اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تلسکوپ های شکستی ( همه بیاید تو )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تلسکوپ های شکستی ( همه بیاید تو )

با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی
    من میخوام روی پروژه تلسکو پ کار کنم ( بازتابی ) و بسازمش
    آیا کسی هست در این زمینه کار کرده باشه ؟ یا ساخته باشدش ؟
    من در زمینه آینه مقعری که در انتها قرار داره و قسمت اصلیش مشکل دارم و اینکه قطش باید چقدر باشه
    و مهم تر از همه اینکه چطور باید نقره اندودش کنم ؟
    و آیا میشه با ماده دیگه ای هم اندودش کرد ؟ تو چند سایت دیدم که با آلومینیوم و لی توضیحی نداده بود.
    مرسی اگه راهنمایی کنید
    شما هم بسازید دیدن آسمون توی شب خیلی قشنگه و بزرگی و عظمت دنیا و خدایی که اون رو آفریده رو میتونید بهتر درک کنید . :applause:

" مانند دریا باش که هر گاه کسی سنگی بر تو پرتاب کرد سنگ غرق شود نه تو متلاتم شوی "

پاسخ : تلسکوپ های شکستی ( همه بیاید تو )

سلام
    خیلی خوشحالم که میبینم مهندسان محترم این انجمن هم به نجوم علاقه دارن :wow:

یه سر به این آدرسا بزن http://www.hupaa.com/page.php?id=3654

http://www.biatoofaza.blogfa.com/post-40.aspx

http://noojum.blogtak.com/post-25566.html

www.newmoon.ir
    هركجا هستم باشم / آسمان مال من است....

دیدگاه

مقدماتی درباره تلسکوپ ها :
      فعالیت هایی مانند نجوم، مطالعه ی طبیعت و تماشای ورزش ها اغلب از فاصله های دور انجام می شوند.

به دلایل متفاوتی نمی توانیم آنقدر به سوژه مان نزدیک شویم تا جزییات را آنگونه که می خواهیم، مشاهده کنیم.

چشم ما وسیله ای است برای کاربرد های عمومی و کیفیت دید آن هم محدود است. توانایی بزرگ نمایی آن حداقل است و قدرت گردآوری نور آن نیز محدود است.

ما باید از ابزار اپتیکی مانند تلسکوپ استفاده کنیم تا محدوده ی دید خود را افزایش دهیم.

تلسکوپ یک وسیله ی نوری است که کمک می کند تا اجرام دور، نزدیک تر ظاهر شوند.

تلسکوپ یک ناحیه ی کوچک از میدان دید ما را هدف قرار می دهد و آن را بزرگ می کند تا حدی که اجرام دور دست بزرگ تر نمایش داده شوند.

پرتو های موازی نوری که وارد تلسکوپ می شوند، در یک نقطه متمرکز می شوند که به آن کانون می گویند.

این پرتو های کانونی شده، سپس توسط یک عدسی بسیار قدرتمند یا به بیان ساده توسط مجموعه ای از عدسی ها که به آن ها چشمی می گویند، بزرگ می شوند تا آنجایی که به ما تصویری بزرگ شده از یک جسم دور دست را می دهند.

چشمی در جهت مخالف عدسی اصلی تلسکوپ عمل می کند و پرتو های کانونی شده را می گیرد و آن ها را به صورت پرتو های موازی به سوی چشم شما هدایت می کند.

قطر دایره ای که مشاهده می کنید، بستگی به میدان دید چشمی دارد.

انواع تلسکوپها :

1- تلسکوپهای شکستی

دو راه برای اینکه پرتو های نور در نقطه ی کانونی متمرکز کرد، وجود دارد:
      روش اولی که توسط سازندگان تلسکوپ استفاده می شود، این است که با عبور پرتو ها از میان یک (یا تعداد بیشتری) قطعات شیشه که سطوح منحنی شکل و صیقلی شده دارند، در آن ها شکست ایجاد کنیم.
      این روش در نوعی از تلسکوپ ها موسوم به تلسکوپ های شکستی کاربرد دارد.
      تلسکوپ های شکستی فواید بسیاری نسبت به باقی تلسکوپ ها دارند؛ محیط آن ها بسته است. بنابر این گرد و خاک و رطوبت نمی توانند داخل لوله ی تلسکوپ شوند.
      سیستم اپتیکی آن ها ثابت است؛ بنابر این احتیاجی به هم خط سازی های اپتیکی ندارند. یعنی اپتیک آن ها احتیاجی به تنظیم شدن توسط کاربر را ندارد.
      تلسکوپ های شکستی همچنین مانعی در مرکز شان ندارند که باعث کاهش میزان نور ورودی به داخل لوله شود که باعث تغییر در الگوی پراش در تصویر شود.
      در نتیجه تضاد نوری بالا و کیفیت بالای تصاویر ایجاد شده در تلسکوپ های شکستی، این نوع از تلسکوپ ها را برای رصد سیارات ایده آل می کند.
      مشکل اصلی شکستی ها این است که از آنجایی که بسیاری از طول موج های نور از میان یک شیشه عبور می کنند، شکست نامنظم این پرتو ها باعث ایجاد رنگ های کاذب حول یک جسم روشن می شود. این مشکل هم با استفاده از عدسی های اضافی و شیشه های مخصوص بر طرف خواهد شد.
      از آنجایی که معمولا حداقل چهار لایه عدسی دریک تلسکوپ باید به صورت بسیار دقیقی تراش خورده، صیقلی شده و لایه اندود شود، این نوع تلسکوپ ها به هزینه ی بسیار بالاتری برای تولید شان نسبت به باقی تلسکوپ ها نیاز است.

