اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کلید حفاظت از جان یا کلید (FI)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کلید حفاظت از جان یا کلید (FI)

این کلید به وسیله جریانهائی که از فاز و نول(سیم برگشت جریان) عبور می کند، جریان عبوری یا نشتی به زمین(ارت) را مشخص می کند. این وسیله به اندازه ای حساس است که میتواند جریانهای نشتی کوچک را که باعث عملکرد فیوز نمی شند،ولی می توانند برای شروع یک آتش سوزی یا برق گرفتگی کافی باشند بیابد. چنین جریانی باعث قطع این کلیدو در نتیجه، جداشدن منبع تغذیه خواهد شد.
    این کلید شخصی را که احتمالا بین دو فاز و نول دچار شوک می شود، محافظت نخواهد کردو فقط انسان را در مقابل اتصالی بین فاز و زمین محافظت می کند.
    اگر شخصی از قسمتی که نسبت به زمین برقدار است دچار شوک الکتریکی شود ، به دلیل جریانی که از بدن وی به زمین عبور می کند ، این کلید در چند صدم ثانیه منبع تغذیه را قطع می کند. لازم به یاد آوری است که این کلید مقدار جریان را کاهش نخواهد داد ، بلکه تنها مدت زمان شوک را محدود خواهد کرد.
    چنانچه که در شکل پائین نشان داده شده است، سمهای فاز و نول از یک ترانسفورماتور جریان(CT)عبور می کند و سیم پیچ ثانویه آن به یک آشکارگر الکترونیکی حساس متصل می شود که می تواند باعث قطع یک کلید قطع کننده (بریکر) شود و خط 220 ولت و 50 هرتز یا 110 ولت و 60 هرتز سری باشد.
    تحت شرائط عادی، در یک مصرف کننده تکفاز جریانهائی که از سیم فاز و سیم نول عبور می کند با یکدیگر برابرند و جریان کل (Iw-In)عبوری از اولیه ترانسفورماتور جریاهن مساوی است و در نتیجه ، هیچ شاری مغناطیسی در هسته ایجاد نمی شود و ولتاژ القائی Ef هم صفر خواهد بود و کلید قطع نخواهد شد. حال اگر جریان خطا به طور مستقیم از سیم فاز به زمین نشت کند، مثلا اگر شخصی یک ترمینال برقدار را لمس کند، یا اگر انگشت خود را داخل سرپیچ لامپی بکند و یا اگر موتوری داخل آب بیفتد و یا اگر عایق بین موتور و بدنه زمین شده آن شکسته شود و یا .... ، جریان خطا بوجود می آید . در هر کدام از این شرائط ، جریان کل عبوری از داخل ترانسفورماتور جریان صفر نبوده و برابر با If می باشد . شار مغناطیسی و در نتیجه ، ولتاژ القائی Ef به وجود می آید و باعث قطع کلید می شود.جنس هسته ترانسفورماتور باید در چگالی های شار پائین فوق العاده نفوذپذیر و حساس باشد.
    این نوع کلید برای مصرف کنندگان 3 فا زنیز قابل استفاده است و هر چهار هادی برقدار (سه فاز و نول) از داخل هسته ترانسفورماتور جریان عبور می کند . در حالت عادی جمع جبری جریانهائی که از سه فاز عبور می کند ، برابر صفر خواهد بود ، از این رو در هسته ترانسفورماتور هیچ جریانی القاء نمی شود و ولتاژی بر روی ثانویه به وجود نمی آید و کلید قطع نخواهد شد.
    این نوع کلید یک نوع وسیله الکترومکانیکی قابل اعتماد است که مانند هر وسیله مکانیکی دیگر شرائط محیطی مانند رطوبت و گرد و غبار می تواند بر عملکرد آن اثر بگذارد. هر تاخیری در عملکرد آن نیز می تواند کشنده باشد . به همین جهت یک دکمه آزمایش دارد که باید از طریق آن عملکرد کلید آزمایش شود و در صورتی که اشکالی دارد رفع گردد.

