اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یهو IGBT میسوزه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یهو IGBT میسوزه

سلام
    من الان یه مشکل بزرگ دارم و اون اینه که وقتی 2 تا IGBT یا MOSFET رو پوش پول میبندم، تو ولتاژ پایین مدار به خوبی کار می کنه، اما وقتی ولتاژ بالا میره به سرعت میزنه IGBT یا MOSFET رو میسوزونه. :angry: :angry: :angry:
    تا الان 10 تایی سوزوندم و مشکل رو نفهمیدم. مطمئنم که 2 تایی با هم روشن نمیشن. مشکلم کجاست نمیدونم :cry: :cry2:

من از IRFP450 و BUP314 استفاده میکنم و بار هم یه LC سری هستش. البته Duty Cycle ماسفت بالایی رو خیلی کم گرفتم. ولی باز هم همینه.

MOSFET قوی چی پیشنهاد میکنید؟ اینها تقلبین؟

در کل پروژه همون کوره القایی هستش. ممکنه Snubber داشته باشم؟ چی کار کنم؟ مقدار سلف 3.7uH و خازن 8uF هستش. فرکانس اعمالی هم بر پایه نمونه گیری از ولتاژه و Dummy نیست.
    بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
    اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

پاسخ : یهو IGBT میسوزه

salam motmaenan masfeti entekhab kardi ke tahamol voltage drain sorsesh javabe kareto mide vali moshkele kare to be ehtemale ghavi injas ke voltage gate sorso bad az eamale drain sorse eamal mi**** bayad gate sors voltagesh vasl beshe ta dar voltage bala mosfetet natereke
    Renoos

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafahk
      سلام
      من الان یه مشکل بزرگ دارم و اون اینه که وقتی 2 تا IGBT یا MOSFET رو پوش پول میبندم، تو ولتاژ پایین مدار به خوبی کار می کنه، اما وقتی ولتاژ بالا میره به سرعت میزنه IGBT یا MOSFET رو میسوزونه. :angry: :angry: :angry:
      تا الان 10 تایی سوزوندم و مشکل رو نفهمیدم. مطمئنم که 2 تایی با هم روشن نمیشن. مشکلم کجاست نمیدونم :cry: :cry2:

من از IRFP450 و BUP314 استفاده میکنم و بار هم یه LC سری هستش. البته Duty Cycle ماسفت بالایی رو خیلی کم گرفتم. ولی باز هم همینه.

در کل پروژه همون کوره القایی هستش. ممکنه Snubber داشته باشم؟ چی کار کنم؟ مقدار سلف 3.7uH و خازن 8uF هستش. فرکانس اعمالی هم بر پایه نمونه گیری از ولتاژه و Dummy نیست.
      سلام
      چند سوال:
      1 - دو تا اولیه ترانست از نظر تعداد دور دقیقا مثل همه؟

2- دامنه ولتاژ اعمالی به گیت سورس مدارت چنده ؟
      3- ولتاژ ورودی مدارت چند ولته ؟
      4-فرکانس مدارت چنده؟.
      ا
      اگه شماتیک مدارت باشه بیشتر میشه روش بحث کرد .

دیدگاه

ساده ترین راهش استفاده ازدیودهای TVS با ولتاژ 700 ولت و توان 1500 وات به موازات درین سورس Irfp460 یا کلکتور امیتر Bup314 هست .
        البت اینو بگم که BUP314 به این سادگیا درایو نمی شه و اگه درایورت از این مسخره بازیا باشه BUP314 قشنگ واست Lock می کنه و عملیات انتحاری رو خودش انجام می ده .

دیدگاه

لطفا شماتیک مدار را نشان دهید تا بتوان اظهار نظر کرد.
          در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
            لطفا شماتیک مدار را نشان دهید تا بتوان اظهار نظر کرد.
            ممنونم
            مشکل حل نشد و من از آی سی و اپتو کوپلر استفاده کردم. دیگه یادم نیست شماتیک چی بود.
            بازم ممنونم

دیدگاه

سلام
              من یه جائی شنیدم اگه 2 تا igbt را با هم درایو می کنی باید مقدار اهمی پایه ها تقریبا برابر باشه . یعنی مثلا تراک هردو به یک اندازه باشه
              چون من خودم با این مشکل برخورد کردم. البته مشکلات دیگه ای هم میتونه داشته باشه . :bye

دیدگاه

تا الان 10 تایی سوزوندم و مشکل رو نفهمیدم. مطمئنم که 2 تایی با هم روشن نمیشن. مشکلم کجاست نمیدونم icon_cry cry
                ماشالا وضعت خوبه دایی .

نوشته اصلی توسط 118
                سلام
                من یه جائی شنیدم اگه 2 تا igbt را با هم درایو می کنی باید مقدار اهمی پایه ها تقریبا برابر باشه . یعنی مثلا تراک هردو به یک اندازه باشه
                چون من خودم با این مشکل برخورد کردم. البته مشکلات دیگه ای هم میتونه داشته باشه . :bye
                آره اینی که می گی درسته ولی تو اینجا ربطی نداره .

