اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

این تیونر تلویزیون رااز کجا میشه تهیه کرد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

از دوستان کسی میتونه یه راهنمایی کنه که تیونر بکار رفته در مدار زیر مال چه مدل تلویزیونیه؟ واحتمالا از کجا میشه پیداش کرد؟
    http://hem.passagen.se/communication/supertuner.html

سلام

این تیونر رو باید از خود daniel norman در کشور سوئد بخری . جای دیگه پیدا نمیشه چون از رده خارجه .
    براش ایمیل بزن طریقه خرید پستی رو برات توضیح میده .
    ولی آی سی سینتی سایزر داخلش در ایران پیدا میشه و میتونی از سایت www.pll.ir تهیه کنی .

دیدگاه

پاسخ : این تیونر تلویزیون رااز کجا میشه تهیه کرد؟

تیونر جدیدتری که بشه جاش استفاده کرد سراغ داری؟

دیدگاه

سلام

تیونر اصلی که تو سایته اسمش UV916 هستش و مشابه اون UV816 هستش که در تلویزیونهای
        اروپایی مثل فیلیپس و گروندیک آلمان در قدیم نصب میکردند ولی الان دیگه از رده خارج شدن .علتش هم
        اینکه دیگه در کشوری مثل هلند نیازی به تیونر برای تلویزیون ندارند . چون در پاییز سال 2005 تمام فرستنده های
        تلویزیونی رو خاموش کردند و کانالهای کابلی جایگزین اون شدند. الان در هلند 30 کانال کابلی برنامه داره .

تیونر های تو بازار هم اکثرا چینی یا کره ای هستند که به کیفیت این تیونر خاص نمیرسن و اصلا روش کارشون
        و قطعاتشون هم متفاوته. تنها راه خرید پستی از خود فروشنده هستش که بسیار راحته .

دیدگاه

نحوه خرید پستی اش چه جوری انجام میشه؟ منظورم فرستادن پول یا ریختن پول به حساب اونطرف هست؟

دیدگاه

خب این یکی تیونر که در مدار شکل زیر استفده شده چطور؟ میتونید راجع به او هم یه راهنمائی بدید؟

دیدگاه

در ضمن میشه درباره قطعه ای که بین پایه های 10و11 تیونر وترانزیستور قرار گرفته یه توضیحی بدید که اسمش وکارش چیه؟ شماره ومشخصاتش؟

دیدگاه

سلام

پایه های 10 و 11 تیونر در واقع IF OUT تیونر هستند و اون قطعه ناشناس (که روسی نوشته) هم احتمالا فیلتر هستش .
                حالا از اینجا که خروجی تیونر کلا 37.3 مگاهرتز هستش احتمالا فیلتر هم باید همین فرکانس رو داشته باشه .
                من تو همچین فرکانسی فیلتر ندیدم . ممکنه تو روسیه پیدا بشه .

در سرچ گوگل هم چیزی پیدا نشد . شما اگه ممکنه لینک سایت رو بزار تا تو گوگل آنرا Translate کنیم تا مشخصه فیلتر
                که در متن صفحه نوشته شده مشخص شود .

دیدگاه

آقای عزیزی مثل اینکه فقط شما بذل عنایت می فرمائید و راهنمائی میدهید. باز خدارا شکر که شما هستید وگرنه این فروم بایستی تعطیل میشد. به هر حال متشکرم این هم لینک. منتظرم.
                  http://www.radioscanner.ru/forum/topic23937-2.html

دیدگاه

سلام

لینک زیر ترجه همون فروم روسی هستش . البته هیچ اسمی از اون فیلتر نبرده . ولی چون در قسمت آشکار ساز FM
                    ما یک رزوناتور 10.7 مگاهرتز داریم پس سیستم اینطوری عمل میکنه :
                    خروجی IF OUT فرکانسی برابر 37.3 مگاهرتز داره ودر زمانی که در آی سی TA2003 با کریستال 26.6 مگاهرتز جمع میشه
                    فرکانسی در حدود 10.7 مگاهرتز باقی میمونه که همون فرکانس میانی FM هستش .
                    قسمتی هم برای آشکارسازی سیگنالهای 455 کیلوهرتز AM داره که وقتی فرکانس 37.3 با LOCAL اسیلاتور آی سی پایینی
                    میکس میشن باقیمانده ای در حدود 455 کیلوهرتز داره که بعد عبور از فیلتر 455 به خروجی میره .
                    یعنی مدار هم گیرنده AM و هم FM در کل این محدوده هستش .
                    به احتمال زیاد اون قطعه همون فیلتر 37.3 مگاهرتز میباشد .