2- تلسکوپهای بازتابی

دومین روش برای کانونی کردن پرتو های نور، بازتاباندن آن ها از سطح یک آینه ی خمیده است که باعث ایجاد نوعی از تلسکوپ ها موسوم به تلسکوپ های بازتابی می شود.

معمول ترین نوع از تلسکوپ های بازتابی امروزه به تلسکوپ های نیوتنی معروف اند. چرا که طراحی اولیه آن ها حاصل ابتکار اسحاق نیوتن بوده است.

آینه از لایه اندود کردن روی سطح یک قطعه شیشه ی مقعّر با استفاده از مواد باز تابنده ی نور ایجاد می شود.

پرتو های نور وارد شده در تلسکوپ، پس از برخورد با سطح آینه بازتاب می شود و از آنجایی که از میان شیشه ای عبور نمی کنند، رنگ های کاذبی هم ایجاد نمی شود.

یک آینه با نسبت کانونی بالا می تواند روی بخشی از سطح یک کره شکل گیرد.

این امر برای تلسکوپ های بازتابی کوچک و بازتابی هایی با نسبت کانونی 9 (f/9) یا بالاتر کارآمد است.

اما برای بازتابی های بزرگ تر و آن هایی که نسبت کانونی 8 یا کمتر دارند، این آینه های مقعر کروی، تمام پرتو های نور را در یک نقطه کانونی نمی کنند.

پرتو هایی که از لبه ی آینه بازتاب می شوند، در نقاط دیگری نسبت به پرتو های مرکزی کانونی می شوند که در نتیجه تصویر فاقد تضاد نوری لازم به علت انحرافات کروی (اختلالات حاصل از کروی بودن آینه) است.

جهت غلبه بر این عیب، سطوح آینه را در حین صیقلی شدن، به صورت سهمی وار تراش می دهند که در نتیجه تمام پرتو های نور را در یک نقطه کانونی می کند.

تلکسوپ های بازتابی اسکای- واچر با آینه ی سهموی

از آنجایی که پرتو های نور در لوله ی تلسکوپ توسط آیینه ی اولیه بازتاب می شوند، باید برای مشاهده به جهتی خلاف این جهت هدایت شوند. آیینه ی ثانویه که سطحی تخت دارد و با زاویه ی 45 درجه در مرکز لوله ی تلسکوپ نصب شده است تا پرتو ها را به سمت کانون بازتاب کند.

آیینه ی ثانویه معمولا بیضی شکل است. چرا که زمانی که از زاویه ی 45 درجه به آن بنگرید، شکل یک دایره می شود.

موانعی مانند آیینه ی ثانویه زمانی که در مسیر ورود نور به تلسکوپ واقع می شوند، تأثیر محدود کننده ای دارند.

این موانع باعث تغییر الگوی پراش تصویر می شود که باعث کاهش جزئی تضاد نوری تصویر شده و همچنین میزان نور رسیده به کانون را نیز کاهش می دهد. اما به هر حال در تصویر کانونی شده ی چشمی دیده نمی شود.

از آنجایی که چشمی تلسکوپ نزدیک سر لوله ی آن واقع شده، تلسکوپ های بازتابی می توانند نزدیک تر به زمین نصب شوند و مشاهده ی راحت تر و پایداری بیشتری داشته باشند.

تنها دو سطح باید تراش خورده، صیقلی شده و لایه اندود شوند که هر کدام به طور مجزا می توانند آزمایش شوند. در نتیجه در مقایسه با سایر انواع تلسکوپ ها، بازتابی ها به هزینه ی کمتری برای ساخت نیاز دارند.

اما از سوی دیگر لوله ی بلند نیوتنی ها روی مقر استوایی آلمانی، آن را در برابر لرزش ناشی از باد در مقایسه با مدل هایی با لوله ی کوتاه تر، بسیار آسیب پذیر تر می کند.
      هم خط سازی دو آینه بخشی از نگهداری های روزمره ی بازتابی ها است.

" مانند دریا باش که هر گاه کسی سنگی بر تو پرتاب کرد سنگ غرق شود نه تو متلاتم شوی "

دیدگاه

من یه تلسکوپ شکستی ساخته ام(طراحی کرده ام)
        برای تصحیح کجنمایی رنگی عدسی آکروماتیک بگذارید دانه ای 25000 تومان
        اگر کمک خواستید من حاضرم :nice:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X