اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ذغال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ذغال

سلام
    یه سوال

چرا در موتورهای دی سی اتصال کلکتور را به برق توسط ذغال تامین می کنند؟ مگر ذغال چه خاصیتی دارد؟ و دارای چه امپدانسی هست؟
    خدا حافظ

پاسخ : ذغال

سلام دوست عزیز....
    زغال فقط در موتورهای dc مورد استفاده قرار نمی گیره و تقریبا در تمام موتورهائی که لازمه که انرژی رو به رتور(آرمیچر) برسونند از زغال استفاده میشه..
    جنس زغال از گرافیت و مسه (فکر کنم که آلیاژهای دیگه ای هم داره که یادم نیست!!) بیشتر به یان خاطر مورد استفاده قرار می گیره که هم بتونه راحت جریان الکتریکی رو با کمترین تلفات به رتور برسونه و هم برای این از این جنس انتخاب شده تا کمی نرم باشه و باعث خوردگی شدید کلکتورها نشه (که وقتی مثلا برای یه موتور زغال نا مرغوب می گیرید همین سختی بیش از حد مدتی بعد کلکتورها رو از بین می بره)

دیدگاه

سلام ،

تعجب من اینجاست که چگونه این آلیاژ میتونه جریان موتور رو تامین کنه (با توجه به ابعاد موتور و ذغال) ، آنوقت خیلی هم داق نشه و چند تا نکته ی عجیب دیگه.

یه درخواست هم دارم ، آیا مقاله ای در این ضمینه در اختیار دارید ، تا با معرفی اش جایی برای بحث باقی نمونه.

خیلی تشکر.
      خدا حافظ

دیدگاه

نمی دونم چرا براتون ابعاد اینقدر شک بر انگیزه!!!!!
        ولی خیلی راحت هم می تونه جریانشو تامین کنه!!! و فکر کنم که چیز عجیبی هم نباشه!!
        اتفاقا خیلی هم داغ میشه!!! هم اصطحکاک ناشی از سائیده شدن بر روی کلکتور و هم عبور جریان!!!
        و به خاطر همینه که ذغال رو عوض می کنند!!! چون خورده میشه!!!

منم گشتم ولی مقاله ای پیدا نکردم.. اگر بود حتما....

دیدگاه

سلام،
          یه مورد دیگه : این ذغال ها خیلی شبیه به فریت هستند. شاید سوالم خیلی مناسب نباشه . اما این دو آلیاژ از چی ساخته شدن؟ (مواد اولیه + خواص فیزیکی)

دیدگاه

زغال که جنسش از کربنه!!! ولی فریت رو نمی دونم !! (البت به غیر از رنگ هیچ شباهت دیگه ای ندارن)

دیدگاه

فریت اگه اشتباه نکنم جنسش از اکسید اهن به همراه اکسیژن

دیدگاه

خوب اکسیژن باعث اکسید شدن آهن میشه اما یه آلیاژ + اکسیژن یعنی چی ؟ :eek:
                خدا حافظ

دیدگاه

به محلول جامد از نوع بینآ‌نشینی کربن در آهن آلفا α-Fe (آهن مکعبی مرکزپر) فِریت گفته میآ‌شود.

حداکثر غلظت کربن در فریت حدود ۲/. درصد وزنی و در دمای ۷۲۷ درجه سانتیگراد است.

مقاومت کششی فریت در حدود ۴۰۰۰۰ پسی (psi) است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smt
                    خوب اکسیژن باعث اکسید شدن آهن میشه اما یه آلیاژ + اکسیژن یعنی چی ؟ :eek:
                    با سلام
                    من در فریت فقط این اطلاع رو دارم که این هسته ها به صورت مخلوطی از اکسیدهای آهن با یه فلز دیگه بوده ( جنس خاصی نمی شناسم)
                    رابطه نزدیکی با موادفرومغناطیس داره و به موارد فری مغناطیس معروفه
                    مقاومت الکتریکی اون 10به توان 6 برابرفلزات معمولیه( فلز خاصی مد نظرم نیست)
                    برای همین جریان فوکوی اون در حدود صفر بوده
                    دلیل اصلی اینکه هسته های فریتی نیازی به ورق ورق شدن ندارند همین مقاومت بالای الکترکیه
                    مواد خام به کار رفته در فریت بسیار ارزون قیمته
                    نسبت به الیاژهای دیگه سبک تره
                    اون اکسیژنی هم که گفتم بهش اکسیژن غیرمغناطیسی (در این مورد اطلاعی ندارم) می گند که این مورد عامل اینکه فریت به اندازه مواد فرو مغناطیس خاصییت مغناطیسی نداشته باشه و
                    حداکثرچگالی میدان اون درحدود 0.3 تا 0.5 تسلا باشه و این مقدار چگالی کمتر از فلزاته که این مورد هم باعث این میشه که فریت زودتر از فلزات به اشباع برسه و شکل منحنی اشباع اون قسمت زانو تغییرات محدوده کمتری رو به خودش اختصاص بده
                    شرمنده اطلاعات دیگه ای ندارم.
                    موفق باشی.

دیدگاه

باز هم سلام،

در ابتدا تشکر !

و آیا کسی ارتباط میان فریت و دلیل به کار گیری اون در فرکانس های بالا را می دونه؟ فکر کنم سوالم احتیاج به یه زره توضیح داره. منظورم این هست که در اثر کدام قانون یا اصل علمی، فریت نسبت به آهن فرکانس کاری بالا تری داره؟ اگر جواب های قشنگتون دید عملی هم با خودش داشته باشه خیلی بهتره. نه صرفا فرمول و تئوری.

تشکر!
                      خدا حافظ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X