اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار شارژر باطری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار شارژر باطری

سلام . خسته نباشید من دنبال یه مدار میگردم برای شارژ باتری
    بعدش میخواستم بدونم اگه مثلا باتری ما 5 ولت باشه اولا با 4.5 ولت شارژ میشه یا نه ؟
    بعدش اگر شارژ بشه تا 5 ولت شارژ میشه یا تا سقف 4.5 ولت که بهش میدیم شارژ میشه ؟
    ممنون میشم بگید . ( در ضمن این باتریش از این باتریهایی که مثل باتری موتور میمونن و جریان زیاد میدن هست .)
    چنين گفت زردشت:....عاشق عاشقي باش و دوست داشتن را دوست بدار ، از تنفر متنفر باش ، به مهرباني مهر بورز با آشتي آشتي کن و از جدايي جدا باش ......

مدار شارژر باطری

یه سر به کتاب مجموعه مدار برای جوانان (محمود بخت آور) بزنید . فکر کنم مشکلتونو حل کنه .
    goodluck

دیدگاه

پاسخ : مدار شارژر باطری

با سلام
      منم دنبال شارژر باتری می گردم البته از نوعی که خودش به طور خود کار پس از شارژ کامل باتری قطع کنه
      کسی هست مداری معرفی کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadm64
        سلام . خسته نباشید من دنبال یه مدار میگردم برای شارژ باتری
        بعدش میخواستم بدونم اگه مثلا باتری ما 5 ولت باشه اولا با 4.5 ولت شارژ میشه یا نه ؟
        بعدش اگر شارژ بشه تا 5 ولت شارژ میشه یا تا سقف 4.5 ولت که بهش میدیم شارژ میشه ؟
        ممنون میشم بگید . ( در ضمن این باتریش از این باتریهایی که مثل باتری موتور میمونن و جریان زیاد میدن هست .)
        سلام
        اصولا برای شارژ باتری ، شارژر باید ولتاژی بیشتر از ولتاژ باتری داشته باشه وگرنه جریان شارژ برقرار نمیشه. و این قانون که اختلاف پتانسیل بیشتر ، عامل ایجاد جریان میشه رو فراموش نکنید. مثلا باتری موتور رو فرض کنید ( مثلا 6 ولت و با آمپردهی بالای 5 آمپر/ساعت ) و یه باتری 9 ولت کتابی ( که جریان دهی اون به مراتب کمتر از باتری موتور هستش ). حالا اگه این دو رو موازی کنید ( مثبت ها به هم و منفی ها به هم وصل شوند ) ، جریان از باتری 9 ولتی به باتری موتور انتقال پیدا میکنه و دلیل اون اختلاف ولتاژ بالاتره اونه.در واقع باتری موتور حکم مصرف کننده رو داره.

برای نیازتون شما باید ولتاژ و جریان باتری مورد نظر رو بگید. و همچنین منبعی که میخواهید برای شارژ ازش استفاده کنید. اما در کل این مدار برای باتری 6 و 12 ولت طراحی شده که بعد از شارژ بطور خودکار قطع میشه:

این مدار در کتاب 305 مدار هستش و شما میتونید برای تنظیم دقیق به این کتاب مراجعه کنید. اما اگه دسترسی نداشتید من میتونم راهنماییتون کنم. ( کتاب بنده زبان اصلی هستش ، وگرنه عکس رو با نوشته قرار میدادم. :biggrin: )

دیدگاه

سلام
          مثال باتری و موتور عالی بود متشکرم
          باتری که من میخوام استفاده کنم تعداد دو تا 1.2 ولت وبا ظرفیت 3800 میلی آمپر ساعت هست
          البته خواستم مدار طوری باشه که برای همه نوع باتری با هر ظرفیتی انعطاف پذیر باشه. منبع نیز برق شهر هست(چطور میتونم این کاهش ولتاژ رو انجام بدم با جریانی مناسب؟) ازمداری که گذاشتین تشکر می کنم من مدار رو به تفسیر نگاه کردم چیزایی دستگیرم شد اما لازمه برام بیشتر توضیح بدین (من رشتم فیزیکه بحث های "کاملا" تخصصی رشته الکترونیک رو متوجه نمیشم)و چند سوال هم داشتم :
          لطفا آی سی ها و وظیفه اونها رو معرفی کنین و اینکه مقاومتی که با اون میتونم جریان خروجی رو تغییر بدم کدومه؟ ( برای باتری با ظر فیت های مختلف)
          و در آخر اینکه کتاب های سیصد و چند مدار قابل اعتماد هستن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kevin137
            سلام
            مثال باتری و موتور عالی بود متشکرم
            باتری که من میخوام استفاده کنم تعداد دو تا 1.2 ولت وبا ظرفیت 3800 میلی آمپر ساعت هست
            البته خواستم مدار طوری باشه که برای همه نوع باتری با هر ظرفیتی انعطاف پذیر باشه. منبع نیز برق شهر هست(چطور میتونم این کاهش ولتاژ رو انجام بدم با جریانی مناسب؟) ازمداری که گذاشتین تشکر می کنم من مدار رو به تفسیر نگاه کردم چیزایی دستگیرم شد اما لازمه برام بیشتر توضیح بدین (من رشتم فیزیکه بحث های "کاملا" تخصصی رشته الکترونیک رو متوجه نمیشم)و چند سوال هم داشتم :
            لطفا آی سی ها و وظیفه اونها رو معرفی کنین و اینکه مقاومتی که با اون میتونم جریان خروجی رو تغییر بدم کدومه؟ ( برای باتری با ظر فیت های مختلف)
            و در آخر اینکه کتاب های سیصد و چند مدار قابل اعتماد هستن؟
            همونطور که عرض کردم ، این مدار برای باتری 6 یا 12 ولت طراحی شده. برای 1.2 ولت لازمه که مقاومت کوچکتری بجای R2,R3 قرار بدید.در این مدار ولتاژ باتری اندازه گیری شده ( توسط R1 تا R4 ) و به مقایسه کننده اعمال میشه و در صورت کاهش ولتاز باتری ، شارژر رو به اون وصل میکنه. شارژر توسط فلش سفید رنگ و باتری رو با فلش مشکی نمایش دادند.

