راهنمای تصویری گامآ*بهآ*گام نصب ویستا
--------------------------------------------------

اشاره:

خبر خوش آن آ*است كه نصب ویستا از نصب ویندوز اكسآ*پی نیز سادهآ*تر است و با دنبال كردن توضیحات این راهنما به راحتی قادرید ویستا را نصب كنید. پس دیآ*ویآ*دی ویستا را تهیه كنید تا نصب را شروع كنیم. برای شروع نصب دیآ*ویآ*دی ویستا را در درایو قرار دهید و كامپیوتر را ریست كنید تا در هنگام بوت شدن وارد محیط نصب ویستا شود. توجه كنید كه نصب ویستا را از داخل ویندوز اكس پی انجام ندهید؛ زیرا شاید باعث ایجاد خطاهایی در هنگام نصب شود كه برای یافتن دلاآ*یل آن می توانید به سایت مایكروسافت مراجعه كنید. اگر پس از ریست كردن كامپیوتر نصب ویستا آغاز نشد و باز سیستمآ*عامل خودتان اجرا شد،مجددا كامپیوتر را ریست نمایید و در تنظیمات BIOS ترتیب بوت شدن را تغییر دهید و اولین وسیله را درایو DVD انتخاب كنید. برای وارد شدن به BIOS به محض ظاهرآ*شدن صفحه سیاه در زمان روشن شدن كامپیوتر چندین بار دكمه Delete را فشار دهید تا وارد صفحه بایوس شوید. اگر تا این مرحله درست پیش رفتهآ*اید، در هنگام بوت شدن كامپیوتر صفحه ابتدایی ویستا را خواهید دید.


برای نصب ویستا سه انتخاب پیش رو دارید:

1 - تنها سیستمآ*عامل روی كامپیوتر، ویندوز ویستا باشد. یعنی ویندوز اكسآ*پی یا هر سیستمآ*عامل دیگری كه دارید پاك كنید و فقط از ویستا استفاده نمایید.

2 - سیستمآ*عامل كنونی خود را كه ویندوز اكس پی است، به ویندوز ویستا ارتقا دهید. یعنی ویندوز اكس پی شما با همان تنظیمات و نرمآ*افزار ها به ویندوز ویستا تبدیل شود.

3 - سیستمآ*عامل اصلی خود را كه احتمالاً ویندوز اكسآ*پی است، نگه دارید و در كنار آن اقدام به نصب ویستا نمایید به طوری كه هر دوی آنآ*ها در دسترس باشند.

به شما توصیه میآ*كنیم كه از روش سوم استفاده نمایید. هنوز همه ِنرمآ*افزارها با ویستا سازگار نشدهآ*اند. بعضی از سختآ*افزارهای خاص نیز درایور مناسبی برای ویستا ندارند. بنابر این اگر از كامپیوتر خود واقعاً استفاده میآ*كنید (یعنی جز تماشای فیلم، شنیدن موسیقی و چت، حداقل یك كار دیگر نیز انجام می دهید!) روش اول برای شما مناسب نیست. چون ممكن است چند روزی كارهای شما متوقف شوند.

روش دوم نیز كاملاً غیرآ*عملی است؛ مگر آنآ*آ*كه نسخه اصلی ویندوز اكس پی روی كامپیوتر شما نصب باشد و نسخه اصلی ویندوز ویستا را با قیمت حدود چهارصد دلار از مایكروسافت خریده باشید! اگر از نسخهآ*های ایرانی ویستا! استفاده میآ*كنید، عمل ارتقا دادن باعث مشكلات فراوانی در فعال كردن ویستا (ثبت ویستا در بانك اطلاآ*عاتی شركت مایكروسافت برای استفاده از آن و خدمات پشتیبانی این شركت) خواهد شد. نحوه نصب گزینهآ*های اول و سوم مشابهند و در این راهنما به این نوع نصب میآ*پردازیم.

1-پس از بوت كامپیوتر صفحه ابتدایی نصب ویستا ظاهر میآ*شود.


2- در این صفحه میآ*توانید زبان مورد نظر را انتخاب كنید و نوع نمایش زمان و واحدها را انتخاب نمایید. توصیه میآ*كنیم تمام این سه گزینه را به حالت پیشآ*فرض خود رها كنید. فعال كردن امكان تایپ فارسی، بحث دیگری است كه می توانید بعد از نصب كامل ویستا انجام دهید.


