ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19
 1. #1
  2008/11/02
  363
  0

  سیستم های خبره چیست؟

  گذری بر سیستم های خبره /سیستم خبره چیست؟
  سامانهآ*های خبره یا سیستمآ*های خبره (Expert systems) به دستهآ*ای خاص از نرمآ*افزارهای رایانهآ*ای اطلاق میآ*شود که در راستای کمک به کاردانان و متخصّصان انسانی و یا جایگزینی جزئی آنان در زمینهآ*های محدود تخصّصی تلاش دارند. اینگونه سامانهآ*ها، در واقع، نمونهآ*های ابتدایی و سادهآ*تری از فنآ*آوری پیشآ*رفتهآ*تر سامانهآ*های مبتنی بر دانشآ* به حساب میآ*آیند.
  این سامانهآ*ها معمولاً اطلاعات را به شکل واقعیات (Facts) و قواعد (Rules) در دادگانی به نام پایگاه دانش به شکل ساختار مند ذخیره نموده، و سپس با استفاده از روشهایی خاص استنتاج از این دادهآ*ها نتایج مورد نیاز حاصل می شود.
  ساختار يك سيستم خبرهآ*
  يكي از اهداف هوش مصنوعي، فهم هوش انساني با شبيهآ*سازي آن توسط برنامهآ*هاي كامپيوتري است. البته بديهي است كه "هوشآ*"آ* را ميآ*توان به بسياري از مهارتآ*هاي مبتني بر فهم، از جمله توانايي تصميمآ*گيري، يادگيري و فهم زبان تعميم داد و از اينآ*رو واژهآ*اي كلي محسوب ميآ*شود.
  سیستم های خبره یکی از دیدگاههای اصلی و مهم حاصله از کارهای اولیه در حل مسئله، اهمیت دانش خاص با محوریت حوزه مربوطه بود. به عنوان مثال، یک پزشک در تشخیص بیماری تنها موثر نیست زیرا وی از یک مهارت حل مسئله کلی فطری برخوردار است. وی به دلیل آنکه اطلاعات زیادی در زمینه پزشکی دارد موثر و مفید می باشد. بخه طور مشابه، یک زمین شناس دریافتن و کشف ذخیره های معدنی تأثیر گذار است زیرا او قادر به بکارگیری خوب دانش تجربی ونظری در زمینه زمین شناسی و مشکلات روبرو می باشد. دانش خبره، ترکیبی از یک فهم نظری مسئله و مجموعه ای از قوانین حل مسئله اکتشافی است که تجربه نشانگر آن است در آن زمینه مفید بوده است. سیستمهای هوشمند با اکتساب این دانش از سوی یک فرد خبره و کد گزاری آن به فرمی که یک کامپیوتر ممکن است برای مسائل مشابه به کاربرد ساخته می شوند.این تکیه بر دانش زمینه فرد خبره برای راهکارهای حل مسئله سیستم یک ویژگی مهم سیستمهای خبره محسوب می گردد. اگرچه، بعضی از برنامه های به گونه ای نوشته می شوند که در آنها طراح همچنین منبع دانشی حوزه نیز به شمار می آید، فراتر از نوع معمول و واقعی می باشد که دیده شود چنین برنامه هایی حاصل رشد و همکاری بین یک خبره حوزه باشد نظیر یک پزشک، شیمی دان، زمین شناس یا مهندس و يک متخصص مجزای هوش مصنوعی. خبره حوزه، دانش لازم حوزه مسئله را از طریق یک بحث کلی روش های حل مسئله خود و با نمایش دادن مهارتها بر روی یک سری از مسائل نمونه ای کاملا" دقیق انتخاب شده ارائه می دهند. متخصص هوش مصنوعی یا مهندس دانش مانند طراحان سیستمهای خبره که اغلب شناخته می شوند، مسئول اجرای این دانش در برنامه ایکه هم مؤثر و هم در رفتار هوشمندانه باشند هستند. به محض آنکه چنین برنامه ای نوشته شود، نیاز به پالایش و تصفیه خبرگی ازطریق یک فرآیند ارائه مسائل نمونه ای جهت حل می باشد و خبره حوزه اجازه انتقاد در زمینه رفتار آن داده میشود و تحولات و تعدیلات لازم برای دانش برنامه صورت می گیرد. این فرآیند تکرار می گردد تا برنامه به سطح عملکرد دلخواه خود برسد.
  هر سيستم خبره از دو بخش مجزا ساخته شده است: پايگاه دانش و موتور تصميمآ*گيري.
  پايگاه دانش يك سيستم خبره از هر دو نوع دانش مبتني بر حقايق آ*(factual) و نيز دانش غيرقطعي (heuristic) استفاده ميآ*كند. Factual knowledge، دانش حقيقي يا قطعي نوعي از دانش است كه ميآ*توان آن را در حيطهآ*هاي مختلف به اشتراك گذاشت و تعميم داد؛ چراكه درستي آن قطعي است. در سوي ديگر، Heuristic knowledge قرار دارد كه غيرقطعيآ*تر و بيشتر مبتني بر برداشتآ*هاي شخصي است. هرچه حدسآ*ها يا دانش هيورستيك يك سيستم خبره بهتر باشد، سطح خبرگي آن بيشتر خواهد بود و در شرايط ويژه، تصميمات بهتري اتخاذ خواهد كرد. دانش مبتني بر ساختار Heuristic در سيستمآ*هاي خبره اهميت زيادي دارد اين نوع دانش ميآ*تواند به تسريع فرآيند حل يك مسئله كمك كند. البته يك مشكل عمده در ارتباط با به كارگيري دانشHeuristic آن است كه نميآ*توان در حل همه مسائل از اين نوع دانش استفاده كرد.
  با تشکر از گرداورندگان این مقاله.
  [url=http://wiki.eca.ir/]

