اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درباره ی برق شهر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درباره ی برق شهر

سلام
    چرا وقتی به فاز برق شهر که یک سیم هست دست می زنیم برق ما را می گیرد ولی وقتی یک ترانس به برق هست و ما به یک سیم آن دست می زنیم برق ما را نمی گبرد این سوال برایم خیلی مهم هست خواهش می کنم جواب دهید

پاسخ : سوال درباره ی برق شهر

سلام
    وقتی شما به فاز دست می زنید، تنها در شرایطی برق شما رو می گیره که از طرف دیگه به زمین و یا نول شبکه اتصال داشته باشید. فرقی هم نمی کنه که ترانس سر راهش باشه یا نه. البته خوب ولتاژ خروجی ترانس هم مهمه دیگه!

دیدگاه

سوال کمی مبهمه....خب اگه دامنه ولتاژ منظورتون هست که مثلاً ترانس خروجی 12 داره و طبیعیه که خطری نداره....
      برق يعني زندگي ولي از نوعه قدرت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط chormang
        سوال کمی مبهمه....خب اگه دامنه ولتاژ منظورتون هست که مثلاً ترانس خروجی 12 داره و طبیعیه که خطری نداره....
        نه عزیزم ایشون منظورشون یه چیز دیگست، مثلا شما ترانس پالس رو در نظر بگیر اگه به هر سر جدا دست بزنی اتفاقی نمیوفته ولی به محض اینکه به دوسر دست بزنی میترکی!
        آقای محمودی گفتند فرقی نمیکنه ترانس باشه یا نه، با توجه به توضیحی که دادم و سوالی که این دوستمون پرسیده معلومه که فرق میکنه.
        Goodbye

دیدگاه

سلام
          آقای powers چه فرقی داره لطفا کمی توضیح بدید

دیدگاه

نه عزیزم ایشون منظورشون یه چیز دیگست، مثلا شما ترانس پالس رو در نظر بگیر اگه به هر سر جدا دست بزنی اتفاقی نمیوفته ولی به محض اینکه به دوسر دست بزنی میترکی!
            آقای محمودی گفتند فرقی نمیکنه ترانس باشه یا نه، با توجه به توضیحی که دادم و سوالی که این دوستمون پرسیده معلومه که فرق میکنه.
            خوب عرائض منم با فرمایشات شما منافاتی نداره که! اگر ولتاژ خروجی ترانس در حدی باشه که آدم رو ناکار کنه، خوب با دست زدن به هر دو سیم، آدم دچار برق گرفتگی میشه و در مورد برق شهر هم همین طوره و با یک سیم طوری نمیشه. حالا اگه بدن از جای دیگه به زمین وصل باشه، قضیه ش فرق می کنه.
            در هر حال زمانی برق گرفتگی اتفاق میفته که مسیری برای عبور جریان از بدن باشه. یعنی دو نقطه از بدن، به دو نقطه غیر هم پتانسیل وصل بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان محمودی
              خوب عرائض منم با فرمایشات شما منافاتی نداره که! اگر ولتاژ خروجی ترانس در حدی باشه که آدم رو ناکار کنه، خوب با دست زدن به هر دو سیم، آدم دچار برق گرفتگی میشه و در مورد برق شهر هم همین طوره و با یک سیم طوری نمیشه.
              سلام دوستان
              آقای محمودی فرمایشات شما کاملا درسته اون نکته ای هم که تو پست اول فرمودید هم کاملا بجا و درسته اما بحث بنده با توجه به سوال دوستمون سر اینه که اگه اشتباه نکنم شما می فرمایید به یکی از سرهای ثانویه ترانس اگه دست بزنیم دچار برق گرفتگی میشیم (فرض هم اینه که در هر دو صورت ما روی زمین قرار داریم نه روی هوا!) البته به احتمال زیاد بنده منظورتون رو بد متوجه شدم و منظور شما این نبوده. چون همونطور که ما می دونیم مثلا شما ترانس های محافظی که در منزلتون استفاده می کنید رو در نظر بگیرید اصلا اساس کار این ترانس ها به این صورت هست که به هر سر ثانویه از این ترانس که دست بزنیم دچار برق گرفتگی نمیشیم حالا به قول شما می خواد ولتاژ خروجی در حدی باشه که آدم رو ناکار کنه یا در این حد نباشه، برق گرفتگی وقتی اتفاق میوفته که شما به هر دو سر توام با هم دست بزنید