سلام
                من الان یه مشکل بزرگ دارم و اون اینه که وقتی 2 تا IGBT یا MOSFET رو پوش پول میبندم، تو ولتاژ پایین مدار به خوبی کار می کنه، اما وقتی ولتاژ بالا میره به سرعت میزنه IGBT یا MOSFET رو میسوزونه. angry angry angry
                تا الان 10 تایی سوزوندم و مشکل رو نفهمیدم. مطمئنم که 2 تایی با هم روشن نمیشن. مشکلم کجاست نمیدونم icon_cry cry

دایی جون از که تا حالا کوره القایی رو پوش پول می بندن ؟

دیدگاه

سلام دایی :mrgreen:
                  1. وضعم خوب نیست، از کیسه صاحب پروژه خرج میشه و خیالی نیست.

2. شاید منظورم رو خوب نگفتم. حالا پوش پول یا به قولی half bridge چه فرقی میکنه :icon_razz: اینقدر گیر ندید.

3. پروژه تموم شد و امروز تحویل دادم :wow: :wow: :wow: دیگه خر از پل گذشت.

دیدگاه

2. شاید منظورم رو خوب نگفتم. حالا پوش پول یا به قولی half bridge چه فرقی میکنه icon_razz اینقدر گیر ندید.
                    سلام دایی خوبی ؟ فرقش از زمین تا زیر زمینه . بینم حالا این کورت چی ذوب می کنه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط counter
                      2. شاید منظورم رو خوب نگفتم. حالا پوش پول یا به قولی half bridge چه فرقی میکنه icon_razz اینقدر گیر ندید.
                      سلام دایی خوبی ؟ فرقش از زمین تا زیر زمینه . بینم حالا این کورت چی ذوب می کنه ؟
                      سلام دایی
                      ذوب که نه :icon_razz: شرمندش نکن. فقط التهابیه. 750 درجه. هر کاری کردم دمای کوری رو نتونستم رد کنم. هنوز هم نمیدونم راه حل چیه. شما میتونید راهنماییم کنید؟

دیدگاه

دوست عزیزمن نمیدونم چرا هر جا که ما کم میاریم مشکلات رو به گردن قطعات ویااینکه مثلا در کتابهامطالب درست گفته نشده میاندازیم در حالی که اشتباه از خود ما میباشد و دوست داریم همه چیز را دیمی جلو ببریم.بابا حد اقل یه خورده با این نرم افزارهای سیمولاتور مثل اورکد کار کن تا اشتباهاتت رو پیدا کنی من خودم تا توانهای بالاتر از 2000وات کار کرده ا م و تمام مطالبی که به انها برخورد کرد ام چه در عمل وچه در تئوری وچه با نرم افزار با هم مطابقت داشتند وهیچ چیز بغرنج و پیچیدهای وجود نداشت واگر گاهی اوقات مشکلی پیش میامد من هم مثل شما به بعضی چیزها شک میکردم ولی سر انجام بعد از چند سال طراحی و ساخت به این نتیجه رسیدم که اشتباه از من بوده و نه چیز دیگری و الان میبینم که تمام مطالب تئوری و عملی و نرم افزاری با هم مطابقت دارند.خواهشمند است بیشتردقت کرده و مطالب را چندین بار مرور کنید و فکر نکنید که همه چیز را یاد گرفته اید چه بسا گاهی از اوقات انچه را که فکر میکنید یاد گرفته اید ممکن است کاملا بر عکس مفهومتان شده باشد.
                        در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
                          دوست عزیزمن نمیدونم چرا هر جا که ما کم میاریم مشکلات رو به گردن قطعات ویااینکه مثلا در کتابهامطالب درست گفته نشده میاندازیم در حالی که اشتباه از خود ما میباشد و دوست داریم همه چیز را دیمی جلو ببریم.بابا حد اقل یه خورده با این نرم افزارهای سیمولاتور مثل اورکد کار کن تا اشتباهاتت رو پیدا کنی من خودم تا توانهای بالاتر از 2000وات کار کرده ا م و تمام مطالبی که به انها برخورد کرد ام چه در عمل وچه در تئوری وچه با نرم افزار با هم مطابقت داشتند وهیچ چیز بغرنج و پیچیدهای وجود نداشت واگر گاهی اوقات مشکلی پیش میامد من هم مثل شما به بعضی چیزها شک میکردم ولی سر انجام بعد از چند سال طراحی و ساخت به این نتیجه رسیدم که اشتباه از من بوده و نه چیز دیگری و الان میبینم که تمام مطالب تئوری و عملی و نرم افزاری با هم مطابقت دارند.خواهشمند است بیشتردقت کرده و مطالب را چندین بار مرور کنید و فکر نکنید که همه چیز را یاد گرفته اید چه بسا گاهی از اوقات انچه را که فکر میکنید یاد گرفته اید ممکن است کاملا بر عکس مفهومتان شده باشد.
                          سلام
                          من که گردن کسی ننداختم . تازه خودم به این نتیجه رسیدم که چقدر تئوری ها در عمل مصداق دارن، فقط عواملی هست که ما اونها رو نمیبینیم و منجر به سوخت و سوز میشه. فرق تئوری و عملی اینه که تو تئوری صورت سوال معلومه و باید دنبال جواب بگردی، ولی تو عمل هم سوال رو باید مطرح کنی و هم جواب رو بدست بیاری.