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  [/url
 2. #2
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  انگار این مباحث اینجا طرفدار نداره.... درسته؟ :cry: :NO:
  [url=http://wiki.eca.ir/]

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  [/url
 3. #3
  2007/10/05
  1,643
  5

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  نقل قول نوشته اصلی توسط ellisa
  انگار این مباحث اینجا طرفدار نداره.... درسته؟ :cry: :NO:
  طرفدار داره . ولی به نسبت مباحث برقی کمتره.
  شما نا امید نشو ادامه بده . من دنبال می کنم :mrgreen:
 4. #4
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  استفاده از منطق فازي

  موضوع مهم ديگر در ارتباط با سيستمآ*هاي خبره، پيوند و ارتباط آن با ديگر شاخهآ*هاي هوش مصنوعي است. به بيان روشنآ*تر، برخي از سيستمآ*هاي خبره از Fuzzy Logic يا منطق فازي استفاده ميآ*كنند. در منطق غيرفازي تنها دو ارزش درست (true) يا نادرست (false) وجود دارد. چنين منطقي نميآ*تواند چندان كامل باشد؛ چراكه فهم و پروسه تصميمآ*گيري انسانآ*ها در بسياري از موارد، كاملا قطعي نيست و بسته به زمان و مكان آن، تا حدودي درست يا تا حدودي نادرست است. در خلال سالآ*هاي 1920 و 1930، Jan Lukasiewicz فيلسوف لهستاني منطقي را مطرح كرد كه در آن ارزش يك قانون ميآ*تواند بيشتر از دو مقدار 0 و 1 يا درست و نادرست باشد. سپس پروفسور لطفيآ*زاده نشان داد كه منطق Lukasiewicz را ميآ*توان به صورت "درجه درستي" مطرح كرد. يعني به جاي اينآ*كه بگوييم: "اين منطق درست است يا نادرست؟" بگوييم: "اين منطق چقدر درست يا چقدر نادرست است؟"
  از منطق فازي در مواردي استفاده ميآ*شود كه با مفاهيم مبهمي چون "سنگيني"، "سرما"، "ارتفاع" و از اين قبيل مواجه شويم. اين پرسش را در نظر بگيريد : "وزن يك شيء 500 كيلوگرم است، آيا اين شيء سنگين است؟" چنين سوالي يك سوال مبهم محسوب ميآ*شود؛ چراكه اين سوال مطرح ميآ*شود كه "از چه نظر سنگين؟" اگر براي حمل توسط يك انسان بگوييم، بله سنگين است. اگر براي حمل توسط يك اتومبيل مطرح شود، كمي سنگين است، ولي اگر براي حمل توسط يك هواپيما مطرح شود سنگين نيست.
  در اينجاست كه با استفاده از منطق فازي ميآ*توان يك درجه درستي براي چنين پرسشي در نظر گرفت و بسته به شرايط گفت كه اين شيء كمي سنگين است. يعني در چنين مواردي گفتن اينآ*كه اين شيء سنگين نيست
  (false) يا سنگين است (true) پاسخ دقيقي نيست.

