اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری سرعت جسم با استفاده از 8051 رو میخوام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری سرعت جسم با استفاده از 8051 رو میخوام

سلام
    من یه پروِژه دارم که باید با استفاده از 8051 و سنسور یا مادون قرمز سرعت جسمی رو که از جلوش رد میشه رو اندازه بگیره ولی نه مدارش رو دارم نه نوع برنامه نویسی رو
    از دوستان هر کسی اطلاعاتی در این مورد داره لطفا کمک کنه که به شدت دست یاری شما را میفشاریم :angry:

پاسخ : اندازه گیری سرعت جسم با استفاده از 8051 رو میخوام

نوشته اصلی توسط amin007
    سلام
    من یه پروِژه دارم که باید با استفاده از 8051 و سنسور یا مادون قرمز سرعت جسمی رو که از جلوش رد میشه رو اندازه بگیره ولی نه مدارش رو دارم نه نوع برنامه نویسی رو
    از دوستان هر کسی اطلاعاتی در این مورد داره لطفا کمک کنه که به شدت دست یاری شما را میفشاریم :angry:
    با سلام

یک روش برای انجام این کار :

شما باید از دو سری فرستنده / گیرنده ، استفاده نمایید ، بدینصورت که :

توضیح :

هر دو مجموعه فرستنده / گیرنده ، در یک راستا قرار میگیرند !

گیرنده اول را روی یک پین و گیرنده دوم را روی یک پین دیگر بعنوان ورودی متصل نمایید .

در شروع ، شمارنده داخلی میکرو تنظیم شده و آماده کار میشود

در صورتی که هیچ جسمی از روبروی گیرنده ها عبور نکند ، در وضعیت آنها تغییری بوجود نمی آید

برنامه میکرو باید ، در وهله اول وضعیت گیرنده یک را مورد بررسی قرار دهد
    به محض اینکه جسمی از جلو گیرنده شماره 1 عبور کند ، بدلیل قطع شدن ارتباط نوری بین فرستنده / گیرنده ، در روی پین مربوطه ، تغییر وضعیت بوجود خواهد آمد ( در اینجا شمارنده داخلی در میکرو ، شروع به شمارش میکند )

بعد از فعال نمودن شمارنده داخلی ، ، میکرو این بار ، وضعیت گیرنده دوم را مورد بررسی قرار میدهد ، و به محض ایجاد تغییر وضعیت در گیرنده دوم ، ( شمارنده داخلی میکرو ، متوقف میشود )

حال مقدار شمارش ، بر اساس محاسبات ، اندازه گیری شده و بر اساس یک جدول ، میزان سرعت محاسبه و نمایش داده میشود

دیدگاه

ممنون
      دو تا مشکل هست
      اولین مشکلم اینه که من خودم هم همیچین نظری دارم ولی ما استادمون گفته که باید با استفاده از سنسور شتابسنج این کار رو انجام بدم حالا نمیدونم منظورش چی بوده آخه تا اونجایی که من میدونم سنسور شتابسنج سرعت جسمی رو که از جلوش رد میشه رو اندازه نمیگیره فقط سرعت جسمی رو که خود سنسور باهاش هست رو اندازه میگیره مثل گوشی ها ( حالا باز از استاد یه سوال میکنم )
      دوم اینکه اگه فرض رو به دیود مادون قرمز هم بذاریم از کجا باید شروع کنم؟ :eek: یعنی اینکه من دو تا سنسور یا مادون قرمز بذارم خب بقیه قطعات جانبی که احتمالا شامل چند تا خازن و مقاومت و .... هست رو چطوری تشخیص بدم که چقدری بذارم؟
      اصلا توی پروژه های میکرو این قطعات لازمند یا کل کار رو میکرو انجام میده مشکل اصلی من با طراحی مدارش هست از کجا شروع کنم آخه من همش یه ترم سه کاردانی هستم و با این اطلاعات ناقص نمیدونم باید چطوری یه مدار رو طراحی کرد البته این مداری رو که شما میگید توی هنرستان نمونه اش رو دیدم که در صورت قطع اشعه مادون قرمز توسط دست آژیر به صدا در میومد و میدونم که به جای آژیر باید خروجی این مدار به ورودی میکرو بدم اما مستقیما باید بدون هیچ واسطه ای باید این کار انجام بشه ؟ یا مثلا قسمت lcd و یا حتی برنامه نویسی رو.... خلاصه یه ارشاد کلی لازم دارم
      خواهش میکنم بیشتر راهنمایی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin007

من یه پروِژه دارم که باید با استفاده از 8051 و سنسور یا مادون قرمز سرعت جسمی رو که از جلوش رد میشه رو اندازه بگیره
        .................................................. ....................................
        ================================================== ==================================
        ................... استادمون گفته که باید با استفاده از سنسور شتابسنج این کار رو انجام بدم
        ...........................
        با سلام

بالاخره ، با سنسور مادون قرمز یا با سنسور شتاب سنج ؟؟

دیدگاه

والا من عرض کردم
          شما هر کدوم رو که دارین نقشه و یا اطلاعات مربوطه رو ممنون میشم بذارین

دیدگاه

سلام
            نظر قطعی با سنسور شتابسنج میخواستم...
            هر جور اطلاعاتی دارین ممن ن میشم بذارین

دیدگاه

دوستان چی شد من همچنان منتظرم