ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  2008/09/14
  تهران
  374
  23

  همه چیز در مورد مایکروسافت

  شرکت بزرگ نرم افزاری مایکروسافت


  شرکت مایکروسافت (Microsoft Corporation) بزرگترین شرکت نرم افزاری دنیا دارای فروشی بیش از دهها میلیارد دلار و حدود ۶۰٬۰۰۰ کارمند در بیش از ۹۰ کشور است. پایگاه اصلی مایکروسافت در ردموند در ایالت واشنگتن آمریکا واقع شده است. مایکروسافت در زمینهٔ تولید، صدور مجوز، و ارائهٔ خدمات نرم افزاری و سخت افزاری فعالیتآ*های گستردهآ*ای دارد. معروفترین محصولات این شرکت سیستم عامل ویندوز و مایکروسافت آفیس هستند که هر دو به موفقیت گستردهآ*ای در میان کاربران رایانه دست یافتند. از دیگر محصولات این شرکت میآ*توان به کنسولآ*های بازی XBOX ۳۶۰وXbox اشاره کرد.


  ● مقدمه

  این شرکت در سال ۱۹۷۵ توسط بیل گیتس و پل آلن در شهر ردموند ایالت واشنگتن آمریکا تأسیس شد. مایکروسافت از تمام وجوه اعم از نرم افزارها، مدارک و ساپورتآ*ها و کالاها برای تمام فعالیتآ*های کامپیوتری پیشرفت کرد.


  ● تاریخچه

  پل آلن؛همکلاسی بیل گیتس در راه برای ملاقات او بود که آن وقت به مجلهآ*ای برخورد که حاوی اطلاعاتی در مورد Altair ۸۸۰۰ بود. Altair 8800 اولین(microcomputer) کوچکآ*رایانه بود که وارد عرصه رقابت کامپیوتری شد. چند روز بعد گیتس با شرکت سازنده کامپیوتر Altair 8080 تماس گرفت و گفت که اخیراً یک روایت (نسخه) از برنامه مترجم BASIC را نوشته است و میآ*تواند آن را روی کامپیوتر آن شرکت اجرا کند؛ اما او دروغ گفته بود. آنها حتی یک خط از برنامه را ننوشته بودند. در واقع گیتس و آلن حتی یک بار هم کامپیوتر Altair 8080 را به چشم ندیده بودند. البته شرکت MITS بدون بررسی دقیق این موضوع پذیرفت که برنامهآ*شان را امتحان کند. آنها باید ادعایشان را ثابت میآ*کردند. پس دست به کار شدند و در حالی که گیتس شبانه روز مشغول کدنویسی بود (مانند رانندگی با چشم بسته)، آلن نیز در پی راهی میآ*گشت که Altair را روی دستگاه PDP _10 شبیه سازی کند. پس از حدود 8 هفته، آلن برنامه را برداشت و به شرکت MITS بُرد. لحظات حساسی بود و اگر حتی یک اشکال کوچک در اجرای برنامه دیده میآ*شد، کل آینده این دو ممکن بود به شکلآ*گیری رقم بخورد. اما این چنین نشد و برنامه کاملاً درست کار کرد. قرارداد بسته شد و حقوق BASIC به MITS منتقل شد.


  ● کار آغاز میآ*شود

  گیتس که حالا شکلآ*گیری سریع بازار نرمآ*افزار را به چشم میآ*دید و از آیندهآ*نگری قابل توجهی نیز برخوردار بود، علیرغم مخالفت و هشدارهای والدین و بسیاری از دوستانش، از دانشگاه هاروارد انصراف داد (کاری که در آمریکا از هر 1 میلیون نفر، فقط یک نفر جرات انجام آن را دارد)، و بدین ترتیب مایکروسافت متولد شد.


