اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سرعت متر با امواج اولتراسونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سرعت متر با امواج اولتراسونیک

با سلام
    من می خوام یک مداری بسازم که سرعت یک جسم متحرک(مثلا ماشین)را با ااستفاده از امواج اولتراسونیک محاسبه کند.

از دوستان خواهش می کنم کمک کنید. خیلی مهمه.

پاسخ : سرعت متر با امواج اولتراسونیک

سلام ................

ببینید از نظر اصولی با Ultra sound میشه این کار رو انجام داد امــا چطور؟ خب شما یک جفت فرستنده و گیرنده ی اولتراسونیک دارید (بابرد 3 یا 5 متر .. ماژولش هم توی بازار هست .. بین 12 تا 15 هزار تومن .. برای شرکت PNKavosh .. میتونید از اون استفاده کنید..) فرستنده وظیفه ی ارسال سیگنال رو بر عهده داره و گیرنده هم که به طبع دریافت سیگنال ارسالی .. حالا فرستنده سیگنال رو میفرسته .. به مانع میخوره و بر میگرده و هنگامی که به گیرنده رسید؛ Activation ای برای ماژول اتفاق میوفته (مثلا یک بیت 1 میشه ..) و این به اون معنا هست که سیگنال ارسالی الان به گیرنده رسیده .. حالا سوال .. چطور سرعته رو در بیاریم؟ مدت زمان ارسال و دریافت رو که داریم .. فاصله رو هم میتونیم با سمپل های مشخص در نظر بگیریم .. در نتیجه میتونیم سرعت رو به دست بیاریم .. X=V*T .. بنابر این میتونید با ارسال سیگنال در فواصل مشخصی از جسم؛ سرعت اون رو محاسبه کنید .. برای زمان هم RTC میکرو مناسبه .. حتی واحد تایمر هم میتونه کمکتون کنه .. موفق باشید ..
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

حسام جان از راهنمایییتون ممنون
      حلا اگه من بخوام همین کار رو با استفاده از پدیده دوپلر انجام بدم باید اختلاف فاز بین سیگنال رقت وبرگشت رو حساب کنم
      اگه میشه در مورد بیشتر توضیح بدید.

دیدگاه

خب مثل اینکه کسی نمی خواد جواب ده
        سوالم رو یک جور دیگه بگم اگه من بخوام همین کار یعنی سرعت متر رو با امواج لیزری بسازم باید چکار کنم.

دیدگاه

حسین جان
          بسته به سرعت با هر دو روش میشه این کار را انجام داد.

روشی که حسام الدین عزیز فرمودند برای سرعتهای کم مناسبه اما برای سرعت های زیاد روش داپلر بهتر جواب میده.

کار چندان سختی نیست اما فرستنده و گیرنده را باید از نظر صوتی خوب از هم ایزوله کرد تا بتوان امواج ضعیف اکو را دریافت و تقویت کرد.

روش لیزری چندان ساده نیست و نیاز به مدارات سرعت بالا دارد
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X