3- لازم به ذكر است كه بعضی از دیآ*ویآ*دیآ*های موجود در بازار، تمامی نگارشآ*های مختلف ویندوز ویستا را در خود دارند كه بالاترین نوع آن نگارش Ultimate است. اگر در هنگام نصب به صفحه انتخاب نگارش ویستا برخوردید، نگارش Ultimate را انتخاب كنید تا بتونید از تمامی امكانات ویستا استفاده نمایید.


4- در این مرحله هیچ شماره سریالی را وارد نكنید (حتی اگر آن را از جایی پیدا كردهآ*اید) و تیك بخش پایین شماره سریال را حذف نمایید تا پس از فعال كردن ویستا، به طور خودكار به اینترنت وصل نشود.


5- در این بخش باید انتخاب كنید كه آیا می خواهید اكسآ*پی فعلی را به ویستا ارتقا دهید یا یك نسخه تمیز از ویستا را روی سیستم نصب كنید. همانآ*طور كه توصیه كردیم، بهتر است نسخه تمیز را نصب كنید و از گزینه upgrade به هیچآ*وجه استفاده نكنید.


6- عمل كپی كردن فایلآ*ها ممكن است چند دقیقه طول بكشد؛ هر چند سرعت نصب ویستا، نسبت به ویندوز اكسآ*پی و ویندوزهای قبلی بسیار سریعآ*تر شده است. بنابراین قبل از اینآ*كه خسته شوید، اینآ*كار به اتمام خواهد رسید!


7- مراحل نصب ویستا، به ترتیب با ظاهر شدن علامت تیك سبز جلوی هر گزینه پیش میآ*رود.


8- پس از اتمام مرحله نصب، كامپیوتر ریست میآ*شود و پس از بالا آمدن، مراحل ادامه پیدا میآ*كند.


9- پس از مدتی پنجره فوق ظاهر خواهد شد.10- مشاهده میآ*كنید كه نصب در حال اتمام است.


11- در این مرحله یك نام كاربری و رمز عبور مناسب انتخاب كنید تا پس از نصب، بدون رمز عبور دسترسی به كامپیوتر شما امكانآ*پذیر نباشد. برای انتخاب رمز عبور بهتر است موارد امنیتی را رعایت نمایید و رمز عبور را تركیبی از حروف بزرگ و كوچك و علایم انتخاب كنید. برای انتخاب کلمه عبور بهتر به مقاله "ایجاد کلمات عبور امن" مراجعه نمایید.12- پس از وارد كردن اطلاعات لازم، دكمه Next را بزنید.


13- برای كامپیوتر خود باید یك نام انتخاب كنید تا در شبكه قابل شناسایی باشد. همچنین یك عكس پسآ*زمینه زیبا انتخاب كنید تا همه متوجه شوند سیستمآ*عامل شما ویستا است! البته اینآ*كار را میآ*توانید از طریق Control Panelنیز انجام دهید.14-در این مرحله ویستا میآ*خواهد به اینترنت وصل شود تا آخرین بروزرسانیآ*ها را روی كامپیوتر نصب كند. توصیه اكید میآ*كنیم كه از این امكان به هیچآ*وجه استفاده نكنید؛ مگر آنآ*كه ویستا را از مایكروسافت خریده باشید!


15- اكنون زمان و تاریخ را وارد كنید وNext را بزنید.


16- تنظیمات تمام شده است. پس دكمه Next را بزنید تا وارد ویندوز ویستا شوید!


17- حال باید چند دقیقه دیگر نیز صبر كنید تا آخرین تنظیمات ویستا كامل شود.


18- ممكن است صفحه چند بار تغییر كند تا صفحه ورود ظاهر شود.


19-حال رمز عبوری را تایپ كنید كه قبلاً در هنگام نصب انتخاب كردهآ*اید.


20-حال باید ویندوز ویستا را ببنید.


پس از اتمام نصب، برای اكتیو كردن ویستای ایرانی خود! به توضیحات داخل DVD توجه فرمایید.


(منبع: نشریه عصر شبکه)