اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای حل یک سوال

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای حل یک سوال

سلام به همگی
    من می خوام مدار زیر رو تحلیل dc کنم اما با مشکل روبه رو می شم،آخه الکترونیکم خیلی ضعیفه :cry2:
    تو مدار زیر برای به دست آوردن بهره و امپدانس ورودی و خروجی و فرکانس قطع پایین با ید چیکار کنم؟
    کلا تو تقویت کننده های چند طبقه برای تحلیل dc از کجا باید شروع کنم و چه طور ادامه بدم تا به جواب برسم،مخصوصا وقتی که fet و bjt با هم تو مدار هستند؟
    مدار زیر رو برای نمونه برام حل کنین ممنون می شم! می دونم خیلی ساده هست! :sad:
    زندگی تاس خوب آوردن نیست ، تاس بد را خوب بازی کردن است

پاسخ : کمک برای حل یک سوال

خوب .. اولین کاری که باید انجام بدی اینه که تا جایی که میتونی ولتاژ ها و جریانهای مختلف رو به دست بیاری.
    و برای اینکار باید از جریانها و ولتاژهایی که میشه صرف نظر کرد . صرف نظر کنی.
    معمولا توی اینجو مدارات اگه ولتاژ بیس رو به دست بیاری دیگه بقیه ی مدار راحت حل میشه .
    و ولتاژ بیس هم میتونی با صرف نظر یا بدون صرف نظر از جریان بیس به دست بیاری .
    بعد که ولتاژ بیس به دست اومد > ولتاژ امیتر به دست میاد و بعد > جریان امیتر که همون جریان کلکتور یا جریانه درینه به دست میاد و دیگه خیلی راحت مدار حل میشه
    That`s It ...I`m out of here

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون
      خازن های 22 میکرو فاراد رو اتصال کوتاه در نظر بگیرم؟اگه این کار رو بکنم مثاومت های 15 کیلو و 47 کیلو موازی می شن و ولتاژ 12 رو مقاومت 150 کیلو می افته،درسته؟اون وقت ولتاژ بیس رو چه جوری به دست بیارم؟منم تو همین جاش مونده بودم!
      اگه اتصال کوتاه نباشه از تقسیم ولتاژ به دست می یاد؟
      کدوم درسته ، اتصال کوتاه کنم یا نه؟ :sad:

دیدگاه

وقتی شما دارین تحلیل دیسی میکنید باید خازن ها رو اتصال باز در نظر بگیرید ...
        و موقع تحلیل AC اتصال کوتاه .

دیدگاه

من ولتاژ بیس ،امیتر و گیت رو به دست آوردم و همین طور جریان امیتر ، کلکتور ، درین و سورس .
          حالا برای به دست آوردن ولتاژ کلکتور-امیتر و درین-سورس چیکار کنم؟
          می شه از فرمول ID=IDSS(1-Vgs/Vp)^2 استفاده کرد و ولتاژ گیت-سورس رو حساب کرد و از ولتاژ گیت کم کرد تا ولتاژ سورس به دست بیاد و از اون هم ولتاژ امیتر رو کم کرد تا ولتاژ کلکتور-امیتر به دست بیاد و با یک kvl ولتاژدرین-سورس رو حساب کنم؟یا راه دیگه ای داره؟!!!
          فقط از datasheet مقدار IDSS رو ماگزیمم،می نیمم و یا type a ،کدوم رو در نظر بگیرم؟
          همین طور VP همون Vgs(off(هست؟ اینو چی در نظر بگیرم؟min , max یا type a ?

دیدگاه

بله . .روشش همونیه که گفتین ...
            معمولا مقدار های typical رو در نظر میگیرند .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X