اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راحلی مناسب و پرتابل و ارزان برای یک اوسیلاتور 60 تا 70 مگاهرتز دقیق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راحلی مناسب و پرتابل و ارزان برای یک اوسیلاتور 60 تا 70 مگاهرتز دقیق

سلام . فکر کنم عنوان تاپیک کاملا مشخصه . یه منبع کلاک خیلی دقیق بین 70 تا 60 مگاهرتز میخوام که ارزون باشه و با کمترین قطعات ساخته بشه . و همچنین پرتابل باشه .

و مهمترین ویژگیش اینکه دقیق باشه ! مثلا یه جا خونده بودم که بیشتر اوسیلاتور های کریستالی هم که اونقدر گفته میشه دقیق نیستن ، بطوری که از هر هزار سکیل یک تا سه سیکل عرض پالسشون کمتر یا بیشتر از مقدار مشخص هست !

فتو بلاگ من
    کاردستی ها :
    روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
    فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
    کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

.

سلام

تنها عاملی که باعث میشه کریستال از دقت اصلی خودش خارج بشه عوامل محیطی مثل گرما-سرما-صربه
    و قرار گرفتن در میدان های الکترومغناطیسی قوی هستش.که گریز از اینها هم اجتناب ناپذیزه.

مداری با این دقت تنها توسط DDS ها میتونه ساخته بشه . مدارات فانکشنی با این دقت نیاز به چندین عدد
    قطعه DDS همراه با سینتس سایزری جدا برای VCO داره که این DDS ها تو مدار همدیگر رو CONFIRM میکنند .

به هیچ عنوان مدار درخواستی شما کوچک نمیشه و هزینه حداقل 200 تا 300 هزار تومان برای قطعاتش به تنهایی
    میبره . به نظرم به یک پی ال ال سینتی سایزر یا VCO رضایت بدی دست کمی از ثبلت فرکانسی کریستال نداره.
    ضمنا در سینتی سایزر قضیه کم یا زیاد بودن عرض پالسها پیش نمیاد .چون قطعات سینتی سایزر دارای فیدبک
    فرکانسی و فیکس کننده های کانتر میباشند .

دیدگاه

پاسخ : راحلی مناسب و پرتابل و ارزان برای یک اوسیلاتور 60 تا 70 مگاهرتز دقیق

اتفاقا قراره که مدار توی یک دمایی بین -30 تا 100 درجه قرار بگیره . و باید کلاک همیشه یکسان باشه !
      فتو بلاگ من
      کاردستی ها :

دیدگاه

استفاده از PLL هم راه خوبیه . منتها من چیز زیادی درباره سیستم PLL نمی دونم .
        فتو بلاگ من
        کاردستی ها :

دیدگاه

استفاده از DDSی مثل AD9858BSV هم بد نیست. به اینجا نگاه کنید:
          http://www.analog.com/static/imported-files/Data_Sheets/AD9858.pdf

فوق العاده دقیقه و کل مدار با میکروی کنارش کمتر از 50.000 در میاد.
          یک نگاهی به اینجا بندازین.
          http://www.iran-module.ir/fa/order.php#special_sells
          بل الکترونیک ( پاساژ فرشته )آ‌آ‌ هم اگه اشتباه نکنم از اینها رو می فروشه.

دیدگاه

.

سلام

کار در این محدوده دمایی بسیار وحشتناکه و شاید غیر ممکن . با بالا رفتن دما phase noise افزایش
            پیدا میکنه و سیستم کاملا نا کارامد میشه .
            وقتی یک برد الکترونیکی داخل جعبه قرار بگیره براحتی میشه ترفندهایی برای جبران سازی دمای پایین
            و بالا براش زد . مگه برد شما قراره داخل یخچال یا کوره قرار بگیره؟ مدار شما جعبه هم داره یا نه؟

و دیگه اینکه مدار در محدوده فرکانس ذکر شده با چه استپ یا فاصله کانالی باید کار کنه؟ در واقع جواب
            این سئوال نوع مدار کنترلی رو مشخص میکنه .
            و از همه مهمتر اینکه این کلاک در چه سیستمی کاربرد داره ؟ فرستنده یا گیرنده یا RF سیگنال ژنراتور؟؟؟

دیدگاه

کلاک برای یک باینتری کانتر 32 بیتی هست که باید با حداقل پهنای 20 نانو ثانیه عرض یک پالس دیگه ای رو اندازه گیری کنه .