حالا جواب سوال دوستمون که فرمودند:
              چرا وقتی به فاز برق شهر که یک سیم هست دست می زنیم برق ما را می گیرد ولی وقتی یک ترانس به برق هست و ما به یک سیم آن دست می زنیم برق ما را نمی گیرد
              ببینید همونطور که خودتون هم میدونید در ترانس دو سیم پیچ اولیه و ثانویه از هم ایزوله هستند و در واقع با هم تعامل الکتریکی ندارند بلکه تعامل مغناطیسی دارند. و در واقع سمت اولیه که به برق شهر وصله یه فاز داره یه نول ولی هر سر ثانویه ی ترانس انگار که ارت نداره. درسته که ما روی زمین قرار داریم اما همونطور که گفتم دوسیم پیچ از هم ایزوله هستش و طبیعی هم هست خصوصیت و ساختار ترانس اینطوری هستش و جریانی در هر سر ثانویه نیست که از بدن عبور کنه اما به محض اینکه به دوسر ثانویه ی ترانس همزمان با هم دست بزنیم چون بین این دوسر اختلاف پتانسیل بوجود میاد جریان جاری میشه و به اصطلاح ما رو برق میگیره.
              می تونید امتحان کنید اگه چیزیتون شد با من :icon_razz:
              Goodbye

دیدگاه

اگه اشتباه نکنم شما می فرمایید به یکی از سرهای ثانویه ترانس اگه دست بزنیم دچار برق گرفتگی میشیم (فرض هم اینه که در هر دو صورت ما روی زمین قرار داریم نه روی هوا!)
                :eek:

نه بابا ! ما بیسواد هستیم اما نه دیگه انقدر!
                من گفتم اگه به هر دو سر ترانس با هم ( همزمان ) دست بزنیم کله پا میشیم نه با یک سیم !!

دیدگاه

من با توجه به این گفتتون این نتیجه رو گرفتم
                  وقتی شما به فاز دست می زنید، تنها در شرایطی برق شما رو می گیره که از طرف دیگه به زمین و یا نول شبکه اتصال داشته باشید. فرقی هم نمی کنه که ترانس سر راهش باشه یا نه. البته خوب ولتاژ خروجی ترانس هم مهمه دیگه!
                  به هر حال من که گفتم به احتمال زیاد منظورتون رو از جمله ی بالا اشتباه فهمیدم (وگرنه شما که استاد هستید)

ما بیسواد هستیم اما نه دیگه انقدر!
                  اختیار دارید، بی سواد؟؟؟ نفرمایید. حتما با من بودید...
                  من گفتم اگه به هر دو سر ترانس با هم ( همزمان ) دست بزنیم کله پا میشیم نه با یک سیم !!
                  نمی دونم چرا ابتدا فکر کردم جمله ی اولتون با این فرق داره به هرحال من معذرت می خوام!
                  Goodbye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط powers
                    [quote author=ا

حالا جواب سوال دوستمون که فرمودند:
                    چرا وقتی به فاز برق شهر که یک سیم هست دست می زنیم برق ما را می گیرد ولی وقتی یک ترانس به برق هست و ما به یک سیم آن دست می زنیم برق ما را نمی گیرد
                    ببینید همونطور که خودتون هم میدونید در ترانس دو سیم پیچ اولیه و ثانویه از هم ایزوله هستند و در واقع با هم تعامل الکتریکی ندارند بلکه تعامل مغناطیسی دارند. و در واقع سمت اولیه که به برق شهر وصله یه فاز داره یه نول ولی هر سر ثانویه ی ترانس انگار که ارت نداره. درسته که ما روی زمین قرار داریم اما همونطور که گفتم دوسیم پیچ از هم ایزوله هستش و طبیعی هم هست خصوصیت و ساختار ترانس اینطوری هستش و جریانی در هر سر ثانویه نیست که از بدن عبور کنه اما به محض اینکه به دوسر ثانویه ی ترانس همزمان با هم دست بزنیم چون بین این دوسر اختلاف پتانسیل بوجود میاد جریان جاری میشه و به اصطلاح ما رو برق میگیره.
                    می تونید امتحان کنید اگه چیزیتون شد با من :icon_razz:
                    [/quote]