  كاربرد سيستمآ*هاي خبرهآ*

  سيستم هاي خبره موجبات انجام امور و یا تسهیل در انجام آنها را در زمینهآ*های متنوّعی همچون پزشکی، حسابداری، کنترل فرایندها، منابع انسانی،خدمات مالی، و GIS فراهم میآ*آورند. در هر یک از این زمینهآ*ها میآ*شود کارهایی از نوع راهنمایی، تحلیل، دستهآ*بندی، مشاوره، طراحی، تشخیص، کاوش، پیش بینی، ایجاد مفاهیم، شناسایی، توجیه، یادگیری، مدیریت، کنترل، برنامهآ*ریزی، زمان بندی و آزمایش را با مددجویی از سیستمآ*های تجربی با سرعت و آسانی بیشتری به انجام رسانید. سیستمآ*های تجربی یا به عنوان جایگزین فرد متخصص استفاده میآ*شوند یا به عنوان کمک به فرد متخصص.
  سيستمآ*هايي كه در اين زمينه طراحي و زمانبندي مورد استفاده قرار ميآ*گيرند، چندين هدف پيچيده و تعاملي را مورد بررسي قرار ميآ*دهند تا جوانب كار را روشن كنند و به اهداف مورد نظر دست يابند يا بهترين گزينه را پيشنهاد دهند. بهترين مثال از اين مورد، زمانبندي پروازهاي خطوط هوايي، كارمندان و گيتآ*هاي يك شركت حمل و نقل هوايي است.
  صنعت خدمات مالي يكي از بزرگآ*ترين كاربران سيستمآ*هاي خبره است. نرمآ*افزارهاي پيشنهاددهنده نوعي از سيستمآ*هاي خبره هستند كه به عنوان مشاور بانكداران عمل ميآ*كنند. براي نمونه، با بررسي شرايط يك شركت متقاضي وام از يك بانك تعيين ميآ*كند كه آيا پرداخت اين وام به شركت براي بانك مورد نظر صرفه اقتصادي دارد يا نه. همچنين شركتآ*هاي بيمه براي بررسي ميزان خطرپذيري و هزينهآ*هاي موارد مختلف، از اين سيستمآ*ها استفاده ميآ*كنند.

  با تشکر از گرداورندگان .
  موفق باشید . ellisa
  [url=http://wiki.eca.ir/]

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  [/url
 5. #5
  2007/06/28
  2,405
  20

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام ...................

  تشکر میکنم از مطالب مفیدتون ..

  در مورد heuristic Knowledge یه توضیحی اون بالا دادید .. میتونید یک مقدار بازش کنید؟ این حدس بر چه مبنایی زده میشه؟ با چه فاکتوری کنترل میشه؟ چه سیستمی اون رو به سمت مینیمم Optimize میکنه؟ اصلا یه همچین سیستمی داره یا اینکه بحث رو اشتباه متوجه شدم؟

  بعد یه سوال دیگه .. گفتید Rules و Fact .. اینا با چی سنجیده میشن؟ قوانینی برای کی؟ انسان یا ماشین؟ اون پایگاه دانش ماهیتش چیه؟ ایمپلمنت سخت افزاریش چیه؟ من اون قسمت رو کـــــــــلا متوجه نشدم .. ممنون میشم کمی راهنمایی بفرمایید .. مرسی ..
  دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
 6. #6
  2007/06/28
  2,405
  20

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام ..................

