اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تایمر تاخیر در قطع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تایمر تاخیر در قطع

سلام
    من به تایمری اختیاج دارم که وقتی کلیدش رو زدی فعال بشه. تازمانی که کلید رو نگه داشتی فعال بمونه . هر وقت کلید رو رها کردیم 5 ثانیه بعد خروجی که لامپ یا رله است ور قطع کنه.الکترونیکی هم باشه

پاسخ : تایمر تاخیر در قطع

فقط بازدید می کنید؟
    جواب بدهید. جواب!

دیدگاه

شماتیک ندارم ولی اینطوریه که

یه ترانزیستور بزار سر راه تقذیه لامپ یا مدارت بعد بیسشو وصل کن به کلید طوری که به بیسش برق بدی لامپت روشن بشه تا اینجاش کاری نداره

حالا بیا یه مقاومت و یه خازن رو بزار سر راه تغذیه بیس طوری که وقتی دکمه رو میزنی خازن شارج بشه و خازن تغزیه بیست رو تامین کنه اینطوری هر وقت تغذیه خازن قطع بشه خازن شروع میکنه به خالی شدن و مدارت با تاخیر قطع میشه من تا 30 دقیقه رو ایجاد کردم

دیدگاه

سلام با تشکر از جوابتون لطفا در مورد مقدار خازن و مقاومت و نحوه اتصال (سری یا موازی ) هم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi120
          سلام با تشکر از جوابتون لطفا در مورد مقدار خازن و مقاومت و نحوه اتصال (سری یا موازی ) هم راهنمایی بفرمایید
          میتونی از مقاومت سری که سر راه + خازن و بیس ترانزیستور قرار میدی هم استفاده کنی که زمان رو بیشتر کنی اینطوری خازن کوچکترم میشه ولی یه 10 میکرو فراد کار شمار و باید راه بندازه ولی خوب به بهره جریان ترانزیستورتونم بستگی داره تجربیه . قسمت ترانزیستورش( قدرت ) که مشخصه ولی قسمت بیس ترانزیستور و میگم برات

ببین یه خازن فرض کن که + تش وصل به بیس ترانزیستور با یه مقاومت که سر راهشه ( سری) و منفی خازن هم به منفی مدارت . دکمه مدارت هم سری وصله به خازن و + منبعت بازم اگه سوال بود بپرس

دیدگاه

اگه میخوای مدارت دقیقتر عمل کنه مقاومت رو با خازن موازی کن نه سری. سری کردن مقاومت فقط میزان شارژ خازن رو کم میکنه یا بهتره بگم زمان شارژ خازن رو بالا میبره که تاثیر چندانی نداره اما اگه موازی کنی وقتی دستت رو از روی کلید برداری خازنی که ترانزیستور رو روشن نگه داشته توسط مقاومت خالی میشه و ترانزیستور با تاخیر مورد نظر که بستگی به میزان خازن و مقاومت موازی با اون داره خاموش میشه.
            خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

کسی 555 رو توصیه نمیکنه ؟

دیدگاه

سلام کسی شماتیک برای این پروژه نداره؟؟؟؟ من هم این مدار رو لازم دارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mobinhaghani نمایش پست ها
                  سلام کسی شماتیک برای این پروژه نداره؟؟؟؟ من هم این مدار رو لازم دارم.
                  سلام و درود،این هم مداری ساده و مفید :

https://s19.picofile.com/file/843895...B%B0%DB%B8.jpg

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مشخصات:
                  ولتاژ ورودی: بین 4 تا 15 ولت
                  جریان کششی مدار در حالت بی باری: بین 5 تا 15 میلی آمپر
                  حداکثر جریان دهی مدار:200 میلی آمپر( در صورت استفاده از آیسی
                  اصل.
                  زمان تاخیر:5 ثانیه
                  دیود مورد استفاده 1N4007 و خازن مدار هم
                  خازن 25 ولت 33 میکرو فاراد هست.
                  این مدار خیلی ساده و دقیق طراحی شده (نقطه بنفش خروجی مدار میباشد)
                  موفق و پیروز باشید.
                  جدیدترین ویرایش توسط HS1386; ۱۹:۱۸ ۱۴۰۰/۰۵/۱۳.
                  مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                  https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

سلام بسیار متشکرم عالی بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X