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ru&u=http://www.radioscanner.ru/forum/topic23937-2.html&ei=jIgBSr-5Lciw-AaWwtSyAw&sa=X&oi=translate&resnum=1&a mp;ct=result&ved=0CBAQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.radioscanner.ru/forum/topic23937-2.html%26hl%3Den%26sa%3DG

دیدگاه

پس اون یه فیلتر سرامیکی 5 پایه 37.3 مگاهرتزی است . حالا میتونید به من یه آدرسی بدید که بتونم این قطعات تیونر وفیلتر رو از اونجاتهیه کنم؟ در ضمن فکر میکنید تیونر مال چه مدل تلویزیونی می تونه باشه ؟

دیدگاه

سلام

این تیونر یه تیونر آنالوگه معمولیه که حداکثر 5 هزار تومنه و همه جا دارن و فیلتر رو هم باید بگردی شاید پیدا بشه .
                        همه این قطعات رو میتونی از فروشندگان قطعات تلویزیون در جمهوری یا پشت شهرداری بخری .
                        تیونرهای آنالوگ همشون یه مدلن . فرقی با هم ندارن .
                        -
                        فقط نکته این مدار با اون مدار سوئدی (UV916) در اینه که اون مدار سینتی سایزری هستش و شما میتونید مثل
                        کانال یاب تلویزیون یا بیسیم استپ به استپ و با فواصل کانالی مشخص و کاملا دقیق ایستگاه رو پیدا کنید . ولی
                        سرچ این تیونر آنالوگ دستیه و با اون ولوم 30 کیلو اهمی باید ایستگاهها رو پیدا کنی که واقعا خنده داره . icon_biggrin
                        تو محدوده به این وسیعی عمرا بتونی 2 تا ایستگاه رو هم پیدا کنی . مگه یه ولوم یا پتانسیومتر چقدر قابلیت تغییرات
                        داره؟؟؟ این ولوم در واقع ولتاژ 30 ولتی رو که اون آی سی سویچینگ میسازه رو از حداقل تا حداکثر روی دیود واریکاپ
                        داخل تیونر میندازه و فرکانس رو تغییر میده .
                        قدرت مانورت بسیار کمه . من بودم وقت صرف ساختنش نمیکردم . فواصل بین ایستگاههای رادیویی بین 6.5 یا 10 یا 12 یا
                        25 کیلوهرتزه . شما 850 مگاهرتز رو تقسیم بر 10 کیلوهرتز کن ببین میتونی ایستگاه رو دریافت کنی یا نه؟ agree
                        مدارش سرکاریه. شاید از نظر تئوری درست باشه ولی بصورت دستی نمیشه ایستگاهی رو گرفت .
                        بهترین روش همون سینتی سایزره که تو تیونر دیجیتالی UV916 بکار رفته .

دیدگاه

شاید بشه بوسیله پتانسیوتر مولتی ترن وضعیت رو یه کمی بهتر کرد و با استفاده از AFC رانش فرکانس رو هم جلوشو گرفت ولی این هم شاید برای دریافت سیگنالهای WBFM مناسب باشه که پهنای باندی حدود 100 کیلوهرتز یا بیشتر رو اشغال کنه وگرنه برای دریافت سیگنالی بیسیم و یا am که پهنای باند کمی رو اشغال میکنن تنظیم سخت و به قولی غیر ممکنه
                          در ضمن مشکل دیگه ای پیش میاد پهنای باند زیاد فیلتر سرامیکس یا کریستالی بعد تیونر هست (این فیلتر حدود 5 مگ پهنای باند داره ) که با وجود انتخاب if دوم 455 کیلو هرتز حذف فرکانس image درست انجام نمی شه (مگه اینکه local آی سی دمودلاتور AM رو طوری تنظیم کنین که فرکانس اصلی لبه شیب فیلتر سرامیکی و در نتیجه فرکانس image خارج باند قرار بگیره ) که این باعث در یافت دوباره فرکانسها میشه
                          بقول آقای عزیزی از نظر تئوری درسته ولی عملی نمی دونم شاید اگه سرم خلوت شد تستش کنم

دیدگاه

خب دوستان یه کمکی ؛ پیشنهادی ؛ چیزی که بتونم عملی اش کنم. حقیقتش من تمام قطعاتش رو گرفتم بجز فیلتر 5 پین . گه واقعا عملی نمی شه بیشتر خودمو تو زحمت نندازم. نمی شه قسمت تیونر رو با یه مدار دیگه ای کاملترش کنیم تا عملی بشه؟

دیدگاه

سلام

من پیشنهاد میدم که شما مدار رو بساز و با همون ولوم تست کن و ایرادهای احتمالی مدار رو برطرف کن اگه
                              همه چیز درست بود من قسمت سینتی سایزر اون رو برای شما طراحی میکنم .

آی سی TSA5511 که در همون تیونر دیجیتالی (UV916) هستش گزینه خوبیه . این آی سی فرکانس کارش 60 تا
                              1300 مگاهرتز با استپ سایز 50 کیلوهرتز هستش که در واقع استاندارد ادوات تجاری مثل تلویزیون و رادیو FM هستش .

شما بعد راه اندازی مدار بجای ولوم مدار کنترل سینتی سایزری بجای اون قرار خواهی داد . برای فیدبک فرکانسی
                              سینتی سایزر هم باید در تیونر را باز کنی و از طبقه اول تقویت کننده بعد دیود واریکاپ یک فرکانس برداری برای
                              سینتی سایزر . که آی سی هم بتونه استپ به استپ فرکانس رو بالا یا پایین بیاره .

الان بهتره فیلتر رو پیدا کنی که از همه مهم تره . توی اون مدار سوئدی هم یه فیلتر هست ولی فرکانسش متفاوته .
                              بعد ساخت عکس مدارت رو بزار تا من هم برات کاملش کنم .

موفق باشید . icon_wink

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X