  تشکر از مطالب مفیدتون ..

  این بحثی که فرمودید منطق 0 و 1 دیگه مطرح نیست؛ درست .. امــا در ادامه اشاره کردید که میان و میگن که یه اتفاق چقدر درسته و یا چقدر نادرست .. خب حالا من سوال میپرسم .. این چقدر ها چطور تعیین میشه؟ کمی توضیحش رو باز میکنید؟ ممنون میشم ..

  دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
 7. #7
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام امیدوارم این توضیحات جواب سوالتون رو بده ... به این مثال توجه کنید =====>>>>>>
  نمایشگاهی در گوشهآ*ای از شهر برپا شده و تصمیم میآ*گیرید، یک روز عصر به اتفاق خانواده سری به این نمایشگاه بزنید. چون محل نمایشگاه کمی دور است، از اتومبیل استفاده میآ*کنید، اما وقتی به محل نمایشگاه میآ*رسید، متوجه میآ*شوید که عده زیادی به آنجا آمدهآ*اند و پارکینگ نمایشگاه تا چشم کار میآ*کند، پر شده است.اما چون حوصله صرف وقت برای پیدا کردن محل دیگری جهت پارک اتومبیل ندارید، با خود میآ*گویید: <هر طور شده باید جای پارکی در این پارکینگ پیدا کنم.> سرانجام در گوشهآ*ای از این پارکینگ محلی را پیدا میآ*کنید که یک ماشین به طور کامل در آن جا نمیآ*شود، اما با کمی اغماض میآ*شود یک ماشین را در آن جای داد، هرچند که این ریسک وجود دارد که فضای عبور و مرور دیگر خودروها را تنگ کنید و آنآ*ها هنگام حرکت به خودرو شما آسیب برسانند. اما به هرحال تصمیم میآ*گیرید و ماشین خود را پارک میآ*کنید.
  بسیارخوب!حالا بیایید بررسی کنیم شما دقیقاً چه کار کردید؟ شما دنبال جای توقف یک اتومبیل میآ*گشتید. آیا پیدا کردید؟ هم بله، هم نه. شما در ابتدا میآ*خواستید ماشین را در جای مناسبی پارک کنید. آیا چنین عملی انجام دادید؟ از یک نظر بله، از یک دیدگاه نه. در مقایسه با وقت و انرژی لازم برای پیدا کردن یک مکان راحت برای توقف خودرو، شما جای مناسبی پیدا کردید. چون ممکن بود تا شب دنبال جا بگردید و چنین جایی را پیدا نکنید. اما از این نظر که اتومبیل را در جایی پارک کردید که فضای کافی برای قرارگرفتن ماشین شما نداشت، نمیآ*توان گفت جای مناسبی است.
  اگر به منطق کلاسیک در علم ریاضیات مراجعه کنیم و این پرسش را مطرح نماییم که قبل از ورود به پارکینگ چند درصد احتمال میآ*دادید جایی برای پارکآ*کردن پیدا کنید، پاسخ بستگی به این دارد که واقعاً چه تعداد مکان مناسب (فضای کافی) برای توقف خودروها در آنجا وجود داشت؟ اگر به حافظه خود رجوع کنید، شاید به یاد بیاورید که هنگام ورود به پارکینگ و چرخیدن در قسمتآ*های مختلف آن، گاهی خودروهایی را میآ*دیدید که طوری پارک کردهآ*اند که مکان یک و نیم خودرو را اشغال کردهآ*اند. بعضی دیگر نیز کج و معوج پارک کرده بودند و این فکر از ذهن شما چندبار گذشت که اگر صاحب بعضی از این خودروها درست پارک آ*کرده بودند، الان جای خالی برای پارک کردن چندین ماشین دیگر هم وجود داشت.
  به این ترتیب علم ریاضیات و آمار و احتمال در مواجهه با چنین شرایطی قادر به پاسخگویی نیست. اگر قرار بود بر اساس منطق صفر و یک یا باینری کامپیوتر، روباتی ساخته شود تا اتومیبل شما را در یک مکان مناسب پارکآ* کند، احتمالش کم بود. چنین روباتی به احتمال زیاد ناکام از پارکینگ خارج میآ*شد. پس شما با چه منطقی توانستید اتومبیل خود را پارکآ* کنید؟ شما از منطق فازی استفاده کردید.