  ● تاریخچه شرکت

  در ۱۹۷۵ توسط بیل گیتس و پل آلن در Albuquerque در نیو مکزیکو ایجاد شد، که فعالیت آنان برای گسترش و فروش basic Interpreters برای Altair ۸۸۰۰ بود. واژه"Micro-soft" (کوتاه شده کلمات Microcomputer software مایكروسافت (بدون خط فاصله بین دو جزء مایكرو و سافت) را اولین بار بیل گیتس در نامهآ*ای كه نوامبر ۱۹۷۵ به پل آلن نوشت، به كار برد.


  ● اولین دفتر بین المللی مایکروسافت

  در سال ۱۹۷۸ مایكروسافت اولین دفتر بین المللیآ*اش را در ژاپن راه انداخت و یك سال بعد هم دفترش را از نیومكزیكو به واشنگتن برد. استیو بالمر، همان موقع به مایكروسافت پیوست و جالب این كه با ریاست گیتس جوان بر هیأت رئیسه هم موافقت كرد.


  ● اولین سیستم عامل مایکروسافت

  مایكروسافت اولین سیستم عامل خود را در۱۹۸۰ به بازار عرضه كرد. این سیستم عامل، ورژن متفاوتی از یونیكس بود كه شركت با كسب اجازه از AT&T (که در حال حاضر خانم انوشه انصاری رئییس این شرکت هستند) با عنوان زیآ*نیكس به بازار فرستاد. زیآ*نیكس خیلی فراگیر نبود و در ابتدا فقط توسط نرم افزارسازها مورد استفاده قرار میآ*گرفت. اما نكته قابل توجه این است كه این ورژن یونیكس، تبدیل به نخستین ورژن مایكروسافت ورد(Microsoft Word) شد. مایكروسافت ورد (كه آن موقع اسمش مولتی تول ورد بود) به خاطر قابلیت نمایش متنآ*های بولد شده(Bold) در كنار سایر تواناییآ*هایش خیلی زود معروف شد. كپیآ*های مجانی مایكروسافت ورد به همراه شمارهٔ نوامبر ۸۳ مجله پی سی ورلد بین مردم توزیع شد. كاری كه برای اولین بار اتفاق میآ*افتاد. اما موفقیت اصلی مایكروسافت، با سیستم عامل داس اتفاق افتاد؛ آن هم فقط یك سال بعد از عرضه مولتی تول ورد به بازار و بعد از این كه مذاكرات مایكروسافت با دیجیتال ریسرچ به نتیجه ای نرسید. IBM قراردادی با مایكروسافت بست تا ورژن جدیدی از سیستم عامل سیآ*پیآ*ام را تهیه كند. مایكروسافت برای این كار۵۰هزار دلار به تیم پترسن داد و سیستم عامل سریع و كثیف( QDOS (Quick & Dirty را خرید و با نام پیسیداس به IBM داد. منتها به خاطر قوانین كپی رایت، IBM ناگزیر شد سیآ*پیآ*ام و پیآ*سیآ*داس را با هم به بازار بفرستد. اولی۲۵۰ دلار و دومی۴۰ دلار. خب شما باشید، كدام را می خرید؟ ملت آمریكا هم همین كار را كردند و نتیجه این شد كه به قول معروف، مشتری بر پیآ*سیآ*داس جوشید!


  ● وقتی كه ویندوز آمد

  با همه این موفقیتآ*ها مایكروسافت هنوز شركت خیلی مهمی محسوب نمیآ*شد و خرده پا بود. گیتس و دوستانش دنبال یك فرصت مناسب میآ*گشتند تا بیشتر از اینآ*ها خودشان را مطرح كنند. این فرصت وقتی دست داد كه شركت كمپك، بایاس IBM را خرید. به دنبال این اتفاق، مایكروسافت بر آن شد كه جای IBM را در بازار سیستم عامل بگیرد. آنآ*ها سیستم عامل MS-DOS معروف را طراحی كردند كه روی سیستمآ*های غیر IBM قابل استفاده بود. و به این ترتیب، مایكروسافت سری در بین سرها درمیآ*آورد. تا این لحظه هیچ خبری از ویندوز نیست. نسخه ابتدایی ویندوز در نوامبر ۱۹۸۵ به بازار آمد كه در واقع، همان نسخه گرافیكی MS-DOS بود. اما قبل از آغاز امپراتوری ویندوز بر سیستم عاملآ*ها، باید رقیب جدی دیگری از سر راه برداشته می شد: OS/2، كه محصول یك پروژه مشترك بین آی بی ام و مایكروسافت بود و در ۱۹۸۷ بعد از نسخه ابتدایی ویندوز وارد بازار شده بود.

