اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

MT8870 و ISD2560

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

MT8870 و ISD2560

سلام من دو تا سوال در باره این آی سی ها داشتم. اول اینکه برای اینکه بفهمیم تو خروجی M8870 داده جدیدی اومده باید چیکار کنیم؟ آیا پالسی به این نشانه وجود داره؟ مثلا اگه دو تا عدد مشابه به صورت متوالی بیاد دیگه نمیشه تشخیص دادکه این دو تا عدده.( آی سی encoder تون های تلفن ).
    و دوم اینکه اگه بخوایم تو آی سی ISD2860 چند تا Message مجزا ضبط کنیم ، چطور باید آدرس دهی کنیم؟ فقط اگه نمی تونین کمک کنین بگین از کی می تونم کمک بگیرم. ممنون.

MT8870 و ISD2560

دوست عزیز سلام .
    توی قسمت پروژه های آموزشی پروژه ای هست با نام تلفن گویا . توی این پروژه از آی سی MT8870آ‌ استفاده شده اونجا میتونید نحوه استفاده از این آی سی رو یاد بگیرید . ولی در کل بخواهید بدونید زمانی که آی سی یه عدد رو دریافت کرد یه پایه رو یک میکنه و تازمانی که سیگنال اون عدد میاد پایه رو یک نگه میداره . در مورد سوال دومتون باید بگم که من با این آی سی کار نکردم. انشاالله بقیه دوستان پاسخ میدن .
    موفق باشید .
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

سلام آقای نحوی. میشه بگین دقیقا کدوم پین؟ اون پروژه ای که گفتین لینکش خراب شده. فایل هاش دانلود نشد.

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

دوست عزیز سلام .
        من پروژه رو دانلود کردم مشکلی نداشت . فقط مطلبی که هست اگه نرم افزار های مخصوص دانلود دارید اونها رو غیر فعال کنید و با دانلود خود ویندوز فایل رو دانلود کنید در غیر این صورت موفق نمیشید .

http://www.4shared.com/file/510305/4c8e3779/tel.html

اگه اسم پایه ها و اینها رو بخواهید باید از توی DATASHEET پیداشون کنید .
        این طوری که من نگاه کردم اگه آی سی تون 20 پایه هست میشه پایه 17 . و اگه آی سی تون 16 پایه هست میشه پایه 15 .
        موفق باشید .

دیدگاه

Re: M8870 و ISD2560

نوشته اصلی توسط magician
          سلام من دو تا سوال در باره این آی سی ها داشتم.
          اینکه اگه بخوایم تو آی سی ISD2560 چند تا Message مجزا ضبط کنیم ، چطور باید آدرس دهی کنیم؟ فقط اگه نمی تونین کمک کنین بگین از کی می تونم کمک بگیرم. ممنون.

سلام
          در مورد ISD 2560 این چیپ در حقیقت تنها مشکلی که داره اینه که برای استفاده توی یک طرح Multiple message آدرس پایانی صدای ضبط شده خودتون رو که با یک EOM Marker نشانه گذاری شده رو به شما نمیده و تنها شما از طریق پایه مربوطه EOM (پایه شماره 25) روی چیپ میتونید Interrupt مربطه رو دریافت کنید. به این معنی که شما نمیدونید ضبط صدای بعدی رو از چه آدرسی باید آغاز کنید که مطمعنا روی یک صدای از قبل ضبط شده ضبط نکنید.
          خوب قبل ازاینکه بیشتر این موضوع رو باز کنیم .....!
          :idea: تنها پروگرمری که رایگان میتونید ازش استفاده کنید Winbond QuickPro است که از LPT یا همون پورت موازی PC بهره میبره. :!: اما ذکر این موضوع هم مهم که این پروگرمر روی سیستم عامل ویندوز XP کار نمیکنه! (و بطور کلی NT.) پس اگه از Windows 98 استفاده میکنین برای اینکه بدونید چطوری چیپ ISD25XX ( در اینجا XX ها میتونن اعدادی مثل 60/75/90 یا120 و... باشند که حداکثر مدت زمان ضبط صدا توسط چیپ رو نشون میدند) خودتون رو به پورت موازی کامپیوتر وصل کنید روی دکمه Help در پایین پنجره ISD QuickPro کلیک کنید سپس از گزینه های سبز رنگ، روی Hardware Installation کلیک کنید. روی صفحه ای که ظاهر میشه نقشه های شماتیکی رو میبینید که نشون میدن چطور ISD خودتون رو به پورت موازی کامپیوتر وصل کنید و شما برای چیپISD2560 خودتون نیاز به پایینترین نقشه دارین. :!: نکته خیلی مهم دیگری که باید به آن اشاره شود این است که خود شما موظف به انتخاب صحیح :arrow: چیپ ISDXXXXX خودتن در پنجره ISD QuickPro هستید، پس برای جلوگیری از هر نوع خسارتی همیشه قبل از کلیک کردن روی دکمه Record Selected Files از اینکه چیپ ISD صحیحی رو انتخاب کردین مطمن شوید.