کلاک ثابت هست . و متغییر نیست . و ترجیها فرکانس هم باید یه عرض پالس روند در محدوده نانو بده تا محاسباتش به اعشار کشیده نشه !!

بله قراره در محیط های بسیار سرد هم بکار گرفته بشه . قله کوه مثلا . البطه شما درست میگید با جعبه و ایزولاسیون میشه اون بازه رو یه خورده کوچیک تر کرد .

چطور میشه جلوی دمای بالا رو گرفت ؟! حالا تا 80 درجه هم قبوله .

استفاده از DDSی مثل AD9858BSV هم بد نیست. به اینجا نگاه کنید:
              http://www.analog.com/static/imported-files/Data_Sheets/AD9858.pdf

فوق العاده دقیقه و کل مدار با میکروی کنارش کمتر از 50.000 در میاد.
              یک نگاهی به اینجا بندازین.
              http://www.iran-module.ir/fa/order.php#special_sells
              بل الکترونیک ( پاساژ فرشته )آ‌آ‌ هم اگه اشتباه نکنم از اینها رو می فروشه.
              یه خورده گرونه ولی گزینه خوبیه اگر بخام یک نسخه دقیق تر از دستگاه بسازم . ممنون .
              فتو بلاگ من
              کاردستی ها :

دیدگاه

.

.سلام

در اینترنت مدارات زیادی برای ساخت کلاک با DDS ها وجود دارد . ولی دو نمونه ساده در لینک زیر وجود دارد .
                این مدارات کلاک داخلی خودشون رو از کامپیوتر میگیرند و پرتابل نیستند . ولی برای اینکه مدار از PC جدا باشه
                معمولا از یک پی ال ال سینتی سایزر و یک VCO برای ساخت کلاک مورد نیاز خود DDS استفاده میشه . نمونه
                این مدار رو در عکس زیر ضمیمه کردم.
                همونطور که گفتم برای ثبات بالا باید از چندین DDS و PLL SYNTHESIZER بطور مشترک استفاده کرد که هزینه
                بالایی دارد.عکس زیر فرکانس کارش بین صفر تا 40 مگاهرتز است .
                من تا چندین گیگاهرتز هم در اینترنت دیدم .

12MHZ
                http://www.myplace.nu/avr/minidds

25MHZ
                http://hem.passagen.se/communication/dds.html?k
                فایل های پیوست شده

دیدگاه

اوووف !! فایلی که اتچ کردی رو اگه بخوام درست کنم باید یه رک سرور بگیرم اینو بزارم توش !!!

البطه لینک دومت خوب بود. و میشه به 50 مگاهرتز به بالاتر هم رسوند . ولی این مدار هیچ مقایسه فازی با کلاک رفرنس نداره !

---

برای بالابردن هرچه بیشتر دقت کریستال چه میشه کرد ؟! من رفتم بازار یه کریستال جنس خوب 70 مگاهرتزی تهیه کردم ! ایا فقط خود کریستال باید در دمای مطلو باشه یا قطعات دیگه هم تاثیر دارن !؟

مدار اوسیلاتورش رو با 74HC04 می خوام ببندم ! درواقع دو تا گیت خالی دارم که میخوام یکیشو با اوسیلاتور سیستم پر کنم . خود 7404 هم تو دقت تاثیر میزاره یا فقط و فقط کریستال تاثیر داره ؟!

فتو بلاگ من
                  کاردستی ها :

دیدگاه

.

سلام

فایلی که ضمیمه کرده بودم فقط بخش دیجیتالیش بود . بخش میکروی اون رو اگه میزاشتم کلا از DDS منصرف میشدی .

برای کریستال اولا شما باید نوع دقیق اون رو تهیه کنید مثلا 70.000000 مگاهرتز که یه مقدار گرون تره .
                    سعی کن از کریستال هایی که زیرشون فیبره و قهوه ای رنگه استفاده نکنی . چون اونها هیچ ایزولاسیونی
                    برای گرما و رطوبت ندارند . پکیج های کلا فلزی لااقل در مقابل رطوبت مقاوم هستند .

برای مدارات اسیلاتور که معمولا *پیرس اسیلاتور* هستند هم باید از نوع نظامی این آی سی که سری
                    54 هستش استفاده کنی که رنج دمایی بین منفی 40- تا مثبت 125 رو معمولا پوشش میدن .