سلام
                    تشکر از جوابتون من یک چیزی یاد گرفتم

دیدگاه

این یک مسئله راحت است.وقتی که بدن شما دارای یک حالت نیمه راسانایی است(به دلیل وجود بعضی عناصر در بدن.مانند آب ،آهن،جیوه و...) و بدن شما در سر راه یک خط جریان قرار میگیرد، بدنتان مانند هر نیمه رسانای دیگر جریان را از خود عبور می دهد.یعنی بدن شما مانند یک مقاومت که در مدار قرار گرفته عمل می کند.در جریان ac در هر نیم سیکل جهت قطب ها عوض می شود.به همین دلیل تغییر جهت قطب ها(اگر 60 هرتز باشد 120 بار در یک ثانیه جهت قطب ها عوض می شود) در هر نیم سیکل جهت جریان در بدن شما عوض می شود.و این یعنی یک در یک نیم سیکل الکترون ها از نول وارد بدن شما می شوند و از بدن شما به فاز می روند و در نیم سیکل بعدی از فاز به بدن شما می آیند و از آنجا به نول می روند.اگر شنیده باشید برای کاهش مشکلات و هزینه ها در جاهایی که سیم کشی طولانی نیاز است، از دو خط خروجی که از یک ژنراتور خارج می شود یکی را به زمین متصل می کنند و دیگری را با کمک خطوط سیم کشی به محل مصرف انتقال می دهند.این خط جریان را که با خطوط سیم کشی انتقال یافته فاز می گوییند.در محل مصرف یک ترانس هست که وظیفه آن علاوه بر افزایش یا کاهش ولتاژ این است که خط نول را از زمین بگیرد .یعنی زمین در اینجا مانند یک سیستم انتقال عمل می کند.پس از دو سر ورودی یک ترانس یکی به فاز وصل می شود و سر دیگر آن به زمین.و دو سر خروجی ترانس برای مصرف کننده می رود.حال اگر شما سیم فاز را در دست بگیرید بدن شما مانند یک مقاومت هست که خط فاز را به زمین که همان نول باشد وصل کرده.
                      شکر که این سرا را دست بشر نداد
                      ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
                      ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

سلام
                        ممنون از جواب هاتون ولی من چکار کنم تا یک ترانس مثل برق شهر شود و وقتی به یک سیم آن هم دست می زنیم برق ما را بگیرد حالا اگر ترانس امکان نداره این جوری بشه آیا وسیله ای هست که بتونم این کار رو روش پیاده کنم

دیدگاه

من چکار کنم تا یک ترانس مثل برق شهر شود و وقتی به یک سیم آن هم دست می زنیم برق ما را بگیرد
                          شما که باز برگشتی سر خونه اول! برق شهر با یک سیم شما رو نمی گیره... می تونی امتحان کنی! البته اگه نسبت به ارث و نول کاملاً ایزوله باشی. مثلاً جایی از بدنتون به در و پنجره های آهنی و یا لوله های آب وصل نباشه

