اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل نور یک وسیله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل نور یک وسیله

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم و دوستان
    اول یه مطلبی بگم خدمت اساتید من تازه کارم و یه خواهش عاجزانه داشتم .اونم اینه که توضیحاتی که لطف میکنید یه کم مفصل تر و ساده تر باشه.
    من میخوام یه پروژه ای بسازم که نور محیطو سنس کنه بعد به نسبت نور دریافتی نور 3 تا ال ای دی رو کمو زیاد کنه.یعنی وقتی نور زیادی به فتو رزیستور میتابه نور ال ای دی ها رو زیاد کنه و برعکس.من برنامشو با کد ویژن میخوهم اگه دوستان لطف کنن و مدارشو با تمام عناصر و جزئیات.شاگرد همیشگیتون

پاسخ : کنترل نور یک وسیله

سلام دوست عزیز.
    راستش من خودم بسکام کار میکنم و از لحاظ برنامه کمکی نمیتونم کنم.فقط میتونم بگم که سنسورت رو باید به پایه adc میکرو وصل کنی.اگر با دستور adc آشنایی داشته باشی خیلی راحت میشه کارت.پس اول برو سراغ این دستور

دیدگاه

سلام و خوش امد
      من اول با سخت افزار شروع می کنم
      تو این مرحله ما یه میکرو به عنوان کنترل کننده داریم . یه فتو رزیستور که بعنوان سنسوری برای تشخیص نور محیط استفاده میشه و یه led برای نمایش .
      از چه قابلیت میکرو باید استفاده کنیم ؟
      ابتدا برای تشخیص نور محیط باید از adc یا همون تبدیل انالوگ به دیجیتال میکرو استفاده کنیم .
      حالا که نور محیط رو متوجه شدیم باید این مقدارو به یکی از تایمر ها بدیم تا یه موج pwm با duty cycle مختلف برای ما درست کنه .
      Adc؟
      من با یه میکرو معمول مثال میزنم . مثلا atmega32 رو در نظر بگیر . تو این میکرو پورت a با هشت پایه به مبدل انالوگ به دیجیتال اختصاص داره ما یک پایه فتو رزیستور رو به منبع و پایه دیگه رو به یکی از پایه های پورت مورد نظر وصل می کنیم و با دستور read_adc() که تو پرانتز شماره پایه است مقدار ولتاژ بعد از عبور از فتورزیستور اندازه میگیریم . این ولتاژ تو نور های مختلف کم و زیاد میشه چون مقاومت کم و زیاد میشه .
      حالا این مقدارو به تایمر باید بدی . مثلا من با به تایمر دو این مقدارو می دم . oc2() که تو پرانتز مقدار خونده شده از adc هست .
      موج pwm ؟
      این سیگنال که توسط تایمر شما داره تولید میشه یه موج مربعی هست که بنا به درخواست شما ( دیتا شیت ٣٢ رو بخون ) مقدار یک بودن و صفر بودن رو میده . حالا اگه میزان یک بودن رو به میزان صفر بودن بیشتردر نظر بگیریم led سریعتر روشن خاموش میشه و شما حس می کنید که نورش بیشتره . پس کار شما سرعت روشن خاموش کردن led هست .
      ..............
      سعی کردم خیلی ساده توضیح بدم اگه نشد شرمنده . برنامش هم شروع کن کمکت میکنیم . اگه بتونی مقدار نور محیط هم مانیتور کنی خیلی راحت تر تصمیم میگیری .
      اگه سوالی داشتی من در خدمتم
      در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
      در پس، این همه نور این همه رنگ چه کسی میبیند اشک آن کودک را چشم آن مردی را
      که شبانگاه، سر افکنده ز شرم و به یاد طفل اش بی صدا میگرید، می شکند
      آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

دیدگاه

سلام.ببخشید با این دکمه تشکر آدم زیاد راحت نیست ،دلیلش هم اینه که معلوم نیست طرف چه قد تشکر کرده مثلا من که نهایت تشکرو دارم منم همونو میزنم کسی هم که میزان تشکرش کمه همون دکمه رو میزنه .کاش میزان تشکر هم واسه خودش یه درجه هایی داشت .با عرض معذرت از مدیر سایت(خیلی ممنونم از راهنمایی همتون خاک پای همتون هستم که وقت با ارزشتونو صرف راهنمایی من میکنید).تا حدی روشن شدم .میرم راجع به موج مربعی پی دبلیو ام.و تغییر مقدار موثٍر موج با میکرو و ای دی سی تحقیق کنمآخه من تا یه چیزی رو از ریشه متوجه نشم ول کن ماجرا نمیشم.بازم محتاج راهنماییتون خواهم بود.من رشتم برق قدرته البته در حال تحصیلم .کار با میکرو رو اول به کمک خدا بعد رو راهنمای دوستان عزیز حساب کردمو کارمو شروع کردم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X