اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اثر نویز بر روی AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اثر نویز بر روی AVR

سلام دوستان
    من توسط atmega32 یک بورد کنترل برای یک دستگاه تست ساخته ام این دستگاه دارای دو موتور AC می باشد که جهت حرکت این دو موتور توسط میکرو تعیین می شود متاسفانه هنگامیکه رله ها را توسط برنامه خاموش می کنم در همان لحظه برنامه میکرو بهم می ریزد و یا هنگ میکند من کلیه خروجی و ورودی های دیجیتال را توسط اپتوکوپلر ایزوله کرده ام وحتی زمین بورد را از همه قسمت های دستگاه جدا نموده ام باز هم جواب نگرفته ام برای اطمینال وظیفه خاموش و روشن شدن موتور ها را به یک PLC سپرده ام ولی بازهم برنامه میکرو بهم می ریزد .آیا بهتر نیست بجای AVR از PIC استفاده کنم آیا نویزپذیری PIC از AVR کمتر است .از دریافت نظرات شما در این مورد خوشحال می شوم. : :sad:

پاسخ : اثر نویز بر روی AVR

دوست عزیز این تاپیکو باید در بخش avr میزدید نه در...

در اینکه avr نسبت به pic نویز پذیر تره شکی نیست pic واسه کارای صنعتیه ولی سرعت avr خیلی بیشتر از pic

سرعت pic هر چقدر که باشه در آخر یک چهارم میشه(اگه اشتباه نکم)

avr باشه موتورم توش باشه !!!

مسلما اگه از pic استفاده کنی بهتره ولی اگه بتونی نویزو از بین ببری خیلی بهتره (*به تجربه هاتم اضافه میشه*)

اینم بگم که اگه روی برد بورد بستی خود برد بردم کمی نویز تولید میکنه(به خاطر فاصله پین ها داخل برد بورد)
    زنان به خوبیه مردان می توانند اسرار را حفظ کنند اما آنان را به یکدیگر میگویند تا در حفظ آن شریک باشند !!!

دیدگاه

سلام

دوست عزیز من تا حالا تعداد زیادی پروژه با AVR انجام داده ام اما این دفعه بد جوری گیر افتادم . این اولین بار بود که سعی کردم از AVR برای کنترل حرکت موتورها ی AC استفاده کنم .برای بر طرف کردن این مشکل کارهای زیر را انجام دادم اما جواب نگرفتم.
      1.طراحی فشرده PCB و کاهش سطح بورد
      2. حذف ترانس تغذیه AC توسط استفاده از منابع تغذیه DC TO DC
      3. طراحی دولایه بورد مدارچاپی و استفاده از POLYGON PLANE
      3. استفاده از Opto Cupler جهت ایزوله کلیه ورودی خروجی های دیجیتال
      4.حذف کریستال خارجی و استفاده از کلاک داخلی
      5.حذف ارتباط مستقیم بورد میکرو جهت درایو رله های 24 ولت خروجی و سپردن این وظیفه به یکPLC
      6.قراردادن مجموعه رله ها در باکس فلزی متصل به ارت
      7.قراردادن بورد کنترل درداخل باکس فلزی و ارت کردن آن
      ضمنآ من برای انجام اینکار از بردبورد استفاده نکردم. می خواهم بدانم آیا واقعآ AVR برای کارهای صنعتی ساخته نشده است از دوستان پرتجربه می خواهم که تکلیف من را با AVR روشن کنند.

دیدگاه

آفرین
        بسیاری از کارهایی که کردی بدرد کاهش نویزپذیری می خورند. فقط چندتا نکته دیگه هست:

1- استفاده از کلاک خارجی بهتر از کلاک داخلیه. مخصوصا اینکه بجای کریستال اسیلاتور آماده بگذارید. این اسیلاتورها کمی بزرگتر از کریستال هستند و با 5 ولت تغذیه میشن. پایداریشون برای کارهای صنعتی عالیه و من توی مادربردهای صنعتی خیلی دیدمشون.

2- پایه ی ریست میکرو نباید ول باشه. حتما بعد از برنامه ریزی این پایه را با جامپر به 5+ وصل کن.

3- پایه های بدون استفاده میکرو(حتی پایه های SPI) را بعنوان خروجی تعریف کن و مقدار صفربهشون بده.

4- پایه 5+ و GND میکرو را مستقیما با یک خازن مقاومتی 100 نانو به هم متصل کن(کوتاهترین مسیر)

5- اگر عنصر سوئیچ مثل رله در نزدیک میکرو هست حتما به یک اسنابر RC مجهز کن.

اگه می تونی عکس یا شماتیکی یا از مدارها اینجا بزار تا اگه نکته ای دیده شد با کمک دوستان پیدا بشه.
        با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با عرض سلام و تشکر فراوان از توجه دوستان
          اگر امکان دارد روش قرار دادن عکس یا شماتیک در سایت را برایم توضیح دهید.
          زمانیکه توسط میکرو بصورت مستقیم البته بعد از بافر کردن خروجی ها رله های 24 ولت DC خروجی را تحریک می کردم هم از FAST DIODE در دوسر COIL رله ها استفاده کردم و هم از یک خازن غیر الکترولیت 220 نانو اما نتیجه نداد . به نظر شما نویز از چه مسیری هدایت می شود و به میکرو می رسد هوا یا سیم ها ی موجود در مسیر . در ضمن آیا کریستال اسیلاتور های آماده شماره دارند یا بر اساس فرکانس خروجی عرضه می شوند. در ضمن استفاده کردن از خازنهای دی کوپلاژ منبع تغذیه برایم مثل نقل و نبات شده و هر جاییکه خطوط تغذیه را در کنار هم می بینم از این خازنها استفاده می کنم آیا استفاده زیاد از این خازها اشکال ایجاد میکند . نظر شما در مورد خارن تانتال 10 میکروفاراد در دو سر تغذیه 5 ولت چیست البته مشکل من را حل نکرد.

دیدگاه

به اینجا www.ecapic.ir برو و عکسی که می خوای Upload کن. بعد لینکشو کامل کپی/ پیست کن توی متنی که می خوای بفرستی.

برای فایلها هم می تونی به www.4shared.com بری و فایل را Upload کنی و لینکشو اینجا پیست کنی.

از راه هوا منتقل میشه. البته بلندی سیم ها یا تراکها آنتن خوبی میسازند.

خازنهای زیاد مشکلی پیش نمیارن مگر اینکه در جای نامناسب باشند. جای نامناسب یعنی زمینی که تراک نازک داشته باشه.

دیدگاه

با سلام مجدد

فایل PCB را در این لینک قرار دادم در اولین فرصت اطلاعات کاملی از این پروژه در اختیار شما قرار می دهم.

http://www.4shared.com/file/99094179/6e006dff/ATMEA32.html

از اینکه مشکل ارسال فایل و عکس را برایم حل کردید بی نهایت متشکرم بزودی لطف شما را برای همه دوستان جبران می کنم :applause:

دیدگاه

در نگاه اول به PCBآ‌ شما معلوم شد که شما زمین باریکی دارید و حتی زمین را از لایه های مختلف انتقال دادید.

دیدگاه

سلام،
                  این فایل رو مطالعه کنید (مخصوصا بخش تغذیه):
                  http://www.freescale.com/files/microcontrollers/doc/app_note/AN2764.pdf

قطعا مشکل از کار شماست و AVR در بدترین شرایط نویز میتونه به خوبی عمل کنه.
                  There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesam_elc
                    دوست عزیز این تاپیکو باید در بخش avr میزدید نه در...

در اینکه avr نسبت به pic نویز پذیر تره شکی نیست pic واسه کارای صنعتیه ولی سرعت avr خیلی بیشتر از pic

سرعت pic هر چقدر که باشه در آخر یک چهارم میشه(اگه اشتباه نکم)

avr باشه موتورم توش باشه !!!

مسلما اگه از pic استفاده کنی بهتره ولی اگه بتونی نویزو از بین ببری خیلی بهتره (*به تجربه هاتم اضافه میشه*)

اینم بگم که اگه روی برد بورد بستی خود برد بردم کمی نویز تولید میکنه(به خاطر فاصله پین ها داخل برد بورد)
                    باید خدمت دوستان عزیز عرض کنم که avrدر مقابل سری جدید pic هم از جهت نویز پذیری و هم از نظر سرعت حرفی برای گفتن نداره .
                    خانواده های 16بیتی picبانام dspicم از سرعت بالایی برخوردارن و هم برای کار های صنعتی قابل استفاده هستند و خانواده جدید 32 بیتی pic با نام pic32با سرعت سرسام آور(برخلاف سری قدیمی که هر دستور در 4سیکل انجام میشد این خانواده هر دستور رو در یک سیکل انجام میده بعلاوه کلاک های خیلی بالاتری رو هم ساپورت میکنه) وقابلیت های بالا پوز avr رو به خاک مالیده و الان داره با arm رقابت میکنه پس اگر شما در کارهای صنعتی به سرعت بالا و ودر عین حال اطمینان از اجرای دستور نیاز دارید بهتره به جای استفاده از avr از pic32 استفاده کنید .

