اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور رنگ tcs230

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور رنگ tcs230

سلام
    تا اونجایی که من می دونم این سنسور قادره رنگی رو که بهش تابیده شده توسط فیلترهای RGB که قابل کنترل توسط دو پایه هستند رو تجزیه کنه و به صورت فرکانس در خروجی خودش ظاهر کنه .
    من یه سنسور رنگ tcs230 تهیه کردم . من برای این منظور که بخوام مقدار RGB نوری که روی اون قرار بگیره رو تجزیه کنم , اونو تهیه کردم . اما باحاش به مشکل برخوردم اساسی.

مشکل اینه که مثلا وقتی سنسور روی فیلتر سبز تنظیم هست و من یه نور قرمز بهش بدم و بعد یه نور سبز ( باشدت یکسان) فرکانس نور قرمزه بیشتر از سبزه هست.
    اصلا سنسور روی هر فیلتری که باشه (البته اینا رو من توی روشنایی معمولی اتاق تست کردم) , هنگامی که نور قرمز بهش می تابه یا یه چیز قرمز رنگ روبه روش باشه , فرکانس خروجیش بیشتر از موقعی هست که رنگ دیگه ای باشه.
    ولی من انتظار داشتم هنگامی که رنگ سبز روبه روش باشه , بیشترین فرکانس اون روی فیلتر سبز سنسور باشه.ولی اینجور نیست.
    این یه کمی از نتیجه کار من در شب هست.(یه LED مهتابی یه کنار روشن کردم که یه کم نور سفید توی محیط باشه بعد چند تا کاغذ با رنگ های مختلف بالای سر سنسور گذاشتم جوری که رنگه بهش منعکس می شه ):
    R G B
    رنگ سبز 44k 446 4.3k

رنگ قرمز 50k 500 4.9k

همانگونه که می بینید فرکانس خروجی سنسور هنگامی که رنگ سبز جلوش هست و روی فیلتر سبز تنیظیم هست کمتر از زمانی هست که روی همین فیلتر رنگ قرمز هست !
    در ضمن من هم SMD شو امتحان کردم و هم TIP شو و هر دوشون همین طوری بودن .فقط فرکانساش فرق می کرده.
    لطفا منو راهنمایی کنید!!!!!!!!!!

پاسخ : سنسور رنگ tcs230

من نمیدونم واسه چه منظوری میخاید رنگها رو تشخیص بدید اما فکر میکنم همین اندازه که واکنش های این حساسه(سنسور)نسبت به رنگهای مختلف متفاوت هست کفایت میکنه . شما میتونید به کمک برنامه نویسی میکرو کنترلر عمل تشخیص رنگ رو انجام بدید.

دیدگاه

میشه توضیح بدین چه طوری میزان فرکانس را اندازه گرفتید؟

دیدگاه

سلام دوستان
        کسی میتونه راهنماییم کنه درمورد این سنسور؟؟
        من میخوام این سنسورو راه اندازی کنم و فقط همینقد میونم که خروجیش فرکانسه و اطلاعات دیگه ای در موردش ندارم!
        نمیدونم چجوری باید میکرومو برنامه نویسی کنم تا رنگو تشخیص بده!
        لطفا کمک!!! ):
        آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!
        کسي از کسي نميپرسد، آهاي فلاني...
        از خانه ي دلت چ خبر؟؟ گرم است؟؟ نوري دارد هنوز؟؟ ...

دیدگاه

برای میکروکنترلر AVR فکر می کنم بهترین راه این باشه که در یک بازه زمانی مثلا 10 میلی ثانیه تعداد پالس ها را بشمارید. بعد با توجه به تعداد پالس در ده ثانیه فرکانس را محاسبه کنید.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
            ولی خب همین شمارشو چجوری انجام بدم؟؟؟ مشکل بعدی اینکه، وقتی فرکانسو بدست آوردم چجوری رنگو تشخیص بدم؟؟ از دوستان پرسیدم گفتن از روی دیتاشیت ولی بازم به جواب درستی نرسیدم!!
            آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!

