اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه

آیا منبع تغذیه ایی که خروجی آن 12ولت 10آمپر باشد وجود دارد یا نه
    :?:

منبع تغذیه

سلام دوست عزیز
    شما برای این کار میتونید یه چند تا (بالای 5 تا) ترانزیستور پاور رو به صورت کامان بیس با هم موازی کنید بعد خروجیش رو که حالا مثل یه آمپلی فایره قدرته، با یه 7812 ساده موازی کنید. برای افزایش کارایی سیستمتون هم خازنهای نسبتا بزرگی به صورت فیلتر در طرف ورودی قرار بدید.
    اگه درست المانهاتون رو انتخاب کنید، روی 12 ولت به هر جریانی که بخواید میتونید برسید.
    موفق باشید.

دیدگاه

منبع تغذیه

سلام دوست عزیزم
      ببینید خوب ما میتونیم این پروژه رو تو همین سایت و به کمک هم طراحی کنیم. اگر شما هم پایه کار هستید، منم که عشق آنالوگم ! بنابراین بالاخره یه کاری میکنیم. دست کمش اینه که کلی چیز کنارش یاد میگیریم.
      شاید فکر کنید چون من اینطوری راحت جواب سوالتون رو دادم این پروژه ساده باشه. ولی حقیقت اینه که اگه خودمون بخواهیم طراحیش کنیم(و از جایی کپی کاری نکنیم ) خیلی مطالب رو باید بلد باشیم. مثلا بحث تقویت کنندهآ‌های قدرت و ... .
      من دارم یه همچین مداری رو توی کلاس AB طراحی میکنم. یه کم طول میکشه.
      هر کدوم از دوستان که پایه کاره مطلب بفرسته. بسمآ‌الله.

دیدگاه

منبع تغذیه

سلام

بالاخره مداری که قولش رو داده بودم تموم کردم.

ببینید چطوره؟

احنمالا اگه روشنش کنیم میتونه جای بمب اتم عمل کنه!

این آمپلی فایر قراره کلاس B باشه و توی 12 ولت جریان 20 آمپر بده. حتی به بارهای بین 10 اهم به بالا

خوبه؟ نظرتون چیه؟

دیدگاه

منبع تغذیه

من که با proteus تست کردم جواب نداد
          ولی اینو داشته باش
          مثبت و منفی 7812 رو به باطری وصل کن بعد خروجی 7812 رو به پایه بیس 3 تا irf 540 بده پایه های کلکتورشون رو به مثبت باطری وصل کن و پایه های امیتر رو به هم وصل کن میشه خروجی من تست کردم تا 15 آمپر شیرین جواب میده!!!!

دیدگاه

منبع تغذیه

سلام دوست عزیز آقا امیر.
            من برای اطمینان بیشتر، این پروژه رو بستم و لینک دانلودش رو براتون میگذارم:
            http://www.electronicspace.persiangig.com/bests4ufiles/12%20Volt%2030%20Amp.rar
            ممکنه پروتئوس شما کرک شده باشه و یا اینکه در رسم مدار در محیط پروتئوس دچار خطایی شده باشید. به هر حال من توصیه میکنم تا وقتی تسلط کامل به این نرم افزارها پیدا نکردید، لااقل مدارات آنالوگ رو با نرم افزارهایی مثل پروتئوس و ... نبندید چون خیلی ریزه کاری داره.
            حتی بهتر از اونچیزی که انتظار داشتم داره جوا میده. یعنی بجای 20 آمپر داره 25 آمپر میده.
            موفق باشید.

دیدگاه

منبع تغذیه

با عرض سلام
              این اولین پست من هست و تازه این سایت رو پیدا کردم.
              در مورد این نقشه باید بگم که چند تا عیب داره...
              1- اگر این مدار رو درست بکنین می بینین که یکی از ترانزیستور ها داغ میکنه و بقیه سرده سرن. علتش اینه مقاومت CE تمامی ترانزیستور ها در شرایط یکسان مثل هم نیستن. پس شما باید روشی رو پیدا بکنین که ترانزیستور ها رو مجبور بکنه که به مقدار مساوی جریان عبور بدن.

2- در جریانی مثل 10 امپر مهمترین عامل Power Dissipation هست نه اینکه اون ترانزیستور ها چقدر جریان رو می تونن عبور بدن. ترانزیستوری که می گن مثلا 4َ امپر رو میده اگر نتونین خنکش بکنین و توان تلفاتیش رو به حساب نیارین نیم آمپر هم نمیتونین ازش بکشین. در نتیجه ولتاژ ثانویه ترانس باید به دقت محاسبه بشه!

3- در چنین جریانی رگولاتور هی خطی خیلی گرونتر از سویچینگ ها در میان مثلا کلی هزینه ساخت ترانسش میشه پس اگر بحث تحقیقاتی و رگولاسیون بسیار بالا در میون نیست میشه یک پاور کامپیوتر خرید!

