اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال درمورد خازن تو مدارات AC دارم?

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال درمورد خازن تو مدارات AC دارم?

سلام دوستان!
    دیشب که واسه اولین بار یه سوال اینجا گذاشتم بعد از 4 ساعت 2 نفر بهش جواب دادن. با این سرعت عمل کلی حال کردم.دمتون گرم :applause:
    اما یه سوال راجع به خازن دارم.
    فرض کنین یه خازنو به یه مدارAC وصل کنیم جوری که تو نیم سیکل اول که مثلا ولتاژ مثبته خازن هم درست وصل شده باشه. مسلما خازن شارژ میشه دیگه-درسته؟- حالا که بعد از چند لحظه ولتاژ صفر میشه و بعد کلا جهتش عوض میشه به اصطلاح ولتاژ منقی داریم و معلومه که خازن چون تو نیم سیکل اول درست بسته شده بود تو این نیم سیکل بر عکس بسته شده.
    حالا سوالم اینه که الان چه بلایی سر خازن میاد میترکه یا مثل یه منبع عمل میکنه( انرژیه ذخیره شدشو از نیم سیکل اول الان خالی میکنه) باعث افزایش ولتاژ میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    اگه از اول خازنو اشتباه میبستیم چی میشد؟
    تا بعد :bye

پاسخ : یه سوال درمورد خازن تو مدارات AC دارم?

وقتی خازنی را به منبع ولتاژ متناوب می بیندیم جریانی با 90 درجه اختلاف از منبع میکشه و اگه نوع شیمیایی باشه به سرعت تخریب میشه! خازن هایی که برای جریان متناوب به کار میره باید بدون جهت باشه.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
      خازنهای الکترولیتی دارای جهت مثبت و منفی هستند که اگر اشتباه وصل بشه میترکد
      و در جهت درست در مدار مدام شارژ و دشارژ میشود این فقط در ولتاژهای DC اتفاق می افته
      و در ولتاژهای AC جهت آن فرقی نمیکنه چون مدام جهت ولتاژ عوض میشه

دیدگاه

پس یعنی نمیشه تحت هیچ شرایطی خازنایه پلاریته دار را به ولتاژ AC وصل کرد?

دیدگاه

بستگی داره به مقدار تحمل آن در برابر گرما.هر چه این خازن بتواند گرمای بیشتری را دفع کند و همچنین بتواند در دمای بالاتری کار کند ،توان بیشتری در برابر این شرایط دارد و همچنین مدت زمانی که هر نیم سیکل طول می کشد و مقدار جریانی و ولتاژی که از منبع بر خازن وارد می شود.باید گفت که وقتی نیم سیکل عوض می شه مسلماً الکترون های ذخیره شده در یک صفحه به صفحه دیگر انتقال می یابد و این بار صفحه دیگر بارگیری می شود.باید گفت که اگر در یک جریان ac ما خازن را به دو خط جریان متصل کنیم ،در هر نیم سیکل تا وقتی که پر نشده مانند یک سیم عمل می کند و هر چه ظرفیت خازن بیشتر باشد بیشتر در این حالت می ماند .تا زمانی هم که خازن در این حالت است گرمای زیادی در خازن تولید می شود .وقتی که خازن پر شد الکترون های کمتری از صفحات جابجا می شود .ولی همینکه نیم سیکل عوض می شود دوباره خازن مانند یک سیم عمل می کند.هرچند که خازن بعد از پر شدن هم باز به دلیل نشتی خازن و به دلیل اینکه وقتی می گوییم یک خازن پر شده در واقع چیزی بین 60 تا 80 درصد آن پر شده ،پس هنوز جای خالی دارد که الکترون ذخیره کند ، در خود الکترون ذخیره می کند.
          شکر که این سرا را دست بشر نداد
          ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
          ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط siamak beheshti
            پس یعنی نمیشه تحت هیچ شرایطی خازنایه پلاریته دار را به ولتاژ AC وصل کرد?
            میشه چرا که نشه.
            فقط میگم فرقی نمیکنه توی مداری که با AC کار میکنه پلاریتش فرقی نمیکنه چگونه بگذارید.
            فقط باید توجه کنید که اگه از 220V ac استفاده میکنید
            باید از خازن مثلا 240V استفاده کنید.
            موفق باشید

دیدگاه

خازنهای الکترولیـت از یونهای + و منفی و مواد شیمیایی درست شدن و اگر ولتاژ اشتباه بهش بدی یونیزه میشه شدت این عمل میتونه توی چند سال یا یک لحضه باشه که منجر به منفجر شدن اون میشه!

دیدگاه

با توجه به توضیح شما دوستان پس یعنی این تعبیری که میکنم درسته :question:
                در نیم سیکل اول اگه درست وصل شده باشه و شرایط گفته شده توسط شما روهم داشته باشه به فرض صفحه A خازن باردار میشه و خازن ولتاژ V داره همینکه نیم سیکل دوم شروع بشه صفحه B شروع به باردار شدن میکنه وصفحه A یواش یواش خالی میشه یعنی انگار خازن از یه صفحه شارژ میشه و از
                اون صفحه دشارژ و ولتاژ کمی بیشتر از V- پیدا میکنه( یعنی|V2|<|V1|) :
                این تیکه اخری در مورد ولتاژ تراوشات مغز خودمه :nerd: اگه اشتباس دیگه به بزرگی خودتون ببخشید
                اما سواله دیگم اینه که خازن تو این مدار چه جوری میتونه ولتاژو افزایش بده ؟ یعنی مثله منبع باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

خازن به خودی خود نمی تواند افزایش ولتاژ دهد.این کار را با ترکیبی خاص از دیود و خازن انجام می دهند و هزینه ای که برای آن باید پرداخت کاهش جریان است.خازن تنها ذخیره کننده است.
                  شکر که این سرا را دست بشر نداد
                  ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
                  ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X