من فقط یه سر نخ میخوام که ببینیم چطوری میشه این مرز 750 رو شکوند. البته خیلی سرچ کردم ولی همه جا نوشته که علت گیر کردن تو این دما اثر کوری (از بین رفتن خاصیت مغناطیس آهن در 760 درجه) هستش. اما راه حلی پیشنهاد نکردن. یکی گفت سیم پیچ رو باید به اندازه قطعه کار بگیری تا تمام شار از قطعه عبور کنه. منم یه سیم پیچ باریک تر بستم ولی توفیقی نداشت. بعضی ها به فرکانس گیر دادن و ... :cry: :angry:

دیدگاه

سلام دایی
                            ذوب که نه icon_razz شرمندش نکن. فقط التهابیه. 750 درجه. هر کاری کردم دمای کوری رو نتونستم رد کنم. هنوز هم نمیدونم راه حل چیه. شما میتونید راهنماییم کنید؟
                            التهابی واسه چی دایی ؟ 750 درجه هم شد دما آخه . این عکسی که گذاشتی مربوط به چیه . کوره خودته یا از تو اینترنت پیدا کردی ؟

به هر حال واسه ساختن کوره القایی باید از توپولوژی فول بریج استفاده کنی . این اولا . دوما آخه تو می خوای چی ذوب کنی ؟ اگه می خوای پیچ و مهره ذوب کنی که با MJE13009 یا BUV48 که دوتا ترانزیستور BJT اند هم میشه اما اگه چیزای بزرگتر می خوای ذوب کنی اونوقت برو سراغ BUP314 . تازه با این سنگ آهنم میشه ذوب کرد . سیمپیچت چیه ؟ قطرش چیه ؟ چند دوره ؟ شعاعش چه قدره ؟ بیشتر کوره القایی ها که کار نمی کنه ایرادش از نحوه سیم پیچیه مثلا تو توان 3 کیلووات میندازی سر سیمپیچت اما حتی نمی تونه یه میخ رو ذوب کنه در حالی که با 3 کیلووات توان باید بتونی یه وزنه 2.5 کیلوگرمی رو به راحتی ذوب کنی . . کوره القایی رو با AVR نبند که کار نمی کنه . تو وقتی یه فلز می ذاری تو سیم پیچ کورت ، کوره باید بتونه دقیقا رو فرکانس رزونانس قرار بگیره واین هم با AVR نمی شه چون 8 بیتیه مگه اینکه بری سراغ 16 یا 32 بیتی ها مثلا ARM خوبه ...

حالا درست به دایی بگو چی کا کردی ؟

دیدگاه

سلام
                              من که گردن کسی ننداختم whistling. تازه خودم به این نتیجه رسیدم که چقدر تئوری ها در عمل مصداق دارن، فقط عواملی هست که ما اونها رو نمیبینیم و منجر به سوخت و سوز میشه. فرق تئوری و عملی اینه که تو تئوری صورت سوال معلومه و باید دنبال جواب بگردی، ولی تو عمل هم سوال رو باید مطرح کنی و هم جواب رو بدست بیاری.

من فقط یه سر نخ میخوام که ببینیم چطوری میشه این مرز 750 رو شکوند. البته خیلی سرچ کردم ولی همه جا نوشته که علت گیر کردن تو این دما اثر کوری (از بین رفتن خاصیت مغناطیس آهن در 760 درجه) هستش. اما راه حلی پیشنهاد نکردن. یکی گفت سیم پیچ رو باید به اندازه قطعه کار بگیری تا تمام شار از قطعه عبور کنه. منم یه سیم پیچ باریک تر بستم ولی توفیقی نداشت. بعضی ها به فرکانس گیر دادن و ... icon_cry angry
                              درسته که خاصیت مگنت از بین میره اما به طور کامل از بین نمی ره و تو این مرحله تنها کوره هایی که توان بالایی می تونن اعمال کنن از همون اندک خاصیت مغناطیسی باقی مونده استفاده می کنن .
                              اما مهم رلوکتانس آهن هست . تو اون دما خاصیت مغناطیسی تقریبا 0 می شه اما رسانش که از بین نرفته . اصلا اساس کا کوره همینه که با اعمال فرکانس بالا ولتاژ الکتریکی زیاد توی فلز ایجاد می کنه که توسط خود فلز اتصال کوتاه میشه و منجر به ایجاد جریان میشه . حالا اگه توان کوره زیاد باشه (P=VI) چون ولتاژ القایی هم زیاده ، این جریان اتصال کوتاه شده توسط خود فلز بیشتر میشه و مثل یک المنت فلز رو ذوب می کنه . دقیقا برعکس ضرب المثل چاقو که دسته خودشو نمی بره . تو دمای 760 رلوکتانس آهن تغییر زیادی نمی کنه . علت اینکه تو اون دما گیر می کنی اینه که توان کورت کمه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X