ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
 1. #1
  تاریخ عضویت
  2008/11/02
  363
  0

  سیستم های خبره چیست؟

  گذری بر سیستم های خبره /سیستم خبره چیست؟
  سامانهآ‌های خبره یا سیستمآ‌های خبره (Expert systems) به دستهآ‌ای خاص از نرمآ‌افزارهای رایانهآ‌ای اطلاق میآ‌شود که در راستای کمک به کاردانان و متخصّصان انسانی و یا جایگزینی جزئی آنان در زمینهآ‌های محدود تخصّصی تلاش دارند. اینگونه سامانهآ‌ها، در واقع، نمونهآ‌های ابتدایی و سادهآ‌تری از فنآ‌آوری پیشآ‌رفتهآ‌تر سامانهآ‌های مبتنی بر دانشآ‌ به حساب میآ‌آیند.
  این سامانهآ‌ها معمولاً اطلاعات را به شکل واقعیات (Facts) و قواعد (Rules) در دادگانی به نام پایگاه دانش به شکل ساختار مند ذخیره نموده، و سپس با استفاده از روشهایی خاص استنتاج از این دادهآ‌ها نتایج مورد نیاز حاصل می شود.
  ساختار یک سیستم خبرهآ‌
  یکی از اهداف هوش مصنوعی، فهم هوش انسانی با شبیهآ‌سازی آن توسط برنامهآ‌های کامپیوتری است. البته بدیهی است که "هوشآ‌"آ‌ را میآ‌توان به بسیاری از مهارتآ‌های مبتنی بر فهم، از جمله توانایی تصمیمآ‌گیری، یادگیری و فهم زبان تعمیم داد و از اینآ‌رو واژهآ‌ای کلی محسوب میآ‌شود.
  سیستم های خبره یکی از دیدگاههای اصلی و مهم حاصله از کارهای اولیه در حل مسئله، اهمیت دانش خاص با محوریت حوزه مربوطه بود. به عنوان مثال، یک پزشک در تشخیص بیماری تنها موثر نیست زیرا وی از یک مهارت حل مسئله کلی فطری برخوردار است. وی به دلیل آنکه اطلاعات زیادی در زمینه پزشکی دارد موثر و مفید می باشد. بخه طور مشابه، یک زمین شناس دریافتن و کشف ذخیره های معدنی تأثیر گذار است زیرا او قادر به بکارگیری خوب دانش تجربی ونظری در زمینه زمین شناسی و مشکلات روبرو می باشد. دانش خبره، ترکیبی از یک فهم نظری مسئله و مجموعه ای از قوانین حل مسئله اکتشافی است که تجربه نشانگر آن است در آن زمینه مفید بوده است. سیستمهای هوشمند با اکتساب این دانش از سوی یک فرد خبره و کد گزاری آن به فرمی که یک کامپیوتر ممکن است برای مسائل مشابه به کاربرد ساخته می شوند.این تکیه بر دانش زمینه فرد خبره برای راهکارهای حل مسئله سیستم یک ویژگی مهم سیستمهای خبره محسوب می گردد. اگرچه، بعضی از برنامه های به گونه ای نوشته می شوند که در آنها طراح همچنین منبع دانشی حوزه نیز به شمار می آید، فراتر از نوع معمول و واقعی می باشد که دیده شود چنین برنامه هایی حاصل رشد و همکاری بین یک خبره حوزه باشد نظیر یک پزشک، شیمی دان، زمین شناس یا مهندس و یک متخصص مجزای هوش مصنوعی. خبره حوزه، دانش لازم حوزه مسئله را از طریق یک بحث کلی روش های حل مسئله خود و با نمایش دادن مهارتها بر روی یک سری از مسائل نمونه ای کاملا" دقیق انتخاب شده ارائه می دهند. متخصص هوش مصنوعی یا مهندس دانش مانند طراحان سیستمهای خبره که اغلب شناخته می شوند، مسئول اجرای این دانش در برنامه ایکه هم موثر و هم در رفتار هوشمندانه باشند هستند. به محض آنکه چنین برنامه ای نوشته شود، نیاز به پالایش و تصفیه خبرگی ازطریق یک فرآیند ارائه مسائل نمونه ای جهت حل می باشد و خبره حوزه اجازه انتقاد در زمینه رفتار آن داده میشود و تحولات و تعدیلات لازم برای دانش برنامه صورت می گیرد. این فرآیند تکرار می گردد تا برنامه به سطح عملکرد دلخواه خود برسد.
  هر سیستم خبره از دو بخش مجزا ساخته شده است: پایگاه دانش و موتور تصمیمآ‌گیری.
  پایگاه دانش یک سیستم خبره از هر دو نوع دانش مبتنی بر حقایق آ‌(factual) و نیز دانش غیرقطعی (heuristic) استفاده میآ‌کند. Factual knowledge، دانش حقیقی یا قطعی نوعی از دانش است که میآ‌توان آن را در حیطهآ‌های مختلف به اشتراک گذاشت و تعمیم داد؛ چراکه درستی آن قطعی است. در سوی دیگر، Heuristic knowledge قرار دارد که غیرقطعیآ‌تر و بیشتر مبتنی بر برداشتآ‌های شخصی است. هرچه حدسآ‌ها یا دانش هیورستیک یک سیستم خبره بهتر باشد، سطح خبرگی آن بیشتر خواهد بود و در شرایط ویژه، تصمیمات بهتری اتخاذ خواهد کرد. دانش مبتنی بر ساختار Heuristic در سیستمآ‌های خبره اهمیت زیادی دارد این نوع دانش میآ‌تواند به تسریع فرآیند حل یک مسئله کمک کند. البته یک مشکل عمده در ارتباط با به کارگیری دانشHeuristic آن است که نمیآ‌توان در حل همه مسائل از این نوع دانش استفاده کرد.
  با تشکر از گرداورندگان این مقاله.
  [url=http://wiki.eca.ir/]Hidden Content [/url
  • تبلیغات
   .

