اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا atmega 16 تقلبی هم هست؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا atmega 16 تقلبی هم هست؟؟؟؟؟

من یه mega16 خریدم وقتی توی برد ی که قبلا با یه mega 16 دیگه کار می کرده گذاشتمش همه چیز درست بود اما lcd کار نمی کرد ممکنه میکرو تقلبی باشه ؟؟؟ که lcd رو راه نمی اندازه.

لطفا کمک ... :sad:

پاسخ : آیا atmega 16 تقلبی هم هست؟؟؟؟؟

در مورد مداتون نظری ندارم...
    اما منم یه بار رفتم atmega16 بخرم فروشنده گفت که بعضی از این mega16 ها خراب از کار در می اومدن برای همین منم از خریدنش منصرف کرد.
    دانلود کی های جدید کاسپر
    جهت سفارش طراحی و برنامه نویسی سایت, قالب, بنر قیف و فلش
    با این آی دی تماس بگیرید :
    sam.shark360

دیدگاه

ممنون

کسی دیگه نظر نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :question:

دیدگاه

سلام به دوستان
        من هم دقیقا مشکل شما را بهش یرخورد کردم.یه میکرو mega16 داشتم که بایه lcd کار میکرد ولی وقتی میکرو را عوض کردم دیگه کار نکرد .lcd را عوض کردم کار کرد. این موضوع برام خیلی عجیب بود. تو ازمایشگاه معماری کامپیوتر هم یه alu داشتیم که وقتی تغذیه ای سی رو قطع میکردیم کار میکرد ولی وقتی تغذیعه داشت کار نمی کرد.

تو دوره فوق لیسانس یه درس پاس کردم به اسم تئوری تکنولوژی و ساخت ادوات نیمه هادی.توی این درس گفته شد ای سی ها برا ساختشون نیاز به محفظه ای دارن که عاری از هرگونه الودگی و ذره و گرد و غبار باشه (به این اتاق اصطلاحا clean roomگفته میشه).کلین روم ها دارای درجات مختلفی هستند.مثلا با درجه 10 یا 100 یا 1000 یا 10000.مثلا درجه 100 یعنی در یک متر مکعب حداکثر 100 نا ناخلصی هست وبیشتر نیست.تولید کلین روم و داشتنش نیازمند تکنولوژی بالا هست.(نیازمند پمپ های خفن و قدرتمندی هست که بتونه وکیوم (خلا) ایجاد کنه)
        ایجاد این خلا هم هزینه برداره.وقتی برادران عزیز چینی می خوان برای یه کار سطح پایین (مثلا سیستم های صوتی وتصویری بی کیفیت یا فروش قطعات الکترونیک به کشورهای جهان سوم ) ای سی را تولید کنند درجه کلین روم را پایین نمیارن . با درجات بالا استفاده میکنن تا هزینه نهایی تواید هم پایین بیاد و من وشما بتونیم یه مگا32 را (دست 100 تا واسطه می چرخه تا بیاد ایران)با هزینه نهایی 3000 تومان بخریم.

اما برا کارهای پزشکی و نظامی و بالاخص کارهی فضایی درجه کلین روم را پاییین میارن.چون اگه یه تراشه ایی که تو ی یه ایستگاه فضایی استفاده میشه از کار بیفته فکرشو بکنین کل ایستگاه از کار میفته.

اما وجود ناخالصی در هنگام ساخت ای سی (یعنی کلین روم با درجات بالا مثلا 1000000 یا 100000)باعث میشه که توی نیمه هادی ها این ناخالصی وارد بشه و اصطلاحا میگن یه defect در شبکه به وجود اومده.این دیفکت به مرور زمان پیشروی میکنه و کل شبکه بلورین را خراب تا نهایتا منجر به سوختن ای سی میشه.همچنین این دیفکت باعث میشه تا پارامترهای ایسی مختل بشه.مثلا اگه تو دیتا شیت گفته زمان عبور یک سیگنال از یه پایه تراشه به یه پایه دیگه 100 میلی ثانیه هست،دیفکت این پارامتر را تغییر میده.

حالا وقتی شما این ای سی را با یه ال سی دی استفاده میکنین.(نمی دونم اتصال 4 سیمه استفاده کردین یا 8 سیمه؟؟ ولی کلا فرق نمی کنه)هندشیکینگ بین ای سی و ال سی دی میتونه تحت تاثیر قرار بگیره.و از اون جایی که به دلیل تولید کیفیت پایین ای سی پارامتر ها تغییر کردن handshaking هم متعاقبا تحت تاثیر قرار میگیره.

این موضوع دقیقا برا ترنزیستور ها هم صادقه.علت این که هر ترانزیستوری (باشماره یکسان)دارای hfe های متفاوت هست همین ایجاد دیفکت در شبکه هست.
        اگه تراشه های گرون قیمت و خوب بخرین مثل fpga ها شرکت xilinx یا dsp processor های شرکت ti این موضوع خیلی خیلی کم تر (نمیشه گفت اصلا ولی با احتمال نزدیک به صفر) اتفاق میفتده .من خودم پایا نامم روی این تراشه هاست و واقعا ای سی های بسیار خفنی هستن.

من فکر نمی کنم تراشه کلا تقلبی باشه بلکه علتش در یک کلمه تولید با کیفیت بسیار پایین ودر نهایت بسیار ارزان قیمت هست

فکرشو بکنین یه 8051 دست چند تا دلال می چرخه در نهایت من تو اصفهان این ا ی سی را 850 تومان می خرم.خود مغازه دار حداقل 300 تومان توش استفاده میکنه .حالا حساب کنین برا خود چین چند در میاد!!!!!

به امید روزی که کشور ما هم به تکنولوژی ساخت نیمه هادی برسه و خودمون توانایی ساخت پیدا کنیم :nice:

دیدگاه

نمی دونم
          بنده هم چند بار شده که موقع پروگرم کردن میکرو ( کمتر از چند صد بار) میکرو یهو قاط زده و بدون هیچ علتی سوخته یا Lock شده و منو توی حیرت باقی گذاشته
          قبلا یادم میاد یه بحثی شده بود در مورد قطعات چیبنی .........

دوست عزیز آقایedisonkocholoo ممنون از اطلاعات مفیدتون :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edisonkocholoo
            سلام به دوستان
            من هم دقیقا مشکل شما را بهش یرخورد کردم.یه میکرو mega16 داشتم که بایه lcd کار میکرد ولی وقتی میکرو را عوض کردم دیگه کار نکرد .lcd را عوض کردم کار کرد. این موضوع برام خیلی عجیب بود. تو ازمایشگاه معماری کامپیوتر هم یه alu داشتیم که وقتی تغذیه ای سی رو قطع میکردیم کار میکرد ولی وقتی تغذیعه داشت کار نمی کرد.
            من از سه تا lcd دیگه و دو تا برد دیگه هم استفاده کردم ولی ال سی دی ها کار نکردند :sad:

در ضمن من وقتی روی میکرو رو دیدم فهمیدم نوشته ها پر رنگ و به رنگ زرد بود و با میکرو های دیگر هم فرق داشت اما پشتش نوشته بود تایوان !!!!1

دیدگاه

سلام

مشکل حل شد ....

اشکال از فیوز بیت Jtagen بود که صفرش کردم ودرست شد

با تشکر از اساتید
              :smile:

دیدگاه

از کم نویز بودن محیط مطمئن باشید و مهمتر اینکه JTAG را در فیوز بیت ها غیر فعال کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X