حالا بر میگردیم به سوال شما در مورد ضبط چند Message مجزا یا همون Multiple message .

سوال شما خیلی کلی ! و من دوتا برداشت ازش کردم ...
          1. شما نمیدونید چطوری پایه های Address چیپ رو به میکروکنترلر خودتون متصل کنید و در حقیقت اون رو راه اندازی کنید؟ از اونجایی که چیپ ISD هم برای کاربردهایی بدون استفاده از راه اندازی مثل یک کنترلر و هم راه اندازی توسط کنترلر طراحی شده از این جهت طراح باید پین هایی رو در اختیار داشته باشه تا هم بتونه حالت انتخاب آدرس دهی خارجی رو داشته با شه و یا کنترل رو به خود چیپ بسپره. برای صرفه جویی از تعداد پینها، ISD از دو پین آخر آدرس دهی A8 , A9 از روی چیپهای سری ISD2560/75/90/120 استفاده کرده که اگر نیاز به آدرس دهی دارید و میخواهید برای مثال آدرسهای خاصی رو در کنار هم و پشت سر هم پخش کنید باید همیشه یکی یا هردوی این پینها یعنی A8,A9 رو در وضعیت "0" قرار بدید که البته با توجه به شروع از آدرس 0x000 تا 0x257 که در Data sheet چیپ ISD2560 مشخص شده این یک آدرس دهی کاملا منطقی به نظر می آید. پس پیشنهادی که میتونم بهتون بکنم اینه که قبل از هر چیز به سراغ آدرس آغازین و انتهایی چیپ خودتون برید که برای سریهای ISD2560/75/90/120 از 0x000 تا 0x257 هگز یا 000 تا 559 ذسیمال. یعنی در حقیقت این سریها دارای 600 خانه حافظه میباشند. که با توجه به سرعت نمونه برداری یا Input Sample Rate که با واحد KHz بیان شده هر خانه حافظه زمان کوتاهی از صوت را ذخیره میکند. که برای ISD2560 در هر آدرس 100ms از طول مدت زمان صوت ذخیره میشود که با توچه به و جود 0 تا 599 آدرس 600Add *100ms = 60Sec که Add آدرس،ms میلی ثانیه و Sec ثانیه است، پس تا اینجا مشخص شد که بطور کلی شما نباید آدرسی بزرگتر از0x257 یا 559 دسیمال به چیپ ISD2560 بدید و هر آدرسی که بین 0x000 تا 0x257 باشه برای ISD شناخته شده و مورد قبول است. و اگر آدرسی به چیپ بدهید که هردو پین A8،A9 در وضعیت "1" منطقی قرار بگیرند چیپ ISD خودتون رو در مد Operational یا عملیاتی قرار داده اید که برای استفاده از این مدها میتوانیدبه دیتا شیت مربوطه مراجعه کنید.

_حالا پین بعدی بنام CE که Active LOW است، وظیفه لتچ کردن آدرس ها را به عهده دارد به اینصورت که با یک لبه پایین رونده آدرسی را که قبلا روی پینهای آدرس A0 تا A9 قرار گرفته را در با فر داخل چیپ ذخیره میکند.

مثلا بعد از تمام شدن Message ای که از آدرس 0x20F یا 20F هگز آغاز شده بود پخش Messageای را با آدرس 0x0DE شروع کنید و بعد از پایان این Message پخش Messageای رو از آدرس 0x1DE شروع کنید که پیغامی به عنوان "شما - موفق - شدی " را از Speaker بشنوید...

موفق باشید

نوشته اصلی توسط magician
          سلام من دو تا سوال در باره این آی سی ها داشتم.برای اینکه بفهمیم تو خروجی M8870 داده جدیدی اومده باید چیکار کنیم؟ آیا پالسی به این نشانه وجود داره؟ مثلا اگه دو تا عدد مشابه به صورت متوالی بیاد دیگه نمیشه تشخیص دادکه این دو تا عدده.( آی سی encoder تون های تلفن ).

