اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پاسخ به سوالات مربوط به تولید برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ به سوالات مربوط به تولید برق

سلام : از اونجایی که من خودم در این رابطه سوال های زیادی برام پیش میآد این تاپیک رو زدم .

خواستم بدونم چرا به هنگام تولید برق ولتاژ 20k رو به 400k برای انتقال افزایش میدن . این که تلفات کاهش پیدا میکنه درست ولی میخوام بدونم با فرمول
    چه جوری میشه که تلفات پایین میآد . اگه امکانش هست لطفا توضیح بدید . (ممنون)

پاسخ : پاسخ به سوالات مربوط به تولید برق

لطف کنید کمک کنید :sad:

دیدگاه

با سلام
      دوست عزیز خیلی ساده است. با افزایش ولتاژ و در پی آن کاهش توان،آ‌ توان تلف شده بر روی خط که با جریان نسبت مستقیم (توان دو) دارد کاهش پیدا میآ‌کند. از نظر فرمول هم میآ‌دانیم که توان تلف شده بر روی خط انتقال برابر است با P = I * R که در آن I جریان عبوری و R مقاومت خط است. حالا همان طور که گفتم برای انتقال یک مقدار مشخص توان، با افزایش ولتاژ میآ‌توان جریان عبوری را کاهش داد در نتیجه توان تلف شده را نیز کم کرد.

البته من در حد سواد اندکم گفتم احتمالا صدآ‌ها نکتهآ‌ی دیگر وجود دارد که بچهآ‌های قدرت بلد هستند و بهتر است ویژگیآ‌های پیشرفتهآ‌تر را این دوستان توضیح دهند.
      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

سلام دوستان
        آقای مانیان کاملا درست فرمودن و دلیلش همین کاهش تلفات هست.
        اون 20 کیلو ولت هم که شما گفتی مربوط به ولتاژ تولیدی ژنراتور هست که یه ژنراتور (به علت ساختمانی که داره) نهایت تا 30 کیلو ولت تولید می کنه حالا به همون دلایلی که جناب مانیان فرمودند میان یه ترانسفورماتور افزاینده در مسیر ژنراتور قرار میدن تا اون ولتاژ رو تقویت کنه حالا تو کشور ما تا سقف 400 کیلو ولت، و تو بعضی از کشورای پیشرفته مثل ژاپن و کانادا و ... بنا به نیازشون ولتاژهای بالاتر حتی 1500 کیلو!
        Goodbye

دیدگاه

سلام.
          وقتیکه ولتاژ بالا میره جریان پایین میاد<مثلا اگر جریان نصف بشه طبق فرمولP=RI^2تلفات یک چهارم میشه.

دیدگاه

دوستان سلام
            اساتیدم خوب و کامل توضیح دادن فقط یه علت دیگه رو هم میخوام یاد آوری کنم (البته با اجازه از اساتید)
            جدا از بحث تلفات بحث هزینه ها هم هست. شاید بپرسید چه ربطی به هزینه داره

از اول که برق تولید میشه شروع می کنیم:
            خوب حالا که ژنراتور برق رو به صورت 20KV تولید کرد میخوایم این برق رو به مصرف کننده ها برسونیم و یقین هم داریم که فاصله نیروگاه تا مصرف کننده ها خیلی زیاده و صحبت صدها کیلومتر فاصله هستش. حالا فرض کنید این برق تولید شده رو بخوایم با همین ولتاژ ودر نتیجه جریان بالا (همتون دیگه این موضوع ساده رو میدونید که جریان و ولتاژ رابطه عکس با هم دارن) رو منتقل کنیم . برای این کار حتما باید کابلها رو با سطح مقطع خیلی بالاتر انتخاب کنیم تا بتونه تحمل جریان رو داشته باشه اولین علت افزایش هزینه همینجا مطرح میشه که میتونید تصورش کنید . کیلومترها کابل (با توجه به قیمت بالای مس و ....) با مقطع چند برابر ......
            از طرفی با افزایش سطح مقطع کابل وزن کابل هم بیشتر میشه و چون صحبت زیاد شدن مقطع سیم در کیلومترهاست پس وزن هم به مراتب خیلی خیلی زیاد میشه. اینجا میشه دومین علت افزایش هزینه رو مطرح کرد و اون هم استفاده از دکل های قویتر برای تحمل وزن کابل هاست که به مراتب علل دیگه هم پشت سرش ظاهر میشن: بالا رفتن هزینه های حمل و نقل - نیاز به نیروی انسانی بیشتر - استفاده از ادوات برقی قویتر مثل رله ها کلیدها و فیوزهای قدرت- مقره و ............. (شرمنده حال تایپ و توضیح درباره همشون رو ندارم :mrgreen

پس به همون نتیجه گیری که دوستان کردن میرسیم که به وسیله افزایش ولتاژ جریان رو کاهش میدیم تا هم از نظر کاهش تلفات خیالمون راحت باشه و هم از نظر اقتصادی ...

موفق باشید
            شيطان كه رانده گشت يك خطا بيشتر نكرد خود را براي سجده آدم رضــــا نكرد
            شيطان هـــزار مرتبه بهتر ز بي نـــــــــــماز او سجده را بر آدم و اين بر خدا نكرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X