 2. #2
  تاریخ عضویت
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  انگار این مباحث اینجا طرفدار نداره.... درسته؟ :cry: :NO:
  [url=http://wiki.eca.ir/]Hidden Content [/url
 3. #3
  تاریخ عضویت
  2007/10/05
  1,642
  10

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  نقل قول نوشته اصلی توسط ellisa
  انگار این مباحث اینجا طرفدار نداره.... درسته؟ :cry: :NO:
  طرفدار داره . ولی به نسبت مباحث برقی کمتره.
  شما نا امید نشو ادامه بده . من دنبال می کنم :mrgreen:
 4. #4
  تاریخ عضویت
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  استفاده از منطق فازی

  موضوع مهم دیگر در ارتباط با سیستمآ‌های خبره، پیوند و ارتباط آن با دیگر شاخهآ‌های هوش مصنوعی است. به بیان روشنآ‌تر، برخی از سیستمآ‌های خبره از Fuzzy Logic یا منطق فازی استفاده میآ‌کنند. در منطق غیرفازی تنها دو ارزش درست (true) یا نادرست (false) وجود دارد. چنین منطقی نمیآ‌تواند چندان کامل باشد؛ چراکه فهم و پروسه تصمیمآ‌گیری انسانآ‌ها در بسیاری از موارد، کاملا قطعی نیست و بسته به زمان و مکان آن، تا حدودی درست یا تا حدودی نادرست است. در خلال سالآ‌های 1920 و 1930، Jan Lukasiewicz فیلسوف لهستانی منطقی را مطرح کرد که در آن ارزش یک قانون میآ‌تواند بیشتر از دو مقدار 0 و 1 یا درست و نادرست باشد. سپس پروفسور لطفیآ‌زاده نشان داد که منطق Lukasiewicz را میآ‌توان به صورت "درجه درستی" مطرح کرد. یعنی به جای اینآ‌که بگوییم: "این منطق درست است یا نادرست؟" بگوییم: "این منطق چقدر درست یا چقدر نادرست است؟"
  از منطق فازی در مواردی استفاده میآ‌شود که با مفاهیم مبهمی چون "سنگینی"، "سرما"، "ارتفاع" و از این قبیل مواجه شویم. این پرسش را در نظر بگیرید : "وزن یک شیء 500 کیلوگرم است، آیا این شیء سنگین است؟" چنین سوالی یک سوال مبهم محسوب میآ‌شود؛ چراکه این سوال مطرح میآ‌شود که "از چه نظر سنگین؟" اگر برای حمل توسط یک انسان بگوییم، بله سنگین است. اگر برای حمل توسط یک اتومبیل مطرح شود، کمی سنگین است، ولی اگر برای حمل توسط یک هواپیما مطرح شود سنگین نیست.
  در اینجاست که با استفاده از منطق فازی میآ‌توان یک درجه درستی برای چنین پرسشی در نظر گرفت و بسته به شرایط گفت که این شیء کمی سنگین است. یعنی در چنین مواردی گفتن اینآ‌که این شیء سنگین نیست
  (false) یا سنگین است (true) پاسخ دقیقی نیست.

