اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در تحلیل اسیلاتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در تحلیل اسیلاتور

سلام مهندس!

من دقیق نمیدونم این یه مدولاتور FM یاAM ؟ تو میدونی؟میدونی خروجی این مدار چه شکلیه؟

اگه ممکنه کمکم کنید تا این مدار را تحلیل کنم؟

.

سلام

ببخشید که فضولی کردم من نمیدونم منظورتون از مهندس کیه ! مطمئنا من نیستم :mrgreen:
    مدار زیر یک مدولاتور FM هستش چون سیگنالهای صوت پس از یک طبقه تقویت بیس ترانزیستوری که مولد کریر
    شماست رو تحت تاثیر قرار میده و این تاثیرات صوت هم دقیقا روی فرکانس ساخته شده توسط مدار LC عمل میکند .
    یعنی شدت و ضعف سیگنالهای صوتی باعث میشه شارژ و دشارژ سلف (مدار تانک) شما تحت تاثیر قرار بگیره و چون پهنای
    باند صوتی کمتر از پهنای فرکانس ساخته شده توسط مدار تانک هستش تغییرات اندکی در فرکانس FM بوجود میاد .
    در شکل شما با احتساب سلف یک میکروهانری و خازن 5 پیکو فاراد فرکانسی در حدود 71 مگاهرتز ساخته میشه ولی
    خازن C5 در این شماتیک ظاهرا درست نیست . ولی اگه اون رو هم در مدار تانک محاسبه کنیم فرکانس 160 کیلوهرتز میشود.
    -
    در مدولاتورهای AM سیگنالهای صوتی باید دامنه موج ساخته شده رو تحت تاثیر قرار بدن . پس همیشه این سیگنالها یا از طریق
    کلکتور روی موج اصلی سوار میشوند یا از طریق امیتر ترانزیستور .
    امیدوارم کمکی کرده باشه .

FM

AM

موفق باشید.

دیدگاه

پاسخ : کمک در تحلیل اسیلاتور

منظورم از مهندس تمامی شما دوستانی هستید که در این انجمن حضور دارید :agree:

من نیاز به حلی دارم که رابطه ی خروجی را بهم بگه! یعنی ولتاژ خروجی در رابطه ی FM در این مدار چه صورتی داره؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        میشه لطفا توضیح بیشتری بدید که دقیقا چی لازم دارید ؟منظورتون از ولتاژ خروجی اف ام در این مدار چیه؟
        "هنگامي كه دري از خوشبختي به روي ما بسته ميشود ، دري ديگر باز مي شود ولي ما اغلب چنان به دربسته چشم مي دوزيم كه درهاي باز را نمي بينيم." هلن کلر

دیدگاه

سلام دوست عزیز

راستش من باید تحلیل دستی این مدار رو انجام بدم و به همراه تحلیل کامپیوتری تحویل استاد بدم . مشکلم اینه که توی هر2 تحلیلش موندم :angry:.

البته تحلیل کامپیوتریش را انجام دادم ولی نمیدونم جدابی که بدست آوردم با تءوری جور در میاد یا نه؟

یه نگاهی بندازید؟! اصلا به نظرم با حرفهای دوستمون تو پست قبلی که FM را زحمت کشیدن توضیح دادن ؛ جور نیست.البته اشکال این تناقض از منه :angry:

کمکم کنید دوستان عزیز تا مشکل حل بشه.ممنون میشم

دیدگاه

سلام دوست عزیز
            ببین توضیحات دوستمون کامل و درسته ایشون گفتند که خازن c5نباید در مدار باشه،به نظر منم این خازن توی مدار تانک باعث میشه فرکانس کاهش شدیدی پیدا کنه و وارد محدوده am رادیو بشوددر واقع وجود این خازن در مدار تانک سبب میشه که این مدار از محدوده fmوارد محدوده amبشود
            "هنگامي كه دري از خوشبختي به روي ما بسته ميشود ، دري ديگر باز مي شود ولي ما اغلب چنان به دربسته چشم مي دوزيم كه درهاي باز را نمي بينيم." هلن کلر

دیدگاه

من با اینکه خازن C5 را حدف کردم؛ هنوز جواب درستی از این مدار نگرفتم!

وای خدا چی میشه این مشکله ما حل بشه؟؟؟

دیدگاه

سلام
                اولا دوست عزیز اینقدر غصه نخور مشکل حل میشه. :smile:

دوما تو مطمئنی خازن c5حذف کردی؟
                خازن c5=1 ufاین خازن یک میکروفاراد را بایدحذف کنی .ظاهرا شما خازن 5 پیکوفارادی را حذف کردی.مدارتو چک کن انشالله حل میشه.

دیدگاه

سلام
                  حق با شماست.من اشتباهی c3 را پاک کردم

دیدگاه

.

سلام

اگه صوت فرکانس رو تغییر نمیده پس بنظر شما چی باعث تغییر فرکانس میشه ؟ ماهیت مدولاسیون FM تغییر
                    در فرکانسه . شکلی که در بالا گذاشتم کاملا گویا و واضح هستش . اما چون تغییرات کمه زیاد ملموس نیست .
                    ترانزیستور Q2 توسط مقاومت R3 دایم روشن است و مسیر جریان برای مدار تانک بسته شده است و نوسان میکند
                    ولی سیگنالهای AC که حامل صوت هستند مسیر جریان دهی رو با وقفه همراه میکنند .

برای دمدولاسیون صوت در گیرنده ها هم ما فرکانسی به اندازه کریر اصلی میسازیم و وقتی در مدار میکسر این
                    دو فرکانس با هم جمع میشوند باقیمانده همون سیگنال صوت است .
                    -
                    وجود خازن C5 به موازات یک خازن 5 پیکوفارادی کمی از حالت نرمال خارج است . این مدار با این حال نوسان خودش
                    رو میکنه ولی فرکانس ساخته شده طبق فرمول پایین است ولی شورت نیست .

امکان اینکه سر کاری بوده هم وجود داره یا ممکنه خازن بین VCC و GND بوده و اشتباها به مدار تانک متصل شده .

دیدگاه

ممنون
                      من با circuit maker دارم کار میکنم.

دیدگاه

من دامنه ی ولتاژ ورودی را کم کردم،تونستم ازش یه سینوسی تمیز بگیرم
                        ولی هنوز FM نگرفتم
                        جوابهای این نرمافزار رو با Pspice مقایسه کردم؛تفاوتی نداشتن.
                        حالا میفرمایید چیکار کنم تا بتونم FM ببینم؟

دیدگاه

با سلام .
                          می شه بگید چجوری شدت وضعف سیگنال باعث تغییر فرکانس می شه ،
                          چون من هر چه فکر می کنم می بینم تا وقتی خازن و سلف تغییر نکنه فرکانس تغییر نمیکنه .
                          ضمنا معلوم نیست سر کاری یا نه چون با اون خازن c5 دیگه تو فرکانس fm و am دیگه دو سر سلف
                          اتصال کوتاه شده و ما سلف رو از مدار خارج کردیم پس مدار چطوری نوسان می کنه ؟
                          یا از کجا معلوم اون خازن باید به جای دیگری وصل نباشه ؟
                          ای با من و پنهان چو دل از دل سلامت میکنم توکعبه ای هر جا روم قصد مقامت می کنم
                          هر جا که هستی حاضری از دور در ما نا ظری شب خانه روشن میشود چون یاد نامت میکنم
                          گه همچو باز آشنا بر دست تو پر میزنم گه چون کبوتر پرزنان آهنگ بامت می کنم

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم

دیدگاه

؟؟؟؟؟

دیدگاه

.

.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X