اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خازن متغیر دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خازن متغیر دیجیتال

با سلام
    من در واقع می خوام یه رادیو با Zn414 بسازم . می خوام که با یه میکروکنترلر اونوکنترل کنم. با این حساب نیاز به یه تریمر یا خازن متغیر دیجیتال تو رنج 0 تا 250 پیکو فاراد دارم . می خوام بدونم همچین چیزی اصلا هست یا نه؟ آیا راه دیگه ای دارید؟
    چون نيست ز هر چه هست جز باد بدست /// چون هست بهرچه هست نقصان و شکست
    انگار که هرچه هست در عالم نيست /// پندار که هرچه نيست در عالم هست
    «خیام»

.

نوشته اصلی توسط avrlove
    من در واقع می خوام یه رادیو با Zn414 بسازم . می خوام که با یه میکروکنترلر اونوکنترل کنم. با این حساب نیاز به یه تریمر
    یا خازن متغیر دیجیتال تو رنج 0 تا 250 پیکو فاراد دارم . می خوام بدونم همچین چیزی اصلا هست یا نه؟ آیا راه دیگه ای دارید؟
    سلام

تمام رادیوهای دیجیتالی جدید ار همین روش برای تنظیم فرکانس استفاده میکنند .
    ولی یه نکته ای رو باید در نظر داشته باشی که این کار بدون سینتی سایزر و میکرو کنترلر امکان پذیر نیست .
    شما باید توسط سینتی سایزر و دیود واریکاپ بخش کادر آنتن رو کنترل کنی و خازن واریابل رو حذف کنی .
    دیود هایی که برای موج AM بکار برده میشوند BB212 - SVC321 و خیلی های دیگر که ظرفیتی معادل10
    تا 500 پیکو فاراد دارند و تمام باند MW روپوشش میدن .
    سینتی سایز تا از بخش اسیلاتور AM شما فیدبکی نداشته باشه نمیتونه ولتاژ لازم برای دیود واریکاپ رو تامین کنه.

سینتی سایزر های مناسب اینکار SAA1057 - TSA6057 - LM7001 میباشند که در این محدوده هم کار میکنند .

کلیه این قطعات از سایت معتبر www.pll.ir قابل خریده .

موفق باشید .

دیدگاه

پاسخ : خازن متغیر دیجیتال

ممنون از راهنماییتون اما من متاسفانه سواد آنالوگم پایینه. ممکنه مثالی از جایگزینی دیود واریکاپ به جای خازن واریابل نشون بدبد ؟
      «خیام»

دیدگاه

.

نوشته اصلی توسط avrlove
        ممنون از راهنماییتون اما من متاسفانه سواد آنالوگم پایینه. ممکنه مثالی از جایگزینی دیود واریکاپ به جای خازن واریابل نشون بدبد ؟
        سلام

اول بگو از کجا میخواهی ZN414 یا MK484 رو پیدا کنی ؟؟؟ ما که چند وقته هرچی میگردیم نیست !
        در شماتیک زیر یک عدد دیود واریکاپ AM بشماره BB212 که ظرفیتی معادل 500 پیکوفاراد داره با بوبین
        کادر آنتن موازی شده و شما میتونید با تغییر پتانسیومتر ولتاژ روی دیود واریکاپ رو تغییر بدید که متناسب
        با همین تغییر ولتاژ شما تغییر ظرفیت خازن دیود رو هم خواهید داشت و با این تغییرات اندوکتانس سلف
        هم تغییر کرده و شما دقیقا شبیه همون خازن واریابل میتونید ایستگاهها رو در یافت کنید .

زمانی که شما از سینتی سایزر استفاده کنید پتانسیومتر حذف شده و خود اون قطعه کار تنظیم و قفل
        شدن روی ایستگاه رادیویی رو انجام میدهد .

موفق باشید .

دیدگاه

پاسخ : خازن متغیر دیجیتال

ممنون از پاسختون .در باره zn414 هم باید بگم که رفتم سایت پایا الکترونیک دیدم داره همین شد که تصمیم گرفتم یه رادیوی دیجیتال بسازم.
          «خیام»

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X