اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک مشکل جدی و هوری در رابطه با درایور و میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک مشکل جدی و هوری در رابطه با درایور و میکرو

سلام
    من یک l298 را به یک mega8 وصل کردم همچنین oc1a,b را هم به عنوان pwm به پایه های enable درایور دادم . پایه logic را به 5ولت و current sencity ها را به زمین اما وقتی با میکرو یک Pwm می ریزم رو en درایور و in1,2 درایور را یکیشونو 1و دیگری را 0 می کنم موتور بسیار آروم می چرخه . حتی en را از میکرو جدا کردم و به تنهایی به 5ولت وصل کردم اما باز هم همونطور آروم می چرخه . یک دیود رو اون پایه هایی از میکرو که به input 1,2 درایور میره وصل کردم دیدم همش چشمک میزنه در صورتی که من فقط تو while دستور port را به کار بردم و فقط یکبار یکیشونو 1 و دیگری را 0 کردم!
    رو پایه های oc1a,b هم یک دیود گذاشتم دیدم اون خیلی سریع تر چشمک می زنه ! و بیشتر خاموشه در صورتی که من pwm را روی 99% تنظیم کردم و باید دیود کاملا روشن دیده شه اصلا رفتمو pwm راقطع کردم و مستقیم جفت ایه هایی که oc1a,b هستند را به عنوان out برابر 1 کردم اما باز هم دیود چشمک میزنه
    میکرو هی ریست میشه؟
    اگه آره چرا منکه رگولاتور 7805 گذاشتم و دقیق رو 5 ولت هست و اگه ایه راه چاره چیه؟
    pwm که از میکرو میاد رو en درایور وصط راه نباید کاریش کرد؟
    میکرو را برداشتم و مستقیم یکی از ورودی های میکرو را به 5 ولت و دیگری را به زمین وصل کردم en را هم به 5ولت موتور بسیار سریع چرخید
    پایه logic را مستقیم به 5ولت وصل کردم مشکلی نیست؟مثلا 1 که از میکرو میاد از logic کمتر نمیشه تا مشکل ایجاد شه؟

خیلی لنگ این موضوع شدم و به جواب سریع احتیاج دارم لطفا راهنمایی کنید

پاسخ : یک مشکل جدی و هوری در رابطه با درایور و میکرو

ببین داداش من احتمالا میکروت هی ریست میشه حالا شما یه پایت رو که خالیه رو به یه led وصل کن و اول برنامه یک بار اون را خاموش روشن کن اگر در هنگام کار روبات هی چشمک میزد یعنی میکرو هی ریست میشه ولی اگر یک بار روشن خاموش شد یعنی اینکه برنامه درسته باید بیشتر توضیح بدی ولی اول این کار را بکن احتمال زیاد میکرو هی ریست میشه.
    همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

ببین دایی :mrgreen:

آقا من چشمام چند روزه بخاطر لحیم کردن SMD خوب نمیبینه
      ولی دیدم نوشته بودی PWM رو به En میدی ... ها !!! باید برم پیش چشم پزشک یا نه چشمام خوب میبینه

PWM باید به input1 تا input4 داده بشه

دو تا تست کن:
      1. موتور رو مستقیم بزن به تغذیه ببین موتور یا تغذیه سالمن :mrgreen:
      2. به input1 یک بده و input2 رو زمین کن در حالیکه موتور به output1 و outpu2 وصله باید موتور به یه جهت با تمام سرعت بچرخه ولی اگه نچرخید l298 رو عوض کن

حالا گیر نده 99% گذاشتی درست کار نمیکنه 1% بده شاید فرجی شد :mrgreen:

راستی یه چیزی ... اگه موتورت خیلی قویه بهتره از یه ایزولاسیون استفاده کنی
      نمیدونم با اپتوکوپلری چیزی حتی شده تغذیه مجزا برای میکرو بذار که با موتور تماس نداشته باشه چون AVR دیگه اونم اصل چین :mrgreen:
      به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

نه درست وصل شده. اینطوری میشه من خودم روبات یکی از بچه ها رو این مدلی زدم.
        شما اول تمام سیگنالها رو دستی با جامپر بده به L298 ببین راه میافته. بعد برو سراغ میکرو که چشه. البته سعی کن فرکانس PWM کم باشه. کمتر از 2 کیلوهرتز( تا اونجا که یادمه با همچین فرکانسی جواب گرفتم، شاید بالاتر هم بشه).
        یکی از مشکلاتی که میکرو کارا دارن اینه که یهو پروژه رو اسمبل میکنن و بعدش میمونن که ایراد از کجاست. باید قدم به قدم قسمت های مختلف رو جواب بگیری تا بتونی بفهمی ایراد چیه. الان شما باید بفهمی ایراد از میکرو هستش یا مدار.
        بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
        اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X