  دو سال بعد مایكروسافت اعلام كرد كه نسخهٔ جدید ویندوز، یعنی ویندوز ۳ را در سالآ*های نخست دهه۹۰ به بازار خواهد فرستاد. بعد از اعلام این خبر، گیتس با تلاشی آرام و چندساله، سعی كرد این مسأله را جا بیندازد كه برخلاف تصور، آینده كامپیوترها در دست OS/2 نیست. او در می۱۹۹۱ رسما اعلام كرد كه شراكت بر سر OS/2 به پایان رسیده و مایكروسافت از این به بعد، همه هم و غم خود را صرف ویندوز خواهد كرد. آدمآ*هایی كه ویندوز را جدی نگرفته بودند و سرمایهآ*شان را انداخته بودند توی كار OS/2، با این حرف گیتس شدیدا شوكه شدند و حتی مایكروسافت را به فریب متهم كردند. اما سرانجام این OS/2 بود كه به خاك سیاه نشست و ویندوز، سیستم عامل محبوب همگان شد. همزمان با این تحولات، مایكروسافت یكی دیگر از برگآ*های برنده خود را رو كرد: Microsoft Office

  مایكروسافت آفیس به همراه Word و Microsoft BookShelf كه یك مجموعه مرجع بود، محتویات نخستین دیسك شركت مایكروسافت را تشكیل میآ*دادند. موفقیتآ*های مایكروسافت همچنان ادامه داشت. ویندوز ۱/۳ در نوامبر ۹۲ به بازار عرضه شد كه در عرض دو ماه، سه میلیون كپی فروخت. یك سال بعد، ویندوز مهمآ*ترین سیستم عامل گرافیكی در تمام دنیا بود. كار به جایی رسید كه مجلهٔ معتبر فورچون، مایكروسافت را مبتكرترین كمپانی در ایالات متحده در سال ۹۳ نامید.


  ● ویندوز 95

  در سال ۹۵ برای تولید سرگرمیآ*های چندمنظوره یك شركت تازه تأسیس كردند. البته همان وقتآ*ها مایكروسافت "Bob" را هم به بازار فرستاد كه جایگزین برنامه ریز ویندوز ۱/۳ شود كه خب، سوتی خیلی بزرگی قلمداد شد و ناموفقآ*ترین محصول آنها بود. كاری هم نمیآ*شود كرد. بعضی وقتآ*ها آدم را بدطوری جو می گیرد! اما ویندوز ۹۵ دهان همهٔ متلك گو ها را بست.

  تا قبل از آن، مایكروسافت یك شركت تجارت محور قلمداد میآ*شد. اما ویندوز ۹۵ باعث شد كه دیگر آن را یك شركت مشتری محور بدانند. ویندوز ۹۵ برای كاربر بسیار کاربردی بود. تازه Start Menu هم داشت! در همان چهار روز اول، مردم بیش از یك میلیون نسخهآ*اش را مثل نقل و نبات خریدند! در سپتامبر ۹۵ دولت چین ویندوز را به عنوان سیستم عامل رسمی كشورش انتخاب كرد و از مایكروسافت خواست نسخه چینی ویندوز را برایشان آماده كند. حواستان هست كه چین چقدر جمعیت دارد؟ اواسط دهه۹۰ گیتس تصمیم گرفت مایكروسافت را بفرستد روی شبكه جهانی اینترنت. این شد كه MSN بهآ*وجود آمد.

