اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میکرو ATMEGA16 نوع SMD

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میکرو ATMEGA16 نوع SMD

با سلام
    از اونجای که بنده چنین موضوعی رو در این سایت ندیدم تصمیم به جمع آوری اطلاعاتی از قبیل چگونگی پروگرام شدن / قیمت / استفاده در مدار / بورد مدار چاپی و .... در اینجا گرفتم

من یه فایل بسیار مقدماتی از نقشه ی مدار چاپی قرار دادم که از انشاالله انتقادات شما بی نصیب نمیشم
    در ضمن این مداری که کشیدم خیلی تند وسریع بود و اصلا هدف از کشیدن این مدار شماتیک آن نیست و تنها طریقه ی قرار گرفتن آی سی در بورد است...

دوستان خواهشا راهنمایی کنند ... :smile:

http://www.4shared.com/file/96532729/dea4432f/DIP.html
    Reveng will surely come... Your hard time are ahead
    // - - - - - - - - - -
    برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
    // - - - - - - - - - -
    اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
    // - - - - - - - - - -

پاسخ : میکرو ATMEGA16 نوع SMD

سلام
    من همین الان یک ATMEGA16 SMD خریدم به قیمت 2200 تومان
    و همینطور 74HC573 SMD
    خواهشن راهنمیی کنید
    // - - - - - - - - - -
    برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
    // - - - - - - - - - -
    اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
    // - - - - - - - - - -

دیدگاه

سلام
      ببخشید شما یکم توضیح میدید موضوع چیه؟!!! :mrgreen:

یه فایل شماتیک بود با pcb این چی هست چی کار میکنه

بگید روشن بشیم ماجرا چیه؟ شاید کمکتون کنیم :mrgreen:
      به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

سلام.
        smd ها مشابه قطعات عادی عمل میکنند با این تفاوت که اگه اهل چاپ مدارچاپی باشید؛ مرحله پر دردسر سوراخ کاری حذف میشه. همچنین برای مدارات کوچک بسیار مفید هست. میکرو هم مثل بقیه قطعات هست.( فقط کوچکتره و پایه هاش نزدیکتره.) من با MEGA8 smd کار کردم و مشکلی نداشته. الان هم قیمتش تو تهران 1100 تومن هست.
        برای پروگرامش هم توصیه میکنم سیم های ISP رو از مدارت با یه connector وصل کن به پروگرمرت.(من همیشه این کار رو میکنم.) اگه دیتاشیتش رو هم ببینی مگا16 معمولی 40 پایه و smd اون 44 پایه هست که اون 4 تا فقط vcc , gnd اضافی هست که از داخل به هم وصل شده.
        دلا تا کی در این زندان فریب این و آن بینی
        یکی زین چاه ظلمانی برون شو تا جهان بینی

دیدگاه

باید عرض کنم که آی سی ها به دو صورت از طرف اکثر شرکتها ارایه میشن
          مثلا ATMEGA8 یک نوع DIP , و یک نوع SMD وجود داره که DIP ها آیسی های بزرگتر و در واقع برای کارهای آزمایشگاهی استفاده میشوند و SMD ها بسیار کوچک و برای کارهای حرفه ای و تولید بالا و ظریف و ...
          با پیشرفت در علم و گسترش کاربرد های میکرو نقش SMD ها بسیار پر رنگ تر شده است چنان که در اکثر مدارهای حرفه ای بورد مدار کوچکتر شده و SMD ها در آن به خوبی میدرخشند!
          بنابر این یادگیری چگونگی استفاده از آنها بسیار مهم خواهد شد ....
          // - - - - - - - - - -
          // - - - - - - - - - -
          // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط simorgh
            سلام.
            smd ها مشابه قطعات عادی عمل میکنند با این تفاوت که اگه اهل چاپ مدارچاپی باشید؛ مرحله پر دردسر سوراخ کاری حذف میشه. همچنین برای مدارات کوچک بسیار مفید هست. میکرو هم مثل بقیه قطعات هست.( فقط کوچکتره و پایه هاش نزدیکتره.) من با MEGA8 smd کار کردم و مشکلی نداشته. الان هم قیمتش تو تهران 1100 تومن هست.
            برای پروگرامش هم توصیه میکنم سیم های ISP رو از مدارت با یه connector وصل کن به پروگرمرت.(من همیشه این کار رو میکنم.) اگه دیتاشیتش رو هم ببینی مگا16 معمولی 40 پایه و smd اون 44 پایه هست که اون 4 تا فقط vcc , gnd اضافی هست که از داخل به هم وصل شده.
            دوست عزیز
            ای کاش اون فایلی که در اولین پست توی همین صفحه گذاشتم رو میدیدین و اشکالاتش رو میگفتید
            و میشه یک نمونه عملی بورد مدار چاپی رو قرار بدید؟ و اگر میشه در مورد پروگرام کردنش خیلی خیلی بیشتر توضیح بدید ممنون میشم ....
            // - - - - - - - - - -
            // - - - - - - - - - -
            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alitaroosheh
              سلام
              ببخشید شما یکم توضیح میدید موضوع چیه؟!!! :mrgreen:

یه فایل شماتیک بود با pcb این چی هست چی کار میکنه

بگید روشن بشیم ماجرا چیه؟ شاید کمکتون کنیم :mrgreen:
              این فایل هایی که گذاشتم اولین مداری بود که واسه SMD کشیدم
              خواستم بدونم اشکالاتش چیه و تکمیلش کنم و بزنم روی بورد
              البته هدف خود شکل مدار نیست
              بلکه طریقه ی قرار دادن آیسی روی بورد و اتصالات و اصلا خود شکل قطعه درسته؟
              // - - - - - - - - - -
              // - - - - - - - - - -
              // - - - - - - - - - -

دیدگاه

سلام
                من اون مداری که کشیدید رو دیدم. چون من مدارات خودم رو معمولا خودم چاپ میکنم(توی خونه!) نمیدونم منظورتون از اشکالات مدار چیه ولی لازم هست چند نکته رو خاطر نشان کنم. (البته من سر رشته ایی از طراحی حرفه ایی مدار ندارم و فقط تجربیاتم رو میگم)
                *اول اینکه چون ضخامت سیمها کم بوده و به هم نزدیک هستند حتالامکان سعی کنید بعد از خروج از میکرو اونها رو از هم دور کنید تا احیانا باهم وصل نشوند.
                *دوم اینکه ضخامت سیمبندی ها رو 12 تا 15 th انتخاب کنید. (مال شما 10th است و این مینیمم ضخامتی است که دستگاه های معمولی بازار میزنند) ضخامت بیشتر باعث کاهش خطای سخت افزاری میشود.
                *سوم اینکه معمولا برای میکرو های داخل مدار من یک کانکتور smd که بهش یک کابل فلت (flexible flat cable) وصل میشه و سیم های Vcc,gnd,MOSI,MISO ,SCK,RESET رو به بیرون از مدار هدایت میکنه قرار میدم و اون رو به یک پروگرامر خارجی( که برای این کار ساختم) وصل میکنم و بقیش مثل chip های معمولیه[img][/img]
                *چهارم اینکه مگه شما قطعات رو بصورت شماتیک به هم وصل نمیکنید و بقیه رو به عهده نرم افزار نمیگذارید که در مورد سیم بندی دچار شک هستید؟! خوب سیم ها همان صورتی که وصل میکنید و قطعه با همان شماره ایی که در دیتاشیت معرفی شده از کتابخونه مربوطه انتخاب میشه.

الان نمونه های خودم رو که ساختم همراهم ندارم که براتون بذارم. در اولین فرصت میگذارم.
                نکته مهم اینه که اگه قطعه رو گذاشتید دیگه به سختی میتونید اون رو جدا کنید پس کاملا از سالم بودن مدارتون مطمئن باشید.
                اگه هم از هویه معمولی برای لحیم کاری استفاده می کنید حتما از سر های سوزنی استفاده کنید چون احتمال چسبیدن پایه ها به هم بسیار زیاده!

اگه باز هم جوابتون رو نگرفتید دقیق تر مطرح کنید شاید بتونم کمک کنم.