سلام

بله شما میتوانید از پایه StD استفاده کنید.
          زمانی که MT8870D/MT8870D-1 یک سیگنال Tone را ثبت کند و لتچ خروجی را مقدار دهی جدید کند، پایه StD را به وضعیت "1" منطقی خواهد برد.
          موفق باشید اما سعی کنید اول خودتون تحقیق کنید.
          11001010110010001100100011110010101111101100101
          011000110110110001100101011000110111010001101001
          01100011

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

eddy جان سلام . خوبی عزیز ؟
            بابا شما تا حالا کجا بودی ؟ شما که کارت خیلی درسته .
            اگه فرصت دارید اطلاعات و نکاتی رو که در بستن مدارت مختلف بهش رسیدید رو توی سایت بذارید بقیه دوستان هم استفاده کنن . مثل همین پستتون که خودش یه مقاله کوچک هست .
            متشکر و ممنون
            موفق باشید .

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

خیلی ممنون از جواب کافی و مفصلتون!!!!!!!!!!!! به قول محمد آقا خودش یه مقاله بود!

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

نوشته اصلی توسط magician
                بازم ممنون از توضیحات واقعا کاملی که دادین. اما یه سوال برای من باقی موند. اون هم اینکه آیا این پروگرامر بعد از پروگرام کردن ، آدرس Message های پروگرام شده رو ( برای دسترسی از طریق میکروکنترولر ) به من نشون میده یا نه؟

برداشت دوم من از سوال شما.
                2. برمیگردیم به تنها مشکل آدرس دهی چیپ ISD در زمان ضبط صدا که اگر آدرس EOM Marker را به ما نشان میداد مشکل ما کاملا حل شده به حساب می آمد.

:?: راه حل
                اگر با کمی دقت بیشتر خطهای زیر از بخش یک را بخوانید، متوجه جواب خواهید شد.

:!: قبل از هر چیز به سراغ آدرس آغازین و انتهایی چیپ خودتون برید که برای سریهای ISD2560/75/90/120 از 0x000 تا 0x257 هگز یا 000 تا 559 دسیمال است. یعنی در حقیقت این سریها دارای 600 خانه حافظه میباشند. که با توجه به سرعت نمونه برداری یا Input Sample Rate که با واحد KHz مشخص شده است هر خانه حافظه زمان کوتاهی از صوت را ذخیره میکند. که برای ISD2560 در هر آدرس 100ms از طول مدت زمان صوت ذخیره میشود :!:

نتیجه: درون چیپ ISD یک آدرس کانتر وجود دارد که به آدرس خانه های حافظه اشاره می کند. این کانتر از 0 تا 599 شمارش می کند که با محاسبه ساده ما، با توجه به ساعت داخلی ISD2560 این کانتر هر 100ms افزایش پیدا می کند، در حقیقت به آدرس جدیدی از فضای حا فظه اشاره می کند. پس به همین راحتی کافی است طول مدت زمان صدای خودمان را بدست بیاوریم و آن را بر 100ms تقسیم کنیم. بطور مثال اگر میخواهیم یک فایل صوتی به طول 2 ثانیه را در چیپ ذخیره کنیم : 20=0.100 / 2 نشان میدهد این فایل 2 ثانیه ای 20 آدرس را اشغال میکند. وحال اگر از آدرس 0x01F شروع به ضبط کردیم در آدرس 0x032 ضبط ما به پایان میرسد و برای آدرس دهی بعدی برای جلوگیری از ذخیره صدای جدید روی این صدای ضبط شده با ید از آدرسی خارج از فضای بین 0x01F تا 0x032 شروع به ضبط کنیم که اولین آدرس ممکن 0x033 است. اما نکته مهمی که باید به آن توجه شود، خطا یا Tolerance اسیلاتور داخلی و مدت زمان ضبط چیپ و چند عامل موثر دیگر نظیر مدت زمان فایل صوتی شما است که برای پیدا کردن EOM Marker یا آخرین آدرس Message، شما را وادار به محاسبات پیچیده تری میکند تا از رونوشت شدن Message های دیگر جلوگیری کنید، پیشنهاد من به شما اینه که آدرس ضبط بعدی رو از یک یا دو آدرس بالا تر از پایان آدرس قبلی شروع کنید.

موفق باشید
                01100011

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

بازم ممنون از توضیحات واقعا کاملی که دادین. اما یه سوال برای من باقی موند. اون هم اینکه آیا این پروگرامر بعد از پروگرام کردن ، آدرس Message های پروگرام شده رو ( برای دسترسی از طریق میکروکنترولر ) به من نشون میده یا نه؟

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

من این نرم افزار رو دانلود کردم. اجرا هم شد. اما هنوز پروگرام نکردم. در ضمن من از ویندوز مدیا سنتر استفاده می کنم. مشکلی با اجرای برنامه نداشت.

