اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در استفاده از رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در استفاده از رله

سلام من میخوام از چند رله در یه مدار استفاده کنم ولی رله ای که خریدم بیش از دو پایه داره .
    من نمیدونم اون بقیه ی پایه ها را به کجا وصل کنم.
    لطفا به من بگید اون بقیه ی پایه ها چی هستن و به کجا باید وصل بشن؟
    از اینکه کمکم میکنید ممنونم.
    به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
    که برون در چه کردی که درون خانه آیی

پاسخ : کمک در استفاده از رله

نوشته اصلی توسط fidlio

سلام من میخوام از چند رله در یه مدار استفاده کنم ولی رله ای که خریدم بیش از دو پایه داره .
    من نمیدونم اون بقیه ی پایه ها را به کجا وصل کنم.
    لطفا به من بگید اون بقیه ی پایه ها چی هستن و به کجا باید وصل بشن؟
    از اینکه کمکم میکنید ممنونم.
    با سلام

رله ها دارای این پایه ها هستند :

دو پایه برای تغذیه ، مقدار مجاز تغذیه ، بر روی بدنه قاب رله ، درج شده .

و

حد اقل دو و یا سه پایه به این شرح :

پایه باز Normaly Open N_O

پایه Normaly Close N_C

و

پایه Common

در اکثر رله ها ، پایه common به پایه N_C وصل میباشد ( تغذیه رله قطع میباشد )

به محض وصل تغذیه رله ، پایه Common از پایه N_C قطع شده و به پایه N_O وصل میشود .

بر روی قاب رله ها ، شماتیک پایه ها و اتصالات ، رسم شده

و اگر قاب رله ، بصورت شیشه ای باشد ، اتصالات ، قابل رویت است

دیدگاه

اون دو تا پایه واسه که واسه تغذیه هستن یکیشون به vcc و زمین وصل میشن دیگه؟

حالا اگه من بخوام توی یه مدار تغذیه ی رله همیشه وصل باشه و به محض اینکه جریان به رله رسید رله وصل بشه و سر 1 را به سر 2 وصل کنه باید اول تغذیه ی رله را وصل کنم و سر common را به سر 1 و سر N_O را به سر 2 وصل کنم درسته؟

دیدگاه

حالا اگه من بخوام توی یه مدار تغذیه ی رله همیشه وصل باشه و به محض اینکه جریان به رله رسید رله وصل بشه
        اشتباه نگفتین؟ اگه تغذیه وصل باشه، خوب رله هم وصل میشه دیگه. جریان به کجای رله برسه؟

دیدگاه

fidlio جانم
          اینجا چیکار می کنی؟
          با مدار مشکل داری چرا نیومدی توی تاپیک خودت؟

همه ی رله ها یک بوبین یا سیمپیچ دارند که وقتی ولتاژ کافی به دو سر بوبین بدیم آهنربا میشه و یه سری کنتاکت رو جذب میکنه.
          پس یادت باشه توی برد ما فقط با دو پایه ی بوبین کار داریم و بقیه ی پایه ها مربوط به کنتاکت هاست.
          چون بوبین مثل دیود جهت نداره اهمیتی هم نداره از کدوم جهت بهش ولتاژ بدیم.

سوال: حالا از کجا بفهمیم رله ای که 5 پایه داره کدوم دو پایه مربوط به بوبینه؟

جواب: چند روش داریم. یکی اینکه معمولا روی بدنه ی رله شماره ی پایه ها نوشته شده. حالا اگه رله ی ما ساخت چشم بادمی های تازه به دوران رسیده باشه و چیزی ننوشته باشه باید اهممتر رو روی 2 کیلو اهم بزاریم و یکی یکی به پایه ها وصل کنیم و هر دو پایه ای که اهمی بیشتر از 5 و کمتر از بینهایت داشت میشه بوبین.
          چرا 5 اهم؟ چون رله های 5 پایه کنتاکت باز و بسته دارند و ممکنه ما اشتباها فکر کنیم کنتاکت بسته که صفر اهمه همون بوبینه. اما بوبین مقدار اهم مشخصی داره و صفر اهم نیست. مقاومت بوبین ها معمولا از 10 تا 500 اهمه و امکان نداره مهندس باتجربه ای مثل تو اونو با کنتاکت بسته ی رله اشتباه بگیره.

وقتی بوبین رو پیدا کردیم نوبت به پیدا کردن کنتاکت هاست. کنتاکت های رله ها هم معمولا 2 یا 3 یا 4 یا 6 یا و ... تاست. مثلا من رله ی 9 ولتی که خودم همیشه ازش استفاده می کنم 6 کنتاکت داره. اما من فقط به یک کنتاکت بازش احتیاج دارم تا برق 220 ولت رو باهاش قطع و وصل کنم.

اینم شکل پایه هاشه:

اگه دقت کنی پایه ی 4 و 5 مربوط به بوبینه و بقیه کنتاکتها هستند. حالا من فقط یه کنتاکت باز می خوام مثل تو که می خوای یه خازن رو قطع و وصل کنی.

پس هم می تونم از پایه ی 1 و 2 استفاده کنم هم 7 و 8 چون هردو کنتاکت باز هستند. به نظرت کدوم خوبه؟

تجربه نشون داده بهتره از هردوتا استفاده کنم!!! یعنی این کنتاکتها رو با هم موازی کنیم تا جریان رو بهتر قطع و وصل کنند.

پس میام پایه ی 2 و 7 رو به هم وصل می کنم تا بشه یه سر کنتاکتم . و پایه 1 و 8 رو به هم وصل می کنم تا بشه کنتکات دوم .

مثل شکل زیر:

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام استاد
            راستش روم نشد این سوالای ابتدایی را ازتون بپرسم :redface: :redface:
            گفتم با این سوالا هم وقتتون گرفته میشه و هم تاپیک موضوعش منحرف میشه حالا از اینکه جوابمو دادید ممنونم.
            بقیه ی سوالامو توی تاپیک مطرح میکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X