  کاربرد سیستمآ‌های خبرهآ‌

  سیستم های خبره موجبات انجام امور و یا تسهیل در انجام آنها را در زمینهآ‌های متنوّعی همچون پزشکی، حسابداری، کنترل فرایندها، منابع انسانی،خدمات مالی، و GIS فراهم میآ‌آورند. در هر یک از این زمینهآ‌ها میآ‌شود کارهایی از نوع راهنمایی، تحلیل، دستهآ‌بندی، مشاوره، طراحی، تشخیص، کاوش، پیش بینی، ایجاد مفاهیم، شناسایی، توجیه، یادگیری، مدیریت، کنترل، برنامهآ‌ریزی، زمان بندی و آزمایش را با مددجویی از سیستمآ‌های تجربی با سرعت و آسانی بیشتری به انجام رسانید. سیستمآ‌های تجربی یا به عنوان جایگزین فرد متخصص استفاده میآ‌شوند یا به عنوان کمک به فرد متخصص.
  سیستمآ‌هایی که در این زمینه طراحی و زمانبندی مورد استفاده قرار میآ‌گیرند، چندین هدف پیچیده و تعاملی را مورد بررسی قرار میآ‌دهند تا جوانب کار را روشن کنند و به اهداف مورد نظر دست یابند یا بهترین گزینه را پیشنهاد دهند. بهترین مثال از این مورد، زمانبندی پروازهای خطوط هوایی، کارمندان و گیتآ‌های یک شرکت حمل و نقل هوایی است.
  صنعت خدمات مالی یکی از بزرگآ‌ترین کاربران سیستمآ‌های خبره است. نرمآ‌افزارهای پیشنهاددهنده نوعی از سیستمآ‌های خبره هستند که به عنوان مشاور بانکداران عمل میآ‌کنند. برای نمونه، با بررسی شرایط یک شرکت متقاضی وام از یک بانک تعیین میآ‌کند که آیا پرداخت این وام به شرکت برای بانک مورد نظر صرفه اقتصادی دارد یا نه. همچنین شرکتآ‌های بیمه برای بررسی میزان خطرپذیری و هزینهآ‌های موارد مختلف، از این سیستمآ‌ها استفاده میآ‌کنند.

  با تشکر از گرداورندگان .
  موفق باشید . ellisa
  [url=http://wiki.eca.ir/]Hidden Content [/url
 5. #5
  تاریخ عضویت
  2007/06/28
  2,405
  24

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام ...................

  تشکر میکنم از مطالب مفیدتون ..

