اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل دور موتور با avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل دور موتور با avr

سلام
    ببینید من میخوام دور 2 تا موتور 3 فاز رو کنترل کنم برا این کار دو تا اینورتر خریدم .برای کنترل این دو تا اینورتر ها که بتونند فرکانس موتور رو تغییر بدن ما باید بتونیم ولتاژ 0 تا 10 ولت بو بصورت متغیر به این اینورتر ها بدیم.یعنی با زیاد شدن این ولتاژ از 0 تا 10 ما میتونیم دور موتور رو از صفر زیاد کنیم.
    سوال ن این هست که من چطوری میتونم با PWM 2 تا ولتاژ متغییر 0 تا 10 ولت درست کنم چون من دو تا اینورتر دارم

پاسخ : کنترل دور موتور با avr

1

دیدگاه

سلام
      یه راهی به ذهنم رسید ببین به دردت می خوره.
      از یه مبدل دیجیتال به آنالوگ استفاده کن. ولتاژ خروجیش با استفاده از یک میکروی ساده قابل کنترله که نسبتا دقیق هم هست.

پیروز و سربلند باشید.
      آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
      پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

سلام
        ممنونم از راهنماییت اما من برا پروژه قبلی دقیقا همین کار رو کردم اما اگه راستش رو بخوای برا این کار باید از یه پورت کاملا برا این کار استفاده کنی و چون من دو تا موتور رو میخوام کنترل کنم مجبور میشم از 2 تا لچ هم استفاده کنم. که این خودش کلی مدار رو پیچیده میکنه.تازه dac معمولا ولتاژ منفی هم میخوان که این هم خودش مصیبت هست.در نهایت باید خروجی رو هم باز به یه 741 بدی تا ولتاژ رو مثبت کنه
        برا همین میخوام از PWM استفاده کنم تا راحتتر باشه

دیدگاه

روش اول:

اول اینکه علاوه بر 5 ولت یه تغذیه 12 ولت هم برای مدارت بزاری. این تغذیه 12 ولت می تونه یه پ آمپ خوب مثل LM358 رو تغذیه کنه. این آی سی 2 پ امپ داره و نیاز به تغذیه مثبت و منفی نداره. واسه همین بهتر از بقیه است. مدارش هم اینه:

روش دوم اینه که بیشتر درایو ها تنظیم ولتاژ دارند. یعنی احتمالا می تونی طوری تنظیم کنی که از صفر تا 5 ولت هم کار کنه. خودم با درایو LG اینکارو کردم.

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

اقا واقعا ممنونم
            فقط دو تا سوال دیگه میمونه اونم اینکه من برای ایزولاسیون میخوام از اپتو استفاده کنم چی پیشنهاد میدین و دوم اینکه شما چه اینورتری رو به من پیشنهاد میدین؟من یه چیزی حول و حوش 100 تا 120 تومن میخوام هست؟

دیدگاه

اینورتر ارزون همون تایوانه هاست که به LS معروف بودن. بعدش LG بود که یه کم گرونتر بود. یه سر باید بری لاله زار و لیست قیمت آماده دارن بگیری.

برای ایزولاسون می تونی از اپتوکوپلر های سریع مثل 6N137 استفاده کنی تا PWM بدون تغییر شکل منتقل بشه اونطرف. بعد اونجا صاف بشه. راستی درایوها روی ترمینال های کنترلی یه تغذیه 5 یا 24 ولت دارن که می تونی ازش استفاده کنی و تغذیه جدا نزاری

دیدگاه

ببین من اپتو رو میزارم بعد از op-ampیعنی در اصل اپتو اخرین بخش از مدار ما هست.شما میگی من برق اونور اپتو رو از اینورتر بگیرم؟

دیدگاه

اگه بخوای اپتو را بعد از پ امپ بزاری یه مشکل کوچیک پیش میاد. اپتو باید از نوع خطی باشه. مثل IL300 . فقط این اپتوها ولتاژ را بصورت خطی منتقل می کنند. قیمتشون هم بالای 3 تومنه.

اما اگه پالسهای PWM را ایزوله کنی نیاز به اپتوی خطی نداری و اپتوهای معمولی هم کار می کنند. اونطرف اپتو هم دیگه به پ امپ نیاز نداری و با یه مقاومت و خازن می تونی PWM را صاف کنی.

تغذیه ی اونطرف اپتو هم براحتی از خود درایو تا مین میشه. این هم مدارش:

دیدگاه

سلام دوستان , عکس ها پاک شده ...
                    دقیقا من هم میخوام ولتاژ 0 تا 10 ولت با میکرو بسازم ...
                    میشه راه نمایی کنید ؟

من توی یک انجمن دیگه خوندم که یکی گفته بود :
                    "شما بیای از یه ترانزیستور استفاده کنی که با ولتاژ 10 ولت (یا همون 12 ولت) تغذیه شده باشه و با استفاده از pwm میکروکنترلراین ترانزیستور رو خاموش و روشن کنی.اینطوری ولتاژی بین 0 تا 12 در خروجی ترانزیستور داری.

من از این روش برای کنترلر دور موتور تکفاز (با اینورتر) استفاده کردم. "

یعنی همون کار که واسه کاهش نور led انجام میدن ...
                    حالا اینورتر این پالس pwm رو قبول میکنه ؟

یه جوری از تو گوگل عکس حدف شده و پیدا کردم ، میزارم شاید به درد بقیه هم بخوره

دیدگاه

.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X