما شود.

- اخطار در مورد برنامهآ*هایی که شما خودتان آنها را درخواست و نصب کردهآ*اید معمولاً هنگام دریافت برنامه یا هنگام نصب آن، در صفحه ای به نام Privacy Policy یا صفحه (قوانین حفظ حریم شخصی) نمایش داده میآ*شود و همان گونه که میآ*دانید این گونه صفحات اطلاعات قابل درکی را در اختیار شما قرار نمیآ*دهند.

بیشتر نرم افزارهای جاسوسی در پوشه برنامهآ*ها، به عنوان یک برنامه دیگر نصب میآ*شوند. بعضی از نرم افزارهای جاسوسی نیز در رجیستری ویندوز ذخیره میآ*شوند که در این صورت شناسایی آنها سخت میآ*شود.

- برنامه نرم افزار جاسوسی شروع به جمع آوری اطلاعات میآ*کند. بعضی از برنامهآ*ها نظیر Comet Cursor، کار خود را به جمع آوری اطلاعات محدود میآ*کنند و به دادهآ*هایی که دسترسی به آنها باعث شناسایی برنامه میآ*شود، کاری ندارند. اما بعضی از انواع نرم افزارهای جاسوسی ممکن است اطلاعات مربوط به تک تک کلیدهای صفحه کلید را که استفاده میآ*کنید (شامل کلمات عبوری که شما جمع آوری میآ*کنید و اطلاعات مربوط به تک تک اسناد و صفحات گستردهآ*ای را که شما مشاهده میآ*کنید و حتی در وب سایتآ*هایی را که به آنها دسترسی دارید، جمع آوری کرده و حتی فایلآ*های شما را به دنبال هرچیزی که شبیه به شماره کارت اعتباری باشد، جست و جو و شناسایی کنند. این گونه اطلاعات ممکن است در فایلآ*هایی به نام کوکیآ*ها ذخیره شده باشد،( اما وجود کوکیآ*ها در کامپیوتر شما نشانهآ*ای از وجود یک نرم افزار جاسوسی به حساب نمیآ*آید.)


- فعالیت نرم افزارهای ضدجاسوسی تنها به زیرورو کردن دادهآ*های شما محدود نمیآ*شود. نرم افزارهای جاسوسی تقریباً قادرند هر کاری را که کامپیوتر شما انجام میآ*دهد، نیز انجام دهند. این برنامهآ*ها میآ*توانند به وب سایتآ*های مورد علاقه شما وارد شده یا حتی صفحه پیش فرض مرورگر اینترنتی شما را تغییر دهند.


- نرم افزار جاسوسی با ایجاد یک کانال مخفی (یک پیوند اینترنتی مخفی در پس زمینه پردازشآ*های کامپیوتر شما و ارتباط با کسی که نرم افزار ضدجاسوسی را ایجاد کرده است.) اطلاعات دریافتی از کامپیوتر شما را برای طراح نرم افزار جاسوسی، ارسال میآ*کند. اگر برنامه از نوع تبلیغ افزار باشد، در این صورت از اطلاعات دریافتی برای نمایش تبلیغاتی استفاده میآ*کند که ممکن است برای شما جالب باشند.


- کوشش برای حذف نرم افزارهای ضدجاسوسی معمولاً ناموفق است. بعضی از نرم افزارهای جاسوسی، برنامهآ*های سیالی مجزایی دارند که بعد از حذف برنامه، به سرعت مجدداً آنها را نصب میآ*کند. حداقل حذف این گونه برنامهآ*ها یا به اصطلاح uninstall کردن آنها باعث میآ*شود برنامهآ*ای که نرم افزار جاسوسی را به همراه آن دریافت کردید، نیز از کار بیفتد.


ضد جاسوسآ*ها

سعی نکنید که نرم افزارهای جاسوسی را خودتان پاک کنید. این برنامهآ*ها، وجود شما را در همه جا شناسایی میآ*کنند. به جای این کار از برنامهآ*آ*هایی نظیر Spybot Search and Destroy استفاده کنید. این برنامه یکی از بهترین نرم افزارهای ضدجاسوسی است ولی با این وجود، نمیآ*تواند همه نرم افزارهای ضدجاسوسی را شناسایی و منحدم کند.(منبع: ماهنامه وب)