  در مورد heuristic Knowledge یه توضیحی اون بالا دادید .. میتونید یک مقدار بازش کنید؟ این حدس بر چه مبنایی زده میشه؟ با چه فاکتوری کنترل میشه؟ چه سیستمی اون رو به سمت مینیمم Optimize میکنه؟ اصلا یه همچین سیستمی داره یا اینکه بحث رو اشتباه متوجه شدم؟

  بعد یه سوال دیگه .. گفتید Rules و Fact .. اینا با چی سنجیده میشن؟ قوانینی برای کی؟ انسان یا ماشین؟ اون پایگاه دانش ماهیتش چیه؟ ایمپلمنت سخت افزاریش چیه؟ من اون قسمت رو کـــــــــلا متوجه نشدم .. ممنون میشم کمی راهنمایی بفرمایید .. مرسی ..
  دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
 6. #6
  تاریخ عضویت
  2007/06/28
  2,405
  24

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام ..................

  تشکر از مطالب مفیدتون ..

  این بحثی که فرمودید منطق 0 و 1 دیگه مطرح نیست؛ درست .. امــا در ادامه اشاره کردید که میان و میگن که یه اتفاق چقدر درسته و یا چقدر نادرست .. خب حالا من سوال میپرسم .. این چقدر ها چطور تعیین میشه؟ کمی توضیحش رو باز میکنید؟ ممنون میشم ..

  دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
 7. #7
  تاریخ عضویت
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام امیدوارم این توضیحات جواب سوالتون رو بده ... به این مثال توجه کنید =====>>>>>>
  نمایشگاهی در گوشهآ‌ای از شهر برپا شده و تصمیم میآ‌گیرید، یک روز عصر به اتفاق خانواده سری به این نمایشگاه بزنید. چون محل نمایشگاه کمی دور است، از اتومبیل استفاده میآ‌کنید، اما وقتی به محل نمایشگاه میآ‌رسید، متوجه میآ‌شوید که عده زیادی به آنجا آمدهآ‌اند و پارکینگ نمایشگاه تا چشم کار میآ‌کند، پر شده است.اما چون حوصله صرف وقت برای پیدا کردن محل دیگری جهت پارک اتومبیل ندارید، با خود میآ‌گویید: <هر طور شده باید جای پارکی در این پارکینگ پیدا کنم.> سرانجام در گوشهآ‌ای از این پارکینگ محلی را پیدا میآ‌کنید که یک ماشین به طور کامل در آن جا نمیآ‌شود، اما با کمی اغماض میآ‌شود یک ماشین را در آن جای داد، هرچند که این ریسک وجود دارد که فضای عبور و مرور دیگر خودروها را تنگ کنید و آنآ‌ها هنگام حرکت به خودرو شما آسیب برسانند. اما به هرحال تصمیم میآ‌گیرید و ماشین خود را پارک میآ‌کنید.
  بسیارخوب!حالا بیایید بررسی کنیم شما دقیقاً چه کار کردید؟ شما دنبال جای توقف یک اتومبیل میآ‌گشتید. آیا پیدا کردید؟ هم بله، هم نه. شما در ابتدا میآ‌خواستید ماشین را در جای مناسبی پارک کنید. آیا چنین عملی انجام دادید؟ از یک نظر بله، از یک دیدگاه نه. در مقایسه با وقت و انرژی لازم برای پیدا کردن یک مکان راحت برای توقف خودرو، شما جای مناسبی پیدا کردید. چون ممکن بود تا شب دنبال جا بگردید و چنین جایی را پیدا نکنید. اما از این نظر که اتومبیل را در جایی پارک کردید که فضای کافی برای قرارگرفتن ماشین شما نداشت، نمیآ‌توان گفت جای مناسبی است.
  اگر به منطق کلاسیک در علم ریاضیات مراجعه کنیم و این پرسش را مطرح نماییم که قبل از ورود به پارکینگ چند درصد احتمال میآ‌دادید جایی برای پارکآ‌کردن پیدا کنید، پاسخ بستگی به این دارد که واقعاً چه تعداد مکان مناسب (فضای کافی) برای توقف خودروها در آنجا وجود داشت؟ اگر به حافظه خود رجوع کنید، شاید به یاد بیاورید که هنگام ورود به پارکینگ و چرخیدن در قسمتآ‌های مختلف آن، گاهی خودروهایی را میآ‌دیدید که طوری پارک کردهآ‌اند که مکان یک و نیم خودرو را اشغال کردهآ‌اند. بعضی دیگر نیز کج و معوج پارک کرده بودند و این فکر از ذهن شما چندبار گذشت که اگر صاحب بعضی از این خودروها درست پارک آ‌کرده بودند، الان جای خالی برای پارک کردن چندین ماشین دیگر هم وجود داشت.
  به این ترتیب علم ریاضیات و آمار و احتمال در مواجهه با چنین شرایطی قادر به پاسخگویی نیست. اگر قرار بود بر اساس منطق صفر و یک یا باینری کامپیوتر، روباتی ساخته شود تا اتومیبل شما را در یک مکان مناسب پارکآ‌ کند، احتمالش کم بود. چنین روباتی به احتمال زیاد ناکام از پارکینگ خارج میآ‌شد. پس شما با چه منطقی توانستید اتومبیل خود را پارکآ‌ کنید؟ شما از منطق فازی استفاده کردید.

