اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشخصات یک قطعه smd در تیونر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشخصات یک قطعه smd در تیونر

با سلام
    یه قطعه smd ریز توی تیونر آنالوگ مدل uvc-386-ch هست که فکرکنم آی سی یا ترانزیستور باشه و 4 تا پایه داره و مکعب مستطیل مشکی رنگ هست و روی آن نوشته -XY که البته از طرف برعکس AX- خوانده میشود که چون نوشته روی قطعه کم رنگ شده کاملا واضح نیست که -XY هست یا AX-. این قطعه چی هست و مشابه آن چه شماره ای دارد؟ (در ضمن از این قطعه فقط 3 تا در تیونر هست که یکی که مربوط به باند VHF HIGH هست سوخته و دو تا دیگر که مربوط به باندهای VHF-LOW و UHF هستند سالم هستند.و یک پایه هرکدام از این 3 قطعه با یک مقاومت 10 کیلو به پایه AGC تیونر وصل شده)
    این قطعه اتصال کوتاه شده و با عث شده بود پایه AGC تیونر به بدنه تیونر فقط به اندازه همان مقاومت 10 کیلو که در سر راه این قطعه بود اهم نشان دهد در صورتی که در یک تیونر سالم پایه AGC نسبت به بدنه تیونر اهم بینهایت دارد.وقتی آنرا از مدار خارج کردم فقط باند VHF HIGH برفک شد و تصویر ندارد ولی باندهای UHF و VHF LOW کاملا درست شدند و فهمیدم این قطعه مربوط به باند VHF HIGH است.
    ضمنا اگر این قطعه آی سی هست چه کاری انجام میده. آیا فتوکوپلر هست یا تقویت امواج را انجام میدهد؟ شماره های مشابه آن هم از نوع smd و هم معمولی چیست؟
    میدونم تیونر قیمتی نداره اما میخوام یاد بگیرم.
    لطفا راهنمائی کنید.

پاسخ : مشخصات یک قطعه smd در تیونر

این هم لینک عکس شماتیک قطعه

http://www.ecapic.ir/image/ECA-090514162543.jpg

دیدگاه

.

سلام

از شکل و package یک المان نمیشه فهمید چیه . این قطعه ممکنه دوتا دیود باشه یا یک ترانزیستور فرکانس بالا
      یا یک ترانزیستور ماسفت dual gate و یا ...
      ولی امکان اینکه ماسفت باشه قوی تره . چون در اکثر طبقات ورودی گیرنده ها منجمله تیونر از ماسفت استفاده
      میکنند . چون ماس فت های dual gate بهره قابل کنترل دارند و میشه توسط g2 اونها بهرشونو کنترل کرد .

برای اطمینان بیشتر قطعات اطرافش رو نسبت به vcc و gnd چک کن ببین میتونه شباهتی به ترانزیستور داشته باشه یا نه؟
      اگه ماسفت باشه میتونی از BF989 - BF990 - BF998 و انواع مشابه دیگه هم استفاده کرد .

دیدگاه

جناب عزیزی از اینکه راهنمایی کردید خیلی ممنونم.
        اول فکر کردم که این قطعه 2 تا دیود هست چون یک سمت آن نوار سفید رنگی مثل قطب کاتد دیود دارد.اما چون از این قطعه 2 تادیگر در تیونر هست و با تست کردن آنها فهمیدم که دیود نیست و احتمال خیلی زیاد ماسفت هست.
        حالا چطوری میتونم پایه های سورس و درین و گیت اول و گیت دوم S و D و G1 و G2 را شناسایی کنم. چون دیتاشیت قطعه را ندارم.
        چون این قطعه از نوع SMD و در ابعاد میلی متری هست آیا ممکنه که مقاومتهای بایاس ترانزیستور در داخل خودش تعبیه شده باشه؟
        متشکرم

دیدگاه

.

سلام

هر سه ترانزیستوری که در بالا نام بردم پین های شبیه هم دارند و برای شناسایی در روی برد ناچارا باید
          مسیرهای ولتاژ و زمین رو دنبال کنی و اتصالات رو پیدا کنی . چک کردن ماس فت های dual gate در بیرون
          مدار هم دقیق نیست و نمیشه فهمید کدوم g1 و یا g2 هستند .
          هیچ مقاومت بایاس ترانزیستوری داخل خودش نیست چون معلوم نیست که قراره چه نوع طراحی با اون قطعه
          انجام بشه و در چه شرایط ولتاژی و جریانی قرار خواهد گرفت .
          همه اینها احتماله . حتی ممکنه اون قطعه یک مدار مجتمع 4 پایه باشه . فقط باید با دنبال کردن مسیر هر پین
          به نوع کاربردش در مدار پی برد .

دیدگاه

.

سلام

یک نگاهی هم به این دو تا جدول کدهای قطعات SMD بنداز . شاید قطعه مورد نظر جز اینها باشد .

http://clivetec.superihost.com/SMD_CodesX.htm

http://matthieu.benoit.free.fr/cross/competitive/philips/SMD-PHILIPS.pdf

دیدگاه

با سلام
              جدول SMD قطعه XY را با 4 پکیج دارد که گزینه های مربوط به ماسفت ، پکیج SOT23 و SOT323 هستند که هر دو شکل 3 پین را دارند.
              فقط پکیج SOD110 شبیه این قطعه هست که اینطور که من از شکل پکیج SOD110 متوجه شدم فقط 2 پین دارد اما این قطعه XY دارای 4 پین هست.
              -----------------------------------------------------------------------------------------------------
              آیا تست ماسفت به اینصورت هست که با اهم متر پایه G1 از یکطرف به پایه های S و D راه دهد و از سمت دیگر راه ندهد و همینطور پایه G2 از یکطرف به پایه های S و D راه دهد و از سمت دیگر راه ندهد و نیز G1 و G2 از هیچ طرف بهم راه ندهد.
              این روش تست را روی 2 قطعه دیگر XY که سالم هستند (مربوط به باندهای VLF و UHF) امتحان کردم و جواب نداد و اگر مقاومتهای بایاس داخل خود ماسفت نباشد میشه گفت که این قطعه ماسفت نیست.

فقط 2 پایه پایینی(بر اساس شکل موجود در لینک) این قطعه مثل دیود رفتارمیکنه و از یک طرف راه میدهد و از طرف دیگر راه نمیدهد که این تست را روی 2 قطعه سالم انجام دادم.

بازهم ممنونم

دیدگاه

طبق شکل زیر
                http://www.ecapic.ir/image/ECA-090515102327.jpg

پایه شماره 1 این قطعه با یک مقاومت 10کیلو اهم به پایه agc تیونر وصل شده و همینطور 2 قطعه دیگر که مربوط به باندهای uhf و vlf هستند هم پایه شماره 1 آنها با یک مقاومت 10 کیلو اهم به پایه agc تیونر وصل شده است.
                چون agc کار کنترل اتوماتیک تقویت تصویر را انجام میده شاید این قطعه IC کنترل بهره تقویت موج باشه
                چنین آی سی وجود داره؟
                با تشکر فراوان

دیدگاه

من لینک نقشه استاندارد یک تیونر آنالوگ ( ccir که خروجی if آن فرکانس 38.9 سیستم پال هست) را میخواستم.
                  خیلی ممنون

دیدگاه

جناب عزیزی مثل اینکه هیچکس جز شما در این تاپیک کمک نمیکنه .واقعا از اینکه وقت گذاشتید و جواب سوال من را دادید سپاسگذارم

دیدگاه

.

.سلام

درسته . من دیتاشیت قطعات رو دیدم هر دوی اونها 3 پایه بودن . البته موارد زیادی پیش اومده که کدهای روی قطعات SMD
                      تکراری بون و روی قطعات دیگر هم تکرار شدن. مثل همین دوتا .
                      اینکه یکی از هر کدوم از پین ها به AGC متصله بنظر ماسفت بودن قطعه رو میرسونه . چون تیونر نسبت به شدت و ضعف سیگنال
                      دریافتی از آنتن بهره تقویت کننده های خودشو تنظیم میکنه تا بهترین گیرندگی رو داشته باشه .
                      -
                      اون ترانزیستوره که بیسش یه امیتر و کلکتور راه میده . ماسفت ها رو باید اول گیتشون رو تحریک کنی تا کانال درین -سورس
                      اونها باز بشه و بعد باید با ولتاژ منفی گیت رو خاموش کنی تا کانال درین-سورس بسته بشه .

این کار رو باید با یک بیزر و یک اهمتر انجام بدی تا متوجه بشی که چه موقع ماس فت روشنه و کی خاموشه . البته با کمی مهارت
                      دیگه نیاز به بیزر هم پیدا نمیکنی . در حالت عادی نباید هیچ کدوم از پین ها به هم را بدن .مگر اینکه دیود محافظی بین D-S باشه .
                      اگر شما فقط مقدار عددی یک دیود رو می بینید در واقع اونها همون محافظ ها هستند و خود ماسفت هم همچنان خاموشه .

من دوباره سرچ میکنم اگه چیز جدیدی پیدا کردم همینجا قرار میدم.

دیدگاه

با سلام
                        بازم از اینکه وقت گذاشتید و پاسخ من را دادید سپاسگذارم.

اگه ممکنه یه مقدار بیشتر در مورد نحوه تست ماسفت توضیح دهید.

دیدگاه

با سلام
                          جناب عزیزی دو قطعه سالم-XY را با روشی که گفتید تست کردم و یک کانال آن مشخص شد که MOSFET کانال N هست و بر اساس شکل زیر
                          http://www.ecapic.ir/image/ECA-090515102327.jpg

پایه شماره 1 گیت ( G1 یا G2 که نمیدونم)
                          پایه شماره 2 گیت ( G1 یا G2 که نمیدونم)
                          پایه شماره 3 سورس S
                          پایه شماره 4 درین D

برای پایه های شماره 1و 3 و 4 که مربوط به یک کانال هست تست ماسفت درست نشان داد ولی برای پایه های شماره 2 و 3 و4 تست درست نشان نداد
                          به روش زیر با مولتی متر دیجیتال در حالت تست دیود ، تست کردم:

برای تحریک گیت با ولتاژ منفی ، پراب مشکی را به پایه شماره 1 (گیت) و پراب قرمز را به پایه شماره 3 (سورس) وصل کردم و اتصال باز نشان داد و بعد پراب مشکی را به پایه شماره 3 (سورس) و پراب قرمز را به پایه شماره 4 (درین) وصل کردم و اتصال باز نشان داد
                          برای تحریک گیت با ولتاژ مثبت، پراب قرمز را به پایه شماره 1 (گیت) و پراب مشکی را به پایه شماره 3 (سورس) وصل کردم و اتصال باز نشان داد و بعد پراب مشکی را به پایه شماره 3 (سورس) و پراب قرمز را به پایه شماره 4 (درین) وصل کردم و اتصال کوتاه نشان داد و نیز پراب قرمز را به پایه شماره 3 (سورس) و پراب مشکی را به پایه شماره 4 (درین) وصل کردم و اتصال کوتاه نشان داد.
                          همین روش بالا را برای پایه های 2 و 3 و 4 امتحان کردم هم وقتیکه ماسفت روشن بود و هم وقتیکه ماسفت خاموش کردم ، سورس و درین اتصال باز نشان داد بصورت زیر:
                          برای تحریک گیت با ولتاژ منفی ، پراب مشکی را به پایه شماره 2 (گیت) و پراب قرمز را به پایه شماره 3 (سورس) وصل کردم و اتصال باز نشان داد و بعد پراب مشکی را به پایه شماره 3 (سورس) و پراب قرمز را به پایه شماره 4 (درین) وصل کردم و اتصال باز نشان داد.
                          برای تحریک گیت با ولتاژ مثبت، پراب قرمز را به پایه شماره 2 (گیت) و پراب مشکی را به پایه شماره 3 (سورس) وصل کردم و اتصال باز نشان داد و بعد پراب مشکی را به پایه شماره 3 (سورس) و پراب قرمز را به پایه شماره 4 (درین) وصل کردم و اتصال باز نشان داد .
                          و بطور کلی چه ماسفت روشن باشه و چه خاموش ، وقتی پراب قرمز را به پایه شماره 3 (سورس) و پراب مشکی را به پایه شماره 4 (درین) وصل کنم اهمی نشان میدهد که همانطور که شما گفتید مربوط به دیود حفاظت بین پایه های سورس و درین هست.
                          با این تفاسیر احتمال قوی ، قطعه -XY ترانزیستور ماسفت هست اما نمیدونم چرا کانال دوم تستش درست جواب نمیده.

برای استفاده از یکی از ماسفتهای BF989 - BF990 - BF998 آیا تفاوتی داره که جای پایه های G1 و G2 اشتباه نصب شود؟
                          تفاوت G1 با G2 در ماسفت دوکاناله در چیه؟ و چطوری میتونم از هم تشخیص بدم؟

از اینکه صحبتم طولانی شد عذرخواهی میکنم
                          خیلی چیزا به من یاد دادید
                          خیلی ممنونم.

دیدگاه

.

سلام

در ماسفت های dual gate همیشه گیت 1 نقش اصلی و ورودی سیگنال رو بازی میکنه و g2 اکثرا برای کنترل بهره کل
                            ترانزیستور بکار برده میشه . گاهی هم که ترانزیستور بعتوان میکسر بسته میشه باز هم اونی که فرکانس کمتری بهش
                            اعمال میشه تا از فرکانس اصلی کم بشه G2 هستش .
                            به هر حال ترتیب پایه های هر سه ماسفتهای BF989 - BF990 - BF998 یکی هستش و برای خرید تفاوتی ندارن ولی اینکه
                            ترتیب G1-G2 درست باشد در دیتا شیت یکی از ماسفت ها پایه G2 رو مشخص کن و حتما دقت کن که به AGC تیونر بره .
                            چون مطمئنا G1 بسمت آنتن میره .

دیدگاه

با سلام
                              استاد عزیزی از اینکه وقت گذاشتید و اطلاعات خوبی به من دادید خیــــلی ممـــنونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X