مقاومت تنظیم جریان هم به سرعت شارژ و ولتاژهای باتری و شارژر بستگی داره. مثال :

باتری 1.2 ولتی با پارامترهای شارژ : Fast Charge = 500mA و Standard Charge = 100mA در نظر بگیرید. زمان شارژ استاندارد زیاده ولی عمر باتری در این نوع شارژ بیشتر خواهد بود.( در مورد شارژ سریع ، بلعکس )
            منبع شارژ : ولتاژ 5 ولت با جریان بیشتر از 500mA
            برای محاسبه مقاومت در دو حالت شارژ بدین صورت عمل میکنیم :
            شارژ سریع : R = 5-1.2 / 0.5 که میشه 7.6 اهم ( 6.8 + 0.82 اهم ). توان مقاومت : P = R*I^2 که میشه 1.9 وات ( 2 وات ).

شارژ استاندارد : R = 5-1.2 / 0.1 که میشه 38 اهم ( حدودا 39 اهم ). توان مقاومت : P = R*I^2 که میشه 0.38 وات یا 0.5 وات.

برای باتری های مختلف شما میتونید از ولتاژ متغیر استفاده کنید و توان مقاومت رو بالا بگیرید تا در جریانهای بیشتر نسوزه. متغیر کردن ولتاژ به این دلیله که از مقاومت پرتوان متغیر استفاده نشه ( رئوستا ) و همچنین باتری های مختلفی رو هم بشه شارژ کرد.

در مورد کتابهای سری 300 مدار هم به نظر من برای اطمنان از هر مدار، خودتون یکبار اونو ببندید، بعدا معرفی کنید یا دست به تولید بزنید.

موفق باشید

دیدگاه

ممنون
              این مقاومت رو باید با باتری ها سری کنم؟
              چرانباید از مقاومت متغیر استفاده کرد من توذهنم یه همچین چیزی بود تا با ولوم جریان مناسب را ایجاد کنم. در تاپیکی از همین

سایت خوندم که بهترین منبع برای شارژ باتری منبع جریانه گذاشتن این مقاومت همین کارو میکنه ؟
              اگه ممکنه فرق بین منبع ولتاژ و منبع جریان رو توضیح بدین
              مقدار مقاومت های 1و2و3و4 رو چه جوری پیدا کنم ؟ مثلا برای تعداد دو یا سه باتری سری شده تا بتونن درست مقایسه انجام

بشه
              من نقش بعضی از قطعات رو متوجه نشدم مثلا d1 و d2 لازمند؟ وقتی خروجی رگولاتور مثبتتر از ته دیود 2 است
              یا چرا از دو مقاومت 2و 3 از مقاومت معادل استفاده نکردن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
                سلام
                اصولا برای شارژ باتری ، شارژر باید ولتاژی بیشتر از ولتاژ باتری داشته باشه وگرنه جریان شارژ برقرار نمیشه. و این قانون که اختلاف پتانسیل بیشتر ، عامل ایجاد جریان میشه رو فراموش نکنید. مثلا باتری موتور رو فرض کنید ( مثلا 6 ولت و با آمپردهی بالای 5 آمپر/ساعت ) و یه باتری 9 ولت کتابی ( که جریان دهی اون به مراتب کمتر از باتری موتور هستش ). حالا اگه این دو رو موازی کنید ( مثبت ها به هم و منفی ها به هم وصل شوند ) ، جریان از باتری 9 ولتی به باتری موتور انتقال پیدا میکنه و دلیل اون اختلاف ولتاژ بالاتره اونه.در واقع باتری موتور حکم مصرف کننده رو داره.