  دنیای فازیآ‌

  میآ‌پرسم <هوا ابری است یا آفتابی؟> پاسخ میآ‌دهی: نیمهآ‌ابری. میآ‌پرسم <آیا همه آنچه که دیروز به من گفتی، راست بود؟> پاسخ میآ‌دهی: بیشتر آن حقیقت داشت. ما در زندگی روزمره بارها از منطق فازی استفاده میآ‌کنیم.
  واقعیت این است که دنیای صفر و یک، دنیایی انتزاعی و خیالی است. به ندرت پیش میآ‌آید موضوعی صددرصد درست یا صددرصد نادرست باشد؛ زیرا در دنیای واقعی در بسیاری از مواقع، همهآ‌چیز منظم و مرتب سرجایش نیست.
  تئوری مجموعهآ‌های فازی و منطق فازی را اولین بار پرفسور لطفیآ‌زاده در رسالهآ‌ای به نام <مجموعهآ‌های فازی - اطلاعات و کنترل> در سال 1965 معرفی نمود. از نخستین روز تولد اندیشه فازی، بیش از چهل سال میآ‌گذرد. در این مدت نظریه فازی، چارچوب فکری و علمی جدیدی را در محافل آکادمیک و مهندسی معرفی نموده و دیدگاه دانشمندان را نسبت به کمّ و کیف دنیای اطراف ما تغییر داده است. منطق فازی جهانآ‌بینی بدیع و واقعآ‌گرایانهآ‌ای است که به اصلاح شالوده آ‌منطق علمی و ذهنی بشر کمک شایانی کردهآ‌است.
  [url=http://wiki.eca.ir/]Hidden Content [/url
 8. #8
  تاریخ عضویت
  2007/06/28
  2,405
  24

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام ................