  دنیای فازیآ*

  میآ*پرسم <هوا ابری است یا آفتابی؟> پاسخ میآ*دهی: نیمهآ*ابری. میآ*پرسم <آیا همه آنچه که دیروز به من گفتی، راست بود؟> پاسخ میآ*دهی: بیشتر آن حقیقت داشت. ما در زندگی روزمره بارها از منطق فازی استفاده میآ*کنیم.
  واقعیت این است که دنیای صفر و یک، دنیایی انتزاعی و خیالی است. به ندرت پیش میآ*آید موضوعی صددرصد درست یا صددرصد نادرست باشد؛ زیرا در دنیای واقعی در بسیاری از مواقع، همهآ*چیز منظم و مرتب سرجایش نیست.
  تئوری مجموعهآ*های فازی و منطق فازی را اولین بار پرفسور لطفیآ*زاده در رسالهآ*ای به نام <مجموعهآ*های فازی - اطلاعات و کنترل> در سال 1965 معرفی نمود. از نخستین روز تولد اندیشه فازی، بیش از چهل سال میآ*گذرد. در این مدت نظریه فازی، چارچوب فکری و علمی جدیدی را در محافل آکادمیک و مهندسی معرفی نموده و دیدگاه دانشمندان را نسبت به کمّ و کیف دنیای اطراف ما تغییر داده است. منطق فازی جهانآ*بینی بدیع و واقعآ*گرایانهآ*ای است که به اصلاح شالوده آ*منطق علمی و ذهنی بشر کمک شایانی کردهآ*است.
  [url=http://wiki.eca.ir/]

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  [/url
 8. #8
  2007/06/28
  2,405
  20

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام ................