دیدگاه

سلام به همگی.
                            از تمومه حرفاتون معلومه که این مدرک هائی که نوشتین فقط یه کلمه واسه کلاس گذاشتن نه بیشتر .
                            شما ئی که با مدارک مثلا لیسانس هنوز نمی دونین چرا وقتی به فاز برق شهر دست می زنین چرا دچار برق گرفتگی می شین چطور ادعاتون می شه که لیسانس هستین شما هنوز در حد یه هنرستانی هستیین و یا شایدم از اون دسته باشین که فقط مسائل رو حفظ می کنن یا به عبارت عامیانه تر که یکم زشت خ***ر***خ***و***ن+++++++
                            اولا این که شما فرمودین چرا سیم فاز به تنهائی اگه بهش ذست بزنیم مارو می گیره؟
                            عزیزم این اشتباهه؟!چرا؟
                            بله می گیره ولی اگه شرایطش باشه که معمولا همیشه هست!!
                            شرایطش چیه؟؟؟؟
                            مسیر عبور واسه جریان جیگر اگه مسیر واسه عبور جریان باشه جنابالی نقش سیم رو بازی می کنین و جریان از بدنتون عبور می کنه و دچار برق گرفتگی می شین ولی حالا شما یه چوب زیره پاتون بذارین و سیم فاز رو تو دستتون فشار بدین (چوب خیس نباشه و بدنتون فقط رو چوب باشه و به هیچ جائی مثل زمین -آهن ویا .... تماس نداشته باشه ) می بینین که هیچ مشکلی نداره. :eek: چون مسیر واسه عبور جریان وجود نداره اما حالا اگه فقط کافیه یه قسمت از بدنتون با زمین یا سیم نول تماس داشته باشه اون موقست که همگی با هم می یائیم تا شامتو بخوریم. :icon_razz:
                            یه توضیح کاملتر که چرا وقتی با زمین در ارتبطیم دچار برق گرفتگی می شیم؟
                            اگه درس خونده باشی و یا به یاد داشته باشی طبق علم فیزیک ازمین از نظر بار الکتریکی خنثی (الکترون و پروتون های اون با هم برابره)هست اما سیم فاز دارای الکترون + و وقتی شما سیم فازو در دست می گیرین یه مسیر برای عبور بار ها درست می کنین و چون بارها (سیم برق شهر و زمین از نظر باری در تعادل نیستن (زمین از نظر باری خنثی و برق شهر +) هست بینشون جریان جاری می شه تا از نظر باری به تعدل برسن که یا باید زمین اونقدر مثبت بسه که جریان متوقف بشه یعنی یا زمین باید بشه +220V که نمی شه و یا بایر سیم برق اونقدر انرژی از دست بده که بشه 0V این شاید بشه البته وقتی آب سد ها و ...تموم بشه :wow: تو یکی از سرایط جریان متوقف می شه که فک کنم تا اون موقع استخوناتم نمی مونه :mrgreen: ) برای درک بهتر دوتا مخزن آب و در نظر بگیر که یکی آبش بیشتر از دومیه تو حالت عادی هیچ اتفاقی نمی افتده چرا؟؟
                            IQ گفتم که حواست کجاست چون مسیر واسه عبور جریان نمی افته حالا اگه یه لوله ارتباطی بین دوتا مخزن بذاریم (ار کف مخزن ها (تا ÷تانسیل صفر باشه و ... که خودش یه مبحث دیگه که تو با اوناش کاریت نباشه) چی میشه اون موقه می بینی آب از مخزنی که آبش بیشتره به مخزنی آبش کمتره جارب میشه البته تا زمانی آب هر دو مخزن با هم برابر بشه البته اگه یه شیر بین این دو مخزن بذاریم و ببندیمش چی میشه فرقی نداره که سطح آب مخزن ها با هم برابر باشه و یا نه آب تو همون حالت می مونه البته باید شیره آبم تحمل اختلاف سطح رو داشته باشه مثلا نمی شه یه شیر آب که فشارش 0.5 اتمسفره برای مسدود کردن یه مخزن که فشارش 1.0 اتمسفر استفاده کنی )
                            حالا با این مثال برمی گردیم به مبحث خودمون برق
                            نقش آب تو مخزن ها رو اینجا الکترون ها و پروتون ها بازی می کنن
                            نقش یکی ز مخزن هارو برق شهر و دومی یو زمین بازی می کنه و این وسط تو هم نقش لوله رو بازی می کنی (اولا تو اون وسط چی کار می کنی که برق تورو بگیره :wow: حالا که اومدی باید یه کاریش کرد حالا چی میشه هیچی برق از بدن تو عبور می کنه تا از نظر الکتریکی به تعادل با زمین برسه که بالا گفتم این تعادل کی اتفاق می افته :mrgreen:
                            حالا اگه یه تیکه چوب بذاری زیر پات چی میشه ؟
                            چوب همون نقش شیر آب رو واست بازی می کنه و مسیر عبور بار بین تو زمین زو میبنده (بحث فشار آب رو بالا به ایت دلیل بهت گفتم که اینو یاد بگیری که اگه عایقی که زیر پات می زاری توان تحملش از میزان قدرت کمتر باشه برق می گیره تو رو مثلا کاغذ هم از چوبه و یه عایق اما در سطح ولتاژ های خیلی پائین حالا اگه چوب و یا عایقی که زیر پات می زاری تا بدنت از زمین و یا هر ارتباط دیگه جدا بشه توان تحمل این اختلاف ÷تانسیل رو داشته باشه تو سالم می مونی ندونستن این چیزاست که باعث می شه اکثر مردم نفش لامپ رو بازی کنین و مثل یه لامپ روشن شین :biggrin:

حالا اگه گفتین چرا گنجشگ وقتی رو سیم فشار قوی می شینه نمی میره؟ :biggrin: اگه گفتی معلومه که یاد گرفتی.

دیدگاه

من چکار کنم تا یک ترانس مثل برق شهر شود و وقتی به یک سیم آن هم دست می زنیم برق ما را بگیرد
                              شما که باز برگشتی سر خونه اول! برق شهر با یک سیم شما رو نمی گیره... می تونی امتحان کنی! البته اگه نسبت به ارث و نول کاملاً ایزوله باشی. مثلاً جایی از بدنتون به در و پنجره های آهنی و یا لوله های آب وصل نباشه

خب دایی یکی از اون خروجیهای ترانستو ( فرقی نداره ) بکن تو یه سوراخی . اصلا وصلش کن به لوله آب یا یه چاه ارت عمیق بکن بکون توش . اونوقت اون یکی سیم ترانست که آزاد مونده نقش فاز و اینی که کردی تو ارت یا لوله آب نقش نول بازی می کنه به کارگردانی ویلیام کوبریک .

حالا اگه گفتین چرا گنجشگ وقتی رو سیم فشار قوی می شینه نمی میره؟ icon_biggrin اگه گفتی معلومه که یاد گرفتی.
                              به همون دلیلی که تا زمانی که مجردی زندگی می کنی وقتی جفت شدی می ری اونور آب .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X