دلايل ترسناک بودن ربات ها

ربات ها انسان را بيکار ميآ*کنند

جام جم آنلاين: تکامل رو به رشد ربات ها در دنياي مدرن نگراني بسياري از متخصصان علوم رباتيک را برانگيخته است و بر همين اساس يکي از نشريهآ*هاي علمي به بررسي دلايل نگران کننده بودن تکامل ربات ها براي انسان پرداخته است.
شنيدن نام ربات هايي مانند رومبا و آسيمو ، ترس و وحشتي برابر نام ربات ترميناتور در انسان ايجاد نمي کند اما با توجه به اينکه ربات رومبا که وظيفه تميز کردن سطوح را به عهده دارد توسط سازنده ربات هاي جنگي و نظامي توليد شده است، مي تواند اندکي ترس را از سرنوشت انسانها در رويارويي با ربات ها به وجود آورد.
صنعت امروزه رباتيک از توليد صرف ربات هاي تميز کننده، پرستار و اسباب بازي گذشته است در حاليکه کشورهايي مانند ژاپن و کره در حال توليد ربات هايي به منظور نگهداري از جمعيت گسترده سالمندان خود هستند، کشوري مانند ايالات متحده بر روي توليد هزاران ربات جنگاور تمرکز کرده تا بتواند در ميدانهاي رزمي مدرن نيز شرکت داشته باشند در عين حال بسياري از افراد با تجهيز خود به ابزارهاي رباتيک بدن قصد دارند خود و توانايي بدن خود را به نسل آتي ربات ها نزديک سازند.
ربات ها چه انسان نما باشند، چه نباشند و چه در جهت رفع نيازهاي انسان باشند يا به منظور کشتار و تخريب توليد شده باشند، در آينده اي نه چندان دور براي انسانها خطرساز خواهند شد. سايت علمي لايو ساينس طي مقاله اي جالب به بررسي 5 دليل مهم پرداخته است که انسانها بر اساس آن بايد از ربات ها هراس داشته باشند.

انسان به ربات وابسته مي شود: ورود ربات ها به زندگي انسان نيازمند زور و جبر نيست. ميزان کشش انسانها به اشکال مختلف و جذاب ربات هاي مختلف و رنگارنگ که به صورت مداوم در حال تکميل و ارتقا هستند، حقيقتي است که طي ماههاي جاري به وضوح مشاهده مي شود. مغز در احساس صميميت انسان با ربات هايي مانند ربات هاي شبه کودک مقصر است، زيرا انسانها براي ادراک چهره هاي مختلف و احساساتي شدن درباره هر موضوعي توانايي بالايي دارند.
حتي اگر آن موضوع يک ماشين و يا يک عروسک باشد با اين حال اين ماشينها نياز دارند يکي از مهمترين موانع خود را براي ربودن کامل قلب انسانها از سر راه خود بردارند. ربات ها بايد ظاهري مشابه انسانها داشته باشند تا چهره زمخت و چشمهاي شيشه اي آنها انسان را نهراساند امري که اغلب دانشمندان رباتيک در تلاشند به آن دست يابند.

انسان مي تواند با ربات ارتباط عاطفي برقرار کند: متخصصان از اينکه در آينده اي نه چندان دور انسانها با ربات ارتباط عاطفي برقرار کنند، اصلا متعجب نخواهند شد.
شايد اين پديده به نظر غير واقعي به نظر بيايد اما با توجه به اينکه در حال حاضر بسياري از کاربران از طريق اينترنت به ارتباط با ديگر افراد پرداخته و از طريق نرم افزارهاي مختلف با دوستهاي مجازي خود به گفتگو مي پردازند، تصور اينکه يک ربات فلزي با داشتن حس لامسه و بينايي و صدايي مشابه صداي انسان روزي جايگاه دوست، برادر، خواهر، معلم و ... را براي انسانها پر کند، امري غير ممکن نخواهد بود.

ربات ها انسان را بيکار مي کنند: هر کاري که انسانها از پس انجام آن برآيند، ربات ها به نحو بهتري قادر به انجام آن خواهند بود در حاليکه انسانهاي امروزي هنوز جايگاه مطلق خود را به دست نياورده اند، ربات ها جايگاه خود را به عنوان فضانورد و کاوشگري که مي تواند در سخت ترين شرايط در خارج از زمين به مطالعه بپردازد به ثبت رسانده است. انجام کارهاي مختلف، از سري کاريهاي کارخانه اي تا ايجاد توالي ژنتيکي در ازمايشگاه ها و انجام انواع جراحيهاي پيچيده را مي توان به راحتي و اطمينان به ربات ها سپرد. در حال حاضر به دليل محدوديت هوشمندي در ربات ها، ميزان استفاده از اين ماشينها به عنوان نيروي کار نيز با محدوديت مواجه است. محدوديتي که با تکامل ثانيه به ثانيه ربات ها کمرنگتر شده و رنگ مي بازد.

ربات ها کشنده خواهند بود: فيلمنامه اي که بر اساس آن ربات ها عليه سازندگان خود قيام مي کنند شايد کم جذابيت ترين همخواني جهان تخيلي ربات ها و جهان واقعي انسانها باشد. با توجه به هزاران رباتي که در کشورهاي مختلف توسط انسانها مورد مصارف جنگي قرار گرفته اند، نمي توان گفت که احتمال تبديل اين فيلمنامه به واقعيت وجود ندارد. کشته شدن سربازان در آفريقاي جنوبي توسط ربات هاي ضد هوابرد خودکار يکي از کوچکترين نشانه ها در احتمال آغاز چنين مقابله اي است. متخصصان امروزه به صورت جدي در حال بررسي چگونگي تغيير قوانين ميدانهاي جنگي توسط سربازهاي رباتيک هستند. همچنين علاوه بر آمريکا که در جنگهاي اخير خود به ميزان گسترده اي از ربات ها استفاده کرده اند، انگلستان نيز در حال توليد شبکه اي ماهواره اي است تا با استفاده از آن بتواند تمامي ربات هاي نظامي و جنگي خود را با استفاده از آن هدايت و فرماندهي کند.

ربات ها تهديدي براي نسل آينده انسان: انسان امروزي در حال افزودن هر چه بيشتر تجهيزات الکترونيک و رايانه ها به ابزار مورد استفاده روزانه خود است. اين پديده را مي توان در جامعه و در ميان افرادي که در حال بازي با آي فونها و يا در حال گوش دادن به موسيقي هستند، اندامهاي مصنوعي رباتيک، چشم بايونيکي و ديگر تجهيزاتي که براي ارتقا توانايي هاي جسماني انسان ارائه شده است به خوبي مشاهده کرد از منظري ديگر ربات ها از هر جنبه اي در حال ارتقا هستند، راه رفتن، سخن گفتن و حتي يادگيري. انسان و ربات به تدريج شباهتهاي بيشتري با يکديگر پيدا مي کنند و در مقطعي از زمان شايد ديگر هيچ تفاوتي ميان آنها وجود نداشته باشد در چنين شرايطي است که انسانها از ادغام شدن با ربات ها واهمه اي نخواهند داشت.