اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک سوال در مورد ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک سوال در مورد ترانزیستور

سلام به همه دوستان
    من می خوام طبق شکل زیر وقتی پایه 1 و 2 آی سی فعال شد رله فعال بشه و در غیر اینصورت (اگه فقط یکی از پایه ها فعال شد یا هیچکدوم) رله کار نکنه . میشه منو راهنمایی کنید که آیا این مدار درسته یا نه ؟ چون من بستمش جواب نداد یعنی کلکتور ترانزیستور بالایی بدون فعال شدن پایه 1 آی سی فعاله و 5 ولت رو به من میده و وقتی پایه 1 آی سی فعال میشه کلکتور ترانزیستور بالایی صفر میشه که کاملا اشتباهه ، یعنی دقیقا داره برعکس کار می کنه. اما ترانزیستور پایینی داره به خوبی و فقط با وصل شدن پایه 2 آس سی کار می کنه و مشکلی نداره. لطفا منو راهنمایی کنید یا نمونه مدار واسم بگذارید . ضمنا برای ترانزیستور بالایی از BC557 و پایینی از BC337 استفاده کردم .

بازم ممنونم .
    موفق و پیروز باشید

پاسخ : یک سوال در مورد ترانزیستور

دوست عزیز ترنزستور بالایی از نوع PNP هست و با صفر تغذیه فعال میشه مسلمه که وقتی که بیس اون به یک یعنی مثبت تغذیه وصل شه ترانزیستور قطع کنه در این مورد میباید از ترانزیستور NPN استفاده کنی یا یه کار بهتر کنی هر دو خروجی را به یک ورودی گیت AND (با دو ورودی) بده و از خروجی همون گیت استفاده کن.ایسی که گیت AND دو ورودی داشته باشه رو میتونی از کتاب آیسی های سی ماس پیدا کنی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X