اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک کمک فوری (طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک کمک فوری (طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ)

سلام
    توی این سایت بیشتر از بقیه سایت ها درباره منابع تغذیه سوئیچینگ صحبت شده
    منم امیدوار شدم اینجا بتونم کمک بگیرم فقط خیلی فوریه متاسفانه فقط تا آخر هفته وقت دارم
    من باید یک منبع تغذیه سوییچینگ با مشخصات زیر بسازم (و متاسفانه اطلاعات زیادی در این زمینه ندارم)
    dc-dc
    20 to 60 volt
    max 20 watt
    امیدوارم بهم نخندید و مثل بقیه نگید این که خیلی ساده است و .... بدون جواب نگذاریدم
    از آدرس http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html#smps
    مشخصات کویلم رو گرفتم(بصورت آنلاین محاسبه میکنه) اما نمیدونم مدارم در کل چی هست!!!
    ممنون میشم به دادم برسید

پاسخ : یک کمک فوری (طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ)

در صورتیکه ولتاژورودی شما 20 ولت بوده و خروجی 60 ولت باشد از مدار boost استفاده میکنیم سپس باید ببینید محدوده ولتاژ ورودی چقدر میباشد و سپس جهت محاسبه چوک وجریان المانها ولتاژ پایین را در نظر بگیرید-وجهت ولتاژ المانهای مدار مثل دیود وسوییچها ولتاژ بالا را در نظر بگیرید.در مدار boost ولتاژورودئ حتما از برق شهر ایزوله باشد مثلا باطری.در غیر اینصورت توپولوژی مدار تغییر خواهد کرد و مثلا از پوش پول باید استفاده شود.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

سلام
      منم دنبال ساخت یه اینورتر dc به ac هستم، از نوع سوئیچینگ. یه کتابی ، چیزی معرفی کنید please
      بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
      اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

ممنون از توجه تون
        منظورتون همون مدار boostساده است؟ با یک دونه القاگر و یک mosfet و یک دیود و یک خازن؟!

یعنی باید مقاومت و دیود و خازن , fet رو بر این اساس محاسبه کنم؟
        اما یه مشکل دارم اونم اینکه این فقط یه مدله و مقدار ماکزیمم خاصی برای ورودیش به من ندادن می تونم خودم مقداری براش در نظر بگیرم یا اینکه محدوده ورودی رو روی 20 ولت ثابت بگیرم؟ هزار تا فرمول از کتابا و اینترنت گرفتم ولی بخاطر استرس از کمبود وقت اصلا توجیه نمی شم
        ممنون می شم بیشتر کمک کنید

دیدگاه

برای شما که درخواست یک کتاب کردید هم شاید منابع زیر که من از سایت آی-آرمیکرو گرفتم بدردتون بخوره من دانلودشون کردم به نظرم خوبن فقط الان اصلا وقت مطالعه شونو ندارم متاسفانه
          اما داره خوشم میاد شاید بعدا که سرم کمی خلوت شد برم سراغشون

http://www.4shared.com/file/45437826/13283558/swiching_power_supplies.html

http://www.4shared.com/file/44940535/aef c3a33/esud83mihanblogcom_epr34.html
          http://www.4shared.com/file/44940109/8b6e8d07/esu d83mihanblogcom_Encyc.html
          http://www.4shared.com/file/44941634/6301d399/esud83mihanblogcom_dc-dc1.html
          http://www.4shared.com/file/44605421/8240417b/ww wesud83mihanblogcom-TOP2XX.htm
          http://www.4shared.com/file/44605377/131b068e/www esud83mihanblogcom-SMPSRM.html

دیدگاه

برای کار شما این آی سی بد نیست

دیدگاه

معمولا +-15 درصد استاندارد است ولی شما میتوانید با +-20 درصد کار راشروع کنید-مدار همان بوست ساده میباشد-بهتر است در خروجی بعد از خازن یک فیلتر ال سی اضافه جهت حذف نویزها بیشتر کنید.