:!: HTH - Shahriar
              Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

منبع تغذیه

سلام
                اگر این مدار رو ببندید و از هیت سینک استفاده نکنید طبیعیه که احتمال آسیب دیدن ترانزیستورها وجود داره.
                اما چون این تقویت کننده در کلاس B طراحی شده اون مشکل حرارت که شما گفتید هم تا حد زیادی حل میشه.
                نکته دیگه اینکه 2955 ترانزیستور قدرته و تا 150 وات هیچ مشکلی نداره. تا دمای 115 درجه سلسیوس رو هم میتونه تحمل کنه.
                اما راجع به منابع سوییچینگ اونم توی این جریان باید بگم که سوییچ کردن چنین جریانی اونم توی این ولتاژ یه کم هزینه بره و از طرف دیگه کار آسونی نیست.
                به هر حال ممنونیم از اینکه نظر دادید و یه خواهشم داشتم. اگه ممکنه یه دونه از اون پروژهآ‌های منیع تغذیهآ‌ای که میگید و خودتون انجامش دادید رو بگذارید توی سایت تا بقیه هم ازش استفاده کنن.
                موفق باشید.

دیدگاه

منبع تغذیه

سلام دوستان
                  مدار خوبی بود ، من قبلا کاری مشابه این رو برای منبع تغذیه متغیر کردم ولی بعد از حدودا یک سال منبع من قاطی کرد . در نهایت فهمیدم مشکل از همان داغ کردنیه که یکی از دوستان اشاره کرد .در واقع مشکل داغ کردن یک ترانزیستور نیست بلکه داغ کردن تنها یادآور این مساله هست که ولتاژ BE ترانزیستور ها برابر نیست و از طرفی جریان کلکتور به شدت به این ولتاژ وابسته است.بنابر این کوچکترین تغییر ولتاژی باعث بهم زدن شدید بالانس جریان در ترانزیستورها میشه ...
                  راه حل ساده است . کافی یه مقاومت کوچک مثلا0.1ohm وات بالا تو مسیر امیتر ترانزیستورها سری کنید .حواستون باشه اگه افت ولتاژ روی این مقاومت زیاد باشه (به جریان مصرفی بستگی داره ) باید ولتاژ اولیه رو بیشتر انتخاب کرد
                  goodluck

دیدگاه

منبع تغذیه

توان خروجی این منبع تغذیه فقط حدود 120 وات هستش. من متوجه منظور شما از اینکه گفتید سوییچ کردن چنین جریانی اونم توی این ولتاژ یه کم هزینه بره، نشدم.
                    اگر مشکل هزینه هست باید بگم که امکان نداره شما بتونین این منبع تغذیه رو بسازین و هزینش زیره 8000 تومن در بیاد! که 8000 تومن قیمت یک پاور کامپیوتر حاضر و آمادس.

در مورد نقشه، من دیشب در قسمت پروژه های شما مدار یک منبع تغذیه 12 ولت 30آمپر رو دیدم. در اونجا تقریبا همه چیز رعایت شده و مقاومت های کوچیک امیتر هم گذاشته شده! مشکل تمام این نقشه ها ترانس اون هست :!: :!: :!:

اینم یک منبع تغذیه 30ولت 3 آمپر آزمایشگاهی که من ساختمش و الان سه ساله که آخ نگفته! البته ربطی به موضوع بحث شما نداره! فقط از جهت اینکه پرسیدین!

http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html

راستی تو نقشه شما به نظرم دیود پل یادتون رفته! امیدوارم تو proteus گذاشته باشینش!

HTH - Shahriar

دیدگاه

منبع تغذیه

سلام
                      اگه فایل پروتئوسش رو دانلود کنید میبنید که بدون هیچ مشکلی داره کار میکنه و به پل هم نیازی نداره.(فایلش رو یه نگاهی بندازید، عین ساعت کار میکنه!). راستی پاور کامپیوتر با همین مشخصات، شما سراغ دارید؟ یعنی دقیقا 30 آمپر بده و 12 ولت، تاکید میکنم 30 آمپرها. اگه دارید قیمت و لینکش رو برام بذارید ممنون میشم. راستی همونطور که دوستمون هم گفتن من روی امیترها بایه مقاومتهای 0.1 رو اضافه کنم (بالای 2.5 وات).
                      راستی ایده طراحی مدار سوییچینگ خودتون که دقیقا همین مشخصات رو داشته باشه برامون بگذارید توی سایت. خیلی ممنون.
                      موفق باشید.

دیدگاه

منبع تغذیه

موضوع اصلی بحث 12 ولت 10 آمپر بود. هر پاور کامپیوتر جدیدیرو نگاه بکنید می بینید خیلی راحت این مقدار توان رو می تونه در خروجی بده.
                        در نیم سیکل منفی در صورتی که دیود پل وجود نداشته باشه یک ولتاژ منفی در ورودی رگولاتور درست میشه و اینکه در خروجی چی بوجود بیاد معلوم نیست!
                        جالبتر اینکه خازن ورودی که یک خازن الکترولیتی هست بعد از چند ثانیه چون ولتاژ دو سره اون معکوس میشه شروع میکنه به باد کردن و سی ثانیه نمیشه که روغنش می پاشه به همه جا!