:biggrin:

پاسخ : کلید حفاظت از جان یا کلید (FI)

یعنی وقتی دو تا سیم بگیری جریان نشتی نداره که کلید عمل کنه فکر می کنم کلیدها ی ایمن هم همین کار را به وسیله کیتهای الکترونیکی انجام می دادن و این در واقع همان حفاظت دیفرانسیل خودمان باید باشه
    یه سئوال:
    وقتی بین سیم فاز و نول قرار بگیری باید فیوز اصلی (بی متال) قطع بشه
    چون اتصالی شدیدی است
    سخت ترين چيزي كه مي توان در زندگي ياد گرفت اين است كه از روي كدام پل
    بايد رد شد و كدام پل را بايد خراب كرد
    از سه چيز متنفرم 1- خيانت 2- دروغ 3- نامردي
    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

ببین آقا محمد... اون بالا توضیح دادم ...
      اینا بقول خودت مثل رله دیفرانسیل عمل میکنه!!! یعنی مقایسه !!!
      خوب این فقط جریان رفتی رو با برگشتی مقایسه مکنه و یعنی میشه گفت فقط اتصال بین انسان و زمین رو می تونه تشخیص بده ...
      خوب اگر فاز و نول رو با هم بگیری !!! درسته باحال می لرزونتت ... ولی تا اونجا که من تجربه کردم فیوز نمیپره!!! چون بیشتر مواقع جریان کرمتر از جریان عبوری فیوزه!!
      فیوز نهایتا کم بزارن .. 15 آمپر .. همین که برق بگیره یه 5 آمپر عبور کنه ... برای بلیط اون دنیا بسه!! :biggrin:

ولی اگر بقول شما اتصال شدیدی باشه .. مثلا بالای همون 15 آمپر و طرف رو بپوکونه :mrgreen: آره فیوز اصلی میپره

من با این کلیدهای حفاظت جان کار کردم ... حتی خونه خودمون هم نصب کردم!!! واقعا عالی کار می کنه... مخصوصا واسه اونموقع که یه بچه میخ می کننه تو پریز!!! (مثال!!) در عرض چند لحظه فیوز می پره ...

" راستی آقا محمد خدمت چه خبر :biggrin: "

دیدگاه

سلام
        من یکی از این رله ها رو بصورت الکترونیکی درست کردم که تا یک میلی آمپر اختلاف جریان فاز ونول رو سنس میکرد وجریان رو قطع میکرد ولی مشکل عمده ما در ایران اینکه ما سیستم سیم کشی درست حسابی نداریم هر کس که تونست سیم رو لخت کنه میشه برقکار وتو خونه ها همیشه کلی نشتی بین فاز و زمین داریم.چند درصد خونه ها تو ایران ارتینگ دارن . چند نفر از شما رو تا حالا برق ماشین لباسشوئی یایخچال گرفته .در صورتیکه با یک ارت ساده این مسئله حل میشه.
        یه خاطره بگم بد نیست ،چند سال پیش خواهرم خونه اش رو نوسازی کرد وجالبترین نکته خونه جدید این بود که آقای برقکار زیر دوش پریز برق گذاشته بود شما اینو بگیر و تا آخرش رو برو.
        موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا خان ملک
          سلام
          من یکی از این رله ها رو بصورت الکترونیکی درست کردم که تا یک میلی آمپر اختلاف جریان فاز ونول رو سنس میکرد وجریان رو قطع میکرد ولی مشکل عمده ما در ایران اینکه ما سیستم سیم کشی درست حسابی نداریم هر کس که تونست سیم رو لخت کنه میشه برقکار وتو خونه ها همیشه کلی نشتی بین فاز و زمین داریم.چند درصد خونه ها تو ایران ارتینگ دارن . چند نفر از شما رو تا حالا برق ماشین لباسشوئی یایخچال گرفته .در صورتیکه با یک ارت ساده این مسئله حل میشه.
          یه خاطره بگم بد نیست ،چند سال پیش خواهرم خونه اش رو نوسازی کرد وجالبترین نکته خونه جدید این بود که آقای برقکار زیر دوش پریز برق گذاشته بود شما اینو بگیر و تا آخرش رو برو.
          موفق باشید.
          جناب خان ملک از سال گذشته تا به حال به انجمن سر نزدند و نمیشه از خودشون خواست که طریقه ساخت مدار رو بگن :cry:
          به جز ایشون تا به حال کسی این مدار رو به صورت الکترونیکی ساخته؟
          به نظرتون از آی سی ها جریان میشه استفاده کرد؟
          فکر بهتری دارید؟
          یه سوال دیگه:
          برق خونه ما 3فازه و اگر بخوام که کلید fi بخرم، میشه از نمونه های 3 فاز بخرم یا اینکه باید 3 تا تک فاز بخرم؟
          این سوال رو از اونجا پرسیدم چون احتمال دادم که کلید بیاد اختلاف جریان 3 فاز رو هم با هم مقایسه کنه(به مصرف کننده های 3 فاز که نول متصل نمیشه و جریان نول صفره) که در اینصورت در منزل کاربردی نداره...
          از شماتیک میشه به این نتیجه رسید که 3 فاز در منزل کاربرد نداره(البته قد سواد من...)
          اگر از تاپيکي بدتون مياد...
          اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
          اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
          ...بگين که
          [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