دیدگاه

ممنون از جوابتون و از مدار
                راستش دیروز از روی مثال اول کتاب منبع تغذیه سوئیچینگ مهدی نیکخواه که توی فصل 12 (یک مبدل فلای بک ارزان قیمت و کم توان) رو قدم به قدم محاسبه کرده جلو اومدم ولی اون با MOSFET طراحی کرده و گفته این نسبت به BJT بهتره اما تا جایی که به انتخاب نوع ماده هسته رسیده دیدم نوشته :
                " هسته های جنس مولیبدن ، پرمالوی ، تروئیدی شکل بهترین کوپلاژ را ارائه می دهند. به علاوه مسئله شکاف هوایی در آنها به صورت داخلی ایجاد شده است"...
                اما گفته خیلی گرونه و بعدم بر مبنای همون محاسباتش رو ادامه داده. راستش من ترسیدم گفتم اگه اینقدر گرونه فایده نداره و باید یه کار دیگه بکنم
                حالا این مداری که شما لطف کردین رو چطور مقداراشو محاسبه بکنم؟
                منظورتون از +-15 و +-20 محدوده ولتاژ ورودیه؟ بیشتر مدارایی که توی اینترنت گذاشتن 12 تا 24 هست. میتونم از همونا استفاده کنم؟ هرچند با کمال تاسف همشون مشکل خروجی رو دارن که 60 نیست

دیدگاه

شما سری به این سایت بزنید http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.htmlسپس ولتاژحداقل را 15 و حداکثر را 25 و مقدار محاسبه را 20 بدهید مقدار سلف را به شما میدهد سپس محاسبه کرده و نوع هسته را ببینید انکه با رنگ سبز نوشته شده بهتر است میتوانید انرا از جمهوری پاساژ توکل نوترینو تهیه نمایید دیتاشیت هسته ها را نیز میتوانید از فروشنده بگیرید بعد از ان ولتاهای حداقل و حداکثر را در سایت فوق گذاشته و ولتاژها وجریانهای المانها رایادداشت نمایید وانها را با 15 درصد اضافه تر تهیه نمایید.

دیدگاه

واقعا ممنونم انشااله دیگه مشکلی پیش نیاد اما راهنماییتون عالی بود

دیدگاه

آقا یه سوال راجه به FlyBack که ساخته بودم.
                      من 4 تا خروجی دارم، یه 5 ولت که فیدبک ازش گرفته شده، و 3 تا 15 ولت که از هم جدا هستن.
                      حالا وقتی از 5 ولت جریان میکشم، 15 ولت ها میشن 17 ولت.
                      میدونم علت اینه که رو دیود 5 ولت افت ولتاژ زیاد میشه و ولتاژ اضافی میره رو بقیه، ولی این تغییرات خیلی زیاد نیست؟ چطور کمش کنم؟

دیدگاه

این تغییر ولتاژ بدلیل دیودها نمیباشد بلکه به خاطر تغییر دیوتی سایکل است که وقتی شما از 5 ولت جریان میکشید فیدبک عمل کرده ودیوتی سایکل زیاد میشود در نتیجه ولتاژهای دیگر افزایش می یابند. جهت جلوگیری از این کار شما باید اگر 5 ولتتان جریان کمتر از 1 امپر دارد انرا با رگولاتور رگوله کنید و فیدبک را از متوسط ولتاژ های خروجی بگیرید ولی اگر دقت بالا تر بخواهید باید هر یک را جداگانه رگوله نمایید.البته روشهای دیگری نیز وجود دارد که کمی پیچیده تر هستندمثل روش saturable reactor power regulator تمام انها بستگی به این دارد که دقت ولتاژ در خروجیها چقدر میباشد؟

دیدگاه

سلام
                          اما من فکر کنم علت همون دیود ها باشند.
                          چون با افزایش دیوتی ولتاژ خروجی افزایش پیدا نمیکنه، افزایش دیوتی برای اینکه Vro روی مقداری بره که ولتاژ فیدبک شده روی 5 قفل کنه، حالا در حالت بدون بار با Vro=130V خروجی 5 ولته و در بار کامل با Vro=140V .
                          مگه نه؟
                          البته ترانس هم ایده آل نیست. نمیدونم باید یه سری با اسکوپ به جونش بیفتم ببینم چیه قضیه.

حالا فیدبک از متوسط ولتاژهای خروجی چیه؟ همون که از هر کدوم با مقاومت میارن یه ولتاژ مرجع میسازن؟ من نمیتونم اینطور کنم، چون خروجی ها از هم مستقل هستند. مدار درایور FullBridge هستش.
                          دقت مهم نیست، الان هم کار میکنه فقط خواستم علت رو بفهمم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X