ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2008/03/09
    شیراز
    128
    0

چند تا سوال در رابطه با op-amp

سلام به همگی
    من چند تا سوال در رابطه با op-amp داشتم،ممنون می شم اگه کسی می دونه کمک کنه
    1. ولتاژ offsetورودی تو کدوم کاربردها و کجا اهمیت داره؟
    2. جریان بایاس ورودی کجاها محدودیت ایجاد می کنه؟
    3. برای اینکه اثر ولتاژ offset و جریان offset حذف شه،چه کار باید کنیم؟
    4. تو طراحی مدارات مجتمع برای کاهش جریان بایاس چیکار می کنن؟
    5. چرا محدودیت slew rate به وجود می یاد و چه طوری می شه تو مدارهای مجتمع افزایشش داد؟
    6. در چه مواردی و کجاها slew rate اهمیت پیدا می کنه؟
    با تشکر
    زندگی تاس خوب آوردن نیست ، تاس بد را خوب بازی کردن است
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    56

پاسخ : چند تا سوال در رابطه با op-amp

1- ولتاژ offset ورودی در تقويت دقيق مشكلاتي ايجاد مي كنه. مثلا شما مي خواهيد يك ولتاژ 0.01 ولت را 100 برابر كنيد و اگه پ امپ شما 1ميلي ولت آفست داشته باشه ولتاژ خروجي بجاي 1 ولت ميشه 0.9 ولت. البته ولتاژ آفست را با استفاده از پتانسيومتر ميشه صفر كرد. اما مشكل بزرگتر تغييرات ولتاژ افست نسبت به دماست. در واقع پ امپي خوبه كه تغييرات دمايي افست اندكي داشته باشه. مثلا OP07 يك پ امپ ارزونه كه هم افست كمي داره هم تغييرات دمايي افستش كمه.

2- جريان باياس ورودي همونطور كه از اسمش پيداست يعني اينكه پ امپ در وروديش جريان مي كشه. مشكلات فراووني ايجاد ميكنه. مثلا اگه مقاومتهايي كه به پ امپ وصل مي كنيد بزرگ باشه نبايد انتظار داشته باشيد دقيق تقويت كنه. يا اگه منبعي با امپدانس بالا بهش وصل كنيد ولتاژ منبع افت پيدا مي كنه. بعضي از سنسورها امپدانس خروجي بالايي دارند و جريان باياس باعث خطا در تقويت ولتاژ اونها ميشه.

3- همونطور كه در بالا گفتم با استفاده از پتانسيومتر مي تونيد افست ها را حذف كنيد اما حذف تغييرات دمايي افست كار چندان ساده اي نيست.

4- اگه منظورتون طراحي مدارات داخلي پ امپ است بايد ترانزيستورهاي ورودي را از نوع JFET يا MOSFET انتخاب كنيد. اين ترانزيستور ها اصلا جريان نمي كشند.

5- تمامي ترانزيستورها خازنهاي داخلي دارند. همين خازنها سبب مي شود در فركانسهاي بالا (شيب زياد ولتاژ) كار ترانزيستور مختل شود. نحوه ي بستن ترانزيستور در مدار مي تواند روي عملكرد اين خازنها اثر بگذارد. مثلا يك تقويت كننده ي اميتر مشترك اصلا براي فركانس بالا مناسب نيست چون خازن كلكتور- بيس در اثر پديده ي ميلر چندين برابر مي شود. اما تقويت كننده ي بيس مشترك براي فركانسهاي بالا مناسب است چون اثر اين خازنها بشدت كم مي شود. پس با نحوه ي بستن مي توان slew rate را افزايش داد. البته مي توان در انتخاب خود ترانزيستورها نيز دقت كرد و ترانزيستورهاي سريعتر انتخاب كرد.

6- هرجا كه شيب ولتاژ زياد باشد slew rate اهميت پيدا مي كند. مثلا اگر شما بخواهيد يك پالس را با پ امپ تقويت كنيد خواهيد ديد در خروجي بجاي پالس موج مثلثي داريد! يا مي خواهيد يك سينوسي فركانس بالا را تقويت كنيد مي بينيد ولتاژ خروجي شباهت چنداني با سينوسي ندارد. پس slew rate باعث اعوجاج در شكل موجهاي سريع مي شود.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.
    2008/10/29
    2,098
    206

آقا من می خوام یه سیگنال 10 میلی ولت را می خوام 10 برابر کنم امدم روی پایه یک op-amp یه مدار فیدبک به مقاومت فیدبک 10 کیلو و با یک مقاوومت که به همون مقاومت سری به پایه منفی اپ امپ بسته است (مقاومت سری با مقاومت فیدبک 1 کیلو هست)اما گینم 10 برابر نشد اغتشاش هم داشتم.به op-amp به پایه مثبت 12 ولت و به پایه منفی 0 ولت دادم(پایه مثبت به 0 ولت متصل).op-amp هم tl081 هست مشکل کجاست؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    56

سلام دايي
    پ امپ TL081 نياز به تغذيه دوبل يا متقارن داره. يعني بايد تغذيه منفي پ امپ رو به 12- ولت بدي نه صفر ولت.
    راه ديگه اينه كه پايه مثبت ورودي رو به 6 ولت وصل كني. مي توني با يه تقسيم مقاومتي 6 ولت رو بسازي. مثلا دوتا 10 كيلواهم
    ورودي سيگنالي كه مي خواي تقويت بشه هم بايد نسبت به 6 ولت 10 ميلي ولتا داشته باشه. و خروجي هم بايد نسبت به 6 ولت سنجيده بشه.
    2008/10/29
    2,098
    206

آقا از کجا فهمیدین که تغذیه حتما باید دوبل باشه؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    56

توي ديتاشيت پ امپ نوشته شده كه با تغذيه دوبل كار مي كنه يا تك.
    2010/10/31
    16
    0

سلام خدمت دوستان و اساتید باتجربه..
    من میخواستم ولتاژ خروجی یک مدار رو که 3.3 ولت هست رو از طریق پ امپ به سطح ولتاژ 24 برسونم ..
    و همچنین من میخوام برای 16 تا پایه3.3 ولتی این کارو بکنم..
    آیا آی سی هست که چند تا پ امپ رو توش داشته باشه وبتونه این سطح ولتاژ رو برای من ایجاد کنه؟؟؟
    اگه هست شماره آی سی رو به من معرفی کنید...
    -----------
    با سپاس فراوان.
    2009/10/21
    تهران
    2,499
    200

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed20200
    من میخواستم ولتاژ خروجی یک مدار رو که 3.3 ولت هست رو از طریق پ امپ به سطح ولتاژ 24 برسونم ..
    و همچنین من میخوام برای 16 تا پایه3.3 ولتی این کارو بکنم..
    آیا آی سی هست که چند تا پ امپ رو توش داشته باشه وبتونه این سطح ولتاژ رو برای من ایجاد کنه؟؟؟
    اگه هست شماره آی سی رو به من معرفی کنید...
    شما ابتدا بگو این خروجی چی هست و اون 24 ولت رو کجا میخوای استفاده کنی.
    به نظر میرسه که 3.3 ولت اولی، خروجی دیجیتال یه آی سی باشه و +24 دومی هم ورودی یه مثلا یه کلید که اینکار (یعنی تقویت با پ امپ روش خوبی نیست). راه بهتر تغییر سطح سیگنال با یه ترانزیستور ، اپتو کوپلر یا یه بافر اپن کلکتور(اپن درین) هست مثلا نوع CMOS از 7407
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8