اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در ساخت یه فاصله سنج لیزری با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در ساخت یه فاصله سنج لیزری با AVR

من می خواهم یه فاصله سنج لیزری با میکرو AVR به زبان بیسیک بسازم کسی میتونه راهنمایی کنه . البته روشهایی که میشه استفاده کرد محدود است در مورد تهیه سنسورها هم هیچ مشکلی نیست

پاسخ : کمک در ساخت یه فاصله سنج لیزری با AVR

سلام
    از چه سنسوری میخواید استفاده کنید؟؟
    دیتاشیتشو اگه دارید بذارید تا بتونیم کمک کنیم
    در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام
      فکر کنم سنسور SLD65018 محصول شرکت سامسونگ برای این کار مناسب باشه قیمت اون 5000 تومنه و اقتصادی فروشنده میگفت برد اون 1.5 کیلومتر هست
      اما من فقط می خواهم تا حداکثر 100 متر را اندازه گیری کنم
      http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/117295/SAMSUNG/SLD65018.html

دیدگاه

خوب این سنسور رو از کجا میشه تهیه کرد؟؟؟؟؟؟؟
        خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
        چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
        ژان پل سارتر
        [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

سلام
          از این دیتاشیت چیزی دستگیرم نشد
          اما این لینکها رو ببین شاید بدردت بخوره
          http://www.philohome.com/sensors/lasersensor.htm
          http://www.seattlerobotics.org/encoder/200110/vision.htm
          در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
          مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام
            این دیتا شیت که گزاشتم برای یه سنسور لیزر است که تو اصفهان دونه ای 3000 تومنه
            برای راه اندازی این سنسور فکر کنم بهترین روش اندازه گیری اختلاف فاز سیگنال فرستاده شده با سیگنال برگشتی با یه آی سی PLL باشه

دیدگاه

حداقل و حداکثر فاصله ای که میتونه اندازه گیری کنه و دقت این سنسورها چقدره؟
              قیمت سنسور با دوربینش چقدر میشه و آیا میشه سنسوری رو انتخاب کرد که نیازی به دوربین نداشته باشه؟

دیدگاه

سلام
                بالاخره پس از حدود 3 ماه یکی جواب منو داد دیگه داشتم از این سایت نا امید میشدم
                این سنسورها دارای انواع مختلفی با توانهای متفاوت میباشند که بسته به توان دارای برد بیشتر نور لیزر ودر نتیجه برد بیشتر میباشند
                فکر کنم منظورت از دوربین همون لنز یا عدسی باشه که برای مدارات مادون قرمز میزارن نه اصلا در این مدارات ما نیازی به عدسی نداریم چون برد بالا در میونه و عدسی فقط برا کاربرد های نظامی استفاده میشه ( یه فاصله سنج که ارتش آمریکا اقدام به ساخت اون کرده و اونو ساخته و در جهان هیچ فاصله سنجی حتی به گردشم نمی رسه میتونه تا 20 کیلومتری را فاصله یابی کنه )

دیدگاه

سلام دوست عزیز در مورد سنسور مذکور که گفتید خریداری کردید ، میشه لطف کنید و آدرس مغازه فروشنده را ذکر کنید (اصفهان یا تهران یا هر دو) ممنون می شم. در ضمن اگه اطلاعات تکمیلی بیشتری هست لطف کنید.

دیدگاه

سلام دوست عزیز در مورد سنسور مذکور که گفتید خریداری کردید ، میشه لطف کنید و آدرس مغازه فروشنده را ذکر کنید (اصفهان یا تهران یا هر دو) ممنون می شم. در ضمن اگه اطلاعات تکمیلی بیشتری هست لطف کنید.

دیدگاه

سلام
                      در ساخت فاصله سنج های لیزری و کلا هر نوع فاصله سنجی 3 روش عمده وجود دارد که در زیر یک به یک به آنها میپردازم

1 : یکی مبتنی بر میزان امواج بازگشتی از روی مانع (روش شدتی) است در این روش ما تنها کاری که میکنیم شدت نور لیزر برگشتی از مانع را حساب وسپس فاصله را که با شدت نور رابطه مستقیم دارد حساب می کنیم اما همانطور که میدانیم شدت نور برگشتی به عوامل زیادی از جمله میزان نور محیط (شب یا روز بودن) میزان گرد و غبار موجود در هوا و.......... بستگی دارد که ما باید این کمیت ها را در محاسباتمان لحاظ کنیم

2: روش دیگر بر مبنای اندازه گیری زمان سیر نور از فرستنده به هدف و از هدف به فرستنده است استفاده از این روش علیرغم مشکلات زیاد در ساخت مدارات مربوط به اندازه گیری زمان و ........ به لحاظ مقاومت بیشتر و وابسته نبودن آنچنانی در برابر تغییرات محیطی از روش اول مناسبتر است اما همانطور که میدانیم سرعت نور 299000 کیلومتر در ثانیه است و در ساخت این دستگاه به این روش بحث محدودیت در فرکانس کاری مدارات الکترونیکی و مدارات وابسته بر میکروکنترلر ها مطرح میشود و در صورتیکه این مشکل را نیز مرتفع کنیم مشکل نویز پذیری این مدارات مطرح میشود لذا در ساخت آن تدابیر شدیدی برای دفع نویز و در صورت نویزی شدن حذف نویز باید اندیشید

3 : همانطور که میدانیم میزان فرکانس امواج در اثر حرکت در فضا تغییر میکند و از همین روش میتوان میزان فاصله را با محاسبه فرکانس امواج برگشتی و مقایسه با میزان امواج ارسالی (البته در صورتیکه فرکانس امواج ارسالی متغییر باشد)میتوان با یک رابطه ساده از طریق ریاضی فاصله را محاسبه نمود و در صورتیکه میزان فرکانس امواج ارسالی ثابت باشد تنها با اندازه گیری فرکانس بازگشتی و قرار دادن این فرکانس در فرمول میزان فاصله را محاسبه میکنیم محاسبه فرمول ها هم که دیگر کاری ندارد

که به نظر من بهترین روش روش سوم است

من یک عدد سنسور لیزری به شماره SLD6501837 از بازار اصفهان خریداری کرده ام البته این سنسور ها با قدرت های مختلف موجودند و دیتا شیت آن هم اگر میخاهید بدانید که دو رغم آخر برای نوع پک سنسور است شماره سنسور در حالت کلی SLD65018

دیدگاه

میشه این نقشه مدار رو هم به ما بدی

دیدگاه

سلام دوست عزیز من جوابم را نگرفتم شما سنسور مذکورو از کدوم فروشگاه اصفهان خریدی چون من تو بازار سوال کردم کسی در موردش چیزی نمیدونست.ممنون میشم دقیق آدرس بدی

دیدگاه

سلام :smile:
                            دوست عزیز اگه میشه در مورد روش سوم توضیح بیشتری بدید :exclaim:
                            اگه در مورد روش سوم آدرس سایت یا کتابی ، مقاله ای و ... دارید ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

دیدگاه

دوست عزیز اگه میشه آدرس مغازه فروشنده در اصفهان را بزار تا ما هم بخریم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X