در مورد آی سی هم باید بگم چندین مدل 5404 میتونی پیدا کنی . که مرغوب ترین آنها و البته گرون ترین
                    نوع سرامیکی این آی سی هستش که بدنه ای متفاوت با آی سی های معمولی داره.
                    باید کمی بازار رو بگردی تا بتونی پیدا کنی .

دیدگاه

کریستال 70 مگاهرتز طلایی هست . ولی زیرش قهوه ایه . ولی اگر مشکل رطوبت فقط باشه خودم ایزولش میکنم . فقط باید سنسور های دستگاه با محیط بیرون ارتباط داشته باشن .

البطه 70.000000 نیست . 70.0000 هست ! مشکلی که نداره ؟!

کریستال تمام فلزی 50 مگ دارم فقط . باید برم بازار .

الان با 74HC04 تست کردم . تو دیتاشیتش ( موتورلا و تامسون و نشنال ) ، fmax رو زده 78 مگاهرتز ولی با کریستال 70 مگا خروجی 16 مگاهرتزه .

ولی با کریستال 40 مگ مشکلی نیست . 40 مگ خروجی داره ! ( فرکانس متر مشکل نداره چون با یک مقسم 256 مرحله ای هم فرکانس درست نبود ! )

ایسی من هم موتورلا هست ! دلیلش این ناهمخونی چیه ؟! پارت نامبر دقیقا یکی ، کارخانه سازنده هم یکی !!

سرامیکیشو تو بازار پیدا نکرده بودم . مجبور شدم همین دیپ های معمولی رو بگیرم .

نظرتون چیه ؟!
                      فتو بلاگ من
                      کاردستی ها :

دیدگاه

بستن اوسیلاتور پیرس با ترانزیستور های HF چطوره ؟! توی چندتا مقاله خونده بودم که حتما به سلف نیاز هست ! اگر کریستالی هست پس چرا دیگه به سلف نیاز دارن ؟!
                        فتو بلاگ من
                        کاردستی ها :

دیدگاه

سلام ، اقا ثبات بالا رو بی خیال ! همین PLL سینتیسایزر بسته . فقط شما یه دونه سادهشو سراق داری که خلاصه یه جوری کلاک 50 مگ رو به من بده ؟! هرچی گشتم تو اینترنت همشون نیاز به IC های مخصوص اینکار داشت که گیر اوردنشون اینجا یهخوده مشکله !
                          فتو بلاگ من
                          کاردستی ها :

دیدگاه

راستی این کریستال اوسیلاتور سر خود ها چطوره ؟! میدونید کدومارو میگم ؟! همونایی که با دادن vcc و gnd بهت کلاک مورد نظر رو میدن . من

تا 25 مگاهرزشو دارم ، اما 50 مگ رو تو بازار پیدا نکردم . جای خواصی میشناسین تو تهران که اینارو بفروشه ؟!
                            فتو بلاگ من
                            کاردستی ها :

دیدگاه

.

سلام

کرسیتال اسیلاتورها در همه رنجی در بازار وجود داره ولی بدیش اینجاست که اصلا نمیشه توسط خازن تریمر فرکانسشو
                              ADJUST کرد . یعنی همونی که نوشته رو میده که خیلی هم دقیق نیست .میتونی از طبقه اول امجد ردیف وسط یا پاساژ
                              توکل تهیه کنی . واقعا زیاده .عجیبه پیدا نکردی !!!
                              -
                              راجع به آی سی 74HC04 که فرکانسش بالا نمیرفت فکر کنم با افزایش ولتاژ مشکلت حل میشه . آخه سری HC تا 10 ولت
                              هم کار میکنند. فرکانس کار این آی سی ها ارتباط زیادی به ولتاژ تغذیشون داره .
                              -
                              اسیلاتور های ترانزیستوری وضعیتشون بدتر از آی سی هستش . چون قطعاتش بیشتر در معرض گرما و عوامل طبیعی هستند
                              همون آی سی گزینه خوبیه . سلف روی کلکتور این قبیل اسیلاتور ها چندین کار انجام میدن . یکی برای ایجاد حالت تشدید در اون
                              فرکانسه و دیگه اینکه با شارژ و دشارژ این سلف به راحتی میشه دامنه موج AC رو افزایش داد . مثل مدارات بوست .
                              -
                              راجع به کلاک با پی ال ال سینتی سایزر هم میتونم برات درست کنم ولی یه کم زمان میبره سرم شلوغه . چقدر وقت داری ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X