اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو MOSFET با ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو MOSFET با ترانس

سلام
    من دارم MOSFET هام رو با ترانس هستته فریت درایو میکنم. اما یه مشکل دارم که دردسر شده. و اون اینه که خروجی ترانس پیک منفی بسار زیادی داره که باعث کوتاهی عمر ترانزیستوهام شده.
    اینم شکل موج خروجی :
    موج بالایی فرمان به گیت ترانزیستور درایور هستش و پایینی خروجی ترانس :

خواستم با زینر یا دیود هرز گرد مهارش کنم، ولی همه شکل موج بهم ریخت. موندم چکارش کنم.

اینم مدارش :

بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
    اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

پاسخ : درایو MOSFET با ترانس

oo
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

دیدگاه

چطور میشود ارسالهای اضافه را پاک کرد؟

دیدگاه

از شکل موجهای شما پیداست که درایورتان مشکل دارد.درایور شما از نوع پوش پول میباشد که شکل موجهای ان نباید به این شکل باشد ودوما اینکه مدار ثانویه شما ماسفت بوده و جریان لحظهای میکشد که تمام شکل موج مدار پوش پول را خراب میکند جهت راهنمایی بیشتر ماسفتهای ثانویهتان را مشخص کنید همچنین ایا در هر سیکل مدار اولیه درایورتان تنها یک ماسفت روشن است یا نه؟توضیحات وجزییات بیشتر لطفا.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
            از شکل موجهای شما پیداست که درایورتان مشکل دارد.درایور شما از نوع پوش پول میباشد که شکل موجهای ان نباید به این شکل باشد ودوما اینکه مدار ثانویه شما ماسفت بوده و جریان لحظهای میکشد که تمام شکل موج مدار پوش پول را خراب میکند جهت راهنمایی بیشتر ماسفتهای ثانویهتان را مشخص کنید همچنین ایا در هر سیکل مدار اولیه درایورتان تنها یک ماسفت روشن است یا نه؟توضیحات وجزییات بیشتر لطفا.
            سلام
            MOSFET ها یکی در میان روشن میشوند و این شکل موج مربوط به زمانی است که ثانویه ترانس آزاد است. البته همانطور که گفتید موقع اتصال فت ها به خروجی ترانس شکل موج ها تغییر می کند (پیک منفی تقریبا نصف میشود، ولی باز هم از حد مجاز دیتاشیت بالا تر است).
            MOSFET های ثانویه و اولیه تا امروز IRF3205 بود. اما ظاهرا در مراحل بعدی باید ثانویه را تغییر بدهم و برم سراغ IRFP450 یا IGBT که هنوز انتخاب نکردم.

دیدگاه

در درایور پوش پول جهت راه اندازی ماسفت از این نوع که شما استفاده کرده اید استفاده نمیتوان کرد و شکل موجها تحت هیچ شرایطی اصلاح نمیشود مگر اینکه مقاومت کمی در ثانویه بگذارید و یک مقاوت کم اهم در حدود زیر 100 اهم هم با اولیه موازی نمایید که کار جالبی نخواهد بود.و اگر احیانا جاییی دیده اید که این کار را کرده اند ان مربوط به مدارهای ترانزیستوری میباشد که ولتاژ کمی در بیس امیتر میخواهدو در ظمن در انها فرمانها یک در میان نمیباشد بلکه 90 درجه اختلاف فاز دارند یعنی مدار ظاهرا پوش پول میباشد ولی واقعا خیر..برای ماسفت باید از درایور فوروارد استفاده نمایید یعنی برای هر طبقه یک ترانس مجزا.

دیدگاه

در کل کار با ترانس پالس همین مشکلات را دارد و به خصوص در فرکانس های بالا در درایو ماسفت نمی توان پاسخ دلخواه را از آن گرفت. سعی کنید ترانستان را با تعداد دور کم اولیه و ثانویه انتخاب کنید. اگرچه من پیشنهاد می کنم به جای ترانس از یک های لو درایور مثل 2113 استفاده کنید و خودتان را از دردسرهای ترانس خلاص کنید. :nice:

دیدگاه

در درایور پوش پول جهت راه اندازی ماسفت از این نوع که شما استفاده کرده اید استفاده نمیتوان کرد و شکل موجها تحت هیچ شرایطی اصلاح نمیشود مگر اینکه مقاومت کمی در ثانویه بگذارید و یک مقاوت کم اهم در حدود زیر 100 اهم هم با اولیه موازی نمایید که کار جالبی نخواهد بود.و اگر احیانا جاییی دیده اید که این کار را کرده اند ان مربوط به مدارهای ترانزیستوری میباشد که ولتاژ کمی در بیس امیتر میخواهدو در ظمن در انها فرمانها یک در میان نمیباشد بلکه 90 درجه اختلاف فاز دارند یعنی مدار ظاهرا پوش پول میباشد ولی واقعا خیر..برای ماسفت باید از درایور فوروارد استفاده نمایید یعنی برای هر طبقه یک ترانس مجزا.

