اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولوم سیستمهای صوتی خانگی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولوم سیستمهای صوتی خانگی

سلام به دوستان .

کسی تا به حال ولوم کنترلی مشابه ولوم سیستم های صوتی خانگی کار کرده ؟از این ولوم بی انتها ها :mrgreen:(شرمنده بی سوادیه دیگه )؟ آیا اینها با Rotary Encoder کار میکنن؟
    میشه یه مقدار توضیح بدین . چه طور میشه ساخت . تو نت هم خیلی گشتم ، یا من نمیدونم باید دنبال چی بگردم ، یا نیست :angry: :angry:

من که به چند تا از این سیستم ها نگاه کردم از یه قطعه ای استفاده کردن که یه چیزی شبیه همین پتانسیومتر های خودمونه ولی با تعداد پایه بیشتر .

پاسخ : ولوم سیستمهای صوتی خانگی

اگه منظورتون ولومهای هرز گرده باید بگم که اصلاً ولوم نیستند. در واقع اهرمی که شما میگردونید فقط یه مولد پالسه که به یه مدار دیجیتال وصله و مدار صدا رو کم و زیاد میکنه. اگه دقت کرده باشید در برخی از پخشهای خوردو ولوم به صورت یه کلید up و down طراحی شده که شما با فشار کلید یه مولد پالس الکترونیکی رو فعال میکنید. اینجا هم دقیقاً به همین صورت هست فقط به جای مدار مولد پالس این شما هستید که با گردش اهرم پالس رو ایجاد میکنید.
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

منون ashk عزیز .

بله منظورم همو ناست . اینکه ولوم نیستنو میدونم و لی نمیدونم چی هستن :mrgreen:
      به انگلیسی چی سرچ کنم که در بارشون مطلبی گیر بیارم ؟ من که هرچی به دهنم میرسیده امتحان کردم . جواب نداده :angry: :angry: :cry:
      این مولد پالسه ، انکودر که نیست ؟ چون قبلا هم گفتم این قطعشو دیدم (رو سیستم های صوتی خونگی). خیلی شبیه همین ولوم های خودمونه و لی یه جورایی شبیه تریمر هاست . اسمش چیه ؟ نمونه مداری ازش سراغ ندارید . حتی اگه دیتا شیت قطعا روهم داشته باشم کافیه . خودم با میکرو راش میندازم .
      ولی برم امجد بگم چی میخوام ؟ شماره هاشون چیه ؟

خواهش می کنم واقعا من به این مدار احتیاج دارم . بخشی از پروژه پایان دوره کارشناسیمه . :sad:

دیدگاه

کسی کمک نمی کنه :cry2: :cry2:

اگه کمک کنید ، دعا می کنم خدا یک در دنیا 100 در آخرت بهتون زن بده ها :mrgreen:

حتی یک کلمه هم الان برا من ، آب حیاته

دیدگاه

سلام

من حدود 10 سالی میشه از این قطعات در دستگاه هام استفاده میکنم . اسم خارجکیش rotary encoder هستش و
          اسم ایرانیش ولوم هرز گرد هست . قیمتی بین 1000 تا 2000 تومن در تهران دارند و بوفور یافت میشود.
          مثلا نوع پرایدیش (پخش پراید) تو هر مغازه جمهوری هم پیدا میشه .
          -
          من برنامه نویس نیستم ولی با زیر 10 هزار تومن میتونی یه برنامه برای استفاده از این قطعه بنویسی . نوشتن برنامش
          بسیار ساده است .
          معروف ترین و اصلی ترین شرکت سازنده در جهان شرکت Bourns مکزیک هستش .
          دیتاشیت این قطعه رو ضمیمه کردم تا مطالعه بفرمایید . از ایجاد پالس های آن میتوان فهمید چقدر ساده کار میکند .
          دو پالس ایجاد میکنه که تاخیری بین اونها هست و اگر اولویت رو به هر کدوم برای استپ بالا بدی برات مقادیر رو افزایش
          میده و عکس این عمل هم کاهش عدد خواهی داشت .
          من حدود 10 مدل از محصولات این شرکت رو چه با کلید و بدون کلید و نوع کوچک و بزرگ اون رو دارم .
          فایل های پیوست شده

دیدگاه

آقا امیر جون دستت درد نکنه . :wow: :wow: :wow:

یه دنیا تشکر . همین فردا صبح میرم جمهوری :applause:

راستی من سر قولم هستم و از همین الان دارم براتون دعا می کنم .

ممنون . مرسی . و . ..

دیدگاه

سلام..