دیدگاه

اگه اشتباه نکنم , اینطوری میشه از این سنسور خروجی گرفت،با استفاده از ی حلقه دائما نوع فیلتر هارو عوض کنیم بعد هربار عوض کردن فرکانسو بخونیم، و تو ی متغییر قرار بدیم،و بعد از هر 3 بار عوض کردن نوع فیلتر(سبز،قرمز و بعدشم آبی) فرکانس هارو با هم مقایسه کنیم، هرکدوم از فرکانس ها که بیشتر بود، برمیگردیم به نوع فیلترش،مثلا اگه تو فیلتر آبی بیشترین فرکانس رو داشتیم، میتونیم نتیجه بگیریم که رنگ مورد نظر آبیه
              درسته آیا؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط darkknightrobo
                ممنون دوست عزیز
                ولی خب همین شمارشو چجوری انجام بدم؟؟؟ مشکل بعدی اینکه، وقتی فرکانسو بدست آوردم چجوری رنگو تشخیص بدم؟؟ از دوستان پرسیدم گفتن از روی دیتاشیت ولی بازم به جواب درستی نرسیدم!!
                میتونید با تایمر میکرو کار کنید؟

برای تشخیص رنگ باید درصد سه رنگ rgb رو بر اساس همون فرکانس نسبت به هم بدست بیارید و با توجه به این عکس:

و ببینید توی کدوم یکی از این 7 بازه میافته

و فقط همین 7 رنگ رو میتونید از هم جدا کنید
                البته روش اصلی برای استفاده از این سنسور به این شکل هست که شما یبار سنسور رو روی رنگ یا رنگ هایی که میخواید تشخیص بدید میگیرید و سه فرکانس RGB رو ذخیره میکنید.
                حالا هر بار که فرکانس های فعلی سنسور با مقادیر ذخیره شده برابر بود درواقع شما اون رنگ رو تشخیص دادید
                و اینکه روش اندازه گیری فرکانس در سرعت تشخیص رنگ خیلی تاثیر داره
                AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                  میتونید با تایمر میکرو کار کنید؟

برای تشخیص رنگ باید درصد سه رنگ rgb رو بر اساس همون فرکانس نسبت به هم بدست بیارید و با توجه به این عکس:

و ببینید توی کدوم یکی از این 7 بازه میافته

و فقط همین 7 رنگ رو میتونید از هم جدا کنید
                  البته روش اصلی برای استفاده از این سنسور به این شکل هست که شما یبار سنسور رو روی رنگ یا رنگ هایی که میخواید تشخیص بدید میگیرید و سه فرکانس RGB رو ذخیره میکنید.
                  حالا هر بار که فرکانس های فعلی سنسور با مقادیر ذخیره شده برابر بود درواقع شما اون رنگ رو تشخیص دادید
                  و اینکه روش اندازه گیری فرکانس در سرعت تشخیص رنگ خیلی تاثیر داره
                  ینی چی درصد سه رنگو به دست بیارم؟؟ از کجا؟
                  آخرین پستی که گذاشتم همینجا، اشتباهه؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط darkknightrobo
                    ینی چی درصد سه رنگو به دست بیارم؟؟ از کجا؟
                    آخرین پستی که گذاشتم همینجا، اشتباهه؟؟
                    اون چیزی که شما میگی مال تشخیص 3 رنگ اصلیه این چیزی که من میگم 7 تا رنگ رو میتونی تشخیص بدی
                    درصد رو هم از روی مجموع فرکانس ها بدست میاری دیگه :
                    اول مقدار هر سه فرکانس رو با هم جمع کن و بعد هر کدوم از فرکانس هارو به حاصل این جمع تقسیم کن.حالا برای هر رنگ R , G و B یه عدد بین 0 و 1 داری
                    مثلا اعداد R=0.4 و G=0.2 و B=0.4 بدست میان.و این اعداد و اون عکسی که گذاشتم یعنی رنگ، صورتی هستش (آبی و قرمز برابر و سبز کمتر از اون دوتا)
                    AYRIC