دیدگاه

ممون از جوواباتون
                    من با همون مقاومت بازی ها شکل موج رو اصلاح کردم. البته فعلا جواب کارم رو میده ولی باید به فکر یه درایور اصولی باشم.

با این 2113 هم خواستم انجام بدم. 3 تا سوزوندم و آخر هم نشد. دو تا خروجیش مستقلا خوب کار میکنه، اما همین که MOSFET ها رو Half Bridge میکنم میسوزه.

دیدگاه

همانطوریکه گفته شد با ان مقاومتها کار اساسی نخواهد بود در درایورهای ماسفت شما باید کاری کنید که تلفات درایورتان حداقل باشد در ضمن در دیوتی سایکلهای زیر یک میکرو ثانیه که در اتصال کوتاهها و بارهای کم اتفاق میافتد شکل موجتان دامنه خود را از دست ندهد زیرا در صورت کم شدن دامنه درایور به زیر 10 ولت ماسفت دیگر اشباع نشده ودر ناحیه خطی خود کار خواهد کرد ودر صورت چنین حالتی با وجود بار کم در خروجی منبع تغذیه ماسفتهایتان خواهد سوخت . یک درایور خوب درایوری میباشد که بتواند در دیوتی سایکلهای مختلف دامنه را حفظ کند -در حالت قطع ماسفت ولتاز منفی به گیت ان بدهدو نه صفر- در شبیه سازی ماسفت یعنی بجای ماسفت یک خازن قرار میدهیم که درایور بتواند حداقل یک خازن با ظرفیت 20 نانو فاراد را درایو نماید.جهت رسیدن به چنین حالتی باید ترانس درایور دارای کمترین ظرفیت خازنی بین سیم پیچهایش باشد پس سیم پیچهای اولیه و ثانویه را باید از هم ایزوله نمایید که روشهای مختلفی دارد البته ای سی های درایور تنها برای توانهای پایین مناسب بوده و برای توانهای بالا کارایی ندارند واگر هم داشته باشند یا در بازار نیست ویا اگر هم هست خیلی گران هستند قیمتی که من دارم برای درایو 20 نانو هر ای سی 10 هزار تومان.که اصلا اقتصادی نمیباشد.ولی اگر حوصله داشته باشی میتوانی بدون انها به جواب برسی .

دیدگاه

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

مداری که دوستمان پست کرده اند فقط در مورد شکل موجهای phase shifted pwm جواب میدهد یعنی اگر ترانسهای این مدار را با tl494 ببندید جواب نخواهید گرفت زیرا موجهای ای سی tl494 به صورت phase shift نمیباشند یعنی اختلاف فاز 90 درجه ندارد در صورتی که ای سی این مدار موجهای با اختلاف فاز 90 درجه تولید میکند و در هر لحظه فرمانها ی هر دو on بوده و در یک لحظه یکی off میشود در صورتی که طبق خواسته شما فرمانها باید یک در میان on- off شوند.

دیدگاه

سلام
                            این ایده من برای ساخت درایور اصلی مداره. ما برای درایو MOSFETی که پایه درینش به زمین وصل شده که نیاز به ایزوله کردن نداریم و با ترانزیستور یا آی سی کار رو حل می کنیم.
                            مشکل سر MOSFET بالاییه که دردسر سازه. برای اون هم من تصمیم گرفتم این سیستم رو پیاده کنم.
                            فرمان با اپتوکوپلر ایزوله شده و یه منبع تغذیه مجزا میاد و بعد از تقویت به فت اعمال میشه. مشکل سر تاخیریه که اپتو کوپلر به وجود میاره. خیلی زیاده. در حدود 1.5 میکرو ثانیه در Ton ولی Toff خیلی کمه و قابل اندازه گیری نیست. چکار کنم؟

دیدگاه

مصطفی جان
                              اپتوکوپلر ارزون قیمت 6N137 اصلا تاخیر نداره. اما توصیه من اینه که از این طرح استفاده نکن. علتش هم خازنهای پراکنده ی داخل اپتوکوپلر هاست که پالس های HiSide آ‌را از خودشون عبور میدن.

در واقع اپتوها توی Common mode بسیار ضعیفتر از ترانسها هستند. هرچند اگه توی ترانس هم سیم پیچ اولیه و ثانویه را روی هم بپیچی بینشون یک خازن بزرگ بوجود میاد که کار را خراب می کنه.
                              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X