  ممنون از توضیحاتتون .. امــا من هنوز جواب سوالم رو نگرفتم .. چجوری میگیم یه اتفاق 20% درسته؛ 40% نادرسته و امثال اینها .. چی رو با چی میسنجیم؟
  دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
 9. #9
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  سلام ...
  اتاق رو که نمیگن 20% درسته یا 40% نادرست .. این منطق فازی از رفتار و طرز فکر انسان بوجود اومده ... شما توی دنیای واقعی مثلا در مورد ابعاد اتاق میگین 20% درسته ... نمیگین که .. مثلا میگین به نظر میاد این اتاق 36 متره ... چرا؟ چون فرش 6 متری تقریبا اتاق رو پوشش داده ... حالا اگه اتاق با یه فرش 6 متری و یه قالیچه پوشش داده شده باشه .. چی میگین؟ میگین اندازه این اتاق بیش از 36 متر هست... به این میگن منطق فازی .. حالا من چی رو با چی سنچیدم ... دانسته های گذشته که از تجربیاتم داشتماینکه اتاقی که با یه فرش 6 متری پوشش داده بشه قطعا ابعادش 6 در 6 هست با دیدی که الان با شرایط اتاق بدست آوردم همه رو با ذهنم و فکرم سنجیدم ...منطق فازی از چگونگی تفکر و طرز فکر انسان نشات گرفته ... مبحث آ يا مي شه مغز انسان رو شبيه سازي كرد؟ دنبال کردین ؟ اونجا اینو نوشته بودم که ... هوش انسان از چگونگی تفکر انسان نشات میگیره. هوش ما یه تابع مرکبه.تفکر تا مسئله ی خاصی حل بشه. ابزار کمک به ما در انجام کارهاست.مثلا وقتی ساعت شما زنگ میزنه ،یه فرمان از مغز صادر میشه و به دست شما میگه زنگ ساعت رو ببند.این عکس العمل یه عمل خودکار نیست،بلکه در اصل یه جواب مشخص جستجو شده نتایج نهایی که تموم عملکردای مغز به آنها ختم میشن "هدف"هستند.زمانی که شما به هدف که بستن زنگ ساعت هست برسید بلافاصله مغز با هدفهای دیگه پر میشه.مثل مسواک زدن، لباس پوشیدن،درست کردن صبحانه،..رفتن سرکار،و ... اینها همه هدفهای شما شما هستند که با انجام انها شما به اهداف نهایی تون میرسید.هیچکدوم از این افکار اتفاقی یا اختیاری نیست و هر کدومش یه قدم واسه نزدیک شدن به اون هدف مشخص در ذهن شماست.در واقع ما برای رسیدن به اهدافمون از یک سری قواعد و واقعیتها استفاده میکنیم.مثلا : اگه دو تا واقعیت به صورت: خیابون تاریک و خلوت خطرناکه و افراد مسن معمولا مرتکب جنایت نمیشن => این قاعده استنباط میشه که اگه توی یه خیابون تاریک و خلوت یه فرد مسن رو دیدی نباید نگران امنیت باشی .
  ببینید اگه قرار بود برای رد شدن از خیابون به سرعت،حجم ترافیک، فاصله تا جدول وسط خیابون،علائم راهنمایی..و تموم این مسائل فکر کنیم بعدش درمورد اینکه الان چی میشه؟هوا چه طوره؟مدل ماشینا چیه و ... (دیگه خودتون بهتر میدونین فکرایی که داریم) رسیدگی بشه سالها طول میکشید تا از خیابون رد شد. مغز انسان برای انتخاب صحیح پاسخ مناسب مربوط به شرایط خاص(رد شدن از خیابون)از سیستم هوشمندی بنام هرس کردن استفاده میکنه.در این سیستم فکرهایی که در حال حاضر مربوط به هدف ما نیست حذف میشه.هرس کردن سبب برقراری نظم در فکر ما میشه که بدون اون زندگی امکان پذیر نیست.تمام این موارد در ممورد عملکرد مغز انسان باهم در نوشتن یه برنامه بنام هوش مصنوعی بکار میره ...
  همش براساس عملکرد مغز انسانه ...
  خیلی مبحث جالبیه .. نمیدونم جواب سوالتون رو دادم یا نه ... اما حتما یه توضیح مفصل در این مورد پست میکنم .. سوالی بود بفرمایید ...
  موفق باشید
  [url=http://wiki.eca.ir/]

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  [/url
 10. #10
  2008/11/02
  363
  0

  پاسخ : گذری بر سیستم های خبره

  منطق فازي و هوش مصنوعيآ*
  جالبآ*ترين كاربرد منطق فازي، تفسيري است كه اين علم از ساختار تصميمآ*گيريآ*هاي موجودات هوشمند، و در راس آنآ*ها، هوش انساني، به دست ميآ*دهد.اين منطق به خوبي نشان ميآ*دهد كه چرا منطق دو ارزشي <صفر و يك> در رياضيات كلاسيك قادر به تبيين و توصيف مفاهيم نادقيقي همچون <گرما و سرما> كه مبناي بسياري از تصميمآ*گيريآ*هاي هوشمند را تشكيل ميآ*دهند، نيست.امیدوارم فیلم ارباب حلقه ها رو دیده باشین .. اما اگه ندید حتما وصف شو شنیدید ... فکر کنم اینجوری موضوع بیشتر روشن میشه ... شايد يكي از جالبآ*ترين كاربردهاي منطق فازي هوش مصنوعي در بازيآ*هاي رايانهآ*اي و جلوهآ*هاي ويژه سينمايي باشه. از نرمآ*افزار Massive در بسياري از صحنهآ*هاي فيلم ارباب حلقهآ*ها براي توليد حركات لشكر موجودات متخاصم استفاده شده بود.
  در اين برنامه متخصصان كامپيوتر و انيميشن ابتدا موجوداتي رو به صورت الگو ايجاد كرده و سپس به كمك منطق فازي مصداقآ*هايي تصادفي از اين موجودات خيالي بوجود آوردند كه حركات تصادفي - اما از پيش تعريف شدهآ*اي آ*-آ* در اعضاي بدن خود داشتند.

  اين موجودات در حقيقت داراي نوعي هوش مصنوعي بودند و ميآ*توانستند براي نحوه حركت دادن اعضاي بدن خود تصميم بگيرند. در عين حال تمام موجوداتي كه در يك لشكر به سويي ميآ*تاختند يا با دشمني ميآ*جنگيدند، از جهت حركت يكساني برخودار بودند و به سوي يك هدف مشخص حمله ميآ*كردند.

  اين ساختار كاملاآ*ً پيچيده و هوشمند به فيلمسازان اجازه داده بود كه اين موجودات افسانهآ*اي را در دنياي مجازي كامپيوتر به حال خود رها كنند تا به سوي دشمنان حمله كنند و اين همه بيآ*ترديد بدون بهرهآ*گيري از منطق فازي امكانپذير نبود.


  شركت Massive Software كه به دليل بهآ*كارگيري منطق فازي براي ايجاد هوشآ*مصنوعي در طراحي لشكريان فيلمآ* ارباب حلقهآ*ها برنده جايزه اسكار شد، بعداً اين تكنيك را در فيلمآ*هاي ديگري همچون I.Robot و King Kong نيز بهآ*كار برد.

  استفاده از منطق فازي براي هوشمندآ*كردن موجودات نرمآ*افزاري تنها گونهآ*اي از كاربردهاي اين نظريه در هوشآ*مصنوعي است. منطق فازي در هوشمند ساختن روباتآ*هاي سختآ*افزاري نيز كاربردهاي زيادي دارد.
  حالا این جریان رو با انسان در وضعیت مشابه مقایسه کنید ... می بینید که با منطق فازی انسان گو.نه های مجازی رو وارد دنیای واقعی کردیم که مثل انسان فکر میکنن ... البته با استفاده از آموخته هایی که دارن و با بررسی شرایط فعلی که دارن که این بررسی رو هوش مصنوعی به اونها میده .. انسان هم همین طوره شما به یه بچه یک ساله نگاه کنید بابا و مامان گفتن رو از تکرار این کلمات توسط پدر و مادرش یاد گرفته ... اینقدر تکرار میشه که بچه میفهمه بابا و مامان کی هستن ... و در سالهای سال این مثل یه قانون میمونه ...ثابت و بدون کوچکترین شکی در صحت اون و بدون تغییر .. دنیای عجیبیه ... آموخته های ما این درصدا رو توی دنیای واقعی میسازه ... مسئله رو درست فهمیدم , یا دوباره اشتباه گرفتم ؟ دنیای جالبی داره ... سوالی بود بفرمایید .. در حد توان پاسخگو هستم .
  موفق باشید .
  [url=http://wiki.eca.ir/]

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  [/url
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19

موضوعات مشابه

 1. بهترین قطعات برای سیستم های صوتی چیست؟
  توسط masoud_m_bf در انجمن مدارات صوتي
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2015/10/27, 19:08
 2. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2010/05/30, 03:30
 3. سیستم های فازی چیست؟
  توسط ellisa در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 2009/05/09, 11:04
 4. سیستم اطلاعاتی چیست؟
  توسط hosein-eghbali در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2009/04/03, 06:26
 5. معرفی منبع واسه سیستمهای خبره؟
  توسط ellisa در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2009/02/25, 16:25

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •