ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: هادی ها

2009/02/20
    20
    0

هادی ها

چرا در خطوط انتقال از هادی آلومینیومی ولی در خطوط توزیع از هادی های مسی استفاده می شود
    2008/11/21
    زير سایه ی دکل های فشار قوی
    209
    2

پاسخ : هادی ها

سلام
    دوست عزیز در خطوط انتقال هوایی جنس هادی های بکار رفته یا مس هست یا آلومینیوم حالا اینکه چرا آلومینیوم ترجیح داده میشه دلایلی داره که عرض می کنم:

با توجه به فرمول R=ρ L/A برای این دو هادی ، در طول یکسان و مقاومت یکسان ، آلومینیوم سطح مقطع بزرگتری به خود خواهد گرفت در واقع هادی آلومینیوم شعاع بزرگتری نسبت به مس خواهد داشت و خود این امر (سطح مقطع بزرگتر) از بروز کرونا که در خطوط فشار قوی اتفاق می افته جلوگیری می کنه و تلفات کاهش پیدا می کنه. پس تا اینجا این یه دلیل برای استفاده از آلومینیوم در خطوط انتقال یا فشار قوی.
    یکی هم بحث قیمت آلومینیوم هست که ارزون تر از مس هست. اگه بخوایم از مس تو خطوط انتقال که چندین کیلومتر هست استفاده کنیم خیلی به صرفه نیست درسته مس ضریب هدایت بهتری نسبت به آلومینیوم داره اما فراموش نکنیم که طلا هم از مس ضریب هدایت به مراتب بهتری داره!!!
    فقط استقامت مکانیکی آلومینیوم کمتر از فولاد هست که میان از ترکیبی از آلومینیوم و فولاد استفاده می کنند که بحث خودش رو داره.
    این مطالبی بود که به ذهن بنده رسید مطمئنا می تونه مطالب دیگه ای هم باشه که من اطلاعی ندارم. یا شاید توضیحات من ناقص باشه (استادتون فردا نیاد بگه این جواب سوال من نبود :icon_razz راستی اینو هم اضافه کنم که بنده می دونستم که در خطوط انتقال هوایی از آلومینیوم استفاده میشه، اما الان اولین بار از شما میشنوم که صرفا تو خطوط انتقال از آلومینیوم و در توزیع صرفا از مس استفاده میشه. شما اطلاع دارید که این تو ایران یا هرجای دیگه رعایت شده یا میشه؟
    Goodbye

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2009/02/20
    20
    0

از این که جواب دادین ممنون تا اونجا که من اطلاع دارم تو ایران این طوریه. منظورم از سوال اینه که چرا از یه کدومشون استفاده نمی کنن.
    2008/11/21
    209
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط rajabpor
    منظورم از سوال اینه که چرا از یه کدومشون استفاده نمی کنن.
    خب اولش داشتند از مس استفاده می کردند بعد دیدند مس داره تموم میشه بقیشو از آلومینیوم استفاده کردند :mrgreen:
    جدای از شوخی فکر کنم جواب دادم دیگه! اگه بحث هزینه مطرح نبود مطمئن باشید از مس استفاده می کردند چون رسانایی بهتری داره. اما در خطوط انتقال به علت مسیر طولانی و مشکلات کرونا و... از آلومینیوم استفاده می کنند (هر چند این کرونا رو میشه با باندل کردن هم کاهش داد)
    حالا تو بحث توزیع که هزینه کمتر مطرحه میایم هزینه رو فدای داشتن رسانایی بهتر می کنیم (یعنی استفاده از مس)
    البته این نظر شخصی منه ولی لازم دیدم برم از استادم بپرسم تا حداقل برای خودم جای شک باقی نمونه حتما نتیجه رو خدمتتون عرض می کنم :nerd:
    Goodbye

2007/02/18
    مشهد
    2,391
    138

در خطوط انتقال انرژي به خاطر قيمت بالاي دكل ها فواصل بين دكلها زياد تره و لازمه كه از هادي سبكتري استفاده كنند
    و در فواصل نزديك (در خطوط توزيع ) مي تونيم از مس هم استفاده كرد
    هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن
    2008/02/23
    760
    4

با سلام
    بر خلاف تصور هدایت مس از طلا بیشتر است. هدایت طلا ‪22.14 nΩ·m ‬ است ولی هدایت مس ‪16.78 nΩ·m ‬ است.

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Copper
    http://en.wikipedia.org/wiki/Gold
    من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ*افزارآ* و سختآ*افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ*افزار، سختآ*افزار و محتوای آزاد درست کنم!
    2008/11/21
    209
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط manian
    با سلام
    بر خلاف تصور هدایت مس از طلا بیشتر است. هدایت طلا ‪22.14 nΩ·m ‬ است ولی هدایت مس ‪16.78 nΩ·m ‬ است.

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Copper
    http://en.wikipedia.org/wiki/Gold
    چه جالب!
    نقل قول نوشته اصلی توسط rajabpor
    منظورم از سوال اینه که چرا از یه کدومشون استفاده نمی کنن.
    همونطور که قول داده بودم رفتم و پرسیدم حرف من درست بود و فقط به خاطر بحث قیمت بالاتر مس نسبت به آلومینیوم (حدود 3 برابر! آقای مانیان یه وقت نیاین لینک بدین این 3 برابر برعکس شه :mrgreen تو خطوط انتقال از آلومینیوم استفاده میشه. تا اونجایی که امروزه رویکرد به سمت استفاده از آلومینیوم در خطوط توزیع هستش.
    Goodbye

2009/02/20
    20
    0

از همه دوستانی که لطف کردن و جواب دادن متشکرم دوست عزیز جناب powers از این که وقت گذاشتید متشکرم
    2010/01/07
    1
    0

سلام به دوستان
    علاوه بر نكاتي كه دوستان گفتن دو موضوع رو بايد متذكر شد.
    در سيستم هاي فشار ضعيف ،جريان امپراژ زيادي داره و با توجه به مقاومت كمتر به صرفه تره از مس استفاده بشه
    و اما بزرگترين مشكل در استفاده از سيم هاي مسي قيمت اونهاست و اين قيمت هر چند تعميرات خطوط رو مشكل تر كرده اما بزرگترين مشكل بحث سرقت شبكه است. دزدهاي شبكه ميان شبكه هاي فشار ضعيف رو سرقت مي كنند و اونها را با قيمت خيلي كم مي فروشند و براي شركت هاي توزيع مشكل ساز شده اند. همين موضوع باعث شده كه توي توانير روي به استفاده از كابلهاي خودنگهدار المينيومي در شبكه هاي فشار ضعيف بيارند.(البته به نظر من اشتباهه). اين كابلها با عايق UV ساخته مي شن و به همراه يك رشته سيم فولادي به عنوان مسنجر(نگهدارنده). مزاياي اين كابلها به شرح ذيله:
    1- عدم اتصالي در بارندگي
    2- عدم اتصالي در طوفان بدليل برخورد فازها به يكديگر
    3- كاهش هزينه هرس اشجار
    4- جلوگيري از استفاده فير مجاز از برق (بدليل نياز به استفاده از كلمپ هاي اختصاصي انشعاب)
    5- كاهش حريم خطوط(خصوصا در شهرهاي بزرگ)
    6- كاهش جريان نشتي بدليل عدم استفاده از مقره و عدم برخورد مستقيم با تجهيزات شهري
    7- جلوگيري از سرقت(قيمت بسيار پايين المينيوم)
    و .....
    البته تا جايي كه من اطلاع دارم اين كابلها تو كشورهاي اسكانديناوي استفاده مي شه. يعني جايي كه به ندرت دما بيشتر از 10-15 درجه مي شه. اما متاسفانه تو كشور ما دران توي نقاطي استفاده مي كنن كه دماي هوا خدود 50 درجه هم ميرسه. و با توجه شدت جريان بالاي اين مناطق ،خودتون حساب كنيد چه بر سر اين كابلها خواهد اومد.به تمام اين موارد عدم نظارت در توليد اين كابلها رو اضافه كنيد.واقعا از عايق UV استفاده مي كنن يا دمپايي كهنه اب مي كنن ميريزن روي سيم ها؟!
    2008/12/08
    214
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط bababarqi
    سلام به دوستان
    علاوه بر نكاتي كه دوستان گفتن دو موضوع رو بايد متذكر شد.
    در سيستم هاي فشار ضعيف ،جريان امپراژ زيادي داره و با توجه به مقاومت كمتر به صرفه تره از مس استفاده بشه
    و اما بزرگترين مشكل در استفاده از سيم هاي مسي قيمت اونهاست و اين قيمت هر چند تعميرات خطوط رو مشكل تر كرده اما بزرگترين مشكل بحث سرقت شبكه است. دزدهاي شبكه ميان شبكه هاي فشار ضعيف رو سرقت مي كنند و اونها را با قيمت خيلي كم مي فروشند و براي شركت هاي توزيع مشكل ساز شده اند. همين موضوع باعث شده كه توي توانير روي به استفاده از كابلهاي خودنگهدار المينيومي در شبكه هاي فشار ضعيف بيارند.(البته به نظر من اشتباهه). اين كابلها با عايق UV ساخته مي شن و به همراه يك رشته سيم فولادي به عنوان مسنجر(نگهدارنده). مزاياي اين كابلها به شرح ذيله:
    1- عدم اتصالي در بارندگي
    2- عدم اتصالي در طوفان بدليل برخورد فازها به يكديگر
    3- كاهش هزينه هرس اشجار
    4- جلوگيري از استفاده فير مجاز از برق (بدليل نياز به استفاده از كلمپ هاي اختصاصي انشعاب)
    5- كاهش حريم خطوط(خصوصا در شهرهاي بزرگ)
    6- كاهش جريان نشتي بدليل عدم استفاده از مقره و عدم برخورد مستقيم با تجهيزات شهري
    7- جلوگيري از سرقت(قيمت بسيار پايين المينيوم)
    و .....
    البته تا جايي كه من اطلاع دارم اين كابلها تو كشورهاي اسكانديناوي استفاده مي شه. يعني جايي كه به ندرت دما بيشتر از 10-15 درجه مي شه. اما متاسفانه تو كشور ما دران توي نقاطي استفاده مي كنن كه دماي هوا خدود 50 درجه هم ميرسه. و با توجه شدت جريان بالاي اين مناطق ،خودتون حساب كنيد چه بر سر اين كابلها خواهد اومد.به تمام اين موارد عدم نظارت در توليد اين كابلها رو اضافه كنيد.واقعا از عايق UV استفاده مي كنن يا دمپايي كهنه اب مي كنن ميريزن روي سيم ها؟!
    سلام دوست عزیز. یک سوال: کابل های خودنگهدار همینایی هستند که به هم می تابانندشون؟ اگه جواب مثبته که بفرمایید اصلا برای چی می تابانندشون؟ و آیا باید حتما تابیده باشه یا اینکه غیر تابیده هم میشه؟
    HELLO WORLD
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10