  راه اندازی وب تی وی كه به کاربران این امکان را میآ*داد از تلویزیونآ*هاشان به شبكه وصل شوند، از دیگر اقدامات مایكروسافت در سال ۹۶ بود.


  ● امپراتوری تثبیت میآ*شود

  مایكروسافت در اوایل دهه ۹۰ در اشاعه اینترنت بین مردم نتوانست نقش مهمی ایفا كند. اما بعضی تكنولوژیآ*های پایهآ*ای كه برای ورود به شبكه راه انداخته بود، بعدا خیلی كاربرد پیدا كرد. در ۱۹۹۷ اینترنت اكسپلورر ۴ به بازار آمد و جای مرورگرهایی مثل نت اسكیپ را به راحتی گرفت.

  اینترنت اكسپلورر همراه ویندوز به بازار آمد. اما دادگستری آمریكا به این دلیل كه مایكروسافت با این كار از توافق نامهآ*ای كه در سال ۹۴ امضا كرده، تخطی نموده است، از آنآ*ها خواست كه دیگر اینترنت اكسپلورر و ویندوز را همراه هم به بازار نفرستند. سال ۹۸ سال بزرگ دیگری برای مایكروسافت بود. این سال، سال ورود ویندوز ۹۸ بود كه با اكسپلورر 4 و ۳۲FAT به عنوان فایل سیستم آمد. در عین حال، در همین سال جنجالآ*های زیادی هم در پی افشای یادداشتآ*های داخلی مایكروسافت در اینترنت به پا شد: نرم افزارهای Open source (کد باز) تهدیدی جدی برای مایكروسافت به حساب میآ*آیند. این اسناد كه به اسناد هالووین معروف شده اند، بخشی از این خطرات را عنوان كرده و در عین حال از فعالیتآ*های مایكروسافت علیه لینوكس پرده برمی دارد. مایكروسافت نیز ضمن این كه به صحت این اسناد اعتراف كرد، آنآ*ها را صرفاً تحقیقات مهندسی دانست.


  ● پایهآ*های امپراتوری میآ*لرزند

  میآ*گویند در همیشه روی یك پاشنه نمیآ*چرخد. با شروع سال،۲۰۰۰ روزگار كم كم آن ور سكه را هم به آقای گیتس و دوستانش نشان داد و ضررهای مایكروسافت و محكومیتآ*هایش كم كم شروع شد. گرچه اتفاقات خوب نیز كم نبودند و نمیآ*گذاشتند غم زیاد توی دل گیتس خانه كند. اول از همه در آوریل ۲۰۰۰ حكم پرونده ایالات متحده و مایكروسافت صادر شد و نگذاشت شیرینی آمدن نسخه جدید ویندوز (ویندوز۲۰۰۰) بیشتر از دو ماه در دهان گیتس بماند. این حكم شركت را مجبور میآ*كرد به دو پاره تقسیم شود. البته بخشی از این تصمیم در دادگاه استیناف، كأن لم یكن شد. مایكروسافت كه اهداف تجاری و خانگی را توأمان نشانه رفته بود، ویندوز XP را سال ۲۰۰۱ آماده كرد.

  اما این موفقیتآ* در ادامه به شكستی بزرگ ختم شد. مایكروسافت برای رقابت با سونی و نینتندو، با سرمایه گذاری میلیارد دلاری و تولید و پخش XBOX وارد عرصه بازیآ*های كامپیوتری شد. تا سال ۲۰۰۵، XBOX در بازار فروش آمریكا در رده دوم پس ازPlay Station۲ سونی و قبل از Game Cube نینتندو قرار داشت. (در بازار جهانی بعد از هر دو بود.) اما با این وجود، با فروش ۲۲ میلیون دستگاه در مقایسه با فروش بیش از ۱۰۰میلیون دستگاه Play Station ۲، ضرر سنگینی معادل ۴ میلیارد دلار متحمل شده است.