  ممنون از توضیحاتتون .. امــا من هنوز جواب سوالم رو نگرفتم .. چجوری میگیم یه اتفاق 20% درسته؛ 40% نادرسته و امثال اینها .. چی رو با چی میسنجیم؟
  دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
 9. #9
  تاریخ عضویت
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام ...
  اتاق رو که نمیگن 20% درسته یا 40% نادرست .. این منطق فازی از رفتار و طرز فکر انسان بوجود اومده ... شما توی دنیای واقعی مثلا در مورد ابعاد اتاق میگین 20% درسته ... نمیگین که .. مثلا میگین به نظر میاد این اتاق 36 متره ... چرا؟ چون فرش 6 متری تقریبا اتاق رو پوشش داده ... حالا اگه اتاق با یه فرش 6 متری و یه قالیچه پوشش داده شده باشه .. چی میگین؟ میگین اندازه این اتاق بیش از 36 متر هست... به این میگن منطق فازی .. حالا من چی رو با چی سنچیدم ... دانسته های گذشته که از تجربیاتم داشتماینکه اتاقی که با یه فرش 6 متری پوشش داده بشه قطعا ابعادش 6 در 6 هست با دیدی که الان با شرایط اتاق بدست آوردم همه رو با ذهنم و فکرم سنجیدم ...منطق فازی از چگونگی تفکر و طرز فکر انسان نشات گرفته ... مبحث آ یا می شه مغز انسان رو شبیه سازی کرد؟ دنبال کردین ؟ اونجا اینو نوشته بودم که ... هوش انسان از چگونگی تفکر انسان نشات میگیره. هوش ما یه تابع مرکبه.تفکر تا مسئله ی خاصی حل بشه. ابزار کمک به ما در انجام کارهاست.مثلا وقتی ساعت شما زنگ میزنه ،یه فرمان از مغز صادر میشه و به دست شما میگه زنگ ساعت رو ببند.این عکس العمل یه عمل خودکار نیست،بلکه در اصل یه جواب مشخص جستجو شده نتایج نهایی که تموم عملکردای مغز به آنها ختم میشن "هدف"هستند.زمانی که شما به هدف که بستن زنگ ساعت هست برسید بلافاصله مغز با هدفهای دیگه پر میشه.مثل مسواک زدن، لباس پوشیدن،درست کردن صبحانه،..رفتن سرکار،و ... اینها همه هدفهای شما شما هستند که با انجام انها شما به اهداف نهایی تون میرسید.هیچکدوم از این افکار اتفاقی یا اختیاری نیست و هر کدومش یه قدم واسه نزدیک شدن به اون هدف مشخص در ذهن شماست.در واقع ما برای رسیدن به اهدافمون از یک سری قواعد و واقعیتها استفاده میکنیم.مثلا : اگه دو تا واقعیت به صورت: خیابون تاریک و خلوت خطرناکه و افراد مسن معمولا مرتکب جنایت نمیشن => این قاعده استنباط میشه که اگه توی یه خیابون تاریک و خلوت یه فرد مسن رو دیدی نباید نگران امنیت باشی .
  ببینید اگه قرار بود برای رد شدن از خیابون به سرعت،حجم ترافیک، فاصله تا جدول وسط خیابون،علائم راهنمایی..و تموم این مسائل فکر کنیم بعدش درمورد اینکه الان چی میشه؟هوا چه طوره؟مدل ماشینا چیه و ... (دیگه خودتون بهتر میدونین فکرایی که داریم) رسیدگی بشه سالها طول میکشید تا از خیابون رد شد. مغز انسان برای انتخاب صحیح پاسخ مناسب مربوط به شرایط خاص(رد شدن از خیابون)از سیستم هوشمندی بنام هرس کردن استفاده میکنه.در این سیستم فکرهایی که در حال حاضر مربوط به هدف ما نیست حذف میشه.هرس کردن سبب برقراری نظم در فکر ما میشه که بدون اون زندگی امکان پذیر نیست.تمام این موارد در ممورد عملکرد مغز انسان باهم در نوشتن یه برنامه بنام هوش مصنوعی بکار میره ...
  همش براساس عملکرد مغز انسانه ...
  خیلی مبحث جالبیه .. نمیدونم جواب سوالتون رو دادم یا نه ... اما حتما یه توضیح مفصل در این مورد پست میکنم .. سوالی بود بفرمایید ...
  موفق باشید
  [url=http://wiki.eca.ir/]Hidden Content [/url
 10. #10
  تاریخ عضویت
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  منطق فازی و هوش مصنوعیآ‌
  جالبآ‌ترین کاربرد منطق فازی، تفسیری است که این علم از ساختار تصمیمآ‌گیریآ‌های موجودات هوشمند، و در راس آنآ‌ها، هوش انسانی، به دست میآ‌دهد.این منطق به خوبی نشان میآ‌دهد که چرا منطق دو ارزشی <صفر و یک> در ریاضیات کلاسیک قادر به تبیین و توصیف مفاهیم نادقیقی همچون <گرما و سرما> که مبنای بسیاری از تصمیمآ‌گیریآ‌های هوشمند را تشکیل میآ‌دهند، نیست.امیدوارم فیلم ارباب حلقه ها رو دیده باشین .. اما اگه ندید حتما وصف شو شنیدید ... فکر کنم اینجوری موضوع بیشتر روشن میشه ... شاید یکی از جالبآ‌ترین کاربردهای منطق فازی هوش مصنوعی در بازیآ‌های رایانهآ‌ای و جلوهآ‌های ویژه سینمایی باشه. از نرمآ‌افزار Massive در بسیاری از صحنهآ‌های فیلم ارباب حلقهآ‌ها برای تولید حرکات لشکر موجودات متخاصم استفاده شده بود.
  در این برنامه متخصصان کامپیوتر و انیمیشن ابتدا موجوداتی رو به صورت الگو ایجاد کرده و سپس به کمک منطق فازی مصداقآ‌هایی تصادفی از این موجودات خیالی بوجود آوردند که حرکات تصادفی - اما از پیش تعریف شدهآ‌ای آ‌-آ‌ در اعضای بدن خود داشتند.