احتمالا این 3 تا لینک بدرتت میخوره..

http://www.errock.co.uk/rotary%20encoder%20pulses%20high%20res.jpg

http://www.errock.co.uk/pic%20circuit%20diagram%20high%20res.jpg

http://www.errock.co.uk/volume%20control1.asm

:job:

دیدگاه

از همه دوستان بابت راهنمایی هاشون تشکر می کنم

دارم روی یه سیستم کنترل Hi-Fi کار مینم . اگه تموم بشه حتما میزارم تا دوستان استفاده کنن .
                البته تا اخرای تابستون میکشه :mrgreen:

باز تشکر.

دیدگاه

به امید موفقیت شما ما هم منتظریم :job:
                  خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajed
                    از همه دوستان بابت راهنمایی هاشون تشکر می کنم

دارم روی یه سیستم کنترل Hi-Fi کار مینم . اگه تموم بشه حتما میزارم تا دوستان استفاده کنن .
                    البته تا اخرای تابستون میکشه :mrgreen:

باز تشکر.
                    با تقدیر از انچه که روی اوردن به قطعات و مدارات جدید تراست ولی این نوع کنترل صدا جز های فای محسوب نمی شوند و فاقد کیفیت می باشند .بهترین نوع ولوم کنترل را در اینجا ببینید .

دیدگاه

یک نمونه از مونتاژ این نوع ولوم های اند .

دیدگاه

http://homepages.tcp.co.uk/~nroberts/shunt.html
                        در لینک بالا می توانید به نحوی خودکار مقادیر مقاومتها را در اورید .

دیدگاه

روشهایی مانند انکودر که در دستگاههای خانگی ارزان قیمت استفاده می شوند /یک کنترل غیر استاندارد بر صداست جایی که تصور کنیم تا زمانی که شیر اب را در جهتی می جرخانیم اطلاعات کم و زیاد شدن اب را می دهیم و هرگز شیر به انتها نمی رسد .و یا بسته نمی شود .
                          شاید طراحان بیشتر به عدم تولید نویز در مسیر صدا فکر کرده اند که در ولوم های انا لوگ کلاسیک روی می دهد .ولی در عوض به علت استفاده از مدارات دیجیتال در مسیر کنترل صدا به ان لطمه زده اند !! :sad:
                          لذا شما در یک دستگاه های اند ان را هرگز نمی بینید .و دیوایدر های معمولی بی نهایت مورد توجه ادیو فیلهای کشورهای مختلف هست .(خدا را شکر ادیوفیل در ایران کمیاب است )
                          ولوم های انالوگی ساخت کمپانی الپس یافت می شود که گاهی گرانهم هستند .انها خوشبختانه در خیابان جمهوری به صورت استوک یافت می شوند .و جالب جایی عرایض بنده اثبات می گردد که در مجموعه ولوم /یک موتور الکتریکی قرار دارد که شما برای ایجاد امکان ریموت کنترل مجبور نشوید صدا را از مدارد دیجیتال عبور دهید .و موتور ان مجموعه لغزنده را به حرکت دراورد . بهتر است به تجارب و دانش موجود در اینترنت که توسط ادیوفیلهای دیگر نقاط دنیا شر می شود توجه کنیم .

دیدگاه

موتور در یک pot کشویی !!علت استفاده موتور /پرهیز از لطمه زدن به ماهیت طبیعی سیگنال صوتی است .اگر برای کنترل این سیگنال را روانه بیشمار ترانزیستور کنیم /نتیجه قابل استفاده نیست و بخشهایی حذف و در مقابل به ان اضافه می گردد .
                            ایا شما یک پخش طبیعی را از موسیقی می پسندید ؟ایا صدای واقعی رضا صادقی را گوش داده اید ؟ :wow:

دیدگاه

سلام

ممنون از اطلاعات خوبی که گذاشتین..

ولی به نظر من انکودر خوبی ای که داره اینه که بحث کثیف شدن رو نداره..یعنی من خودم تا با حال خیلی دیدم ولوم هایی رو که خش خش میکنن و نیاز به تمیز شدن دارن..

اما انکودر این مشکل رو نداره..

اکثر سیستمهای صوتی اتوموبیل(پخش ها) از همین سیستم استفاده میکنن..یکی دیگه از علتهاش هم میشه گفت استفاده به عنوان چند عملگر :mrgreen:

یعنی شما با یک دکمه مثلا میتونی تنظیمات صدا رو تغییر بدی و با زدن یک دکمه دیگه یا خودکار بعد از چند ثانیه به همون کنترل ولوم بر گردین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X