  ● مشکلات با تشکیل اتحادیه بین المللی

  در آخر مایکروسافت به یک کمپانی بزرگ بین الملل با دفاتر مختلف در کشور تبدیل شد. در ۱۹۹۸ در دپارتمان دادگاهی ایالات متحده آمریکا، ۱۹ ایالت شروع به مخالف علیه مایکروسافت کردند. آنان بیان کردند که مایکروسافت به صورت غیر قانونی با استفاده از قدرت انحصاری خود (Monopoly) در حراج و فروش ویندوز سوءاستفاده کرده است. در سوم پریل سال ۲۰۰۰ دادگاه محدوده آمریکا، Tomas Penfield Jackson قانونی برای مایکروسافت تعیین کرد که مایکروسافت میآ*بایست فعالیتآ*های خود را با استفاده از قدرت انحصاری خود به دور از اهداف مبارزه طلبی ادامه دهد. Jackson به مایکروسافت دستور داد تا به دو کمپانی تقسیم شوند، یکی برای تولید سیستم عامل و دیگری برای تولید باقی محصولات. با این حال مخالفان از مخالفت دست نکشیدند و در آخر مایکروسافت با آنان در خارج از دادگاه نشستی انجام داد. در ماه جون سال ۲۰۰۱ اتحادیه از دادگاه خواهان بازگشت مایکروسافت به یک کمپانی شد. کمی بعد، در ماه سپتامبر سال 2001 به دستور رییس جمهور جورج بوش مایکروسافت یکتا شد و نشستی با مایکروسافت در دپارتمان قضاییه آمریکا انجام شد. اتحادیه اروپا در سال 2004 شروع به مخالفت با متحد بودن مایکروسافت (Antitrust) کرد. در خلال این ماجراها مایکروسافت خسارت زیدی را متحمل شد.  ● Xbox۳۶۰

  در نوامبر ۲۰۰۵ ، مایکروسافت دومین کنسول بازی خود را با نام Xbox ۳۶۰ به بازار عرضه کرد . مایکروسافت در زمینه رقابت با کنسولآ*های بازی تجربیات خوبی بدست آورده بود و این بار کنسولی بسیار کامل تر و بهتر نسبت به اولین کنسول خود به بازار عرضه کرد . Xbox ۳۶۰ در دو مدل با نام های Xbox ۳۶۰ و Xbox ۳۶۰ Core System عرضه شد . نسخه کامل Xbox ۳۶۰ دارای دسته بی سیم ، Hard Drive و چند چیز دیگر میآ*باشد . نسخه Core System شامل دسته سیمی و بدون Hard Drive و وسایل جانبی است. Xbox ۳۶۰ تقریباً یک سال زودتر از رقیبان خود یعنی PlayStation ۳ و Nintendo Wii به بازار عرضه شد. Xbox ۳۶۰ پیشرفتآ*های زیادی نسبت به کنسول قبلی خود کرده است و علاوه بر قدرت سخت افزاری، دارای طراحی فوق العاده زیباست. Xbox ۳۶۰ فروش بسیار بهتری نسبت به کنسول قبلی مایکروسافت داشت.

  (منبع: ویکی پدیا)

 2. #2
  2006/03/24
  ECA
  2,425
  248

  پاسخ : همه چیز در مورد مایکروسافت

  خیلی جالب بود
  شرکتی بزرگ با سوتی ها و شکست های بزرگ ! ( به خودمون امیدوار شدیم :mrgreen: )

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوعات مشابه

 1. بالا آمدن لوگوی مایکروسافت
  توسط MortezaMir در انجمن مینی کامپیوتر Mini PC
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 2014/10/09, 10:47
 2. رندرينگ فونت هاي مایکروسافت در لینوکس
  توسط alipoor90 در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014/08/16, 06:09
 3. نخسه بتای ویندوز 8 را دانلود کنید!!مستقیم از مایکروسافت
  توسط sadeqkiller در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2012/02/29, 21:33
 4. مدرک MCSE مایکروسافت
  توسط blackmirror2006 در انجمن شبکه
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2009/08/28, 21:23

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •