اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماسفت اسنابر می خواد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماسفت اسنابر می خواد؟

سلام دوستان

یه سوال فنی داشتم.

چنانچه برای سویچینگ یک بار سلفی از یک پل کامل با 4 ماسفت استفاده کنم که همه دیود آزادچرخ داخلی هم دارند. آیا ماسفت ها اسنابر لازم دارند ؟؟ :agree:

پاسخ : ماسفت اسنابر می خواد؟

این دیودها ایده آل نیستند و برای روشن یا خاموش شدن نیاز به زمان دارند. در همین زمانهای کوتاه ولتاژهای ناخواسته تا چند کیلوولت تولید می شوند که باعث سوختن ماسفت ها یا کوتاه کردن عمر آنها می شود. پس اسنابر به بهبود کارکرد مدار کمک شایانی می کند.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام :smile:
      همون طور که دوست عزیزمون گفتن تو محافظت سوییچ ها باید زمان عملکرد سوییچ ها به دقت مد نظر گرفته بشه
      توی دیود ها و کلا نیمه هادی ها زمان روشن شدن Ton و زمان خاموش شدن سوییچ هاToff و زمان احیا معکوس یا ریورز ریکاوری trr باید به دقت مد نظر گرفته بشه چون ممکنه یه دیود تو فرکانس کاریه ما اصلا یه المان کاملا بی تاثیر باشه...
      پس انتخاب قطعات باید با بررسی دیتاشیت اون ها و همچنین عملکرد اون ها تو مدار و تاثیر روی شکل موج ها صورت بگیره!!!
      در مورد اسنابر های خازنی هم همین طور !!! ما مجاز نیستیم از هر خازنی به عنوان اسنابر استفاده کنیم چون خازن ها بسته به فرکانس کاری و جریان عبوری باید دیالکتریک های مناسب اون کار رو داشته باشت در غیر این صورت یا ذخازن معیوب میشه یا عملکرد مناسب رو انجام نمیده...
      همچنین تو مدار های اسنابری میشه از واریستور به عنوان یه فیلتر البته باز با دقت کردن به دیتاشیت اون قطعه استفاده کنیم
      موفق و موید باشین :nerd:
      هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
      بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

دیود هرزگرد ماسفت ها معمولا دیود سریعه وگرنه دیودی که از خود ماسفت کندتر باشه که به درد نمی خوره حالا فوقش میشه یه دیود سریع باهاش موازی کرد.

بعدش من هرچی مقادیر R و C اسنابر RCD رو برای یک ماسفت 500 ولت و 50 آمپر محاسبه می کنم مقادیر عجیبی به دست می آد اگه می شه ببینین اشتباه می کنم:

اگر بخواهیم مثلا 30 آمپر را سویچ کنیم در فرکانس سویچینگ 100 کیلو برای اینکه ولتاژ دو سر ماسفت از 500 ولت بیشتر نشه خازنش باید تقریبا 300 نانو باشه و برای اینکه پس از روشن شدن ماسفت جریان از 50 آمپر بیشتر نشه مقاومت باید حداقل 25 اهم باشه که در این صورت تلفات مقاومت در هر سویچینگ 0.075 ژول خواهد بود یعنی 7.5 کیلووات!

ممنون می شم اگه راهنماییم کنین

دیدگاه

فقط دیودهای اولترافست سریعتر از دیودهای ذاتی ماسفت ها هستند.

محاسبه ی اسنابر ها برای حالتهای گذرای سریع چندان ساده نیست. مقاومت 5 الی 50 اهم و خازن 1 تا 100 نانو معموله. همچنین به سادگی نمی تونی توان تلفاتی مقاومت رو محاسبه کنی چون جریان بسیار گذراست.
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام
            اندازه سویچ هارو اگه امکان داره حداقل 50% بیشتر از نیاز های مدار تون در نظر بگیرین ارزششو داره
            در مورد اسنابر تقریاه نمیشه دقیق محاسبه کرد بحتره خازن رو یک مقدار مناسب انتخاب کنید و در مورد مقاومت از یک مولتی ترن استفاده کند و شکل موج ها رو رو اسکوپ نگاکند و فکر کنم با این روش به مقدار دقیق و مناسب Rc بدست بیاد بعد با نزدیک ترین مقاومت با اون جایگزین کنید .
            تا جایی که امکان داره و میتونید فرکانسو بیارین پایین (فرکانس کمتر زندگی بهتر ) اینها هم جیزایی بود که به فکر بنده رسید امید وارم مناسب باشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X