دیدگاه

این یه flexible flat cable است که در قسمت کانکتور های روی مدارات زیر وصل میشه!

l

این چند تا رو داشته باشید!
                  در این مدارات از میکروی mega8 , tiny15 استفاده شده.
                  همگی به خوبی چاپ شدند و مشکل خاصی نداشتند

دیدگاه

بسیار عالی

من فقط خواستم اشکالاتم رو برطرف کنم که تقریبا به هدفم نزدیک شدم

1- عرض کنم که من با جزئیات PCB DXPزیاد آشنا نیستم
                    2- بورد ها رو قبلا با PROTEUS طراحی میکردم که در روت کردن خیلی ضعیفه و در نهایت چند هفته بیشتر نیست با DXP طراحی میکنم / چند تا بورد هم چاپ کردم که خیلی عالی در اومد

3_ واسه تابلو روان وقتی AUTO ROUT میکنم خیلی بد ROUT میکنه اینه که خودم میکشم...

4- . . .

اگر پیشنهادی برای طراحی تابلو دارید بگید
                    ممنون
                    // - - - - - - - - - -
                    // - - - - - - - - - -
                    // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید خیری

2- بورد ها رو قبلا با PROTEUS طراحی میکردم که در روت کردن خیلی ضعیفه و در نهایت چند هفته بیشتر نیست با DXP طراحی میکنم / چند تا بورد هم چاپ کردم که خیلی عالی در اومد

ممنون

سلام

منم قبلا از پروتیوس ناراضی بودم

اما الان می بینم که اشتباه می کردم واقعا عالیه

در مورد سیم کشی هم اگه angel lock رو غیرفعال کنید بهترین سیم کشی رو میکنه
                      زندگی یه فرصته

دیدگاه

من هم با proteus میکشم البته یه مدت رفتم سراغ DXP ولی پشیمون شدم. جداٌ پروتس بهتره و اگه بطور کلی نگاه کنی سریعتره. البته وقتی میخوای یک مدار کاملا خوب بکشی حتما باید شخصا وارد عمل بشی و سیم ها رو جابجا کنی.
                        اگر هم احیانا بخوای مدارت رو بدی بازار بزنن هم که میتونی پروتس رو به DXP تبدیل کنی و بدی. روت کردنش ضعیف هست ولی میشه با روش دوستمون و چندتا گزینه ایی که اونجا داره یخورده بهترش کرد. همین مدارهایی که گذاشتم با پروتس هست و اگه دقت کنی به سختی میشه اون رو یکرو در آورد(به ابعاد مدار و ابعاد mega8 توجه کن!!). شما حتما در قرار دادن قطعات در کنار هم و نوع ارتباط اونها اگه کمی تامل داشته باشی مدارت بهتر و سریعتر درست میشه.

شرمنده ولی تا حالا روی تابلو روان کار نکردم ولی اگه فیبرت رو دو رو کار کنی که هیچ مشکلی بوجود نمیاد چون سطرهای ماتریس روی برد و ستون ها زیر میرن(البته حتما شما خودت میدونی). برای یکرو هم من معمولا از مقاوت smd بصورت پل از روی سیمهای ستونها رد میشم. یعنی یک سطر از روی همه ستونها رد میشه و به پایان میرسه ( مثل خیابان انقلاب که از روی خ.حافظ - خ. سعدی - خ.بهارستان - ... عبور میکنه!!!؟!؟ oo: )

دیدگاه

مرسی
                          مشکلم حل شد...

ولی هنوز به نتیجه نهایی نرسیدم / دارم روش کار میکنم

البته من بورد هامو بیرون میدم چاپ میکنن ... :job:
                          // - - - - - - - - - -
                          // - - - - - - - - - -
                          // - - - - - - - - - -

دیدگاه

سلام
                            یک مطلب مهم که فراموش کردم بگم اینه که گاهی اوقات پروتس برای یک قطعه خاص مثل یک میکرو یا مدل اون رو نداره ویا مدل رو اشتباهی قرار داده لذا دوستانی که با پروتس طراحی pcb میکنند حتما به این نکته توجه کنند و قطعات رو حتما چک کنند. البته این موضوع برای mega16 صادق نیست ولی mega8 smd دارای چنین خصوصیتی هست. (قطعه اصلی 32 پایه و با شماره QPN32 است در حالی که در پروتس با کد SQPN28 وجود دارد و این 2 تا زمین تا آسمون فرق دارند)

دیدگاه

بچه ها این همه گفتین تنها نکته مهمش رو نگفتین :mrgreen:
                              smd ها مثل dip نیستن و معمولا چند تا vcc gndدارن دقت کن همش رو وصل کنی و گر نه به مشکل بر می خوری باقیشم که داری میدی بیرون واسط pcb میزنن پس غصه نخور :wow:
                              علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X