اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی اسیلاتور کریستالی overtone

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی اسیلاتور کریستالی overtone

سلام
    کسی میتونه این مداری که تو این سایت هست رو واسم توضیح بده؟
    فقط مقدار R1 R2 L رو میخوام!!!
    مدار اسیلاتور 200 مگ به بالا هست (مدار آخری)
    یه جواب سریع میخوام!!!

http://hem.passagen.se/communication/txo.html

پاسخ : طراحی اسیلاتور کریستالی overtone

سلام تو مدارهای بالایی برای تطبیق امپدانس کریستال در حالت اور تون مجبور بوده مقادیر بایاس ترانزیستور رو تغیر بده
    ولی تو مدار اخری احتیاجی نیست r1 رو برابر 10 کیلو اهم و r2 رو برابر 4.7 کیلو اهم قرار بدی احتمال زیاد جواب میده

دیدگاه

آقا واقعا ممنونم!!!
      این مقدار L نمیدونین چطوری بدست میاد؟

دیدگاه

.

سلام

اینکه زیاد مشکل نیست چرا خودت محاسبه نمیکنی ؟؟؟
        مقادیر R1 - R2 برای بایاس بیس ترانزیستور و همچنین جریان مورد نیازت در کلکتور. مقدار جریان بیس رو در
        بتا یا Hfe ترانزیستور ضرب میکنی که جریان کلکتور شما بدست میاد . خودت باید بدونی که چقدر توان در خروجی
        مدارت نیاز داری . ما که نمیدونیم .

در مورد L هم باید حالت تشدید یا رزونانس سلف رو روی هارمونیک پنجم کریستالت تنظیم کنی . مثلا اگه کریستال
        شما 40 مگاهرتزه و هارمونیک پنجمش 200 مگاهرتز میشه مقدار رزونانس سلفت برابر با L X C1 + C2+ 11PF

مقدار معادل این دو خازن میشه 2.6 پیکو فاراد و با سلف هم 250 نانو هانری میشه 200 مگاهرتز .
        با کم با زیاد کردن مقدار خازن تریمر هم میتونی کمی تغییر در فرکانس ایجاد کنی . البته باید تلرانس قطعات هم در
        محاسبه در نظر گرفت ولی حدود مقادیر تقریبا همینه .

دیدگاه

آقا متشکر
          من زیاد وارد نیستم!
          میتونین با نرم افزار شبیه سازی کنین؟
          ممنون میشم!

دیدگاه

.

سلام

فکر کنم قبلا هم گفته بودم که من زیاد با شبیه ساز رابطه خوبی ندارم .چون سرکاریه . همه مدارات عملی
            و تست شده رو نمیتونه درست شبیه سازی کنه و خطا میگیره .در کل نرم افزارهای مزخرفی هستند .

دیدگاه

باشه
              پس میشه مقدار قطعات رو دقیق بگید؟
              و مقدار L که روش Ic نوشته چطوری بدست میاد؟
              توانش زیاد مهم نیست!!!

دیدگاه

.

سلام

دوست عزیز اون سلفی که توی مداره باید روی هسته فریت پیچیده بشه و متغیره . شما امکان
                نداره بتونید یک IF یا هسته فریت تو ایران پیدا کنید که تو فرکانس 200 مگاهرتز جواب بده .
                در عمل نمیتونی این مدار رو بسازی چون هیچ مشخصه ای از نوع بوبین و هسته فریت نداری .

حالا که برات توان مهم نیست icon_eek همون مقادیری که آقای امینی گفتند هم جواب کار شما رو
                میده .مقدار سلف رو هم من در پست بالایی گفتم . ولی ساختنش با فریت در ایران غیر ممکنه .

دیدگاه

به نظرتون کدوم مدار ساختنش ممکنه؟

دیدگاه

.

سلام

مداری ساختش ممکنه که قطعاتش گیر بیاد . یادمه تو یه تاپیک دیگه شما میخواستید یه اسیلاتور
                    10 مگاهرتزی بسازید و من هم دو تا مدار کاملا عملی و تست شده بهتون دادم . قطعات اونها بخاطر
                    پایین بودن فرکانسشون گیر میاد ولی فریت و زغال و تیروئید های فرکانس بالا تو اروپا هم نایابه چه برسه به ایران.

اگه محدودیت فرکانس ندارید همون 10 مگاهرتزی رو درست کنید . اگه فرکانس بالا میخواهید باید AIR COIL یا
                    هسته هوا ببندی که معمولا با زحمت میشه تنظیمش کرد و خودبخود هم خراب میشه .
                    تصمیم با خودتونه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X