اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالی در مورد ترانزیستورها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالی در مورد ترانزیستورها

سلام به همه دوستان
    من می خوام طبق شکل زیر وقتی پایه 1 و 2 آی سی فعال شد رله فعال بشه و در غیر اینصورت (اگه فقط یکی از پایه ها فعال شد یا هیچکدوم) رله کار نکنه . میشه منو راهنمایی کنید که آیا این مدار درسته یا نه ؟ چون من بستمش جواب نداد یعنی کلکتور ترانزیستور بالایی بدون فعال شدن پایه 1 آی سی فعاله و 5 ولت رو به من میده و وقتی پایه 1 آی سی فعال میشه کلکتور ترانزیستور بالایی صفر میشه که کاملا اشتباهه ، یعنی دقیقا داره برعکس کار می کنه. اما ترانزیستور پایینی داره به خوبی و فقط با وصل شدن پایه 2 آس سی کار می کنه و مشکلی نداره. لطفا منو راهنمایی کنید یا نمونه مدار واسم بگذارید . ضمنا برای ترانزیستور بالایی از BC557 و پایینی از BC337 استفاده کردم .

بازم ممنونم .
    موفق و پیروز باشید

پاسخ : سوالی در مورد ترانزیستورها

مجید عزیز

مدار خوبیه و اشکال الکترونیکی نداره اما:

ترانزیستور PNP وقتی ورودیش صفر باشه روشن میشه و وقتی ورودیش یک باشه خاموش میشه. پس باید یک not بین پایه 1 و ورودی ترانزیستور PNP بگذارید تا مشکتون حل بشه.

می تونید از ترانزیستور NPN بجای not استفاده کنید.

روش های دیگه استفاده از گیت ANDآ‌ است. در این گیت وقتی هردو ورودی یک باشه خروجی یک میشه و اگه خروجی این گیت را با یک ترانزیستور NPNآ‌ به رله وصل کنید تمامه.

حتی اگه رله ی شما جریان کمی بخواد می تونید با گیت AND که خروجی open collector داره مستقیما رله را تحریک کنید.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
      مجید عزیز

مدار خوبیه و اشکال الکترونیکی نداره اما:

ترانزیستور PNP وقتی ورودیش صفر باشه روشن میشه و وقتی ورودیش یک باشه خاموش میشه. پس باید یک not بین پایه 1 و ورودی ترانزیستور PNP بگذارید تا مشکتون حل بشه.

می تونید از ترانزیستور NPN بجای not استفاده کنید.

روش های دیگه استفاده از گیت ANDآ‌ است. در این گیت وقتی هردو ورودی یک باشه خروجی یک میشه و اگه خروجی این گیت را با یک ترانزیستور NPNآ‌ به رله وصل کنید تمامه.

حتی اگه رله ی شما جریان کمی بخواد می تونید با گیت AND که خروجی open collector داره مستقیما رله را تحریک کنید.
      با سلام و تشکر از شما دوست عزیز
      گیت که نمی تونم استفاده کنم چون حجم مدارم زیاد میشه و از جعبه می زنه بیرون اما میشه برای مورد اول یه شکل ساده مثل مال من که با paint کشیدم واسم بکشید تا دقیقا متوجه بشم ؟
      اگه منظورتون اینه که اصلا به جای PNP از NPN استفاده کنم باید بگم که این کارو اول کردم اما بهم جواب نداد ، یعنی فقط تونست یه دونه LED واسم روشن کنه و رله راه نیفتاد (نمی دونم چرا ؟؟؟ واقعا چرا جواب نداد ؟ یعنی نمیشه اینکارو کرد ؟) اما اگه منظورتون اینه که با کلکتور NPN به بیس PNP فرمان بدم تستش می کنم امیدوارم جواب بده .
      بازم ممنون از راهنمایی شما

دیدگاه

نه. در مدار شما نمیشه ترانزیستور PNPآ‌ رو حذف کرد. بین ترانزیستورPNPآ‌ و پایه 1 باید یک ترانزیستور دیگر NPNآ‌ بعنوان NOTآ‌ بگذاری.
        میتونی مدار زیر استفاده کنی:

دیدگاه

بازم با عرض سلام و تشکر فراوان
          3 تا سوال
          اول اینکه توی مداری که شما گذاشتید مشکلی برای آی سی پیش نمیاد ؟!!! (فکر کنم راه اول که از NPN به عنوان not استفاده کنم بهتره،نه ؟)
          دوم اینکه توی این مدار آیا می تونم به جای BC547 از ترانزیستور دیگه ای استفاده کنم ؟ (BC547 از نوع NPN یا PNP ؟)
          دوم همونیکه توی پست قبلم پرسیدم . یعنی اینکه توی مدار اولی که من گذاشتم میشه به جای PNP بالایی از NPN مثل پایین استفاده کرد ؟ و اگه بله چرا من اینکارو کردم اما جریان خیلی کم بود و فقط تونست در حد یه LED روشن کنه و رله رو راه ننداخت؟
          ببخشید اگه سوالها مسخره یا ابتداییه چون من رشتم کامپیوتر بوده و زیاد از الکترونیک سر در نمیارم در حالیکه علاقه دارم .
          متشکرم
          خدانگهدار

دیدگاه

سلام دایی
            1- نه مشکلی پیش نمیاد. اگه منظورتون جریان دهیه، جریان مقاومت 10 کیلو عددی نیست.
            2- هر ترانزیستور NPN که بخواهید می تونید در مدار بالا استفاده کنید.
            3- همونطور که قبلا گفتم نمیشه از NPN در قسمت بالای مدار شما استفاده کرد. NPN ترانزیستوریه که در حالت سوئیچ فقط می تونه جریان بکشه نه اینکه جریان بده. شما در قسمت بالا PNP گذاشتید و کار درستی کردید. علت کار نکردن NPN در بالای رله اینه که دیگه از حالت سوئیچ خارج میشه و به حالت خطی میره و بجای دادن VCCآ‌ به رله یک ولت کمترشو به رله میده که فقط میتونه LEDآ‌ رو روشن کنه نه رله رو.

تازه آخر همه باید بگید این 1 و 2 که گفتید از چه نوع آی سی میاد. چون TTL آ‌و CMOSآ‌ با هم فرق دارند.

دیدگاه

بازم سلام
              من مداریو که شکلشو گذاشتید بستم . در هر حالتی (1 تنها فعال ، 2 تنهافعال ، 1 و 2 با هم فعال) رله روشن می شد . یعنی جواب نداد( از ترانزیستور BC337 استفاده کردم) حالا باید روش دومو امتحان کنم ، البته اگه همین یکی جواب می داد خیلی بهتر بود چون حجمش خیلی کمتر می شد .
              آی سی من PT2272 هستش .
              ممنون از توجه شما
              فعلا خدانگهدار

دیدگاه

کار نکردنش بخاطر دیودهاست که باید از نوع 0.3 ولت مثل انواع ژرمانیوم انتخاب شوند.

مداری که شما گذاشتید هم باید مقاومتهای سری با بیس ترانزیستور داشته بشه تا آی سی شما آسیب نبینه.
                با یک ترانزیستور NPN مدار نات بسازید و قبل از ترانزیستور PNP بگذارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                  کار نکردنش بخاطر دیودهاست که باید از نوع 0.3 ولت مثل انواع ژرمانیوم انتخاب شوند.

مداری که شما گذاشتید هم باید مقاومتهای سری با بیس ترانزیستور داشته بشه تا آی سی شما آسیب نبینه.
                  با یک ترانزیستور NPN مدار نات بسازید و قبل از ترانزیستور PNP بگذارید

بله . می دونم . توی مداری که بسته بودم مقاوت سری کرده بودم اما شکلو مختصر کشیدم . هنوز فرصت نکردم روش دومو تست کنم . این که فرمودید : "با یک ترانزیستور NPN مدار نات بسازید و قبل از ترانزیستور PNP بگذارید " منظورتون همون روش دومیه که از اول گفته بودید دیگه ؟
                  شما می فرمایید که روش اول حتما جواب میده ؟ اگه بده خیلی خوب میشه . اگه لطف کنید دقیقا به من بگید چه دیودی بگیرم ممنون میشم .
                  بازم ممنون از لطفتون

دیدگاه

از 1N60 بجای 1N4148 میشه استفاده کرد.

مدار خودت هم باید بصورت زیر تصحیح بشه:

دیدگاه

مشکل in4148 نبود چون 1n60 هم که گذاشتم بازم این مشکلو داشت . اما ترانزیستورو که BC337 استفاده می کردم وقتی عوض کردم و BC547 گذاشتم مشکل با همون 1n4148 حل شد . مدار دوم هم تست کردم جواب داد اما اولی بهتره چون جمع و جورتره . امیدوارم توی کاری که می خوام ازش استفاده کنم به مشکل برنخوره و جواب بده .
                      بینهایت ممنونم از لطف شما . خدانگهدار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X