  این موجودات در حقیقت دارای نوعی هوش مصنوعی بودند و میآ‌توانستند برای نحوه حرکت دادن اعضای بدن خود تصمیم بگیرند. در عین حال تمام موجوداتی که در یک لشکر به سویی میآ‌تاختند یا با دشمنی میآ‌جنگیدند، از جهت حرکت یکسانی برخودار بودند و به سوی یک هدف مشخص حمله میآ‌کردند.

  این ساختار کاملاآ‌ً پیچیده و هوشمند به فیلمسازان اجازه داده بود که این موجودات افسانهآ‌ای را در دنیای مجازی کامپیوتر به حال خود رها کنند تا به سوی دشمنان حمله کنند و این همه بیآ‌تردید بدون بهرهآ‌گیری از منطق فازی امکانپذیر نبود.


  شرکت Massive Software که به دلیل بهآ‌کارگیری منطق فازی برای ایجاد هوشآ‌مصنوعی در طراحی لشکریان فیلمآ‌ ارباب حلقهآ‌ها برنده جایزه اسکار شد، بعداً این تکنیک را در فیلمآ‌های دیگری همچون I.Robot و King Kong نیز بهآ‌کار برد.

  استفاده از منطق فازی برای هوشمندآ‌کردن موجودات نرمآ‌افزاری تنها گونهآ‌ای از کاربردهای این نظریه در هوشآ‌مصنوعی است. منطق فازی در هوشمند ساختن روباتآ‌های سختآ‌افزاری نیز کاربردهای زیادی دارد.
  حالا این جریان رو با انسان در وضعیت مشابه مقایسه کنید ... می بینید که با منطق فازی انسان گو.نه های مجازی رو وارد دنیای واقعی کردیم که مثل انسان فکر میکنن ... البته با استفاده از آموخته هایی که دارن و با بررسی شرایط فعلی که دارن که این بررسی رو هوش مصنوعی به اونها میده .. انسان هم همین طوره شما به یه بچه یک ساله نگاه کنید بابا و مامان گفتن رو از تکرار این کلمات توسط پدر و مادرش یاد گرفته ... اینقدر تکرار میشه که بچه میفهمه بابا و مامان کی هستن ... و در سالهای سال این مثل یه قانون میمونه ...ثابت و بدون کوچکترین شکی در صحت اون و بدون تغییر .. دنیای عجیبیه ... آموخته های ما این درصدا رو توی دنیای واقعی میسازه ... مسئله رو درست فهمیدم , یا دوباره اشتباه گرفتم ؟ دنیای جالبی داره ... سوالی بود بفرمایید .. در حد توان پاسخگو هستم .
  موفق باشید .
  [url=http://wiki.eca.ir/]Hidden Content [/url
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19

موضوعات مشابه

 1. بهترین قطعات برای سیستم های صوتی چیست؟
  توسط masoud_m_bf در انجمن مدارات صوتی
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2015/10/27, 20:08
 2. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2010/05/30, 04:30
 3. سیستم های فازی چیست؟
  توسط ellisa در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 2009/05/09, 12:04
 4. سیستم اطلاعاتی چیست؟
  توسط hosein-eghbali در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2009/04/03, 07:26
 5. معرفی منبع واسه سیستمهای خبره؟
  توسط ellisa در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2009/02/25, 17:25

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •