اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدام توزیع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کدام توزیع

سلام
    من میخوام یک توزیع از لینوکس رو برای کارهای اداری-خانگی انتخاب کنم.
    از کدام توزیع و کدام دسکتاپ استفاده کنم

پاسخ : کدام توزیع

برای پایان دادن به این سوالات شاید این مقاله که به این منظور نوشته شده کفایت کنه:
    https://freekeyboard.net/spip.php?article607
    اگر هم با ف.......یل......ت...........ر مخابرات مشکل دارین ازینجا میتونین بخونینش:
    http://planet.gnudownload.org/?cat=12
    در واقع عنوان:
    «یکبار برای همیشه: لینوکس، توزیعآ‌ها، میزکارها، بهترین توزیع و …»

دیدگاه

سلام
      ممنون که جواب دادید
      ولی با این نوشته جواب کامل نگرفتم
      هدف از این سوال این بود که از تجربیات دیگران استفاده کنم نه اینکه خودم همه توزیع ها رو امتحان کنم oo:
      با این وجود من توزیع های معروف رو تهیه کردم تا خودم تجربه کنم
      اگر تجربه ایی دارید به من هم بگید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel459
        سلام
        ممنون که جواب دادید
        هدف از این سوال این بود که از تجربیات دیگران استفاده کنم نه اینکه خودم همه توزیع ها رو امتحان کنم oo:
        با سلام
        اگر یک پیشنهاد برای آرام شدن قلبآ‌تان برای انتخاب یک توزیع میآ‌خواهید من یا ابونتو را پیشنهاد میآ‌کنم و یا پارسیکس که یک توزیع فوق العاده فارسی است. من با هر دو توزیع کار کردهآ‌ام و به نظرم گزینهآ‌های مناسبی هستند.
        www.parsix.org/
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fazel459
          سلام
          ممنون که جواب دادید
          خوب شاید بعدا که یکم تجربه تون بیشتر شد این مقاله رو بهتر بشه درک کرد
          بهرحال مسئله اینه شما چند جور Desktop Environment هست:
          Gnome,KDE,Xfce,Enlitenment,GnuStep,....
          که هر کدوم خاصیت و اهدافی دارن
          مسئلهٰ مدیر پنجره و .. رو هم به انتخاب توزیع بزارین
          مسئلهٰ مدیریت بسته هم هست که دو تا از مهمترینشون RPM و DEB هست مثلا الان شما که از دبیان استفاده میکنید از دستورات dpkg و apt-get و attitude و برنامه هائی مثل Synaptic هست
          توی توزیعهای مبتنی بر ردهت rpm و yum و برنامه هائی مثل YumEx هست...
          بسته های اینا حتی تا حد زیادی قابل تبدیل به هم هست و این با امتحان کردن هست که شما بعدا میتونین تصمیم بگیرین که از کدوم خوشتون میاد.....مسئله اینه کسی به شما نمیتونه بگه کدوم توزیع مناسب شماست مثل انتخاب رنگ یا لباس میمونه
          اما یه سری تجربه:
          توزیع فدورا به نظر توزیع خوش ساختی میاد ولی من از کانفیگ تیم KDE ش راضی نیستم یعنی فدورا به گنوم یه کم تمایل داره ولی این یه قانون نیست و ممکنه تغییر هم کنه...شرکت ردهت هم پشت این قضیه هست.
          توزیع برعکس این Open SUSE هست یعنی کانفیگ گنومش خوب نیست (محیطی که من بیشتر باهاش کار میکنم) ولی ابزار Yast ابزار مفید و قدرتمندی است که توسط شرکت ناول واسه تازه کارا توسعه میده
          توزیع دیگه اوبونتو هست که هم Gnome رو داره و هم KDE رو به نظرم بهترین توزیع بزرگ واسه تازه کارهاست ولی به شخصه ازش خوشم نیومد یه کم به نظرم بد کانفیگ میشه ولی مستنداتش خوبه اما هرکی میخواد شروع کنه بهش اینو معرفی میکنم
          توزیع دبیان: به نظرم توزیع کاملا خوییه که هم KDE رو و هم Gnome رو خوب کانفیگ میکنه و وسیعترین طیف پکیجها رو داره (و باقی خونواده نزدیک ۲۵۰۰۰ تا) اما مشکلی که این توزیع داره اینه که بسیار محافظه کار هست چون کاربردش سرور هست ولی اگه اینترنت باشه از طریف مخازن غیرپایدار Unstable میشه به ورژنهای جدید هم دست پیدا کرد...اما واسه تازه کارها خوب نیست....به نظرم این توزیع یکی از اصیل ترین توزیعهاست
          جنتو: اینم که دیگه گفتن نداره واسه حرفی هاست....خوره های کامپیوتر و هکرهای واقعی چون فرآیند نصبش هم رو باید با کامپایل کردن یک یک بسته ها انجام بدین واسه کسی که به این مرحله برسه به نظرم بهترین توزیع اینه
          توزیع Mandrake هم هست که میگن توزیع خوشگلیه ولی من باهاش کار نکردم این توزیع توسط شرکتی فرانسوی توسعه داده میشه
          توزیع Parsix هم که کار ایرانی است توزیع خوبی هست و خیلی از مشکلات اولیه رو حل کرده این توزیع هم قابلیتهای زیادی داره
          و کلی توزیع خاص تار که کم کم با کسب تجربه میتونید بینشون سوئیچ کنید...
          اما در نهایت این مسئله اونقدر که کاربرای تازه کار بهش اهمیت میدن چندان مهم نیست...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X