دیدگاه

سلام
                      من این قطعه را نمی شناسم اما ایده جالبی برای تشخیص رنگ وجود دارد و آن استفاده از سه دیود نوری رنگی است.
                      می دانید که اگر نور سبز روی شی قرمز بتابانیم سیاه دیده می شود
                      پس سه دیود نوری سبز و قرمز و آبی داریم که هر کدام چند میلی ثانیه روشن می شود و با یک فتوسل نور اندازه گیری می شود.
                      در این تایپیک در این مورد حتی برنامه اش هم نوشته شده
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=7380.0
                      اشکال کار در تغییر نور محیط است که قابل برطرف شدن است.
                      بعد از سه بار اندازه گیری نور با روشن بودن یکی از دیودهای نوری باید یک بار هم با خاموش بودن دیودهای نوری نور محیط را اندازه گیری کرد و یک بار با روشن شدن یک دیود نوری سفید
                      پس 5 مولفه به ما می دهد که با معرفی یک متر مناسب می توانیم به هدفمان برسیم. اگر کسی خواست بیشتر توضیح می دهم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinpassbani
                        سلام
                        من این قطعه را نمی شناسم اما ایده جالبی برای تشخیص رنگ وجود دارد و آن استفاده از سه دیود نوری رنگی است.
                        می دانید که اگر نور سبز روی شی قرمز بتابانیم سیاه دیده می شود
                        پس سه دیود نوری سبز و قرمز و آبی داریم که هر کدام چند میلی ثانیه روشن می شود و با یک فتوسل نور اندازه گیری می شود.
                        در این تایپیک در این مورد حتی برنامه اش هم نوشته شده
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=7380.0
                        اشکال کار در تغییر نور محیط است که قابل برطرف شدن است.
                        بعد از سه بار اندازه گیری نور با روشن بودن یکی از دیودهای نوری باید یک بار هم با خاموش بودن دیودهای نوری نور محیط را اندازه گیری کرد و یک بار با روشن شدن یک دیود نوری سفید
                        پس 5 مولفه به ما می دهد که با معرفی یک متر مناسب می توانیم به هدفمان برسیم. اگر کسی خواست بیشتر توضیح می دهم
                        سرعت خیلی بالای tcs230 و قیمت نسبتا مناسب و ابعاد کوچک و راه اندازی ساده باعث شده تا از اون روش های قدیمی کمتر استفاده بشه
                        AYRIC

دیدگاه

سلام
                          بهرحال این قطعه یا هر روش دیگر سه عدد به شما می دهد. که مقدار سبز و آبی و قرمز است.با این سه عدد کار خیلی زیادی نمی توانید بکنید باید یک مقدار ریاضی بدانید تا بتوانید با این سه عدد آنچه میخواهید بفهمید. به صرف داشتن قطعه خوب نمی توانید نتیجه بگیرید. باید بتوانید داده هایش را تحلیل کنید. اگر کسی بخواهد کار جدی انجام دهد من همکاری می کنم

دیدگاه

شما گفتید این ایده وجود داره من گفتم این روش قدیمیه و الا بحث پردازش خوب و حرفه ای که من خودم بهش علاقه مندم
                            شما چه خروجی مد نظرتونه از این پردازشآ‌ که میگید؟
                            AYRIC

دیدگاه

سلام
                              اگر شرایط محیطی ثابت باشد معمولا تشخیص رنگ کار مشکلی نیست. مشکل جایی شروع می شود که نور محیط تغییر می کند. ما به نحوی باید از این تغییر نور محیط گاه شویم و بفهمیم در چه شرایط نوری قرار داریم.
                              ما می توانیم یک بار یک لامپ سفید روشن کنیم و رنگ را اندازه گیری کنیم و بعد آن لامپ (دیود نوری) را خاموش کنیم و دوباره رنگ را اندازه گیری کنیم. اگر اتاق تاریک باشد بین این دو حالت خیلی تفاوت است و اگر اتاق روشن باشد بین این دو حالت خیلی تفاوتی نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X