عیزم سه فاز اختلاف جریانش نه در اندازه جریان بلکه در اختلاف فازهاست پس کلید محافظ جان سه فاز بخر نه سه تا کلید ته فاز

دیدگاه

با سلام
              یه سوالی دارم
              این کلید محافظ جان چطوری باید نصب بشه؟ تو جعبه فیوز قبل از همه فیوزها نصب بشه یعنی فاز و نول ورودی ساختمانرو بدیم به کلید یا اینکه روش دیگه هستش؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lemon_toxine
                با سلام
                یه سوالی دارم
                این کلید محافظ جان چطوری باید نصب بشه؟ تو جعبه فیوز قبل از همه فیوزها نصب بشه یعنی فاز و نول ورودی ساختمانرو بدیم به کلید یا اینکه روش دیگه هستش؟
                سلام
                من تو شرکت کار میکردم چندتا ازاینا بستم البته تک فاز روششم اینطور بود که
                4تا ترمینال داره که دوتاش ورودی که باید فاز ونول اصلی وصل شه
                دوتا خروجی داره که یکیش فازه که میره به ورودی مینیاتوریا ویکی هم نول که میره به یه سر مصرف کننده ها

نکته:در هنگام نصب به جهت ورودی خروجی وهمچنین به فاز ونول توجه کن که به ترمینال خودش وصل بشه
                [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

با سلام واحترام
                  من با ترانسفورماتور جریان برای 100 میلی آمپر مداری رو طراحی کردم و تیکه تیکه تست کردم ولی هنوز تست نهایی نشده است هر چند با تعداد دورهای دیگه برای ترانسفورماتور به حساسیت های بهتری هم می توان رسید. من با سنسور جریان به نتیجه نرسیدم (ACS712)

دیدگاه

این نوع کلید یک نوع وسیله الکترومکانیکی قابل اعتماد است که مانند هر وسیله مکانیکی دیگر شرائط محیطی مانند رطوبت و گرد و غبار می تواند بر عملکرد آن اثر بگذارد. هر تاخیری در عملکرد آن نیز می تواند کشنده باشد . به همین جهت یک دکمه آزمایش دارد که باید از طریق آن عملکرد کلید آزمایش شود و در صورتی که اشکالی دارد رفع گردد.
                    آقای اکرمی میشه در مورد نحوه آزمایش بیشتر توضیح بدین
                    مجوی درستی عهد زین جهان سست نهاد که این عجوزه عروس هزار داماد است

