ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    2009/03/24
    12
    1

پاسخ به سوالات مربوط به تولید برق

سلام : از اونجایی که من خودم در این رابطه سوال های زیادی برام پیش میآد این تاپیک رو زدم .

خواستم بدونم چرا به هنگام تولید برق ولتاژ 20k رو به 400k برای انتقال افزایش میدن . این که تلفات کاهش پیدا میکنه درست ولی میخوام بدونم با فرمول
    چه جوری میشه که تلفات پایین میآد . اگه امکانش هست لطفا توضیح بدید . (ممنون)
    2009/03/24
    12
    1

پاسخ : پاسخ به سوالات مربوط به تولید برق

لطف کنید کمک کنید :sad:
    2008/02/23
    760
    4

با سلام
    دوست عزیز خیلی ساده است. با افزایش ولتاژ و در پی آن کاهش توان،آ* توان تلف شده بر روی خط که با جریان نسبت مستقیم (توان دو) دارد کاهش پیدا میآ*کند. از نظر فرمول هم میآ*دانیم که توان تلف شده بر روی خط انتقال برابر است با P = I * R که در آن I جریان عبوری و R مقاومت خط است. حالا همان طور که گفتم برای انتقال یک مقدار مشخص توان، با افزایش ولتاژ میآ*توان جریان عبوری را کاهش داد در نتیجه توان تلف شده را نیز کم کرد.

البته من در حد سواد اندکم گفتم احتمالا صدآ*ها نکتهآ*ی دیگر وجود دارد که بچهآ*های قدرت بلد هستند و بهتر است ویژگیآ*های پیشرفتهآ*تر را این دوستان توضیح دهند.
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ*افزارآ* و سختآ*افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ*افزار، سختآ*افزار و محتوای آزاد درست کنم!
    2008/11/21
    زير سایه ی دکل های فشار قوی
    209
    2

سلام دوستان
    آقای مانیان کاملا درست فرمودن و دلیلش همین کاهش تلفات هست.
    اون 20 کیلو ولت هم که شما گفتی مربوط به ولتاژ تولیدی ژنراتور هست که یه ژنراتور (به علت ساختمانی که داره) نهایت تا 30 کیلو ولت تولید می کنه حالا به همون دلایلی که جناب مانیان فرمودند میان یه ترانسفورماتور افزاینده در مسیر ژنراتور قرار میدن تا اون ولتاژ رو تقویت کنه حالا تو کشور ما تا سقف 400 کیلو ولت، و تو بعضی از کشورای پیشرفته مثل ژاپن و کانادا و ... بنا به نیازشون ولتاژهای بالاتر حتی 1500 کیلو!
    Goodbye

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2009/10/12
    1
    0

سلام.
    وقتیکه ولتاژ بالا میره جریان پایین میاد<مثلا اگر جریان نصف بشه طبق فرمولP=RI^2تلفات یک چهارم میشه.
    2008/03/02
    گيلان ( لنگرود )
    252
    0

دوستان سلام
    اساتيدم خوب و كامل توضيح دادن فقط يه علت ديگه رو هم ميخوام ياد آوري كنم (البته با اجازه از اساتيد)
    جدا از بحث تلفات بحث هزينه ها هم هست. شايد بپرسيد چه ربطي به هزينه داره

از اول كه برق توليد ميشه شروع مي كنيم:
    خوب حالا كه ژنراتور برق رو به صورت 20KV توليد كرد ميخوايم اين برق رو به مصرف كننده ها برسونيم و يقين هم داريم كه فاصله نيروگاه تا مصرف كننده ها خيلي زياده و صحبت صدها كيلومتر فاصله هستش. حالا فرض كنيد اين برق توليد شده رو بخوايم با همين ولتاژ ودر نتيجه جريان بالا (همتون ديگه اين موضوع ساده رو ميدونيد كه جريان و ولتاژ رابطه عكس با هم دارن) رو منتقل كنيم . براي اين كار حتما بايد كابلها رو با سطح مقطع خيلي بالاتر انتخاب كنيم تا بتونه تحمل جريان رو داشته باشه اولين علت افزايش هزينه همينجا مطرح ميشه كه ميتونيد تصورش كنيد . كيلومترها كابل (با توجه به قيمت بالاي مس و ....) با مقطع چند برابر ......
    از طرفي با افزايش سطح مقطع كابل وزن كابل هم بيشتر ميشه و چون صحبت زياد شدن مقطع سيم در كيلومترهاست پس وزن هم به مراتب خيلي خيلي زياد ميشه. اينجا ميشه دومين علت افزايش هزينه رو مطرح كرد و اون هم استفاده از دكل هاي قويتر براي تحمل وزن كابل هاست كه به مراتب علل ديگه هم پشت سرش ظاهر ميشن: بالا رفتن هزينه هاي حمل و نقل - نياز به نيروي انساني بيشتر - استفاده از ادوات برقي قويتر مثل رله ها كليدها و فيوزهاي قدرت- مقره و ............. (شرمنده حال تايپ و توضيح درباره همشون رو ندارم :mrgreen

پس به همون نتيجه گيري كه دوستان كردن ميرسيم كه به وسيله افزايش ولتاژ جريان رو كاهش ميديم تا هم از نظر كاهش تلفات خيالمون راحت باشه و هم از نظر اقتصادي ...

موفق باشيد
    شيطان كه رانده گشت يك خطا بيشتر نكرد خود را براي سجده آدم رضــــا نكرد
    شيطان هـــزار مرتبه بهتر ز بي نـــــــــــماز او سجده را بر آدم و اين بر خدا نكرد
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6