اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد atmega

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد atmega

سلام
    با توجه به این که من اطلاعاتی در مورد میکرو کنترلر ها ندارم ز میخواستم بدونم آیا شاخکهای atmega برای هدف خاصی ساخته شده یا از هر شاخه بنا بر برنامه نوشته شده در آن برای هر مورد دلخواه میتوان استفاده کرد
    سوال دوم اینکه . من میخوام توسط atmega ولتازی را به دو سر یک موتور dcاعمال کنم آیا این امر به صورت پالس از atmega قابل دریافت است ؟؟
    وبرای این امر باید یک منبع ولتازDC به ATMEGA وصل بشه ؟؟ اکه پاسخ منفیه بنابراین ولتاز به جه صورتی باید به موتور اعمال بشه؟؟
    اکه جواب مثبته بنابر این میشه با تغییر عرض پالسها ولتاز را کاهش یا افزایش داد تا از آن طریق سرعت را کاهش یا افزایش داد؟؟؟

خیلی ممنون

پاسخ : سوال در مورد atmega

سلام
    اگه منظورتون از شاخک همون پایه است که در میکرو کنترلهای AVR هر پایه علاوه بر اینکه میتونه یک ورودی خروجی قابل برنامه ریزی باشه کارهای دیگری هم میتونه بکنه که قابل تغییر نیست (به صورت سخت افزاری هستند)بجز پایه های تغذیه که قابل برنامه ریزی نیستند
    در مورد سوال دوم بله اکثر میکرو کنترلرهای AVR قابلیتی به نام PWM دارند (مدولاسیون پهنای پالس) که به وسیله آن میتوانید سرعت موتور را کنترل کنید
    و حتی با یک فیلتر پایین گذر ولتاژ آنالوگ تولید کرد
    مشکلی بود در خدمتم
    پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

پاسخ : سوال در مورد atmega

سلام

دو بحث وجود داره .یک اینکه شما بخواید در مورد میکرو کنترلر ها کاملا تحقیق کنید و از انها استفاده کنید که در سایت من اموزش های زیادی را دیدم که شما هم میتونید از اونها استفاده کنید .
      مورد دوم اینه که شما فقط میخواهین یه موتور dc راه بندازد و سرعت هاشو تغییر بدید که در این مورد همین جا یه سری اطلاعات دارم که انشا الله بدردتون بخوره .

شما هیچ وقت نمیتونی به صورت مستقیم یه موتور را یا میکرو تون درایو کنید زیرا
      1 . ولتاإ¾إ¾ز محدد خروجی میکرو
      2. جریان برگشتی از موتور به میکرو که میکرو رو از بین میبره .

اما باید چیکار کرد ؟

خوب شما باید از یه واسط استفاده کنید مثل 298 . حالا این وسط چیه و چیکار میکنه ؟

این l298 یه ic درایور موتوره که وقتی میکرو بهش دستور بده اون میاد و موتورو به ولتاز مربوط به خودش وصل میکنه .
      زمان دستور دادن میکرو میتونه سرعت موتورو نتیجه بده. پس شما باید بیاین و یه موج pwm بسازید که duty cycle اونو خودتون کنترل کنید با دو خط برنامه تایین میکنید که کی سرعت زیاد شه و کی کم .

اگه نحوه ی اتصالش هم بواین بگید تا براتون بفرستم .
      مقاله های اماده در این مورد هم در سایت هست که میتونید ازشون استفاده کنید .
      سوالی داشتید در خدمتم .

در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
      در پس، این همه نور این همه رنگ چه کسی میبیند اشک آن کودک را چشم آن مردی را
      که شبانگاه، سر افکنده ز شرم و به یاد طفل اش بی صدا میگرید، می شکند
      آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X