دیدگاه

سلام دوستان
                      یه سوالی داشتم
                      از اونجایی که حوصله خوندن مطالب رو نداشتم میخوام این سوالو بپرسم وگرنه شاید جواب سوال من تو پست های قبلی بوده باشه
                      من برق کشی یه خونه رو انجام دادم و حالا ازم کلید fi میخوان جاهای دیگه ای هم که کار کردم کلید fi استفاده نکرده بودم
                      الانم کار برق این خونه تقریبا تمومه(تو مرحله نصبیجاتم) میخوام بدونم چطور باید کلید fi رو نصب کنم
                      آیا باید از روز اول تمهیدات واسه نصب این کلیدو در نظر میگرفتم؟؟؟
                      یا اینکه سر راه برق ورودی واحدها (بعد از فیوز 25 آمپر کنتور و توی جعبه فیوز قبل از فیدرهای داخلی اعم از پریز و روشنایی) هم میتونم فیوز رو نصب کنم
                      اصلا این فیوز فقط باید سر راه پریز ها باشه یا سر راه روشنایی هم میتونه قرار بگیره؟؟؟

دیدگاه

سلام ممنون از سایت خوبتون
                        یه سوال در مورد کلید محافظ جان دارم
                        از اونجایی که توی فامیل ما سابقه فوت از طریق برق گرفتگی وجود داره( که یه دختر بچه کوچیک بوده منم بخاطر امنیت خونوادم یه مارک شیله 30میلی آمپری خدیدم و نصب کردم
                        جالب اینجاست که برای تست به کلید تست بسنده نکردم و خودم به سیم فاز را با پای لخت روی سرامیک خیلی سریع با پشت دست لمس کردم ولی اتفاقی نیافتاد
                        نهایتا سیم فاز خروجی را به لنگه در آهنی زدم و جرقه شدیدی زد و محافظ جان عمل کرد. واقعا باید اینقدر جریان ازش رد بشه؟یا کلید مشکل داره؟
                        نمیدونم چرا دیگه به این مارک شیله اعتقادی ندارم شاید نتونست امتحان پس بده
                        آیا به عملکرد کلید تست تنها میشه اعتماد کرد؟چون دوتا بچه شیطون توی خونه داریم .ممنون منتظر جوابتون هستم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام ممنون از سایت خوبتون
                        یه سوال در مورد کلید محافظ جان دارم
                        از اونجایی که توی فامیل ما سابقه فوت از طریق برق گرفتگی وجود داره( که یه دختر بچه کوچیک بوده منم بخاطر امنیت خونوادم یه مارک شیله 30میلی آمپری خدیدم و نصب کردم
                        جالب اینجاست که برای تست به کلید تست بسنده نکردم و خودم به سیم فاز را با پای لخت روی سرامیک خیلی سریع با پشت دست لمس کردم ولی اتفاقی نیافتاد
                        نهایتا سیم فاز خروجی را به لنگه در آهنی زدم و جرقه شدیدی زد و محافظ جان عمل کرد. واقعا باید اینقدر جریان ازش رد بشه؟یا کلید مشکل داره؟
                        نمیدونم چرا دیگه به این مارک شیله اعتقادی ندارم شاید نتونست امتحان پس بده
                        آیا به عملکرد کلید تست تنها میشه اعتماد کرد؟چون دوتا بچه شیطون توی خونه داریم .ممنون منتظر جوابتون هستم

دیدگاه

با درود . . .
                          با مدلی که گفتید کار نکردم ولی خودم هم از چند مدل همین رفتار ور شاهد بودم. یادمه برای یکیشون منم سیم رو گرفتم دستم و پام بدون کفش زدم به زمین. انگار نه انگار که برق داره ازم رد میشه ، کلید برای خودش همچنان وصل بود. دیدم نمیشه یه لامپ آوردم زدم به پنجره و فاز بازم خبری نبود. بعد گرفتم سیم فاز رو مستقیم زدم به پنجره و تازه عمل کرد! منم بازش کردم از همون پنجره پرتش کردم بیرون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X