دیدگاه

دوست عزیز من فکر میکنم اگر برای روشن و خاموش کردن رله ها از آی سی L208 استفاده کنید بهتر جواب بگیرید.
                      همچنین برای به حداقل رسوندن نویز(بیشتر از نوع الکترو مغناطیسی) میتونید برد کنترل رو درون یک محفظه زمین شده از جنس کربن استیل و یا آلمینیوم قرار بدید.

دیدگاه

خانواده های 16بیتی picبانام dspicم از سرعت بالایی برخوردارن و هم برای کار های صنعتی قابل استفاده هستند و خانواده جدید 32 بیتی pic با نام pic32با سرعت سرسام آور(برخلاف سری قدیمی که هر دستور در 4سیکل انجام میشد این خانواده هر دستور رو در یک سیکل انجام میده بعلاوه کلاک های خیلی بالاتری رو هم ساپورت میکنه) وقابلیت های بالا پوز avr رو به خاک مالیده و الان داره با arm رقابت میکنه
                        با نگاهی کوتاه به برگه های اطلاعاتی PIC32 و ARM براحتی میشه فهمید که میکروچیپ در مقابل arm حرفی برای گفتن نداره!
                        در ضمن مقایسه میکروهای 16 و 32 بیتی میکروچیپ با 8 بیتی اتمل بی انصافیه!
                        البته سری 18F که 8 بیتی هست از میکروهای 8بیتی اتمل بهتره.
                        در مورد dspic هم من کار نکردم ولی دوستانی که کار کردند میگن تو کلاک های بالا جواب گرفتن ازش دشواره!

دیدگاه

با سلام :cry: :cry: :cry:
                          من هم در پروژه ای که هم اکنون دارم روش کار میکنم دچار همین مشکل شدم . در مدار من نیز از سه عدد رله یکی برای قطع و وصل کردن شیر برقی و دوتای دیگه برای چپ و راست کردن یک موتور ac 220 ولت که فقط 28 واته و جریان موتور 0.4 آمپره استفاده کردم . میکروی من atmega32 است. مشکلمم اینه در لحظه ای که کنتاک رله ها میچسبه مدار کمپلت هنگ میکنه یا ناقص عمل میکنه. کل مدار میکرو رو با الومینیوم پکیج کردم و مدار رله ها رو هم جدا کردم و توسط اپتو کوپلار به میکرو وصل کردم بیشتر کارهای بالا رو نیز انجام دادم ولی مشکلم اصلا بر طرف نشد....
                          تا این که امروز به یکی از برو بچ های مهندس زنگ زدم بهم گفت تو باید منشا نویز رو که همون رله میباشد و از مدارت حذف کنی...
                          و بهم پیش نهاد داد که به جای رله از تریاک و اپتو تریاک استفاده کنم. و این شماره ره ها رو بهم پیش نهاد داد moc3020 , bt139
                          متاسفانه من به دلیل امتحانات دانشگاه حداقل تا هفته ی دیگه نمیتونم روی این روش کار کنم.
                          اگر هنوز کسی تو این تاپیک هست و دنبال رفع این مشکل هستش میشه این روش رو هم تست کنه و اگه جواب گرفت به ما هم اطلاع بده...ممنون میشم :job:
                          در زمن من خیلی جاها خوندم که از ای وی آر بیشتر در کاربردهای نمایشی مثل دیسپلی و از این جور جاها استفاده میشه و کاربردهای صنعتی براش خیلی زیاده.
                          مگه از سری های جدید این میکرو استفاده کنیم
                          تازه یه جا خوندم که مدل اس ام دی این میکرو در مقابل نویز مقاوم تره
                          یه جای دیگه هم خوندم خود کارخونه سازندشم مهمه. یعنی اگه جنسشم خوب باشه در مقابل نویز مقاوم تره
                          یه جایی هم نوشته بود که گاهن نویز میتونه حافظه اییپرام یا فلش این سری از میکرو ها رو هم تغییر بده.
                          یه جا هم خوندم علت نویز پذیری این سری میکرو ها بیشتر به خاطر ارزون بودن جنس حافظه رم داخلی میکرویه . یعنی atmel با رم آشغالی اینارو ساخته.
                          خیلی چیزا در مورد نویز avr نوشتن ... یعنی این یکی از ضعفای این میکرو یه. خیلی بدم اومد ازش ...امروز باعٍث شد من 3400000 تومن نتونم بگیرم. :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

پایه ی ریست را باید بایک مقاومت پول پ کنید و بایک خازن به منفی وصل کنید.
                            اینطوری

خازن100نانوفاراد (بهتر است مولتی لایر باشد)
                            مقاومت از 4.7 کیلو تا 10 کیلو اهم باشد.
                            1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                            من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                            !Electronic On! Programming On
                            هوشمندانه سوال بپرسیم!
                            http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X