اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گیرنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گیرنده

سلام دوستان :nerd:
    خسته نباشید
    من تازه عضو این سایت شدم :nice:
    رشته ام هم کامپیوتر
    میخوام یه گیرنده درست کنم که فقط همون فرکانسی رو که من بهش میگم دریافت کنه
    امیدوارم سوالم رو درست بیان کرده باشم

سلام

لطفا یکی کمک کنه

دیدگاه

پاسخ : گیرنده

واقعا دستتون درد نکنه از این همه لطفی که به من داشتین
      1000000 امدن جواب سوال منو دادن
      نمی دونم چطوری باید از شرمندگی این سایت و همکاراش در بیام
      :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi_c_en
        خسته نباشید
        رشته ام هم کامپیوتر
        منظورتون رو درس نمی فهمم.تمام گیرنده ها فقط رو یه فرکانس خاص تنظیم میشن عزیز
        کارت رو دقیق بگو شاید بتونیم کمکت کنیم
        علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

.

سلام

یه دوست دیگه ای در لینک زیر همین چیز رو خواسته بود . لطفا لینک رو ملاحظه کنید .

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28834.0

تنها راهی که شما میتونید از یک گیرنده در یک فرکانس خاص استفاده کنید بکارگیری سینتی سایزر
          در مدار گیرندتون هستش . یعنی شما توسط آی سی سینتی سایزر و میکرو کنترلر فرکانس خاصی رو
          برای گیرنده خودتون تعریف میکنید .
          حالا اگه آشنایی با مدارات رادیویی داری بگو تو چه فرکانسی میخواهی کار کنی و چی میخواهی دریافت کنی ؟
          صوت یا دیتا ؟ آیا فرستنده رو طراحی کردی یا فقط گیرنده نیاز داری ؟

دیدگاه

سلام

آقا هر چند جای دیگه بحث شده ولی خواستم یک شیطنتی کرده باشیم

پس سلام

شما کامپیوتر خوندید

خوبه یکی بیاد از بچه های الکترونیکی توی فورومهای کامپیوتر بگه کسی هست بمن در مورد نوشتن ویندوز کمک کنه :mrgreen:

این آرزوی دیرینه بشر بوده که این کار رو انجام بده

البته این رادیو های ماشین و اینا این کار رو هم میکنن (تقریبا همه مدارهای رادیویی و تلویزیونی)

آقای عزیزی مثل اینکه از استادان رادیو هستن (نمیدونم ولی عکس کاربریشون یه ترانزیستور RF)

ولی یه مشکلی هست بحث: سینتیسایزر و pll و دنبال کننده های فرکانس و مدارهای ولتاژ به فرکانس و کلا از این چیزا خیلی بحث پیچیده ای هستن

مثلا شما میخواید به یه فرکانسی برسید که اون رو آشکار سازی کنید

یه اسیلاتور محلی میخاید که به یه pll وصله خروجی pll با یه مقسم فرکانس فیدبک pll رو تشکیل میده
            حالا اگه فرکانس مورد نظر شما 100mhz باشه و فرکانس ورودی 10mhz اگه فرکانس 100mhz رو میخواید باید مقسم روی 10 تنظیم بشه اینظوری pll فرکانس ورودی رو در 10 ضرب میکنه در خروجی قرار میده و مقسم 100 رو بر 10 تقسیم میکنه که میشه 10 و حلقه کامل میشه

اینطوری شما از سر ورودی مقسم یا همون خروجی فرکانس 100 رو دریافت میکنید

اینهایی که گفتم همش حرف بود (همینش هم پیچیده بود نه؟)
            حالا باید ببینید pll شما چیه و چطوریه مقسم چطور و بعد اینها با این فرکانس چیکار باید بکنید

امیدوارم دنبال رادیو FM/AM باشی چون اگه مدولاسیون و محدوده فرکانسی که میخوای چیز دیگه باشه واقعا پیدا کردن مطلب توی اینترنت خیلی سخته

اما اگه گیرنده میخواید که براتون این کار رو بکنه

(کاری که ما الکترونیکی ها خیلی دوست داریم ... یه قطعه همه کاره)

والا خیلی وقت پیش من یه IC توی مدار یه رادیو دیدم: U2514B

نمیدونم الان توی بازار هست ولی یه گیرنده AM/FM دیجیتال با stereo detector و خروجی stereo
            فکر کنم توی همه رادیو پخش ها از این یا یه چیز شبیه این استفاده میکنن و با یه کانتر و یه میکرو فرکانس رو روی پنل نمایش میدن

این لینک دیتا شیت:
            http://www.datasheet4u.com/html/U/2/5/U2514B_TEMICSemiconductors.pdf.html

خداییش خیلی مایه گذاشتیم ... اومدیم سولوشن ویندوز نوشتن خواستیم توی برنامه نویس دات کام یا codeproject باید راه حل بدی :mrgreen: :nerd:
            به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

.

سلام

جناب alitaroosheh همینکه دوستمون اراده به ساخت این رادیو کرده جای تحسین داره . خیلی ها که رشتشون الکترونیکه
              جرات همچین کاری رو ندارند .
              فقط یک نکته کوچک اینکه شما هم مثل بقیه فکر میکنید خروجی سینتی سایزر و پی ال ال فرکانسه که این هم اشتباهه .
              قطعات PLL سینتی سایزر فقط خروجی ولتاژ دارند و شما در هر مدار رادیویی کلاسیک با برداشتن یک عدد خازن در مدار تانک
              و قرار دادن یک دیود واریکاپ و اتصال سینتی سایزر به اون میتونید یک رادیوی دیجیتالی داشته باشید . با میکرو هم علاوه بر
              کنترل بخش هایی از سینتی سایزر قسمت مانیتورینگ و نمایش فرکانس رو هم میتونید تهیه کنید .

این برای تمام رادیوها(اسم تام) چه واید باند و تجاری و چه نارو باند صادقه .
              این آی سی هم که معرفی کردید بسیار قدیمی محسوب میشه . یعنی شما در رادیوهای جدید که براساس FLL ساخته
              میشوند(FREQUENCY LOCKED LOOP) دیگه نه سیم پیچی میبینید نه IF های رنگی و نه فیلتر !!!
              همه مدارات رادیویی قابلیت اتصال به سینتی سایزر رو دارند ولی هر کدوم با روش خاص خودشون .

----
              و حالا برای اینکه ثابت کنم سینتی سایزر بسیار ساده تر از اونیکه همه تصور میکنید و از عهده هر علاقه مندی هم برمیاد
              میتونم به این دوستم که تاپیک رو شروع کرده در ساخت مدارش کمک کنم .
              فقط کمی اطلاعات راجع به مدارش نیاز دارم یعنی فرکانس - پهنای باندصوتی - پهنای استپ سایز .
              لااقل ما که میتونیم و بلدیم یکی رو به آرزوش برسونیم و ثوابی کرده باشیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi_c_en
                خسته نباشید
                رشته ام هم کامپیوتر
                دوست گرامی شما بهتره رنج فرکانس دریافتی خودتون رو مشخص میکردین چون ساختار گیرنده ها و پیچیدگی ساخت اون در فرکانسهای مختلف با هم فرق میکنه ممکنه ساخت یه گیرنده در فرکانس مثلا 27 مگا نسبتا ساده باشه ولی وقتی که فرکانس مثلا به 400 مگا برسه قضیه خیلی فرق میکنه

دیدگاه

آقا نیکی و پرسش

اصلا یه گیرنده واید از 1 مگاهرتز تا 1 گیگا هرتز درست کنیم :mrgreen:

ببخشید :redface:

در مورد pll هم شرمنده ولی درس اصول مدار مخابراتی رو 5 سال پیش پاس کردم یادم نیست آخرش زلیخا مرد بود یا زن :mrgreen:

اگه امکانشو دارید خوب بگید ما هم استفاده میکنیم

در مورد آی سی هم گفتم چند سال پیش دیدم ولی اگه از این FLL چیزی میشناسید بگید؟ چون الکترونیک و طراحی یه بحثه قطعه شناختن هم یه بحثه که بلد نباشی نمیشه کاری کرد؟ از این آی سی یکی دو نمونه رو نام ببرید ممنونن میشم
                  به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

.

سلام

نمونه های این آی سی ها رو حتما میشناسید TDA7021 - TDA7088 که البته مدل های پیشرفته تر
                    اونها هم با همین سیستم عمل میکنند . میتونید دیتاشیت این ها رو مطالعه کنید .

مدار زیر یک گیرنده استریو FM هستش که با آی سی TDA7021 کار میکنه و اصلا پیچیدگی رادیوهای
                    معمولی رو نداره . ولی کیفیتش به همون خوبیه .

دوستمون هنوز فرکانس کارش رو تعیین نکرده!!
                    فایل های پیوست شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر عباس عزیزی
                      سلام

جناب alitaroosheh همینکه دوستمون اراده به ساخت این رادیو کرده جای تحسین داره . خیلی ها که رشتشون الکترونیکه
                      جرات همچین کاری رو ندارند .
                      فقط یک نکته کوچک اینکه شما هم مثل بقیه فکر میکنید خروجی سینتی سایزر و پی ال ال فرکانسه که این هم اشتباهه .
                      قطعات PLL سینتی سایزر فقط خروجی ولتاژ دارند و شما در هر مدار رادیویی کلاسیک با برداشتن یک عدد خازن در مدار تانک
                      و قرار دادن یک دیود واریکاپ و اتصال سینتی سایزر به اون میتونید یک رادیوی دیجیتالی داشته باشید . با میکرو هم علاوه بر
                      کنترل بخش هایی از سینتی سایزر قسمت مانیتورینگ و نمایش فرکانس رو هم میتونید تهیه کنید .

ممکنه در مورد میکروکنترلر و سینتی سایزر بیشتر بگین؟

دیدگاه

.

نوشته اصلی توسط omega_adiban
                        ممکنه در مورد میکروکنترلر و سینتی سایزر بیشتر بگین؟
                        سلام

معمولا کنار هر سینتی سایز یک میکروکنترلر هم پیدا میشه و علتش هم ارتباط سریال بین عوامل خارجی با
                        خود سینتی سایزر هستش . نمونه بارز اون استفاده از کانتر ها در میکرو برای بالا یا یایین بردن فرکانس کاری
                        و همچنین فیکس شدن یا LOCK شدن روی یک فرکانس است که این دستورات توسط میکرو به آی سی
                        سینتی سایزر اعمال میشه.
                        از همون آی سی هم برای تمایش فرکانس کاری گیرنده یا فرستنده بر روی LCD استفاده میشه . و همچنین
                        کلید یا ROTARY SWITCH هم برای تغییر دادن فرکانس به همون میکرو متصل میشه .

مواردی که باید توسط میکرو کنترلر در یک آی سی سینتی سایزر کنترل شود در دیتاشیت اون قطعه نوشته شده است.

موفق باشید .

دیدگاه

یه ای سی که تو ایران پیدا بشه رو میگین و اگه میشه بیشترین کاربرد این سینتی سایزر چیه

دیدگاه

.

ببین مطمئنا دقت نکردی چون هر جایی که یک وسیله مخابراتی مثل گیرنده رادیو یا فرستنده هست یک سینتی سایزر
                            هم هست . شما گوشیهای موبایل یا رادیوهای خونگی یا پخش های ماشین یا بیسیم های دستی ارگانها یا بیسیم های
                            خودرویی یا دستگاههای واکی تاکی رو دیده باشی داخل اون برای ساخت فرکانس دقیق از سینتی سایزر استفاده کردند .

مثلا رادیو پخش ماشین یا ضبط های دیجیتال خونگی برای دریافت و نشون دادن فرکانس رادیو از قطعات سینتی سایزر استفاده
                            میکنند دقیقا مثل همون شکلی که در بالا گذاشتم . در کل مخابرات بدون قطعات سینتی سایزر معنی نداره .

تنها سایتی که هم از نظر نرم افزاری و هم خود قطعات سینتی سایزر در ایران فعالیت داره سایت www.pll.ir هستش .
                            شما میتونید بسته به نیازتون با این سایت مشورت کنید و اونها بهترین قطعه رو با نرم افزار یا بدون اون بشما میدهند .

برای هر کاربردی در مخابرات پهنای باند و استپ سایز (فواصل بین کانال ها) مشحصی وجود دارد و باید متناسب با کارتون از
                            قطعات مخصوص اون کار استفاده کنید .

دیدگاه

آقا خیلی باحال شد معلومه که استخون خورد کردی توی مخابرات منم رشته کاردانیم مخابرات بود (بوده بود ولی اینقدر مدارهای شکست خورده مخابراتی داشتم که کلا با مخابرات خداحافظی کردم) :mrgreen: (اولین پروژه من یه فرستنده توی مجله الکتور سال 98 بود که دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب چاپ کرده بود)

گیرندش هنوز یادم نمیره خیلی باحال بود TBA120 داشت (یه عتیقه اگه خواستید هنوز دارم) و lm733h اونم عتیقست اونم دو تا ازش دارم(البته نظامی پکیج فلزی)

گیرنده کار میکرد ولی فرستنده :cry2: :cry2: هرگز

این مدار رو خودتون زدید؟ بورد چیه ؟ رادیو FM؟

یکم توضیح بدی ممنون میشیم؟

برای کیفیت تاپیک میگم؟ اون سایت جای خودش ولی یکم بگو ما دوست داریم بشنویم :mrgreen:
                              به وبلاگم سر بزنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X