اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا با ماژول های رادیویی میشه بیسیم هم ساخت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا با ماژول های رادیویی میشه بیسیم هم ساخت

دوستان من یه سوال از اساتید داشتم ... همانطور که همگی دوستان می دانند ساخت بیسیم و کلیه فرستنده های رادیوویی به دلیل به کار رفتن بوبین و ... در ساخت آنها و همچنین وجود قوانین نانوشته فنی که در مورد آنها باید رعایت کرد از جمله جنس فیبر مدار چاپی ، ارتفاع پایه ترانزستورها و محسبات فنی پیچیده مربوط به آنتن باعث می شود که طراحی و ساخت یک فرستنده رادیویی با برد مثلا ً یک کیلومتر نه تنها برای یک مبتدی بلکه برای افراد حرفه ای هم بسیار مشکل و تقریبا ً غیر ممکن میشود . من در چند سایت تبلیغاتی چند تا گهی دیدم که صاحب گهی مدعی ساخت بیسیم با برد بین 200 متر تا 4 کیلومتر با همین ماژول های رادیویی موجود در بازار مثل HM-TR و RFM12BP شده بود ... حالا سوال بنده از شما این هست که آیا از بعد فنی امکان انتقال صوت به وسیله این ماژول های رادیویی رایج در بازار ممکن است ؟
    و اگر ممکن است آیا شما اطلاعات منتشر شده ای در مرد این موضوع دارید ؟ آخه اگر این کار عملی باشه میشه گفت که دیگر نیازی با سروکله زدن با بوبین و غیره نیست و قسمت مشکل کار را ماژول برای ما انجام میدهد و فقط زحمت طراحی قسمت های ADC و غیره مدار باقی می مونه .

منظر راهنمایی اساتید محترم می مونم . ضمنا ً دلیل اینکه این موضوع را در تایپیک مربوط به مخابرات مطرح نکردم این هست که قسمت اصلی مربوط به ساخت این پروژه قسمت میکروی آن میباشد .
    خدایا هر چقدر دوست داری از عمر من کم کن و به طول عمر پدر و مادرم اضافه کن...

.

سلام

با ماژولهای ASK موجود در بازار براحتی میشه یک فرستنده و گیرنده ساخت . با مدوله کردن صوت روی طبقه آخر این ماژولها
    میتونید یک فرستنده AM داشته باشید . برای گیرنده هم براحتی میتونید از همین ماژولهای ارزون قیمت استفاده کنید .
    -
    برای ماژولهای FSK مثل HM-TR و RFM12BP در صورتیکه مدار لاجیک یا اشمیت تریگر در ورودی نداشته باشند بجای
    پالسهای سریال میتوان صوت رو هم جایگزین کرد .
    ولی فقط نکته اینجاست که این ماژولها بجای کریستال که فرکانسی سینوسی میسازند از SAW RESONATOR استفاده
    میکنند که شکل موجش شبیه رمپ یا دندونه اره ای است . پس نباید توقع صدایی صاف و شفاف رو داشت .
    نمونه ای از این ماژولها در تاپیک زیر بحث شده است .

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=25325.0

و لینک اصلی برای ساخت فرستنده AM با ماژول های ASK موجود در بازار :

http://www.schematicmag.com/htm1/MONTHLY_FOLDER/october_2005/UHF_433MHz_transmitter.htm
    http://www.schematicmag.com/htm1/MONTHLY_FOLDER/october_2005/UHF_433MHz_receiver.htm

موفق باشید . icon_wink

PS .: ضمنا بهتر بود در بخش مدارات مخابراتی مطرح میکردی . تقریبا هیچ ارتباطی با میکرو نداره . icon_mrgreen
    Remove message

دیدگاه

پاسخ : آیا با ماژول های رادیویی میشه بیسیم هم ساخت

ولی ارسال کننده صوت هم تو بازار من دیدم
      خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

پاسخ : آیا با ماژول های رادیویی میشه بیسیم هم ساخت

آقای عزیزی ممنون از کمکتون راهنمایی شما کمک زیادی به من کرد به هر حال من تلاش خودم را انجام می دم اگر به نتیجه رسیدم به شما اطلاع خواهم داد . دیگر دوستان هم اگر راهنمایی های واضحی در این مورد داشتند خوشحال میشم . :smile: :smile:
        خدایا هر چقدر دوست داری از عمر من کم کن و به طول عمر پدر و مادرم اضافه کن...

دیدگاه

.

سلام

این هم یک نمونه گیرنده که با همین ماژول ها درست شده . اکثرا ماژول های گیرنده در خروجی از آی سی های opamp مثل
          LM358 یا موارد مشابه برای تقویت و اشمیت تریگ کردن پالسهای سریال استفاده میکنند .
          در این آی سی از دو عدد تقویت کننده استفاده شده است که شما برای دریافت صوت باید از خروجی opamp اول استفاده کنید
          و خروجی دوم معمولا برای مربعی کردن پالس ها یی که در طول ارسال از شکل اصلی خارج شدن استفاده میشود .

http://www.belza.cz/hf/rx433.htm
          ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X