اگر شما میگین که بدون دیود پل هم کار میکنه، در مورد فلسفه گذاشتن اون خازن در اونجا یکمی توضیح بدین که چه عملی رو در اونجا قراره انجام بده؟
                        در اون نیم سیکل منفی خازن اول دشارژ میشه و بعد هیچ خاصیت خازنی از خودش نشون نمیده چون ولتاژ معکوس دو سرش افتاده. در این حالت ترانزیستور ها کاملا خاموش هستن، اونوفت در این مدت انرژی بار از کجا تامین میشه؟

با تشکر
                        شهریار

دیدگاه

منبع تغذیه

راستی

اگر یک وقت خواستین این مدار رو واقعی بسازین، حواستون باشه دستتون به زمین مدار یا به قسمت های دیگه نخوره چون شما زمین مدار رو با زمین واقعی یکی کردین و مدار از برق شهر ایزوله نیست و اگر دستتون به زمین بخوره برق می گیرتتون!

دیدگاه

منبع تغذیه

سلام
                            ما توی این تاپیک میخوایم در مورد منبع 12 ولت 30 آمپر صحبت کنیم.
                            من اون مدار پروتئوس رو برای همین بستم که شما جواب این سوالهاتون رو بگیرید ولی مثل اینکه بازم دانلودش نکردید. فقط کافیه اجراش کنید! جواب خیلی از سوالاتون رو میگیرید.حجمش هم زیاد نیستا(15 کیلوبایته).
                            در مورد خازن ورودی هم، حرف شما ممکنه در یه حالت خاص درست باشه ولی با انتخاب یه خازن مناسب میتونید خیلی راحت این مشکل رو حل کنید.
                            طراحی منبعی که گفتید نسبت به این پروژه کار خیلی دشواری نیست. بعدش هم من گفتم: شما پاور کامپیوتری که 30 آمپر باشه سراغ دارید! اگه ممکنه لینکش و قیمتش رو بدید. ببینید برای من فقط توان مهم نیست. من دنبال پاوری با همین مشخصات 12 ولت 30 آمپر هستم.
                            یه نکته دیگه هم اینکه: شهریار جان! این زمین با اون زمینی که شما فکر کردی فرق میکنه. زمین در نرم افزارهای الکترونیک با زمین واقعی تفاوت داره. این نکته رو یاد بگیرید که زمینی که شما در پروتئوس استفاده میکنید صرفا یه مرجع ولتاژ هست که کامپیوتر برای محاسباتش از اون استفاده میکنه. البته این یکی از مقدماتیترین مطالب در آنالیز کامپیوتریه.
                            راستی اون پروژه منبه سوییچینگ 12 ولت 30 آمپر رو هم اگه دارید ممنون میشیم بذارید.
                            منتظریم.

دیدگاه

منبع تغذیه

اگر اولین پست این بحث رو مشاهده بکنید که توسط moaddab ارسال شده می بینید که در اونجا منبع تغذیه 10آمپر مورد نیاز بوده و بحث منبع تغذیه 30 آمپر از اونجا وارد شد که من گفتم یک طراحی صحیح رو در قسمت پروژه های الکترونیک این سایت با عنوان 12 ولت 30 آمپر ارایه شده. اصلا کی منبع تغذیه 30آمپر خواست، تا بحث بوده ، بحث 10 آمپر بوده و منم گفتم که برای 10 آمپر اگر بحث یادگیری در میون نیست، خیلی بهتره که پاور کامپیوتر بخری! هیچ پاور کامپیوتری نیست که 30 آمپر بده چون نیاز نیست.

در مورده خازن باید بگم که هیچ خازنی در اینجا بدون دیود پل کار نمیکنه! چون اگر قرار بود کار بکنه اونوقت تمام کتاب های الکترونیک رو باید جمع میکردن! میگی نه اون مقدار خازنی که میگی میشه محاسبه کرد، محاسبه کن حالا چه با پروتئوس چه بی پروتئوس، بعد مدار رو ببند وقتی خازن ترکید یاد می گیرید که شبیه سازی باید بطور دقیق و بر اساس واقعیت باشه و گرنه فقط بدرد تو کاغذ می خوره!
                              بجای اینکه الکی بحث منبع 30آمپر رو که هیچ کسی ازش نپرسیده به میون بکشید سعی کنید به مواردی که در پست قبلی نوشتم جواب فنی بدهید نه اینکه دال بر اینکه خروجی پروتئوس درست بوده، سعی بر توجیه فراموشی در گذاشتن دیود پل بکنید!

با تشکر
                              شهریار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X