برای نیازتون شما باید ولتاژ و جریان باتری مورد نظر رو بگید. و همچنین منبعی که میخواهید برای شارژ ازش استفاده کنید. اما در کل این مدار برای باتری 6 و 12 ولت طراحی شده که بعد از شارژ بطور خودکار قطع میشه:

این مدار در کتاب 305 مدار هستش و شما میتونید برای تنظیم دقیق به این کتاب مراجعه کنید. اما اگه دسترسی نداشتید من میتونم راهنماییتون کنم. ( کتاب بنده زبان اصلی هستش ، وگرنه عکس رو با نوشته قرار میدادم. :biggrin: )
                با سلام
                دوست عزیزم علم فردا
                من چند تا مدار شارژر مونتاژ کردم اما نتیجه نداد می خوام این مداری رو هم که شما معرفی کردی مونتاژ کنم برای تنظیم اون دو تا پتانسیو متر کمکم می کنی ؟؟در ضمن در این مدار اون ال ای دی فکر کنم پایان شارژ رو نشون میده درسته؟
                باتری من 6 ولت 4.5 آمپر از نوع سرب اسید هست

دیدگاه

سلام محمد جان
                  اون LED روشن شدن رله رو نشون میده. به این معنی که ولتاژ باتری از حد مینیمم کمتر شده و باید شارژ بشه. با وصل شدن رله، باتری به منبعی که قراره باتری رو شارژ کنه وصل میشه.
                  برای باتری 6 ولتی به کلید S1 و مقاومتهای R2,R3 نیازی نیست.
                  مدارو بساز، واسه تنظیمش من در خدمتم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
                    سلام محمد جان
                    اون LED روشن شدن رله رو نشون میده. به این معنی که ولتاژ باتری از حد مینیمم کمتر شده و باید شارژ بشه. با وصل شدن رله، باتری به منبعی که قراره باتری رو شارژ کنه وصل میشه.
                    برای باتری 6 ولتی به کلید S1 و مقاومتهای R2,R3 نیازی نیست.
                    مدارو بساز، واسه تنظیمش من در خدمتم.
                    ممنون
                    حالا که قراره بسازم می خوام هم 12 ولتی باشه و هم 6 .
                    اما چند تا سوال:
                    1) اون فلش مشکی باید به باتری وصل بشه اما فلش سفید برای چی هست؟
                    2) آیا ولتاژ دی سی شده باید به قسمت 9 - 15 ولت وصل بشه ؟
                    3) رله از نوع 5 ولت تک کنتاکت هست؟
                    4) پتانسیو متر 4.7 کیلو رو از نوع مولتی ترن بگیرم یا معمولی؟
                    با تشکر

دیدگاه

1) فلش سفید منبعیه که قراره باتریو شارژ کنه.
                      2)اون ولتاژ DC باید به وروردی ( فلش سفید ) وصل بشه. اما خود مدار کنترل هم تغذیه لازم داره که بین 9 تا 15 ولته. ولتاژ ورودی و ولتاژ بخش کنترل میتونه یکی باشه.
                      3)بله
                      4) مولتی ترن بهتره. ولی 4.7 کیلوش نیست، جاش 5 کیلو بذار.
                      یه نکته هم که باید رعایت کنی اینه که، باید یه مقاومت پروات ( طبق فرمولهایی که بالاتر گفتم ) با توجه به ولتاژی که قراره باتری رو شارژ کنه ( همونی که به فلش سفید میخوره ) محاسبه کنی و تو خطی که رله سوییچ میکنه، سری کنی. با این کار جریان شارژ رو کنترل کردی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
                        یه نکته هم که باید رعایت کنی اینه که، باید یه مقاومت پروات ( طبق فرمولهایی که بالاتر گفتم ) با توجه به ولتاژی که قراره باتری رو شارژ کنه ( همونی که به فلش سفید میخوره ) محاسبه کنی و تو خطی که رله سوییچ میکنه، سری کنی. با این کار جریان شارژ رو کنترل کردی.
                        سلام
                        علم فردا جان
                        دو تا خواهش ازت دارم:
                        1) اگر pcb مدار رو داری قرار بده اگر نداری که من خودم بکشم
                        2) در مورد اون مقاومت پر وات هم فرمول ها رو نگاه کردم اما نمی دونم با توجه به رابطه قانون اهم مقدار V و I رو چند بگیرم البته همون طور که گفتم می خوام هم برای باتری 12 ولتی استفاده کنم و هم 6 ولتی.و منبع تغذیه هم در نظر دارم از یک ترانس 12 ولت 2 آمپر استفاده کنم
                        راستی شما خودت این مدار رو مونتاژ کردی؟
                        با تشکر

دیدگاه

سلام
                          PCB از مدارش ندارم!
                          برای محاسبه اون مقاومت باید جریان شارژو بدونی
                          من این مدارو ساختم و داره کار میکنه( دست مشتریه ) اما PCB رو خودش زده و من ندارمش.

دیدگاه

سلام بر همگی
                            من میخواستم بدونم ترمنال های خروجی مدار شارژر باتری حتما باید معکوس باشن یعنی یکی مثبت و اون یکی منفی

باتشکر :redface:
                            بازم خدا رو شکر ...

دیدگاه

من میخواستم بدونم ترمنال های خروجی مدار شارژر باتری حتما باید معکوس باشن یعنی یکی مثبت و اون یکی منفی
                              مگه جور دیگه ای هم هست

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X