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

نوشته اصلی توسط magician
                      من این نرم افزار رو دانلود کردم. اجرا هم شد. اما هنوز پروگرام نکردم. در ضمن من از ویندوز مدیا سنتر استفاده می کنم. مشکلی با اجرای برنامه نداشت.
                      برای اینکه شما و شخص دیگری احتما لا به اشتباه نیافته مجبور شدم به این پست شما هم پاسخ بدم.

من مطمئن هستم که QuickPro روی سیستم های عامل Windows XP ، Win 2000 , NT 4.0 کار نخواهد کرد. علت آن است که این نرم افزار از پورت موازی به صورت آدرس دهی مستقیم استفاده میکنه و یکی از تغییرات Microsoft و Intel روی این سیستمهای عامل این بوده که از دسترسی مستقیم به پورت ها توسط نرم افزارهای کاربردی جلوگیری شده .

نوشته اصلی توسط magician
                      در ضمن من از ویندوز مدیا سنتر استفاده می کنم. مشکلی با اجرای برنامه نداشت.
                      ملاک نصب فایلهای مورد نیاز نرم افزار برروی سیستم عامل نیست بلکه عمل پروگرم کردن است و با توجه به اطلا عات بالا شما به ویندوزی به غیر از ویندوزهای ذکر شده احتیاج دارید.
                      01100011

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

خوب یه سوال دیگه. برای پروگرام کردن آی سی باید به کارت صوتی هم وصل بشه؟ تو نقشه ه ای که تو help برنامه هست اینجوری نوشته. یکی از پین ها انگار به کارت صوتی وصله. :?: و سوال بعد اینکه آیا این آی سی قابلیت پروگرام شدن دوباره رو هم داره؟

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

نوشته اصلی توسط magician
                          خوب یه سوال دیگه. برای پروگرام کردن آی سی باید به کارت صوتی هم وصل بشه؟ تو نقشه ای که تو help برنامه هست اینجوری نوشته. یکی از پین ها انگار به کارت صوتی وصله. :?: و سوال بعد اینکه آیا این آی سی قابلیت پروگرام شدن دوباره رو هم داره؟

دوست جادوگر من از اینکه اینرو میگم متاسفم .
                          من نمیدونم که شما کاربرد این دو تا چیپ رو دقیقآ برای چی احتیاج دارید و تنها میتونم حدس بزنم...
                          اما سوالهایی که میکنید حاکی از این هستند که اطلاعات خیلی کمی از اونها دارید و هیچ تلاشی برای تحقیق نمیکنید. طراحی کردن توسط این چیپ اگر Data sheet اونرو مطالعه کنید کمتر از 10 دقیقه وقت شما رو میگیره و تجربه به شخص خود من ثابت کرده که تا خودت به دنبال راه حلی نباشی نمیتونی هم یاد بگیری و هم طراحی کنی. پس پیشنهاد میکنم که قبل از هر چیزی اول خودتون از برگه های اطلاعاتی ISD2560/75/90/120 اطلاعات پایه و مورد نیازتون رو بگیرید و بعد دوباره تمام نیازهای مداری که می خواهید طراحی کنید را مرور کنید سپس اگر به مشکلی بر خورد کردید که فکر میکنید خود ISD راه حلی برای آن گذاشته به خود راهنمای استفاده از ISD مراجعه کنید، چنانچه راه حل را،خود شما، پیدا کردید من هم پیشا پیش بهتون تبریک میگم و خوشحال خواهم شد اما اگر بنا به هردلیلی نتوانستید همه بچه های این سایت از جمله خود من مجددآ برای راهنمایی آماده ایم.

به امید اینکه وقتی دوباره به بخش خودتون بر میگردید بهمون بگید که من موفق شدم.
                          منتظرم.
                          01100011

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

سلام. یه سوال ......... شکل ظاهری این آی سی به چه صورته؟ چون این آی سی که من خریدم از نوع DIP نیست! یه آی سی قیری که روی یه بورد به اندازه پکیج DIP سوار شده و برای پین ها هم از HEADER PIN استفاده شده. تا حالا چنین چیزی ندیده بودم! این رو به این خاطر می پرسم که جواب نداد! یعنی هیچ صدایی پخش نمی کنه.

دیدگاه

MT8870 و ISD2560

دوست عزیز سلام .
                              من چند تایی آی سی ضبط صدا دیدم البته شماره شون رو نمی دونم چی بود ولی ظاهرش دقیقا همین طور بود که شما می گید .
                              حوصله تون رو از دست ندید هزار راه دیگه مونده که امتحان نکردید اگه بتونید ازش جواب بگیرید که حتما هم می تونید کلی تجربه سخت افزاری بدست آوردید که توی بستن مدار های دیگه بهتون کمک میکنه .
                              موفق باشید .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X